Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Thrash :bounce: :bounce: :vibrate:

Αουα!!!this pure thrash 8O :bounce: Οι τυποι τα σπανε και σε μολις 6 τραγουδια σε στελνουν κανονικα.

Edit : Εκανα ενα ψαξιμο και βρηκα οτι οι κυριοι υπαρχουν απο το 98 και εχουν αλλο ενα αλμπουμ
και επισης 4 ΕΡ & 6 split!

http://www.classicthrash.com/
Ενα πολυ ωραιο site.Περιεχει το καλυτερο ειδος του μετσαλ και μονο αυτο.Κοιταξτε το εχει μπολικο
υλικο και αρκετες μπαντες.Εχει και τις ελλειψεις του αλλα δεν πειραζει.

Παναγιωτη οι Tourniquet ειναι φοβεροι!Aυριο παω να τσιμπησω το Where Moth And Rust Destroy με 7
ευρωπουλακια :stuck_out_tongue:
Αυτο το μελωδικο στυλακι που εχουν και οι παρα πολλες καλες ιδεες με εχουν συνεπαρει!

Ναι αυτοί είναι ωραίοι… Εχω το Bloodthirsty Humanity που ειναι αρκετά καλό. Ηταν και opening act στους Kreator/Celtic Frost φέτος.

απίθανο δισκάκι. το είχα αγοράσει το 97 - 98 αν θυμάμαι καλά που είχε βγει και είχα μείνει γιατί οι τύποι ήταν στην κυριολεξία πεθαμένοι και ξεχασμένοι από το 87. Βέβαια το πρώτο τους είναι το αγαπημένο μου. Να πω ότι στο κομμάτι The Roman Song υπάρχει το πιο πορωτικό κλεμμένο από Slayer ριφφ, αλλά ρε γμτ το κάνουν τόσο επιτυχημένα που το “συγχωρείς”…

never to be seen again…

ωραία πράγματα. καλό banging στο live με kreator.

το site είναι αρκετά καλό, αλλά ο τυπάς σε πολλές κλασσικές κυκλοφορίες βγάζει το φτυάρι και ρίχνει άπλετο χώμα. Παλιότερα είχε και βαθμολογίες αλλά τώρα από ότι είδα τις έχει βγάλει… μάλλον τον είχαν ζαλίσει με e mails για το εν λόγω θάψιμο. :lol: :lol: Γενικά πάντως έχει μπόλικο πράμα.

Όσο για tourniquet επένδυσε άφοβα!

Λοιπον παμε για ενα μινι αφιερωμα στην μπαντα που μαζι με καποιες αλλες θυμησαν στους
μεταλλαδες πισω εκει το 1998 οτι υπαρχει και ενα ειδος που λεγεται thrash.Σκεφτειτε μονο τι
καναν ολες οι μεγαλες μπαντες του ειδους εκεινη την εποχη.Αναλογιστειτε ποσες μπαντες
επανασυνδεθηκαν μετα απο το 1998-2000.
Η μπαντα στην οποια αναφερομαι δεν ειναι αλλη απο τους The Haunted με το ιστορικο και
κλασικο(ναι ειναι κλασικο ηδη) ντεμπουτο τους το 1998.

Τhe Haunted - The Haunted

To ντεμπουτο της μπαντας μας εστειλε αδιαβαστους οσους ειχαμε την τυχη να το ακουσουμε οταν ειχε βγει.
Slayer επιρροες,ψυγματα απο At The Gates,2 κιθαριστες τελειοι με απιστευτα ριφ και εκπληκτικες συνθεσεις.
Ενας frontman οτι πρεπει για αυτη την μπαντα με τσαμπουκα και λιγη core-ιλα στα φωνητικα.Ο ντορος που
εγινε μετα μονο ως δικαιολογημενος κρινεται.Ολα μα ολα τα τραγουδια του δισκου ειναι δυναμιτες.

The Haunted - Made Me Do It

Mε αλλαγη προσωπων πισω απο τα ντραμς και τα φωνητικα 2 χρονια μετα οι Haunted επιστρεφουν με εναν
αξιο διαδοχο του ντεμπουτου τους.Με λιγη παραπανω μελωδια και με καποια αργα τραγουδια ο δισκος αν και
αρχικα ειναι αμφισβητηθει τελικα βρηκε την θεση του διπλα και λιγο πιο κατω απο το ντεμπουτο τους.

το ντεμπουτο ομως ειναι ισοπεδωτικο!!!
ολα τα κομματια,μα ολα,ειναι ενα και ενα!!!

Pain inflicted upon my fractured soul.not dead!i will survive!!!

Ωραίοι οι The Haunted, και σωστή παρατήρηση σου Deathster για το τι έκαναν τα μεγάλα συγκροτήματα εκείνον τον καιρό. Παρ’ όλα αυτά, η όλη φάση με αυτούς μου φάνταζε και λίγο “φτιαχτή” από τα media. Ναι μεν ήταν μια αξιοπρεπής κυκλοφορία που σίγουρα τύχαινε αναγνώρισης, αλλά πιστεύω ότι το ενδιαφέρον του κοινού στράφηκε σε αυτούς λόγω της προώθησης που είχαν από τα media. Σε μία εποχή που απίστευτες κυκλοφορίες άλλων thrash συγκροτήματων περνάγαν στο ντούκου. Επ’ ευκαιρίας να υπενθυμίσω μερικές ταυτόχρονες περίπου κυκλοφορίες που κατά την ταπεινή μου γνώμη είχαν πέσει θύμα εκείνων των χαλεπών καιρών:

Sadus - Elements Of Anger ( 1997 )
ο αγαπημένος μου δίσκος από αυτούς

Αcid Death - Pieces Of Mankind ( 1997 )
ένας από τους καλύτερους τεχνοθρας δίσκους

Οverkill - The Killing Kind ( 1996 )
ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους από αυτούς, ο οποίος είχε μείνει στα αζήτητα.

Τankard - Disco Destroyer ( 1998 )
Συνήθως, μέναν στην σκιά των υπολοίπων Γερμανικών γκρούπς, άλλα ακόμα και τότε που παίζανε μπάλα χωρίς τους Destruction και Kreator και με έναν δίσκο σαν και τον συγκεκριμένο δεν καταφέραν να κάνουν το μπαμ που τους αναλογούσε

Whiplash - Thrashback ( 1998 )

To “πολυαναμένο” comeback τους, έκανε αίσθηση μόνο σε εκείνους που τους θυμούνταν, και πιστέψτε με - αυτό δεν οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ήταν καλός ο δίσκος.

:smiley: :smiley:

σιγουρα εφαγε σπρωξιμο το αλμπουμ
αλλα απο την αλλη ητανε και η “συνεχεια” των at the gates.και οσο να ναι υπηρχε μεγαλη περιεργια για το τι θα κανανε τα 3/5 του θρυλικου αυτου συγκροτηματος!

acid death κορυφη!!!
τρελη ντραμαρα!!!
αυτος ο δισκος ειχε μια τρελη κομματαρα!το Our shadows.το βαζα και επαιζε συνεχεια!!!
κριμα που δεν υπαρχουν πια!!

ναι κρίμα για acid death. Τώρα ο ένας από αυτούς παίζει στους Kinetic.

ο Σαββας (ειχε και ενα nick? jackal? ή καμια σχεση?)
και δυστυχως οι kinetic δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που ητανε οι kinetic!!

ναι ρε γμτ, άκουσα ένα κομμάτι από το καινούριο τους και έχουν βάλει και γυναικεία φωνητικά και δεν μου πολυάρεσε.

Πανο σωστα τα λες πανω-κατω.Ομως ηταν η συνεχεια At The Gates κατα καποιον τροπο.Ειχαν και την Earache απο πισω τους,κανανε και γαμω τα live ε δεν αργησε και πολυ να γινει ντορος για αυτους.Ασε που ηταν και νεα μπαντα.Τετοιο ντεμπουτο ειναι και γαμω τα ξεκινηματα για μια μπαντα.
Για τις μπαντες που ανεφερες στα σχολια που κανεις δειχνεις και γιατι δεν εγινε ντορος.Τα 2 αλμπουμ ειναι προσωπικα σου αγαπημενα(sadus-overkill),χωρις να θελω να θιξω το γουστο σου, και τα αλλα ηταν μονο για thrash-maniacs(Tankard-whiplash).Οσον αφορα τους Acid Death ηταν δυσκολο το εργο τους μιας και ηταν
ελληνες.

Λοιπον μολις τελειωσα την ακροαση του αλμπουμ των Laaz Rockit με τιτλο Know Your Enemy.

Δεν ξερω κατα ποσο θεωρειται καθαρο thrash αλλα ειναι ωραιο αλμπουμακι.catchy τραγουδια,μετριες
ταχυτητες και ωραια τραγουδια γενικα.Η φωνη δεν μου αρεσει λιγακι αλλα δεν με χαλαει κιολας.
Το εχει ακουσει κανενας ?

λοιπον μιας και βγαλανε νεο δισκο ειπα να τους αναφερω και δω

Byzantine
γειτωνες με τους lamb of god (virginia οι με west virginia οι δε) και πρωην συν-label-ιτες στην prosthetic records!
3 αλμπουμς
το καινουργιο φετος

oblivion beckons

and the shall take up serpents το 2005

the fundamental component το 2004

παιζουν ενα συγχρονο groove-ατο\τεχνικο thrash

το τελευταιο τους πιανει και επιρροες απο μπαντες οπως gojira,meshuggah και darkane!!

gojira,meshuggah ? κατεβαινει ηδη

από Laaz Rockit το μόνο που έχω ακούσει είναι το Annihilation Principle το οποίο είναι μπόμπα. Κάποια στιγμη είχαν ξανααναφερθεί οπότε λέω να τους τσεκάρω περαιτέρω κάποια στιγμή. τους άλλους ούτε ποθ τους ξέρω :-k :-k

σήμερα ανακάλυψα ότι στο site των DRI μπορείς να ακούσεις ένα κομμάτι τους που είναι από το νέο άλμπουμ τους, που υποτίθεται έίναι στα σκαριά από το 2004, αν και με τον καρκίνο του τυπά, δεν το βλέπω να κυκλοφορεί. Όποιος ενδιαφέρεται ας το τσεκάρει:

http://www.dirtyrottenimbeciles.com/mp3/D.R.I._-Against_Me-_Demo%20.mp3

To τραγουδι oblivion beckons των Byzantine ειναι εντελως Meshuggah.
Oι οποιο βγαζουν το αλμπουμ τους των Μαρτιο και ειναι ενας λογος που δεν βγηκαν περιοδεια
γιατι ηθελαν να προσεξουν την παραγωγη,αμην και ποτε.

στο myspace των meshuggah εχει λινκ για ονλαιν ραδιο εκπομπη οπου την κυριακη θα παιξει τραγουδι απο το νεο αλμπουμ τους.οσοι πιστοι ξερετε! :smiley:

δεν μπορω να περιμενω μεχρη την κυριακη
μαλλον θα καταψυξω τον εαυτο μου σαν τον cartman!!! :lol: :lol: