Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

το απο-πάνω μου θύμισε αρκετά τους παλιούς - καλούς Celtic Frost σε σημεία.

Nα προτείνω δύο νέες κυκλοφορίες που μου κάνανε καλή εντύπωση:

Fog Of War - S/T (2009)

bay area οι τύποι. Σε σημεία θυμίζουν και πιο κλασσικά heavy metal ακούσματα, κυρίως στα σόλο βασικά. Αλλά δένει όμορφα με τον ορυμαγδό των μανιασμένων ριφφς που επικρατεί στο άλμπουμ. Ακούστε το πρώτο κομμάτι του δίσκου

και αφού προσπεράσετε την κάπως μη αναμενόμενη εισαγωγή (παρα-είναι μελωδική) και το μάλλον άσχημο ουρλιαχτό του τραγουδιάρη…ε μετά (από το 1:14 και μετά) γίνεται της καριόλας. Ξυράφια τα ριφφς ρε.

Το άλλο είναι το

Imbalance - Period Three Implies Chaos (2010)

εδώ τα πραγμάτα δεν είναι τόσο οld school. Παίζουν κατά βάση thrash, αλλά έχουν και λίγα death στοιχεία (κυρίως λόγω φωνητικών). Άλλοτε είναι λίγο πιο groove, άλλοτε το πάνε σε πιο industrial κατευθύνσεις (βασικά μου φέρανε στο μυαλό και λίγο από Massacra των τελευταίων άλμπουμ). Γενικά γουστέρνουν 90’ς και καλά κάνουν. Tσεκάρετε myspace

και βάλτε το Dies Irae που είναι μπόμπα!

Destructor - Maximum Destruction

Aμερικανοι οι συγκεκριμενοι, θεριζουν με το power/speed/thrash τους!!! Απο τα καλυτερα πραγματα που μπορειτε να ακουσετε στο χωρο του Speed. Εχουν ακομα δυο αλμπουμ πολυ προσφατα στα 00’s αυτο ειναι του 1985 - ετσι μαζι με skeptics apocalypse!!!

Κ, το μάξιμουμ ντιστράξιον είναι από τα πιο κλασσικά σπηντ-ο-θρας άλμπουμς. Το μονό που με χαλάει (κάπως) είναι τα φωνητικά, κατά τα άλλα είναι πολύ ΤΙΜΙΑ και πωρωτική κυκλοφορία. Για μια εποχή δεν έπαιζε τπτ άλλο πέραν από Venom, το Executioners Song των Razor, το συγκεκριμένο των Destructor και τα πρώτο των Flames. Ουγκ. Μεγάλη επιρροή για μπάντες που ακολούθησαν όπως οι Sentinel Beast (αρκεί να ακούσει κάποιος το Pounding Evil και στα καπάκια το κλασσικό ομώνυμο κομμάτι των Sentinel Beast)…

επειδη για αρκετες σελιδες δεν εχω δει κατι, πιστευω αξιζει μια αναφορα στους Deceased.
μπαντα προερχομενη απο τα 80’s, πιο death/thrash στα πρωτα της βηματα κ με στροφη σε πιο thrash/heavy φορμες μετεπειτα με zombie θεματολογια.
τους γνωρισα με το φοβερο Feraless Undead Machine του 1997 ενω κ το τελευταιο τους As The Weird Travel On του 2005 προτεινεται ανεπιφυλακτα.

μπορειτε να ακουσετε ολη τη δισκογραφια τους σε streaming απο το site τους
http://upthetombstones.net

Ε το F.U.M. ήταν μεγάλη έκπληξη τότε. Κάτι τέτοιες κυκλοφορίες περιμέναμε (μαζί με το Unholier than Thou των Infernal Majesty, το Elements of anger των Sadus κλπ) και μας τρέχανε τα σάλια απλώς διαβάζοντας ένα απλό ριβιού. Βλέπεις ήταν η εποχή που το 90% των κυκλοφοριών που τρώγανε σπρώξιμο ήταν χαζοχαρούμενο europower. Έτσι, ένας τέτοιος δίσκος τίμιου, ωμού, σάπιου και old school death - thrash ήταν κάτι σαν όαση και δεν μπορούσε να περάσει απαρατήρητος. Δεν είχα την ευκαιρία να τους ψάξω περαιτέρω, αλλά μόνο και μόνο για το Fearless Undead Machines που το είχα λιώσει έχουν το ρεσπεκτ από μένα.

ακριβως panagiotis!
εποχη που καναν εξωφυλλα κ περναν 10αρια στις κριτικες οι Hammerfall κ οι Grave Digger ηταν almost-Maiden στον ελληνικο τυπο εσκασαν αυτες οι δισκαρες απο το πουθενα. θυμαμαι το Invader ειχε δωσει στο F.U.M 6/6 και στο Hammer ειχαν αποθεωτικη κριτικη στο sub terra απο το φλωρακη.
προσφατα εφαγα φλασια κ τους εψαξα γιατι ειχα να ακουσω απο τον τελευταιο δισκο τους το 2005 κατι για αυτους.
κ με χαρα διαβαζω οτι ετοιμαζουν νεο δισκο. γενικα απο τα underground διαμαντακια ολοι οι δισκοι τους που εχω ακουσει.

Eχουμε και καινουργιο Exodus.Exhibit B: The Human Condition o τιτλος.

Χτες το κατεβασα και δεν το εχω ακουσει ακομα.

πότε βγήκε και δε το πήρα χαμπάρι?!γαμω το μπουνάλτι μου μέσα!!!
μετά απο το exhibit A,υποσχέθηκα να ακούσω το 2ο,με προσοχή απο την αρχή ως το τέλος με καθαρό μυαλό.άρα θα αργήσει ακόμα για μένα…όποιος το ακούσει,ας πει περίπου αν κυμαίνεται στο στυλ του εκθέματος Α!

ε για τους Έξοντους χρείαζεται νέο θρέντ ωρέ! ούτε εγώ έχω μπει στον πειρασμό να το ακούσω ακόμα.

Δεν έχω ιδέα από το ιδίωμα ή την μπάντα αλλά άκουσα το καινούριο Heathen και είναι φοβερό.Τι άλλο να ακούσω από αυτούς?

Καταρχάς, άμα σου άρεσε το νέο Heathen να πας να λιώσεις την δισκογραφία των Exodus. To νέο Heathen μου φάνηκε ένα ωραίο ξεπατίκωμα των Exodus απλώς :stuck_out_tongue:
Όσο για τους heathen άκου το κλασσικό τους, Victims of deception.

Ε…Bonded By Blood έχω από Exodus που σπέρνει αλλά δεν μου θύμισε τους Heathen…:-kΕσείς ξέρετε καλύτερα!Δεν έχουν και κοινό κιθαρίστα πλέον?

ναι ναι, τον Αλτους, ο οποίος άμα σηκώσεις καμμιά πέτρα είναι πολύ πιθανόν να παίζει κιθάρα από κάτω (ακόμα και στους Die Krupps έχει παίξει).

όσο για εξοντους η αλήθεια βρίσκεται στο φαμπιουλους ντιζάστερ

Για να σου δώσω να καταλάβεις,τα πρώτα Testament ας πούμε,μου ακούγονται πιο κοντά σε αυτό που άκουσα στο The Evolution of Chaos.Θα ακούσω και το Fabulous… και θα σου πω.:slight_smile:

hopeto αυτο να ακουσεις. Ε όχι και ξεπατικωμα των Exodus το τελευταίο Heathen.

Τα είχα πει και εδώ

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=14803&highlight=Heathen&page=4

και δεν μου βγαίνουν από το πουθενά αυτές οι σκέψεις, αφού μεσα στο δίσκο τις ακούω:!:

Iταλοι οι Children of Technology… Speed metal punks!!!:stuck_out_tongue:
Επιρροες απο τα βασικα Moterhead και Venom και απο κει και περα Discharge, Slaughter, Onslaught του πρωτου αλμπουμ και δεν συμμαζευεται!!! Καλη φαση ειναι!

το reunion των Anacrusis

(sound the alarm)

Iταλοι, εκπληξη για φετος με το τεχνικο Bay- Area thrash τους!!!

Τίγκα Whiplash οι απο-πάνω! ωραίοι!

και μιας και λέμε για whiplash, τσεκάρετε τούτους εδώ τους σκελετούς από το χρονοντούλαπο της θρασο-ιστορίας

Deathcorps

είναι η πρώτη μπάντα του Joe Cangelosi (μετέπειτα ντράμμερ των Whiplash και Kreator στο CFC). Ανθρωποφάγο παλιομοδιτικό θρας. Το κομμάτι είναι από ένα ντέμο του 86. Σε λίγο καιρό θα το έχω διαθέσιμο για όποιον ενδιαφέρεται.

Και σε κάτι πιο νέο αλλά το ίδιο ολντ-σκουλ…έχουμε νέο 7" από τους δικούς μας Released Anger

TA ΣΠΑΕΙ ΛΕΜΕ (click click)

(η εισαγωγή όντως θυμίζει λίγο από Material World Paranoia όπως λέει ένα σχόλιο στο βίντεο, αλλά οκ.)