Souls Series

Λοιπον, τους εχω φαει ολους εκτος απο Black Dragon Kalameet, Four Kings, Manus Father Of The Abyss και φυσικα τον τελευταιο που ολοκληρωνει και το παιχνιδι. Ειμαι lvl 90 και εφτυσα αιμα για να βγαλω τον Artorias. Πρεπει να τον αντιμετωπισα καμια 25αρια φορες αλλα οταν τα καταφερνεις τελικα πανυγηριζεις! Πηγα και Manus για δοκιμη και he kicked my ass seriously! Θα τον νικησω ομως, που θα παει!

Kalameet είναι ο ευκολότερος, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Πίσω διαρκώς, αποφεύγεις φωτιά και μόνο όταν κάνει glide καταπάνω σου κάνεις side dodge κι επιτίθεσαι από τα πλάγια. Μόνο τότε όμως.
Και Manus δεν τον βρήκα δύσκολο, κι ας μου πήρε φορές να τον νικήσω, πάντα ήταν δικό μου λάθος. Απλά πρέπει να ξέρεις τις κινήσεις του. Δες κάνα βίντεο και θα δεις ότι είναι πιο εύκολος απ’ όσο φαίνεται.
Artorias το καλύτερο boss που έχω παίξει εδώ και 10 χρόνια. Μάχη με τα όλα της.

Μπορω να ζητησω απο τον τυφλο γιγαντα να ριξει ‘‘μια τελευταια φορα’’ με το τοξο του και να τραυματισει τον Kalameet ετσι ωστε να μην πεταει. Νομιζω οτι ετσι θα ειναι ακομα ευκολοτερος.

P.S: Να πω οτι το παιχνιδι εχει φοβερη ατμοσφαιρα και lore, σε καθε εναν καθομαι και διαβαζω την ιστορια του. Ελπιζω να ειναι ετσι και το 2ο αν και εχω διαβασει τοι δεν ειναι τοοοσο ατμοσφαιρικο.

μπα επαιξα το 2ο πολυ λιγο γιατι δεν ειχε καμια σχεση με το 1ο…προσωπικα περιμενω το 3ο γιατι φαινεται να ειναι πραγματικα καλο…

Εκανα μια παρακαμψη σε Kalameet και Manus γιατι μετα απο 80 ωρες gameplay αρχισε να επερχεται μια κοπωση. Πηγα λοιπον κατευθειαν σε Lord Gwyn και με πλακωσε στις φαπες.

Lords Of The Fallen εχετε παιξει, λεει τιποτα? Εχει μικρο gameplay γυρω στις14-15 ωρες οποτε λεω να το ξεπεταξω.

VICTORY ACHIEVED!

Lord Gwyn Is Dead!

Μετα απο 85 περιπου ωρες gameplay τελος! Lvl 96. O Lord Gwyn με ταλαιπωρησε λιγο στην αρχη αλλα μολις καταλαβα πως επιτιθεται βγηκε, οχι ευκολα αλλα βγηκε.

Ακολουθει βαθμολογια δυσκολιας των Bosses. Το βαζω σε spoiler ετσι ωστε οποιος δεν το εχει παιξει να μην δει καθολου ποιος/πως/τι.

[SPOILER]
Asylum Demon (8 λογω του οτι ειναι στην αρχη και δεν εχεις ιδεα)
Bed of Chaos (7)
Bell Gargoyles ( 8 )
Black Dragon Kalameet (δεν ασχοληθηκα αλλα μαλλον ειναι 9)
Capra Demon (6)
Ceaseless Discharge (7)
Centipede Demon ( 8 )
Chaos Witch Quelaag (9, την εβγαλα μονο με summon ghost)
Crossbreed Priscilla (- δεν μπηκα στη φαση να ‘‘παλεψουμε’’ γιατι ειναι sin)
Dark Sun Gwyndolin (7)
Demon Firesage (7)
Dragon Slayer Ornstein and
Executioner Smough (10 μαζοχισμος!!!)
Four Kings (4 με την πρωτη εφυγαν)
Gaping Dragon ( 8 )
Gravelord Nito (7 με την τριτη αν δεν κανω λαθος μας τελειωσε)
Gwyn, Lord of Cinder (9)
Iron Golem (9)
Knight Artorias (10, μπορει και 11)
Manus, Father of the Abyss (τον προσπερασα αλλα μαλλον 10αρι)
Moonlight Butterfly ( 8 αν εχεις καλο οπλο και ξερεις απο dodge βγαινει ευκολα)
Pinwheel (4 με την πρωτη)
Sanctuary Guardian (5 με την πρωτη)
Seath the Scaleless (9 μπορει και 10)
Sif, the Great Grey Wolf ( 8 )
Stray Demon (7)
Taurus Demon ( 8 λογω του οτι επισης ειναι στην αρχη, στο ng+ που επαιξα λιγο τον εβγαλα με την πρωτη)
[/SPOILER]

Πολυ παιχνιδαρα, οποιος δεν το επαιξε να το παιξει. Φοβερη και σκοτεινη ατμοσφαιρα, σηψη κι ετσι!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕΣ KALAMEET ΚΑΙ MANUS
Αν και στην παρέα λέμε ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να το πούμε σε κάποιον είναι να 'χει βγάλει και την Abyss, θα κάνω μια παραχώρηση και θα πω Άξιος. Αλλά υπενθυμίζω, μείνε μακριά από το 2, φαντάσου το 'σβησα από τον υπολογιστή. Τέτοια απογοήτευση. Καλύτερα παίξε το 1 σε NG+ (και βγάλε την Abyss).

Χαχα, μη βαρας! Αρχισα να κουραζομαι γιάυτο εκανα παρακαμψη. Εχω κι αλλα να παιξω και ηθελα να το τελειωσω. Παντως μιση ωρα που επαιξα το ng+ πας πολυ πιο γρηγορα λογω level, εμπειριας και καλου gear.

Αμα δε βαριεσαι ριξε κι εσυ μια βαθμολογια ετσι ωστε να κανουμε καμια συγκριση. :smiley:

Χμ ωραιότατα, challenge accepted.

Asylum Demon (5, ακόμα και την πρώτη φορά με τη μια)
Bed of Chaos (7, αν είσαι πιο ντούκι και κινείσαι πιο αργά έχει το πάνω χέρι, αλλά στις 3 φορές τον έχεις στάνταρ)
Bell Gargoyles (8 χωρίς το Drake Sword, 4 με το Sword, τους είχα παίξει 30 φορές χωρίς και με το σπαθί τους πήρα χωρίς καν να ιδρώσω)
Black Dragon Kalameet (7, εύκολη τακτική)
Capra Demon (6 ΓΑΜΩ ΤΟ GANG UP TOY)
Ceaseless Discharge (2, όσα και τα βήματα που πρέπει να κάνεις προς τα πίσω για να πέσει, ειδάλλως ντάξει, είναι 7άρι)
Centipede Demon (6, με τη μια και χωρίς να χρειαστώ Estus Flask)
Chaos Witch Quelaag (7, μου βγήκε εύκολα)
Crossbreed Priscilla (σόρι, δε γουστάρω perma-sin)
Dark Sun Gwyndolin (6, πλάκα είχε αλλά ήταν εύκολο το dodging)
Demon Firesage (4, είναι σαν να σου δίνουν ευκαιρία για εκδίκηση για το πόσο άδικος ήταν ο Stray Demon, με τη μια και χωρίς να χάσω ίχνος health)
Dragon Slayer Ornstein and
Executioner Smough (10, αντικειμενικά, αν και τους έβγαλα με τη δεύτερη )
Four Kings (με την πρώτη κι από δω, αλλά θέλει προσοχή, οπότε ένα 7αράκι το ‘χει γιατί από απροσεξία παραλίγο να με φάνε)
Gaping Dragon ( 7 με 8, αν του κόψεις την ουρά και είσαι μονίμως πίσω του τον έχεις εύκολα )
Gravelord Nito (εδώ θα φανώ γελοίος αλλά 6. Με τη μια χωρίς να χρειαστεί να ιδρώσω)
Gwyn, Lord of Cinder (7, εύκολο parrying, 3-4 χτυπήματα και τέλος)
Iron Golem (5, δεν υπήρξε φορά που να μην τον έβγαλα με τη μια)
Knight Artorias (9 γιατί είναι θέμα κατανόησης κινήσεων και κίνησης. Θέλει σωστές κινήσεις για να τον βγάλεις)
Manus, Father of the Abyss (8, πιο σύντομα από Artorias με το μόνο πρόβλημα να είναι η μαγεία του, αλλά και γι’ αυτή υπάρχει λύση και εύκολη μάλιστα)
Moonlight Butterfly (3, ποτέ δεν πέθανα, όλες οι κινήσεις της αποφεύγονται εύκολα, αλλά αισθητικά πανέμορφη)
Pinwheel (0, αν μου πει κάποιος πως έχει χάσει εδώ ενώ έχει προηγηθεί το υπόλοιπο παιχνίδι, ή δεν πρόσεχε ή πρέπει να το κοιτάξει)
Sanctuary Guardian (5, το μόνο αχρείαστο boss που θα χάσεις επειδή έχει βαρετό pattern και κάπου δε θα προσέξεις)
Seath the Scaleless (7-8 αν τον πας απλά, 10 αν θες να κόψεις την ουρά του)
Sif, the Great Grey Wolf (8, η πιο συναισθηματική μάχη του παιχνιδιού, μαζί με Artorias ο ορισμός της Gentleman’s Duel. Και όταν τραυματίζεται για τα καλά δε θες να τον αποτελειώσεις)
Stray Demon (9 ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΙΣΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΝΑΓΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΤΑ)
Taurus Demon (6-7, το πολύ 2 φορές και αυτές λόγω του στενού διαδρόμου)

…ώπα, κάτσε, OYTE PAINTED WORLD ΕΒΓΑΛΕΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΤΙ ΕΠΑΙΞΕΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ;

Εβγαλα Painted world of Ariamis, απλα στο τελος την προσπερασα και δεν πλακωθηκα μαζι της λογω sin.

Το sin για ποιο λόγο το αποφεύγατε; Για λόγους roleplaying ή για να μην φάτε invades; Που δεν νομίζω να έχει μείνει και πολύς κόσμος πια online.

Ωραία και ατμοσφαιρική η μάχη με την Priscilla, εύκολη μεν, όμορφη δε. Και αφού έχει προηγηθεί ένα απ’ τα καλύτερα level designs του έπους.

Εγω ημουν στη μεση του παιχνιδου και δεν ηξερα τι ακριβως κανει το sin οποτε ηθελα να το αποφυγω αφου ειχα δει νωριτερα οτι ειναι λιγο ακριβο να ‘‘σχωρεθουν οι αμαρτιες’’ ! :lol:

Εβαλα και το DS2… Kαμια σχεση η ατμοσφαιρα. Απορω πως μετα το πρωτο επος καταφεραν να φτιαξουνε ενα τοσο ξενερωτο παιχνιδι! Ενταξει, η φαση που οταν πεθαινεις χανεις και ενεργεια λεγεται unfair…
[-X

Eμένα δεν με ενοχλεί η ατμόσφαιρα στο δύο, το λέβεν ντιζάιν με ενοχλεί. Έχει ωραία τοπία και καλοφτιαγμένες τοποθεσίες, αλλά πολύ μακριά απ’ το αριστουργηματικό λέβελ ντιζάιν του πρώτου. Απ’ το άψογο και απίστευτο interconnectivity του πρώτου πας σε… πίστες στο δεύτερο.

Στο δεύτερο απουσίαζε απ’ το τιμόνι ο Μιγιαζάκι, καθώς την ίδια περίοδο ασχολιόταν με άλλο τίτλο.
Στο τρίτο επιστρέφει και θα έχει και πάλι επίβλεψη στα πάντα.

Μλκες δε ξερω τι λετε, επαφη δν ειχα ποτε αλλα παιζω bloodborne αυτες τις μερες και ξεροχυνω

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΤΡΙΚΙΟΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΚΑΙ GAMEPLAY ΓΝΚ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΩ

Αν ειναι ετσι και τα ds θα καει το κεφαλι μου

δεν εχω παιξει bb γιατι δεν εχω κονσολα αλλα οσο το εχω δει μοιαζει η ατμοσφαιρα αρκετα με το ds1

Ουτε εγω εχω κονσολα οποτε no BB for us. Το DS2 οντως δεν ειχε την επιβλεψη του Μιγιαζάκι γι’αυτο τα μαστορια που το εφτιαξαν θεωρησαν οτι για να ειναι δυσκολο το παιχνιδι πρεπει να πετας στον παικτη 3-4 υπερτουμπανα αντιπαλους… Το πρωτο ειχε εξυπνη δυσκολια. Ας ελπισουμε οτι το 3 θα επιστρεφει στα χναρια του πρωτου.

@Razoreater οχι και 9 ο Stray Demon ρε! Την πρωτη φορα εχασα γιατι με επιασε με τα βρακια κατεβασμενα (δεν το περιμενα οτι θα με καταπιει η γη σε εκεινο το σημειο) αλλα τη 2η η 3η τις μαζεψε στο πολυ ανετο.

@Lupin: Το πρωτο ειναι φανταστικο, το δευτερο χθες το ξεκινησα αλλα οπως γραφω και παραπανω φαινεται να το κανανε δυσκολο αλλα με ηλιθιο και unfair τροπο. + οτι τα γραφικα ειναι watered down, το modαρα ελαφρα αλλα δεν κανει και μεγαλη διαφορα.

Ούτε εγώ θα παίξω ποτέ BB, διότι PC MASTER RACE, αλλά το είδα σε let’s play στο youtube και δεν μου άρεσε καθόλου.
Λούπιν, όταν ξεκινήσεις το πρώτο DS θα την βγάζεις και θα την παίζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα,
ναι είναι τόσο γαμάτο.

AΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

μπορω να φανταστω την καβλα των υπολοιπων, ειδα βιντεακια και ψηθηκα τρελα αλλα αυτο το Lovecraft meets Dracula εξτραβαγκανζα σκηνικο του BB με εχει αρρωστησει

θα παρουν σειρα ολα.-

Γάμα το 2 Lupin, μόνο 1 (το υπέρτατο) και Demon.
Όσο για το 9, τι να κάνω ρε καρντάση Syl; Αυτός μου ζορίζει το έντερο. Εδώ εσύ βάζεις 8 στη Moonlight Butterfly που μπήκα από περιέργεια απροετοίμαστος να δω τι πέος τρώω και την έβγαλα με την πρώτη.

Στην moonlight butterfly ειχα ενα παλιο joypad που δεν δουλευε καλα και ειχα προβλημα με το roll, μετα πηρα xbox 360 και την εβγαλα (με summon ghost καθως ειχα humanity οταν πηγα). :stuck_out_tongue: