Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Δε διαφωνώ, αν και δεν είναι λίγοι, στο εξωτερικό κυρίως, που θεωρούν μπάντες σαν τους Chimaira ή τους Lamb of God, Unearth κλπ thrash.

οι lamb of god thrash ? γελανε και τα φυστικια αιγινης…

κι όμως για πολλούς αυτό είναι… [-X

Εφόσον θεωρούνται οι Trivium (που η μόνη αναφορά τους στο thrash είναι να κοπιάρουν τους Metallica), έτσι θεωρούνται κ άλλα τόσα metalcore σχήματα. #-o

Σοβαρά συγκρίνετε αυτό που παίζουν οι lamb of god με τα metalcore σχήματα;…

Αν εννοείς ως προς την ποιότητα της μουσικής τους, δε χωράει σύγκριση.
Τώρα για την ταμπέλα, μάλλον αδιάφορο με αφήνει η κατηγοριοποίηση.
Απλά για πολλούς αυτού του είδους σχήματα (NWOAHM κατά βάση αλλά όχι μόνο), θεωρούνται Thrash.
Φυσικά με τη στενή έννοια του όρου δεν είναι.

Νομίζω πιο ουσιαστικό είναι να συζητάμε τι έμεινε τώρα που σιγά-σιγά κάθεται η σκόνη από όλο αυτό το thrash revival κίνημα παρά να μείνουμε στο ποια μπάντα είναι thrash και ποια όχι!

Πως γινεται ενα ολοκληρο υποειδος μουσικης να παρουσιαζει μια συγκεκριμενη ποιοτητα?

:-k

Ποιός είπε κάτι τέτοιο;

Αυτο καταλαβα εγω βασικα.

lamb of god, trivium, metalcore… γραψτε σε κανα αντιστοιχο τοπικ “να ξεβρωμησει ο τοπος” 8)

Έτσι, μπορεί core χαρακτηριστικά να υπάρχουν πλέον αρκετά π.χ. σε πιο extreme/death κλπ κυκλοφορίες και τα γουστάρουμε κιόλας άμα λάχει και γαμάνε αλλά στο thrash δύσκολα θα βρείς κάτι που να θυμίζει core, είναι ασύμβατα εντελώς. Οπότε οποιαδήποτε αναφορά σε υβρίδια καλαμποκιού/pop korn κλπ νομίζω είναι άκυρα μέσα στο thread.

Παρέλειψα να αναφέρω στις νέες μπάντες που μου έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις και τους Hexen.
Δύο στις δύο δισκάρες, ειδικά το περσινό Being and Nothingness το θεωρώ μία από τις κορυφαίες κυκλοφορίες του είδους τα τελευταία χρόνια.

Νεό κομμάτι Death Angel με επίγευση Slayer, γαμάει πάραυτα.

http://www.deathangel.us/#!music-stream/c2j7

Τα σπάει πολύ γαμάτο! Και πολύ τεχνικό, βγαίνει και πάνω στα γενέθλια μου οπότε 2 φορές γαμάτο :smiley:

Evile - Skull ορίστε review και για τους Evile :wink:

Αναμένετε και για Ultra Violence που γούσταρα, Havok που τα σπάει αγρίως καθώς και Violator και Fueled By Fire που θα ακούσω σύντομα. :slight_smile: Παρεπιπτόντως Violator το Chemical Assault είναι από τα πιο αρχιδάτα ντεμπούτα στη νέα γενιά Thrash (το τελευταίο καιρό το ακούω ολοκληρωμένο :slight_smile: )

Επιστροφη Protector και ειναι και γαμω!!! 8) :smiley:

Horror Piknik απο Σερβια…το ονομα και η εμφανιση τους δεν υποσχονται πολλα,αλλα απο μουσικη πανε καλα :wink:

Πολύ τους γούσταρα αυτούς εδώ. ¨Εκανα και ένα τσέκ στα προηγούμενα και δεν απογοητεύουν…είναι πολύ δύσκολο να γράψεις ένα γαμάτο thrash κομμάτι και αυτοί οι κύριοι το έχουν από ότι φαίνεται.

Απλά πράματα…

Morbid Death

Black Baron
Doom Priest

Το καινούριο τους είναι αυτό? Τα σπάνε γενικώς…

Το νέο Legion ήταν πολύ καλό γενικά, αρκετά μοντέρνο στον ήχο αλλά παράλληλα old-school στις δομές

Από το '13 όσον αφορά αποκλειστικά Thrash κυκλοφορίες, ποιες ξεχωρίσατε;
Νομίζω ήταν από τις λίγες χρονιές τα τελευταία χρόνια που δεν κράτησα και πολλά πράγματα…

[B]Havok[/B] και [B]Warbringer[/B] από εμένα ήταν έξοχα άλμπουμ. Το πρώτο στις αρχικές ακροάσεις δεν με είχε ξετρελάνει, κυρίως επειδή είχα φάει τρελό κόλλημα με το προηγούμενο τους, αλλά σιγά σιγά μου άρεσε όλο και περισσότερο. Το Warbringer είναι απλά γαμάτο για μένα ίσως και η κυκλοφορία της χρονιάς. Το άκουσα προς το τέλος της χρονιάς και το έλιωσα κανονικά. Ούτε καθαρά old-school ούτε πολύ μοντέρνο έχει και αρκετό κλασικό heavy metal μέσα αλλά πάντα για καθαρά thrash κυκλοφορία μιλάμε. Τρομερό άλμπουμ. Οι άλλοι οι πιτσιρικάδες οι [B]Lost Society[/B] δεν μου έμειναν και πολύ τελικά ενώ και το [B]Sodom[/B] αν και καλό μάλλον γρήγορα το άφησα στην άκρη.