Soundgarden

Oσοι πιστοί/ές αυτού του μεγάλου συγκροτήματος ψηφίστε δαγκωτά…Για μένα το Down on the upside είναι το καλύτερο και πιο ώριμο album της καριέρας τους…Ενας δίσκος που δεν πρέπει να λείπει από καμία σοβαρή rock/metal δισκοθήκη…Δυστυχώς μετά από αυτήν την δισκάρα διέλυσαν τουτέστιν τερμάτισαν στο απώγειο της καριέρας τους… :cry: Cornell,ποτέ δεν είναι αργά…Καλοί οι Audioslave,αλλά… 8)

Y.Γ Pretty noose,Blow up the outside world,Burden in my hand,Ty cobb,Tighter and tighter απλά κορυφαία… 8)

Το Down on the upside είναι τεράστιο αριστούργημα. Εκτός από τα κομμάτια που αναφέρεις έχει κι άλλα φανταστικά όπως Overfloater, Switch Opens, Boot Camp,Dusty,Zero Chance …

Το απόλυτο όμως album τους για μένα είναι το Superunknown. Εκεί πραγματικά χάνεται η μπάλλα. Για μένα από τους καλύτερους δίσκους ever. Για τους audioslave τα έχω ξαναπεί. Για μένα δεν αξίζου μία. Σέβομαι όμως την άποψη του καθένα. Το προσωπικό του Cornell ήταν (άν και όχι δισκάρα) παρά σάγκας ανώτερο.

Τεράστιο συγκρότημα.
Το superunknown είναι μέσα στα καλύτερα άλμπουμς ever.
Οι audioslave, άλλη φάση τελείως (αλλά και πάλι δεν πλησιάζουν το μεγαλείο των soundgarden).Πολύ κατώτεροι του αναμενομένου.

Άντε, τόσα ότι να’ναι reunions γίνονται από κάθε ξεχασμένο γκρουπ.
:roll:

Δεν ξέρω ρε παίδες πως ορίζεται το καλύτερο.

Τα Badmotorfinger, Superunknown και Down On The Upside είναι 3 αριστουργήματα που είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο. Φυσική εξέλιξη και ωριμότητα, αλλά διαφορετικά albums.

Προσωπικά μου αρέσει ΟΤΙ έχει κάνει ο Cornell με αγαπημένο μου ever μάλλον το Temple Of The Dog.

Από τους 3 προαναφερθέντες δίσκους θα προτιμήσω και τους 3!

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ηλίθια σκεπτόμενοι είναι κάποιοι οπαδοί της rock και metal μουσικής. Βάλανε και αυτοί το λιθαράκι τους στο να μολυνθεί το αγνό heavy metal και να ακούσουμε ευτυχώς και κάτι διαφορετικό.

Down on the upside. Ένας από τους καλύτερους δίσκους που έχω ακούσει και που βρίσκεται μέσα στην καρδιά μου γιατί είναι από τα πρώτα άλμπουμ που άκουσα όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το ροκ. Απλά δισκάρα. Τώρα επειδή γράφετε για τους Audioslave πιστεύω πως το πρώτο τους ήταν δισκάρα. Τα άλλα δύο όντως ήταν φόλες. Νομίζω όμως πως το πρώτο θα μπορούσε να είναι άνετα στην δισκογραφία των Soundgarden.

αν και το badmotorfinger ήταν το πρώτο άκουσμα(όπως ίθισται άλλωστε) και ευθύνεται για τη δημιουργία πολλών πονοκεφάλων σε όσους είχαν την [size=2]α[/size]τυχί[size=2]α[/size] να με πετύχουν οπουδήποτε…(τι κόλλημα να τσιρίζω το rusty cage όπου σταθω κι όπου βρεθώ)το superunknown ανήκει σε άλλη κατηγορία

υστερόγραφο 1:R.I.P Andrew Wood
υστερόγραφο 2:
[size=2]Cry, if you want to cry
If it helps you see
If it clears your eyes

Hate, if you want to hate
If it keeps you safe
If it makes you brave[/size]

Superuknown xwris polu skepsi.
An kai ta xontrotera kollhmata ta exw faei me: Bleed Together, Outshined kai Ty Cobb.( ta spane auta ta 3 kommatia!!!:bow2:)

Symfwnw me Outshined gia TempleOfTheDog. Sto Hunger Strike vgazei kai gamw tis fwnes o Cornell. Prosthetei kai o Vedder tin dikia tou tin “agia” fwni kai ta spane. Apla gamato.

OΛΑΑΑ!!!:slight_smile:

__Απλά να αναφέρω -για όσους φίλους δεν πολυ γνωρίζουν την μπάντα- πως δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής ο ύμνος (και τεράστεια επιτυχεία στο MTV) του Superunknown, το “Black Hole Sun”.

__Βέβαια, ορθός οι φαν της μπάντας δε το ανέφεραν προκειμένου να δώσουν και αλλού βαρύτητα (μιας και οι πιο πολλοί -λογικό είναι- ξέρουν μόνο το black hole sun), αλλά νομίζω πως έπρεπε να το αναφέρουμε οπωσδήποτε για τους υπόλοιπους!

__Μιλάμε για ΦΟΒΕΡΟ τραγούδι, με ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ στοίχους, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ερμηνία του Chris και ένα απ’ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ GUITAR SOLO EVER. Οσοι δε το έχετε ακούσει ακόμα, φύγετε τώρα αμέσως απο δω και τρέξετε να το αγοράσετε, ακούσετε, κατεβάσετε κλπ… Υμνος. 8)

Υ.Γ. να αναφέρω και το υπέροχο show - unplugged στο mtv που έκαναν… :wink:

Kαι γαμώ τα videoclip επίσης…

:wink: 8)

Για πάμε αλλη μία…:smiley:

Thanks!

Down On the Upside! :slight_smile: Καλά δεν το πιστεύω επιτέλους βρήκα κι άλλους που συμφωνούν! Αλλά, παιδιά, μην το πείτε παραέξω, υπάρχει σκληρός κόσμος εκεί έξω.

Aυτό που έχω λιώσει είναι το superunknown… οπότε ψηφίζω αυτό. Αλλά με μικρή διαφορά από τα υπόλοιπα.

Ο Cornell ειναι μετα τον Jeff Buckley η σπουδαιοτερη ισως φωνη των 90ς.
Κατα τ’αλλα δεν γινεται να επιλεξεις δισκο απο το τελευταιο μεγαλο χαρντ ροκ συγκροτημα. Τελειως προσωπικος ηχος, ψηλα για πολλα χρονια, το σταματησαν οντας στο ζενιθ της καριερας τους.

Μιλάμε για κομματάρα με ειδικό βάρος ενός Creep ή Smells like teen spirit.
Μαλλον θα προτιμήσω το Superunknown, αν και δεν είμαι και πολύ σχετικός με το γκρούπ…

με ολο το συμπαθειο,το creep (εννοεις των radiohead ε?) πρωτον δεν ειναι οτι καλυτερο απο radiohead και δευτερον δεν πιανει μια μπροστα σε κομματι επιπεδου black hole sun!

αντικειμενικά διαφωνώ… :roll: :stuck_out_tongue:

To Creep είναι ένα από τα επικότερα καψουροτράγουδα ever… Άνετα κοιτάει στα μάτια Black Hole Sun (για μένα το ξεπερνά)

Το “Creep” είναι το χειρότερο, πιο βαρετό, ανέμπευστο, υπερτιμημένο και ανούσιο κομμάτι που βγήκε ΠΟΤΕ.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως σας αρέσει αυτό το πράγμα…

Υπερβαλετε κι οι δυο. Το καλυτερο SG ειναι το Badmotorfinger…