Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Ε όχι δα και το καλύτερο συγκρότημα της Πολωνίας. Οι Wolf Spider, Dragon π.χ είναι πολύ πιο μπροστά. Έχω ακούσει μέχρι “Vile Vicious Vision” και δεν μου λένε κάτι…

Τι shit έγινε Παναγιώτη και δεν έφυγες τελικά?

Να μη σας πληγώσω αλλά τα καλύτερα metal συγκροτήματα της Πολωνίας είναι οι Vader και οι Behemoth!

Επίσης,οι πιο γνωστοί :stuck_out_tongue:

Οι Wolf Spider έχουν διαλυθεί εδώ και σχεδόν 2 δεκαετιες…

Όσο για τους Vader κ Behemoth ναι ειναι πιο γνωστοί, αλλά οι Acid Drinkers είναι αρκετα πιο παλιοί και συνεχίζουν μέχρι σήμερα και για αυτό ανέφερα τον χαρακτηρισμό, εντάξει γούστα είναι αυτά. Μάλλον έπρεπε να πω “οι Acid Drinkers μαζί με τους Vader k Behemoth θεωρούνται οι καλύτερες μπάντες της Πολωνίας”.

Αφού το thread είναι tech thrash ρε παιδιά που να πάει το μυαλό μου σε vader/behemoth και άλλους κουλούς? :lol: 8)

Χμ,όντως…

Skeptic Sense (Ger) - Presence Of Mind

Πολύ καλοί Γερμανοί τεχνοθρασάδες με ένα και μοναδικό άλμπουμ αυτό το δημιούργημα που κυκλοφόρησε από την “δύσκολη” Gorgon το 1994. Βρίσκεται αλλά είναι ακριβό, αν το βρείτε φθηνά επενδύστε άφοβα!

Κλασικος ελληνας!Μονο οτι ακουω εγω ειναι καλο!Κουλοι οι vader/behemoth.οκ…
Οτι πεις!

Σ’ ευχαριστώ που συμφωνείς! 8)

savage messiah

αγγλοι

αρκετα υποσχομενοι

κλεισανε τσανγκαριδη για την επομενη κυκλοφορια

ειδωμεν…

Vaylor

Τα παλικάρια βγάλανε φέτος το πρώτο τους EP. Νταξ δεν είναι θρας απλά είπα να το ποστάρω εδώ. Πολλά υποσχόμενο. Μπορείτε να ακούσετε τα τραγούδια τους εδω

Μου άρεσε. Ρίξτε μια αφτιά.

το ακούω τώρα και τα σπάει έμορφα. Συνδυάζουν τεσταμεντ-ίλα με μελωδία από Kreator των τελευαταίων άμπουμς ως μια πρώτη αυτιά.

πολύ ωραίοι και αυτοί, θυμίζουν μια πιο core εκδοχή των Megadeth. Τα φωνητικά είναι πολύ ωραία μου θύμισαν τον τυπά από τους Αμορφις στα καθαρά του.

Ας προτείνω και γω κάτι που δεν είναι καθαρο θρας, αλλά έχει αρκετά κοινά στοιχεία.

Hate Squad - Dequello Wartunes ( 2008 )

Από τα πιο γνωστά hardcore γκρουπς της Γερμανιάς, είχαν σαππορτάρει τους Kreator μαζί με Grip Inc στο Cause For Conflict tour. Η μουσική δεν έχει σχέση με τα core γκρουπς, αλλά με το αλήτικο και “πάρτα” feeling των παλιών καλών hardcore συγκροτημάτων, φιλτραρισμένη με αρκετά thrash στοιχεία. Ο δίσκος τους “ΙQ Zero” του 95 σκοτώνει. Στο νέο άλμπουμ έχουν ακόμα πιο έντονα τα θρας μεταλ στοιχεία βέβαια, που δεν μας χαλάει. Φανταστείτε τους Machine Head να διασκευάζουν Propain ενώ στα φωνητικά να βρίσκεται ο τραγουδιστής των Napalm Death.

Avenger Of Blood - Death Brigade ( 2008 )

Μέχρι να βγει το νέο άλμπουμ των Kreator υπάρχει ένα retro - υποκατάστατο από του παραπάνω τύπους. Όπως καταλάβατε οι Avenger Of Blood ανήκουν στο κύμα του retro thrash, με τις κλασσικές “χωμένες” - old school παραγωγές. Μάλλον δεν πρέπει να έχουν ακούσει κανέναν δίσκο μετά το 1989, άντε 1990 το πολύ. Η αναμενόμενη αντίδραση του ακροατή κατά την πρώτη επαφή με το γκρουπ είναι να αναρωτιέται πότε ο Mille πήγε στους Avenger Of Blood. Φανταστείτε τους Kreator του Endless Pain να προσπαθούν να γράψουν τα κομμάτια του Terrible Certainty. Νταξ, πλάκα έχει. Υπάρχει ένα θεματάκι με τα drums που ακούγονται παραπάνω από όσο θα πρεπε. Συνολικά είναι ένας συμπαθητικός δίσκος για τους νοσταλγούς των 80’ς.

Merciless Death - Realm Of Terror ( 2008 )

Άλλος ένας φετινός δίσκος του παραπάνω κινήματος. Εδώ οι επιρροές τοποθετούνται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους. Θα έλεγα ότι μου θυμίζουν μια πιο “black” πλευρά των Dark Angel και των Slayer των δυο πρώτων άλμπουμς. Τα φωνητικά επίσης θυμίζουν Dark Angel στο πιο βραχνιασμένο - death άρικο.Ώρες ώρες μου θυμίζουν λίγο από Sabina των Holy Moses, τόσο στην χροιά όσο και στον τρόπο απαγγελιας των ερωτικών στίχων ( εδώ γελάμε, αν έχετε προσέξει το τράβηγμα που κάνει η Sabina στις τελευταίες συλλαβές κάθε στίχου θα καταλάβετε τι εννοώ ). Η παραγωγή είναι αρκετά προσεγμένη επίσης, οι συνθέσεις είναι πιο κατασταλαγμένες σε σχέση με το ντεμπούτο τους και το τελικό αποτελεσμα κρίνεται επιτυχημένο.

Πανο εχουμε ενα δευτερο κινημα αντιστοιχο με αυτο των mid-90’s και το τοτε black/thrash.

Γιατι ρε παιδες ? :? :frowning:

Οι Exodus επαναηχογραφουν το Bonded By Blood και του αλλαζουν και το εξωφυλλο.
Μεγαλο σφαλμα.Δεν προκειται να το ακουσω με τιποτα και ξενερωσα και πολυ με την παρτη τους !

8O8O8O

έλα ρε! τι λε ρε??? πολύ μόδα είναι αυτά τελευταία. Αν η παραγωγή είναι πιο βαριά και από την μάζα του ήλιου, θα χάνει πολύ το old feeling. Να δούμε.

edit: όσο για τα mid nineties ναι έχεις δίκιο. Αλλά τότε είχαμε Inferno, Gehennah, Guillotine κλπ που εντάξει ήταν πιο χαλαροί και πλακατζήδες. Αυτοί τώρα το έχουν πάρει σοβαρά το θέμα και ο ένας ανταγωνίζεται τον άλλον για το ποιος θα είναι ο πιο 80-ίλας! Νταξ, καλό κακό.

ρε μαγκες εγω ειχα διαβασει οτι η επανακυκλοφορια του bonded by blood θα γινει με διαφορους “καλεσμενους”

και τωρα διαβασα οτι τουλαχιστον τα φωνητικα τα κανει ο dukes!!

οπωτε να υποθεσω οτι θα χουνε τον bostaph και τον hammet να παιζει σε κανα κομματι???

Εγω παντως διαβασα για επαναηχογραφηση του αλμπουμ χωρις αλλα μελη και τετοια.

Μην με βρίσετε αλλά εμένα το εξώφυλλο μου αρέσει!Δεν λέω ότι είναι καλύτερο από το παλιό(καμία επαφή) αλλά δεν ξέρω μου αρέσει!Και κάτι άλλο δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί έχετε ακούσει τους toxic holocaust?Ακούω τον δίσκο An overdose of death και χώνει άσχημα!!!

Oι Toxic Holocaust απ’οσο τους εχω ακουσει τα σπανε κανονικα.Δυνατη μπαντα!

Σήμερα τους ανακάλυψα, αλλά μα τον Τουτάτι σπέρνουν :!:
Ανήκουν στη The End αν αυτό σημαίνει κάτι :slight_smile: