Souls Series

Μη σου πω στο elden λιγότερο…
Γιατί προσπάθησαν να τα μετριάσουν λιγο που πλεον δεν μπορεις να τα κανεις cancel και σου τρώει και το mana και το stamina αν κανεις roll πχ… Ds 1,2 ηταν πολυ σπασμενο…

Εδω νομιζω ειναι σπασμενα τα ashes of war(και για μενα ειναι ενα απο τα αρνητικα του). Θα επρεπε να τρωνε περισσότερο mana γιατί πλεον εγω τουλάχιστον δεν βρίσκω λογο να κανω απλο attack me tα uchicarana μου…εχω δυο uchi ενα για να buffaromai και ενα για bloody slash ακομα και τα fire breath που εχω ειναι πολυυυ αργα για να τα useαρω. Δεύτερο πλέι θα παω καθαρα δρακος…

Με μαγείες δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σε soulsborne, melee built παντα, αλλά εδώ σκεφτομαι να ανεβάσω το mind για τα ashes.

1 Like

Πειτε μου οτι εχετε βρεθει στο Siofra River!! Tι επος μερος ειναι αυτο!? Βρεθηκα χωρις να πρεπει. Ειναι για πολυ μεγαλυτερο λεβελ απο το δικο μου. Καταφερα και φαγα μερικους και ειχα καλο λουτ, αλλα μετα αρχισα απλα να τρεχω για να βρω τα sites of grace και μετα να ξεφυγω πισω στον χαρτη. Πρεπει να ναι απο τα πιο επικα μερη που χω δει σε παιχνιδι! Φοβερο σκηνικο

4 Likes

Ολη μερα σκεφτομαι αυτη την βολτα εκει κατω. Οντας ασχετος κ νιουμπης, ενιωσα σαν να βρεθηκα σε σαφαρι αλλα πεζος κ μονος περικυκλωμενος απο λιονταρια. Αξιοθεατα κ κινδυνοι παντου.
Μαλλον ιεροσυλια για σας τους Dark Soulαδες, αλλα μου θυμισε εποχες Skyrim που περιφερομουνα στην τσιτα με στελθ σε απατητα κ μυστηρια βαθη.
Ενθουσιαστηκα.

ΥΓ. Ο Tree sentinel βεβαια συνεχιζει να με κοπαναει, αν κ πλεον ειμαι ενα κλικ. Ισως ενα upgrade στο great epee μου να φτανει

Γενικα εγω το εχω πει και στο αλλο chat οτι ειναι το skyrim της εποχης μας…
Σκεψου να ηταν και λιγο πιο ζωντανος ο κοσμος με npc(αν και για from εχει πολλους)
Και το breath of the wild το ιδιο θεμα ειχε και πιστευω θα ειναι το επομενο βημα σε αυτου του ειδους open world με μερακι εξερευνησης.
Για το Siofra river που λες παντως οντως ειναι πανεμορφο ειδικα με τα ζωα και την αρμονια που δημιουργει(θα καταλαβεις μετα ακριβως για πιο κομματι λεω), αλλα ναι ειναι κατι το οποιο κατα καποιο τροπο εχουμε ξανα δει στο dlc του ds2 (μονο που τωρα ειναι με ενα μπασταρδεμα απο to “cosmic” στοιχειο του bloodborne…

Γενικα απ οτι καταλαβες φιλαρακι αυτος ηταν ο στοχος του elden να παιξει και κοσμος που δεν εχει δει τα υπολοιπα οποτε τωρα σιγουρα θα τσεκαρεις και τα αλλα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

1 Like

Χαχα κατι εχω καταλαβει. Μας γεμισαν καροτα . Το φοκους παιδια ειναι σημαντικο ε;

Τι έπος ρε είναι αυτό το Stormveil Castle…

3 Likes

Συμφωνώ απόλυτα. Χθες κι εμείς φάγαμε το boss απ’ έξω (δεν θα επεκταθώ εδώ, αλλά δεν μου αρέσε καθόλου το fight) και μπήκαμε και αρχίσαμε να εξερευνούμε το κάστρο.
Και είναι απόλαυση. Τέτοια θέλουμε γαμώωω. Κάθε στροφή που πέρναμε πανηγυρίζαμε. Traps, corridors, φοβερό level design, items παντού, εξερεύνηση κλπ. Μας έκανε να ξεχάσουμε τις ~50 ώρες που περάσαμε έξω στο open world.

3 Likes

Εβγαλα και εγω το πρωτο μου καστρακι το Castle Morne , μου φανηκε πανευκολος ο Leonine εκει και λεω να ανεβω επιτελους προς το Stomrveil. Εχει κανεις απποψη μεταξυ great epee k claymore?

1 Like

Το Claymore είναι απ’ τα αγαπημένα μου όπλα σε όλα τα Souls. Έχω βγάλει 1 πλέιθρου σε κάθε παιχνίδι με αυτό. Στο Elden Ring δεν το έχω βρει ακόμα, και λόγω της φύσης του παιχνιδιού όταν το βρω (εκεί είναι; στο Morne κάστρο; East; ) λογικά θα έχω κάνει heavy upgrades σε άλλα όπλα.
Still, παίξε με τα movesets και ό,τι αισθάνεσαι πιο άνετα. Στο wiki βλέπω το Claymore το ξεπερνάει σε raw dmg.

1 Like

Ναι εκει ειναι. South East tip of the Weeping Peninsula. Ευχαριστω! Μοιαζουν παντως στο στυλ. Thrusting με καλο μηκος. Μ αρεσει αυτο το στυλ

Γενικά η τακτική μου είναι να τελειώνω μια περιοχή πριν πάω σε άλλη.
Τελείωσα με Lingrave και Peninsula και τώρα εξερευνω την Liurnia, (τι μέρος και αυτό…) μετά θα πάω στην Caelid.
Προσπαθώ να βγάλω το 100% της κάθε περιοχής πρωτα, προσπαθώ ξαναλέω γιατί σίγουρα κάτι θα μου έχει διαφύγει…
Εκανα τον dragon στην λιμνη και χθες έφαγα κάνα 3ωρο και βάλε στο Fringefolk Grave, μου έβγαλε την πίστη αυτό το Chariot…και γενικά το μέρος μαζί με το boss είναι ζόρι, μην πάτε αν δεν είστε 40+ level.
Έχω βγει κατά λάθος και σε κάποιες άλλες περιοχές με traps και teleport αλλά θα πάω στη συνεχεια σε αυτές.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο 48 level με 8 flasks στο +5 και την Uchi στο +6. Μπορώ να την πάω και παραπάνω αλλά κρατάω τα stones μου ακόμα αν βρω κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Έχω ανεβάσει και κάποια summons, τους λύκους κυρίως.

Γενικά, απόλαυση…έχω κολλήσει άσχημα όπως ακριβώς το περίμενα, το PS5 κλείνει μετά από πολλές ώρες παιχνιδιού, οκ αύριο πάλι λέω, για να το ξανανοίξω μετά από 10 λεπτά…για να πάω κάπου που έχω υπόψιν μου και δεν μπορεί να περιμενει. :smile:

Με τα bosses έχω ένα θεματακι, τον Godrick πχ τον έβγαλα με την πρώτη, δεν έχω νιώσει ακόμα την απελπισία και τον εκνευρισμό που γνωρίζω όλα αυτά τα χρόνια με τα soulsborne.
Όχι δεν είμαι μαζοχας :laughing: αλλά θέλω μια μεγαλύτερη πρόκληση. Περισσότερα προβλήματα έχω με διάφορες τερατογενέσεις που βρίσκω στο δρόμο πάρα με τα bosses μέχρι στιγμής.

Υ.γ Στο Divine Tower στην γέφυρα μετά τον Godrick πήγατε ετσι;…το ξαναγράφω, ΤΙ ΕΠΟΣ!!

3 Likes

Και εγω ετσι προσπαθω να παιζω και ειμαι στις 80 ωρες 75level uchi + 17 wakizashi στο αλλο plus λιγα buff απο pyro… ειμαι προς τα βουνα τωρα και νιώθω οτι εχω καμια 20ωρες ακομα απο αυτα που βλεπω!! :rofl:

σε ps4 παίζει κανείς? έχω το slim και το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχει μεγαλες διαφορές στον οπτικό τομέα.

Δες αυτήν την ανάλυση. Νομίζω η έκδοση για απλό PS4 παλεύεται.

Καταλαβα κ γω αυτο το διημερο τι ακριβως ειναι τα Souls Game. Ειμαι 7-8 ωρες στο Stormveil Castle, με καποια διαλειμματα για rune φαρμιμγκ. Δεος οταν μπηκα μεσα κ σκασε ο Margit. Φοβερο μερος. Συνεχης αγωνας για ασφαλες μερος κ νεο σαητ οφ γκρεης. Πολλοι θανατοι, σφαλιαρες, πεσιματα απο περβαζια κ σκεπες. Αποφυγη καποιων εχθρων. Ειδικα κανα δυο Knights τους αποφευγω πληρως. Μαλλον φτανω στον Godric σιγα σιγα. Με χω παει 40 λεβελ. Καραγουσταρω

4 Likes

εντωμεταξύ, στο 2ο (και 3ο και 4ο :sweat_smile:) playthrough, σε αυτά τα παιχνίδια, είναι φοβερό το πόσο αυξάνεται και η ευχαρίστηση. το replayability που έχουν τα soulsborne games είναι από τα δυνατότερα χαρτιά τους νομίζω.

και πες μου τώρα εσύ,φίλε Viper. αν ο Μιγιαζάκι είχε μαζί του στο σενάριο, για το elden ring, τον Bakker, αντί του Μάρτιν, τί παιχνίδι θα έπαιζες τώρα; :rofl:

Ποσες φορες το χω σκεφτει. Τι ωραια dungeons θα ταν τα Nonmen Mansions η πως θα κανα dodge το No-God Whirlwind :stuck_out_tongue:

Παίδες πάντως, έχοντας αφήσει το Stormveil κάστρο αρκετά πίσω και έχοντας προχωρήσει αρκετά από άποψης πλοκής + ανοίγοντας σχεδόν όλο το χάρτη, πραγματικά η πρώτη περιοχή + Stormveil με τα 2 boss του, είναι εισαγωγικό tutorial :stuck_out_tongue:

Το τι γίνεται μετά δεν περιγράφεται, τώρα κατάλαβα πλήρως τα 10αρια που έπεφταν βροχή στη κυκλοφορία του…

3 Likes

Έχω αρχίσει να το καταλαβαίνω…
Εντωμεταξύ πάω κατά λάθος και σε μακρινές περιοχές με διάφορους τροπους. Όπως μια περιοχή που έπαιξα χθες με λάβα αφού με κατάπιε (στην κυριολεξια) ένας συγκεκριμένος εχθρός…

Το παιχνίδι μοιάζει ατέλειωτο πραγματικά με την πολύ καλή του έννοια.

1 Like