Souls Series

Κοιτά μπορει για εσας που παίζεται στα pc με το patchακι που ειχες αναφέρει να μην έχετε τοσο πρόβλημα αλλα στις κονσόλες εχει καταστρέψει το community πλέον δεν μπορείς να παίξεις με κάποιον φιλο γιατι πολυ απλα στο παιχνίδι οτι και να κανεις παίρνεις souls κάποιος θα παίξει κανα coop καμια 10-20 παραπάνω pvp, θα χρησιμοποίηση κανα Bonfire Ascetic δε γίνεται να εχεις ιδιο SM με τι καμια…!!

Επίσης οταν ειχε soul cap ειχε μεγάλη σημασία πως θα χτίσεις τον χαρακτήρα σου για το pvp πχ καθε παίχτης ανάλογα με το build του υστερούσε κάπου έχοντας να εκμεταλλευτεί το max 150 level δεν γινοταν οι casters να εχουν τα ιδια πλεονεκτήματα με αυτους που παιζουν με agility,strength κτλ… Τωρα ειναι ολοι το ιδιο και απλα ποιος θα καταφέρει να σκάσει στον αλλον το περισσότερο dmg…Το δίκαιο του παιχνιδου για το pvp χάθηκε!!

Αυτο κατα την άποψη μου ειναι καταστροφή για το pvp αλλα καλο μονο για το pve… Τεπσα μαλλον οπως ειπες παω για μαζικό lvl up αν θελω να συνεχίσω να παιζω pvp…

Warning: Ακολουθεί σεντόνι που μόνο τον Neo θα ενδιαφέρει μάλλον. :stuck_out_tongue:

Aπλά ενημερωτικά, το dscfix που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ήταν φιξ της community, το οποίο βοηθούσε να βρίσκεσαι με φίλους στα μπαμ χωρίς να περιμένεις 3 ώρες αλλά ίσχυαν οι κανόνες που ίσχυαν για όλους, ±15 λέβελ κλπ κλπ. και υπάρχει ΜΟΝΟ στο πρώτο Dark Souls.

Στο Dark Souls 2 βρισκόμαστε όπως βρίσκεται όλος ο κόσμος. Με το Name-engraved Ring διαλέγοντας τον ίδιο θεό με τον φίλο που θες να βρεθείς. Αν ξέρεις τα SM ranges, τα οποία btw μπορείς να τα βρεις εδώ: http://darksouls2.wiki.fextralife.com/Soul+Memory
δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεθείς με κάποιον.
Σίγουρα είναι πιο εύκολο αν φτιάξεις απ’ την αρχή χαρακτήρα που θα είναι αποκλειστικά για coop με φίλο, αλλά και πάλι, αν θες να βρεθείς με κάποιον και δεν είστε στο ίδιο SM range, δεν είναι δύσκολο να φτάσετε στο ίδιο. Με τόσους φίλους έχω βρεθεί για coop-pvp, μόνο για 1-2 χρειαστήκαμε πχ καμιά μέρα φάρμινγκ αλλά τίποτα τραγικό.

Σίγουρα έχει τα προβλήματά του το SM, όπως είχε και το SL range του πρώτου DS, αλλά δεν βλέπω γιατί έχει καταστρέψει την community.

Αυτό με τις builds που λες δεν το καταλαβαίνω. Όπως υπάρχουν troll builds και στα δύο παιχνίδια (στο DS1 έβλεπες Havel με fast rolling και giant dad builds, στο DS2 πανίσχυρους havel μάγους με mundane dual avelyns και με Santier`s Spears, που ελπίζω να διόρθωσαν στο patch btw),
έτσι μπορείς να βρεις δίκαιο pvp και στα δύο παιχνίδια. Υπάρχουν communities και fight clubs που κάνουν εντελώς δίκαιο pvp, δεν είναι δύσκολο να βρεις λίγο ψάξιμο θέλει.

Και για να τελειώνω σιγά σιγά, να σε ενημερώσω ότι όταν είχε βγει το DS1 στο πισί, μας την είχαν πέσει πολλοί κονσολάκηδες (no offense, δεν εννοώ εσένα Νεο ή άλλους legit players) που είχαν κλείσει ήδη 200+ ώρες στο παιχνίδι και το ήξεραν απ’ έξω και ανακατωτά, με μοναδικό σκοπό να μας τρολάρουν. Δεν μπορούσες να κάνεις βήμα στο Undead Burg και στο Undead Parish χωρίς να φας invade από low level players με endgame armors, weapons και pyromancies. Και όταν ρωτάγαμε διάφορους, και στο παιχνίδι και στα φόρουμς, τι καταλαβαίνετε όταν γαμάτε την progress ενός παίκτη μας απαντούσαν “what r u, casul” και “git gud”. Αυτό οδήγησε πολλά άτομα στο να το παρατήσουν το παιχνίδι (και στις κονσόλες και στα πισί) και γι’ αυτό ακριβώς το λόγο η FROM αποφάσισε να κάνει το SM στο DS2, για να αποφύγει τα παραπάνω φαινόμενα.
Οπότε, ναι, είμαι υπέρ του SM, προτιμώ να δυσκολευτώ λίγο παραπάνω για να βρεθώ με φίλο ή να βρω λίγο δίκαιο pvp (αλλά και πάλι σου λέω ότι δύσκολο δεν είναι) απ’ το να γίνουν ξέρω 'γω τα Forest of Fallen Giants και Heide’s Tower of Flame “Grieftowns” και να παρατάνε παίκτες το παιχνίδι.

Παιζει να εκανα μια χοντρη μαλακια.Ειμουν anor londo και ετσι οπως πολεμαγα τρεις knights βαρεσα καταλαβος τον siegmeyer of katarina.Ειδα οπως ειχατε πει και εδω οτι δεν γινεται να το κανεις unaggro παρα μονο αν πας στον τυπο να συγχωρεθουν οι αμαρτιες σου.Οποτε συνεχισα να τον βαραω και λιγο πριν να τον σκοτωσω εξαφανιστικε σαν με καποιο spell.Ειδα οτι σου δινει titanite slab στο τελος.Παιζει αμα αφου τελειωσω το anor londo παω στην εκκλησια με τα gargoyles να με συγχωρεσει και να ξαναεμφανιστει?

Xμμ δεν ξέρω σίγουρα, αλλά αφού δεν τον σκότωσες λογικά θα γίνεται. Τώρα πού θα ξαναεμφανιστεί και αν θα συνεχίσει το quest του δεν είμαι σίγουρος.

@στελιο κοίταξα για το θεμα με τα summon και θα το διορθώσουν(+ θα patchαροντας την free έκδοση asap…)Οπότε μετα την εξεταστική μου ελπίζω να εχει γινει και να μπορέσουμε να βρεθούμε(αν δεν εχεις ξενερώσει με το game)…

@tidus Ναι το παραδέχτηκα άλλωστε οτι το SM βοήθησε παρα πολυ το pve καθως και το ng απο μονο του δε αφήνει να δέχεσαι και τοσα πολλά invades… Και αααντε πες κουτσα στραβα βρίσκεστε με τον αλλον…

Το build level 150 και 300 εχει μεγάλη διάφορα! αλλο να συναντάς τρολλ Havel με fast rolling που μπορει να οφείλονταν σε hacking(γιατι θυμάμαι πολλοί παραπονιόντουσαν για τετοια θέματα στο pc)και αλλο να ειναι ολοι OP σε ολα τα stats! με τα 150lvl αυτος ο Havel για να μπορέσει να εχει fast rolling σίγουρα ειχε θυσιάσει κατι αλλο!!

Tεσπα ελπίζω(ειμαι σίγουρος βασικά) οτι κατι θα βρουν για να αντιμετωπίσουν και αυτο το πρόβλημα…

@Mech δυστυχώς με το absolution δε μπορείς να κανεις revive npc αλλα εσυ λες εξαφανίστηκε :S δε χάνεις κατι να το δοκιμάσεις…
Edit α σου απάντησε και ο tidus :wink:

Σου 'χουν σπάσει τα κάκαλα τα γκαργκόιλ; Χάνεις για τριακοστή μετρημένη φορά επειδή το παράκαναν οι προγραμματιστές; Το Drake Sword είναι εδώ.

Να μην ηταν εκείνη η κακούργα στιγμή που πατήθηκε κατα λάθος το trigger και έφαγα τον Undead Merchant, θα 'χα γλιτώσει ώρες αν έπαιρνα το τόξο από τότε.

εχω φτασει 105 επιπεδο και μου εχουν μεινει 2 lord souls απο τις 4 που ζητησε ο φιδουλας :stuck_out_tongue:

Χαχαχαχαχα. Πώς σου φαίνεται, δύσκολο ε; :stuck_out_tongue:

βασικα εχω βαρεθει να τα σφαζω ολα με 1-2 hit :stuck_out_tongue:

εχω drop-αρει και 3 οπλα απο μαυρους ιπποτες,πηγα το Bastard σε +15,εφτιαξα και την Greatshield of Artorias και δεν νοιωθει τιποτα :lol:

Ως νιούφης στο παιχνίδι (knight lvl 30 και πάω για τα depths) έχω να πω το εξής: αν καταλάβεις τα mechanics του παιχνιδιού δεν είναι τόσο δύσκολο, αλλά θέλει μεγάλη υπομονή. Είτε σε levelling χαρακτήρα/ όπλων είτε παρατήρησης του εχθρού, θέλει την ώρα του. Ναι μεν του δίνει μπόνους γιατί βγάζει ώρες gameplay και δεν το βγάζεις στο τριήμερο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον από ένα σημείο και έπειτα όντως είναι τόσο διασκεδαστικό ή βγαίνει για το πείσμα.
Τρανό παράδειγμα τα γκαργκόιλ που προανέφερα. Το τι μπινελίκι έπεσε με το πόσο παράλογα δύσκολα είναι (γιατί είναι, εκτός και αν έχεις ανέβει αρκετά ή έχεις ένα overpowered όπλο που τα βγάζει σε 8 hits), πιο πολύ σε εκνευρισμό με το πόσο υπερβολική μάχη είναι, παρά με το πόσο διασκεδαστική είναι. Χώρια η διαδρομή από το bonfire μέχρι τη στέγη που έτρωγε ώρα και αυτή.

Ειναι οπως τα λες βασικα…την μαχη με τα gargoyles την εβγαλα με την πρωτη…δεν ηταν hollow και ειχα κανει summon και εναν ιπποτη που δεν θυμαμαι ποιος ηταν…Δεν μου φανηκαν δυσκολα παντως…Το boss στα Depths που θα πας με ειχε δυσκολεψει αρκετα μεχρι να καταλαβω πως κινειται…Φτανω προς το τελος του παιχνιδιου σε λιγες μερες και μπορω να πω πως ειναι πιο διασκεδαστικο πηγαινοντας σε περιοχες που ηταν αρκετα δυσκολες στην αρχη και πλεον κανεις πικ-νικ…

Είμαι από pc οπότε δεν έχω δυνατότητα multiplayer και summon (ή δεν το 'χω πάρει πρέφα;) οπότε έννοιες όπως summon, unhollowing κλπ δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία. Οπότε έτρωγα ένα σεσημασμένο gang-up και εξασφάλισα ψυχανάληση για τρεις μηνες. Ήθελε όμως και σχετικά πιο εύκολα σημεία να νιώθεις πως ρολλάρεις ή ένα κάπως πυκνότερο σενάριο. Δε λέω, μεγάλο συν αντί να κοιτάω το χάρτη να απομνημονεύω την περιοχή και το που θα βρω τι, μα λίγη ανάπαυλα ρε παιδί μου, να χαλαρώσω λίγο στον ελεύθερο χρόνο μου.

και εγω απο pc και δεν ειναι καν γνησιο…offline παιζω…οταν δεν εισαι hollow στα περισσοτερα boss μπορεις να κανεις summon npc για βοηθεια…οπως επισης ανεβαινει και το drop-rate σου…
Αυτο που ειπες για το σεναριο…ηθελε κατι παραπανω ειναι η αληθεια…

Προφανώς δεν έχω προχωρήσει πάρα πολύ, αλλά το να μένεις τόσο υποτυπωδώς στο βασικό κόνσεπτ “κακός-κάνει κάτι-σφάχτον” και να μη σου φτιάχνει έναν χαρακτήρα που μπορείς να δεθείς, με τον οποίο θα ξοδέψεις 50 ώρες μίνιμουμ, είναι λίγο λόγος γκρίνιας. Δε σου δημιουργεί κάποια ψευδαίσθηση ώστε να θες να τον σώσεις ή να ταυτιστείς μαζί του, απλά προχώρα και σφάζε/απέκρουε. Πες και μια ιστορία ρε παιδί μου για αυτόν τον κάποιο, τόσο ωραίο κόσμο έχεις φτιάξει.

συμφωνω απολυτα…το θεωρω το μεγαλο του μειονεκτημα…

Όταν το τελειώσετε, ρίξτε μια ματιά για το lore που έχει. Θα τρίβετε τα ματάκια σας. Το lore είναι απίστευτα πλούσιο, το πρόβλημά σας (και πολλών άλλων φυσικά) είναι το πώς δίνεται/παρουσιάζεται ή το πώς ΔΕΝ δίνεται/παρουσιάζεται.
Αυτή είναι συζήτηση για κάποια άλλη στιγμή όμως. :stuck_out_tongue:

Να τη ρίξουμε ρε Jecht jr, αλλά πρέπει πραγματικά να φτάσουμε μέχρι τέλους για να το δούμε και να επανεκτιμήσουμε; Αυτό θέλω να πω, ότι αυτό που μου λείπει για να μειώσω τα ragequit και τα μπινελίκια (πέραν της δυσκολίας πού, όπως και να το κάνουμε, έιναι βασικό γνώρισμα του παιχνιδιού) είναι να θέλω να κάνω κάτι γι’ αυτόν που χειρίζομαι, όχι να είναι ένα δερμάτινο σακί που το βλέπω να τεμαχίζεται. Επανειλημμένα.
Δεν έχει ούτε το τσίτα τα γκάζια gameplay των Modern Warfare, ούτε τη σεναριάρα του Fallout 3, ούτε τους χαρακτήρες των Final Fantasy. Είναι αργό και επαναληπτικό (δεν είναι κατά αυτό, και ευτυχώς δεν αγγίζει τα γελοία επίπεδα του πρώτου Assassin’s Creed) και μέχρι ενός σημείου απρόσωπο. Γι’ αυτό παραιτούμαι από νεύρα και όχι από κούραση όπως σε άλλες περιπτώσεις.

tidus αυτο ξερεις ειναι προβλημα…μπορει οντως το Lore να ειναι πλουσιο αλλα το θεμα ειναι να σου κεντριζει το ενδιαφερον ενω παιζεις και οχι οταν τελειωσεις να ψαχνεις να το διαβασεις σε wiki…

Ναι βρε παιδιά, σας καταλαβαίνω τι λέτε. Σεβαστές οι απόψεις σας. Ο τρόπος που δίνεται το lore σίγουρα δεν είναι κάτι που το βάζω στα θετικά όταν θέλω να το προτείνω σε κάποιον, αλλά δεν με χαλάει κιόλας καθώς όταν πήρα πρέφα τι παίζει με το lore και το πώς δίνεται, το βρήκα πρωτότυπο και έψαχνα να ρουφήξω την κάθε λεπτομέρεια που μπορούσα να βρω in game και να κάνω υποθέσεις κι εγώ, να τρέξω να συμμετάσχω σε forums κλπ.
Και είμαι της άποψης ότι αν παρουσιαζόταν με τους γνωστούς τρόπους (πολλά cutscenes, ατέλειωτοι διαλόγοι με npcs, in game βιβλία που λένε lore κλπ) η ατμόσφαιρα/αισθητική θα ήταν τελείως διαφορετική από αυτή που είναι.

Δεν χρειαζοταν νομιζω πολλους διαλογους νομιζω…Παρε παραδειγμα το Diablo 2 που ενω ηταν ενα hack n slash game σου δημιουργουσε μια περιεργεια για το τι γινεται παρακατω και χωρις να εχει κανενα φοβερο σεναριο…Δεν ειναι οτι με χαλαει ουτε εμενα στην πραγματικοτητα,αλλα πιστευω οτι μπορουσε να γινει πολυ καλυτερο…

Λοιπον στο θεμα μας τωρα…ειμαι Duke’s Archives και ενω με διελυσε ενας τεραστιος κρυσταλλινος δρακος δεν ψοφησα πραγματικα αλλα με μετεφερε σε αλλο bonfire…Εχασα καμια 10αρια humanities αλλα σχεδον τα αναπληρωσα ευτυχως…