Soundgarden

εγω μιλαω απο αποψη μουσικης!!
οχι τεχνικης,αλλα μουσικοτητας!
το creep σαν συλληψη\συνθεση ειναι πολυ απλο μπροστα στο black hole sun,τα φωνητικα δεν συγκρινονται,οι κιθαρες δεν συγκρινονται,τα αλμπουμ απο οπου προερχονται δεν συγκρινωνται!!!
δεν μιλαω για το τι συναισθημα βγαζει το καθενα!αυτο ειναι καθαρα θεμα προσωπικο!

συμφωνω απολυτα!!!

rusty cage,jesus christ pose,outshined,face pollution κομματαρες!!!δισκαρα!!!
εποχες που ο ορος μεταλ δεν τους πηραζε και πολυ.τεσπα

άρα δεν εννοούσες αυτό:

Δεκτόν αυτό, όχι τίποτα άλλα γιατί τότε θα ακυρωνόταν για παράδειγμα και το Shine On you Crazy Diamond που έχει μόνο 4 νότες. Και δεν πρόκειται να το επιτρέψω αυτό!:stuck_out_tongue:

Black hole sun>Creep…Oχι άλλο spam plz…:stuck_out_tongue:

Και τα 2 είναι κομματάρες. Και τα 2 δεν είναι ούτε καν στο top20 των τεράστιων αυτών γκρουπ.

Τι γκρουπαρα κι αυτη ρε. Ακουω Slaves and Bulldozers live τωρα και πορωθηκα ξανα. Παρτε και την υψιστη φωνη.

ΘΕΟΙ

καπου πετυχα βιντεο johny cash να διασκευαζει rusty cage!!!

τωρα ποιος ειναι πιο θεος???

επικη τουρ το 1992 με faith no more…και guns n roses…

κριμα που δεν ηρθαν ποτε ελλαδα

θυμαμαι 94-95 που ημουν πιτσιρικος γινοταν και εδω χαμος…στα πλαισια της nirvana-mania:lol:

25 πηγα…γερασα…πωωωωωωωωω

βλεπαμε ρε black hole sun + spoonman στο MTV μετα το σχολειο…πσσσσσσσσσσ

Απο τις κορυφαιες ροκ μπαντες των 90’s και οχι μονο.

Τεραστιο συγκροτημα που ειχε τα κοτσια να διαλυσει πανω στην ακμη της καριέρας του…

Μεταλ!

καλοί είναι αυτοί?

Σαφώς και δεν θα κάνω αντικειμενικά σχόλια για μια από τις κορυφαίες μπάντες έβερ. :slight_smile:

  1. ΘΕΟΙ
  2. Ο Κορνέλλ είναι από τις φωνές που βγαίνουν μια φορά στα 20 χρόνια
  3. Το Superunknown είναι δίσκος κοσμογονικός
  4. Το Badmotorfinger είναι δίσκος κοσμοΐστορικός
  5. Το Down On The Upside γαμάει δισκογραφίες τυχάρπαστων, αλλά και μόνο το “Burden In My Hand” να περιείχε, πάλι θα ισοπέδωνε.
  6. Αποχώρησαν νωρίς και ο μύθος τους συνεχίζει να συγκλονίζει
  7. Όσοι τους θεωρούν grunge μάλλον δεν έχουν ακούσει
  8. Spoonman ρε παιδιά, Spoonman!
  9. Όλα τα παραπάνω χ άπειρο

BLOW UP THE OUTSIDE WORLD

Πάρτε και μια “grunge” διασκευή!

www.youtube.com/watch?v=py65Yr0YSA8

Ασύλληπτη μπάντα.

Sound’fuckin’garden.

κάτι ξέρεις εσύ…

Show me the power child
Id like to say
That Im down on my knees today
It gives me the butterflies
Gives me away
Till Im up on my feet again
Im feeling…

edit για τον αποπάνω:

www.youtube.com/watch?v=pxXJLHOOvbk

μπλουζακι corrosion of conformity ο Thayil!!
αυτα ειναι!!

Tα 2 πρωτα τους αλμπουμ Ultramega Ok και Louder Than Love, εχουν ενα πολυ βαρυ και “υποχθονιο” προφιλ. Ειναι αρκετα καλα, απλα υποφερουν απο την μετρια παραγωγη. Το επομενο ομως, το ΕΠΟΣ Badmotorfinger ειναι ισως και το καλυτερο τους. Τι να πρωτοξεχωρισει κανεις? Τα heavy riffs του Jesus Christ Pose? Την φωναρα του Cornell στο Slaves & Bulldozers? η το σαξοφωνο (!) που σολαρει σαν κιθαρα αναμεσα στα παραμορφωμενα ακορντα του Room A Thousand Years Wide? Το Superunknown ειναι το “εμπορικο” τους αλμπουμ, επισης ΕΠΟΣ (δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε αυτο η το Badmotorfinger ποιο ειναι καλυτερο). Στο Superunknown αφηνουν στην ακρη τα πολυ heavy στοχεια τους και προσθετουν αρκετες μελωδιες. Ενα και ενα διαλεγμενα ολα τα κομματια απο αυτο το αλμπουμ, με κρυφη δυναμη το 4th of July. Το επομενο και τελευταιο αλμπουμ τους Down on the upside σιγουρα δεν ειναι τοσο καλο οσο τα 2 προηγουμενα αλλα φυσικα και αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι πολυ καλο αλμπουμ, εξαλλου εχει μεσα κομματαρες, οπως το Burden in my hand που ανεφερε καποιος φιλος παραπανω. Ειμαι ευγνωμων που περισυ ειδα το 1/4 τους (Α ρε Cornell γιγαντα!) live στην Μαλακασα και ακουσα μερικα απο τα τραγουδια τους.

ΥΓ. Τωρα που το θυμηθηκα εχω δει τα 2/4 τους live. Μην ξεχναμε πως ο drummer τους Matt Cameron, πλεον παιζει για τους αλλους ΘΕΟΥΣ τους Pearl Jam

ΥΓ2. Τσεκαρετε τους Temple Of The Dog, στο ενα και ομωνυμο αλμπουμ που ειχαν βγαλει πριν απο 16-17 χρονια περιπου. Soundgarden + Pearl Jam = 8O —> http://www.youtube.com/watch?v=53FYP4aKSlo

ΥΓ3. Ενα φοβερο B-side των Soundgarden —> http://www.youtube.com/watch?v=s3bblpum6Ho

YΓ4. Outshined με Eddie Vedder δευτερα φωνητικα —> http://www.youtube.com/watch?v=uK2JdUPK72A

Οταν ημανε μικρος και ημουν κακος μεταλλας δεν ειχα ασχοληθει μαζι τους.
Εχω ακουσει 2-3 τραγουδια τους μονο.Ολο λεω να τους ακουσω με περισσοτερη
προσοχη.Καποια στιγμη πρεπει να το κανω.

Τσεκαρετε και εδώ…http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3188

Εκεί στις αρχές τις δεκαετίας του 90, 18 χρονών, άρχισαν να με πιάνουν οι μαυρίλες μου και “απαρνήθηκα” (για λίγο, όπως τελικά αποδείχθηκε) το hard rock/metal για χάρην των (ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ) Nirvana. Σαν καταλύτης ήρθε στη ζωή μου το alternative/grunge, με τα τραγούδια των Nirvana (και άλλων παραπλήσιων group) να μιλάνε απευθείας στη ψυχή μου, λες και την είχαν “στοχεύσει”. Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ, διότι διαπίστωσα ότι ήταν πολύ λίγα τα συγκροτήματα του ιδιώματος που μπορούσαν πραγματικά να μου πουν κάτι. Ώσπου ξαφνικά ακούθω στο MTV το Spoonman : μένω μαλάκας! Το μοναδικό συγκρότημα που είχα ακούσει μέχρι τότε που έδενε τόσο άψογα το νέο grunge/alternative ρεύμα με το παλαιότερο hard rock/metal. Ο δίσκος ξαφνικά έγινε (και εξακολουθεί να είναι βέβαια) ένας από τους αγαπημένους μου όλων των εποχών, και εκτός του ότι μου άνοιξε το μυαλό για διαφορετικές μουσικές προσεγγίσεις, με έκανε με τον καιρό να ξανα-αγαπήσω το metal. Σίγουρα ένα από τα 5(?) σημαντικότερα συγκροτήματα που “ανδρώθηκαν - μεγαλούργησαν” την δεκαετία του 90 (μαζί με Nirvana, Porcupine Tree, Alice in Chains, Radiohead - σίγουρα ξεχνάω κάποια) και ο Chris Cornell μία από της καλύτερες φωνές των 2 τελευταίων δεκαετιών. Πιστεύω ότι οι Superunknown/Down on the upside είναι μοναδικά αριστουργήματα, και απλά ο Badmotorfinger περιέχει ψήγματα της μοναδικότητάς τους. Μελωδικοί, σκοτεινοί, ατμοσφαιρικοί, σκληροί και εκπληκτικοί μουσικοί! Μακάρι ο Cornell να μπορούσε να ξανα-βγάλει έστω και έναν δίσκο ποιότητας Soundgarden.