Soulsavers - Broken

Ήταν το πρώτο μου και είχα λίγο άγχος αλλά τελικά είναι εξαιρετικό δισκάκι,ταιριάζει και με την εποχή

O δίσκος είναι άνετα top-10 2009, το Unbalanced Pieces είναι ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ του 2009, o Lanegan είναι ο Johnny Cash της γενιάς μας και το ντουέτο με τον Patton είναι η η κατάρριψη κάθε μονοθεϊστικής θρησκείας. Οι θεοί είναι ΔΥΟ!

μιλησες σοφά.

Kai Everlast. Einai xilioforemeni ayti i xroia.

Ena apo ta hghlights tis xronias for sure. Apo agapimena tracks exo 5-6 alla to some misunderstanding pairnei ena mikrouli probadisma.

Ω ντηαρ γκαντ, Δήμητρα τώρα το 'δα. :blush:

Ε τι να πω ο δίσκος είναι με μια λέξη πανέμορφος. Έχω βέβαια τη μόνιμή μου ένσταση με τη διάρκεια, όπως με την πλειοψηφία των δίσκων που βγαίνουν πια. 50 λεπτά είναι αρκετά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, δε βλέπω λόγο να ξεπερνιέται η μία ώρα.

Βέβαια εν προκειμένω, ο δίσκος δεν κάνει πουθενά κοιλιά και η μεγάλη διάρκεια απλά δυσκολεύει εμάς τους μουσικοφάγους να τον χωνεύσουμε. Η ανταμοιβή βέβαια αποζημιώνει.

Πρόκειται για υπέροχη δουλειά. Το Some Misunderstanding το ερωτευθήκαμε από την πρώτη στιγμή που το ακούσαμε και έκτοτε μας κάνει την καρδιά περιβόλι κάθε φορά που το ακούμε. Σίγουρα στα καλύτερα κομμάτια της χρονιάς και σίγουρα στους καλύτερους δίσκους της χρονιάς. (Το 2009 είχε απίστευτη σοδειά -το χουμε πει με πολλούς εδώ μέσα).

Άλλα αγαπημένα κομμάτια τα Unbalanced Pieces και Pharaoh’s Chariot.

To Unbalanced Pieces ειναι απ τα καλυτερα τραγουδια που ακουσα φετος.Γενικα ο δισκος ειναι μια ομορφια.Ωραια πραγματα.

Σωστό το σκεφτόμουν κι εγώ ότι μια χαρά θα ήταν ο δίσκος κι ας τελείωνε στο 9ο ή στο 11ο κομμάτι, αλλά anyway όπως είπες ακόμα περισσότερη καλή μουσική για μας. :smiley:

Κατά τ’ άλλα πέραν του εκτός συναγωνισμού ντουέτου με Patton, το κομμάτι που με κάνει εντελώς λιώμα είναι το You Will Miss Me When I Burn (διακευή σε Will Oldham).

Tο Some Misunderstanding, το οποίο εξίσου το προσκυνάμε, είναι επίσης διασκευή σε Gene Clark (ιδρυτικό μέλος των The Byrds) από το δίσκο του No Other του 1974.

Θα ήταν εξαιρετικό συνολικά αν έλειπαν 4-5 κομμάτια, αλλά όπως και να χει στα καλύτερα φέτος.

BUMP

Ρε παιδιά τι δίσκαρος είναι αυτός??? Μου είχε ξεφύγει εντελώς όμως, να 'ναι καλά η αδερφή μου που μου έβαλε να το ακούσω!

Η διασκευή στο Some Misunderstaning, το διαμάντι του Gene Clark είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-ΥΤ-Η! Μαγεία ο Lanegan, φοβερή η τραγουδίστρια! Εχω κολλήσει και με το Unbalanced Pieces άααλλη κομματάρα αυτή, και τι σύμπραξη! Υοu will miss me when I burn και λιώνει το σύμπαν ολόκληρο!

Και Pharaoh’s Chariot και και και…

Soulsavers + φθινοπωρινή Στοκχόλμη

Το βαλα και εγω.Μεγαλη σινταρα. Το some misunderstanding και το Rolling sky ηταν απο τα αγαπημενα για το 2009.

fixed!