Soundgarden

Καταλαβαίνω το όλο context και να μην ήθελε να παίζει στα πρώτα χρόνια των Foo.
Αλλά πλέον εκεί που έχει φτάσει η μπάντα, εκτός μερικών γραφικών που του τη λένε για το οτιδήποτε, δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα.
Ίσα ίσα η δίψα του κοινού είναι τεράστια*. Φτάνουμε σε επίπεδα πότε θα παίξει Alexander the Great στην Ελλάδα ο Bruce :stuck_out_tongue:

Εδώ τρόλαρε αβέρτα στο Reading festival, ξεκίνησε να παίξει smells like teen spirit (έχοντας κάνει και συναισθηματικό intro speech αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό θα παίξει ) και το γύρισε σε never gonna give you up (https://youtu.be/2Kah50v5TuM?t=6450) . Ή όποτε θα ανέβει στα ντράμς, κάπου θα χώσει και το intro του. Νομίζω και ο ίδιος θα ήθελε να παίζει που και που, αλλά η άνωθι κάργια του το χει ξεκόψει. Έτσι μου φάνηκε και από τη συνέντευξη.

Για να είμαι και ontopix , ακόμα και οι audioslave , έπαιζαν soundgarden.

*btw εμένα μου αρέσουν λιγάκι παραπάνω οι foo από τους nirvana.

1 Like

3 Likes

Οι Soundgarden τελειωσανε. Ας τους αφησουν ολοι στην ησυχια τους, γαμω τα κωλολεφτα τους.

Και στη σολο καριερα του επαιζε Soundgarden ο Cornell. Δεν εχει τοσο σχεση με το αν παιζουν τραγουδια των Nirvana οι Foo Fighters. Δεν τους χρειαζεται καν να το κανουν, εχουν καταφερει να γεμιζουν σταδια με το δικο τους υλικο, γιατι να κανουν αυτο το τεραστιο πισωγυρισμα; Επειδη πολλοι απο εμας δεν ειδαμε ποτε τους Nirvana live; Ε και τι να κανουμε τωρα;

6 Likes

Ούτε τους χρειάζεται ούτε κάτι άλλο. Το αρχικό σχόλιό μου ήταν με αφορμή τις κυρίες των κυρίων που ρουφάνε με το καλαμάκι ότι απέμεινε και το quote του Γκρόλ, που μοιάζει να θέλει να παίξει έστω ως tribute στον φίλο του και δεν το κάνει για άλλους λόγους. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

3 Likes

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται…

1 Like

Α ρε Κρις, γκαβος ησουνα;

1 Like

Τι ζόρι τραβάει η κυρία Vicky;

Μακάρι να βρεθεί τρόπος να κυκλοφορήσει το album σαν τιμητικό αντίο στον Chris και στην φωνάρα του.

1 Like

Εγώ κατάλαβα ότι κάπου είχε θολώσει η κρίση του μακαρίτη όταν τον είχα ακούσει σε μια συνέντευξη να εκθειάζει την… πεθερά του!
Γιατί καλά, από μια γυναίκα να “τυφλωθείς”, έστω προσωρινά, αλλά την πεθερά;!!!

1 Like

2 Likes

Θου Κύριε φυλακήν τω στόματι μου…

1 Like

Γιαυτο δεν θα ξαναπαίξει κανεις τους Ελλάδα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Κλασσική περίπτωση τυφλωμένης από τα χρήματα χήρας. Τώρα πια μάλλον θέλει να τα φάει σε vicodin και πισίνες για το νέο γκόμενο της.

Κρίμα που ο Κορνέλ έμπλεξε με τέτοιο άτομο. Η Susan Silver μια χαρά ήταν και είναι. Μάλλον θα χε εξαίσια όραλ σκιλς η χήρα (τότε στο Παρίσι άκουσα βαρέσανε βαρελότααααααα).

Τέλος πάντων, εύχομαι να την πουλέψει απ όλες τις μεριές και να βγάλουν Louder Than Love, Down On The Upside και ακόμα καλύτερη έκδοση του Superunknown.

3 χρόνια χωρίς τη σπουδαιότερη ροκ φωνή των 90’s…

No one sings like you Chris Cornell

7 Likes

Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια ε;; Σαν χθες το θυμάμαι :disappointed_relieved:

Πάω να ακούσω κάνα κομμάτι audioslave

6 Likes

Αυτά τα ξαφνικά μ αρέσουν

1 Like

Έπεσα πάνω σε ένα παλιό άρθρο του revolver (2006), όπου είχαν ζητήσει από τον Cornell να τους πει ιστορίες από κάθε δίσκο που είχε πάρει μέρος.

Αυτά που κράτησα περισσότερο είναι πως η δισκογραφική τους εταιρία τους είπε πως δεν βγάζει κάποιο νόημα η ιστορία με τους Temple of the dog, όταν ανέφεραν πως θέλουν να κάνουν το συγκεκριμένο πρότζεκτ. Λέει όμως « But it was divine timing» γιατί οι υπόλοιποι ακόμη δεν είχαν σχηματίσει τους Pearl Jam, οπότε δεν είχαν να λογοδοτήσουν σε κάποια εταιρία.
Ευτυχώς γιατί θα χάναμε την δισκαρα!

Για το badmotorfinger παραθέτω αυτούσια την απάντηση του:
“If you took the kimonos and the hip-shaking and the light show from Led Zeppelin, instead of the rhythm section and the songs, you fucked up. I mean, Jimmy Page used to wear argyle vests and play guitar with a bow and was into Satanism—that’s way fucking cooler than his dragon bellbottoms. That’s pretty simple, but nobody got it. So to the rock world, Badmotorfinger was the first real classic of thinking-man’s metal. To us, it was the last of that kind of record — it defined what we’d been trying to do as a band the whole time. We had to move on.”

Για το superunknown αναφέρθηκε μόνο για την επιτυχία του Black hole sun και πως τους ξάφνιασε όλο αυτό γιατί θεωρούσαν πως το συγκεκριμένο τραγούδι δεν τους αντιπροσώπευε πλήρως ως μπάντα. Είπε μάλιστα πως δεν έχει ιδέα για το τι μιλάνε οι στίχοι, αλλα για κάποιο περίεργο λόγο οι ακροατές δέθηκαν μαζί του :joy:

Αναφέρει και το down on the upside ως αγαπημένο του.

Το έχω ξανά γράψει νομίζω πως οι soundgarden σε μια υποτιθέμενη κατάταξη μου με την υπόλοιπη σκηνή (αν μπορούμε να την πούμε έτσι) και εννοώντας αυτούς που κάνανε εμπορική επιτυχία (nirvana, Alice in chains, Pearl jam και soundgarden) θα βρισκόταν στην τελευταία θέση. ΟΜΩΣ! Η τριάδα από το badmotorfinger μέχρι και το down on the upside είναι πολύ δυνατή!

2 Likes

Nirvana τελευταιοι για μενα. Φαντασου :stuck_out_tongue:

3 Likes

Η πλάκα είναι πως οταν ξεκίνησα να γράφω τα ονόματα των τεσσάρων, δεν το έκανα με σκοπό να πω ποια είναι η ιεραρχία μου.

Βλέποντας τώρα την σειρά…ναι αυτή είναι :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Εγώ πάλι θα το είχα κάπως έτσι:
Nirvana (Τελείως υποκειμενικά)
AiC/Soundgarden (Δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω. Φωνάρες και βαριά ριφ και οι δύο μπάντες τι να λέμε)
Pearl Jam (Χωρίς λόγο απλά προτιμώ τους άλλους λίγο παραπάνω. Επίσης ιδιαίτερη φωνή και touchy τραγούδια)

Πάλι καλά που βγήκε το TOTD. Τέτοιες κραυγές που είχε το say hello 2 heaven έπρεπε να ακουστούν για να μας είναι η τρίχα κάγκελο για κάνα 2ωρο

2 Likes

Υπαρχουν και οι Screaming Trees. Πεμπτοι σε εμπορικη επιτυχια, αγγιζουν κορυφη σε καλλιτεχνικη :stuck_out_tongue:

3 Likes