Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Θυμάμαι που βάζαμε παλιά κόντρες με δυο φίλους μου για το ποιος θα καταφέρει να τραγουδήσει χωρίς κανένα λάθος (απέξω) τους στίχους στο γρήγορο σημείο του Hidden Dictator (minds of greedy distortion…) όχι ότι είναι το απίστευτα γρήγορο σημείο αλλά είναι το πιο πορωτικό σημείο του δίσκου. Και για πιο γλωσσοδέτη είχαμε το material world paranoia βέβαια. Είχα γράψει αρκετα καλές εκθέσεις στα αγγλικά συνδυάζοντας τυχαία λέξεις από αυτό το κομμάτι χαχα :stuck_out_tongue:

Έχει λικάρει νέο Gama bomb έτσι

Υπάρχει εκεί έξω εδώ και μέρες νέο κομμάτι από τους θεούς Havok και κανείς δεν το πήρε χαμπάρι;

[B]Havok - Give Me Liberty… Or Give Me Death [/B]

http://www.youtube.com/watch?v=Ur2AZQI0gl8

Πολύ ωραίο το κομμάτι περιμένουμε δισκάρα και πάλι. Οι Havok πάντως για μένα ξεχωρίζουν από όλη αυτή την αναβίωση του thrash. Το πρώτο τους άλμπουμ [B]burn[/B] είναι απλά συμπαθητικό (αν και δεν του έχω δώσει και τόσες πολλές ακροάσεις ακόμα) αλλά το δεύτερο τους [B]time is up[/B] είναι τεράστια δισκάρα και αν δεν υπήρχαν οι Vektor ο θρόνος του thrash σήμερα θα ήταν δικός τους, μόνο από αυτό. Επίσης νομίζω πως ήρθε η ώρα να ανοίξει thread για την πάρτη τους.

Τα σπάειιιιιιιιιιιιιιιιιι πρέπει να ασχοληθώ εκτενώς με Havok :smiley: Όσο για Gama Bomb αναμένετε σύντομα review κόβει κώλους!!!
We Started The Fire!! (το αγαπημένο μου του δίσκου)
Το νέο Evile επίσης έχει διαρρεύσει και θα γαμήσει αν κρίνω από το Underworld :wink:
Οι Warbringer πάλι κάνουν επετειακή περιοδεία για το War Without End (?) Σιγά δεν είναι Chemical Assault (Violator) ούτε Eternal Domination (Suicidal Angels) (τα λέγαμε χθές με τον nir) ούτε τίποτε τόσο γαμάτο/ιστορικό/σημαντικό για να χει και επετειακή περιοδεία. Και από κάτω οι Vektor αν είναι δυνατόν #-o Από το Waking Into Nightmares ή το Worlds Torn Asunder μου φάνηκαν πιο ωραίοι :slight_smile:

Και bonus underground αλμπουμ που μου πρότεινε ένα φιλαράκι. Γουστάρετε φωνητικά σαν D.R.I. μαζί με Demolition Hammer? Τούμπανο μπασάτη παραγωγάρα αλα Testament? Στοιχεία από όλους αυτούς μαζί? :smiley:
[B]Denial - President Antichrist (1991)[/B]

Reality Of The Masses
Sentenced
Mass Graves (riffάρα το εισαγωγικό :D)

Κολλητος απο Κοζανη συνδιασε 2 μεγαλες του αγαπες,μουσικη(thrash/death) και Airsoft και ειδου το αποτελεσμα.Βλεποντας το βιντεο,συνειδητοποιω ποσο υπομονη και επιμονη χρειαστηκε μεχρι το τελικο αποτελεσμα μονο και μονο για να κανουν κατι που τους ευχαριστει.Οριστε…

http://finaltrap.com/

Το καινούργιο Havok σαν να μην με έχει ενθουσιάσει και τόσο. 3-4 φορές το έχω ακούσει αλλά προς το παρόν απλά καλό το βρίσκω. Το προηγούμενο από την δεύτερη ακρόαση είχε κολλήσει για τα καλά.

Επίσης μιας και αυτή την στιγμή ακούω το black future… τι μπαντάρα αυτοί οι Vektor ρε γαμώτο. Δεν υπάρχουν τα παλικάρια, άντε να βγάλουν και αυτοί καμιά καινούργια δισκαρα.

Kαι μένα αρχικά δεν με ενθουσίασε. Όσο το ακούω μου αρέσει και περισσότερο πάντως.
Γενικά αυτό το θέμα το έχω με τις νεο-thrash μπάντες. Στα πρώτα αλμπουμ με ενθουσιάζουν και μετά κάπου τις χάνω.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι Evile και οι Municupal Waste.

Vektor περιμένω το νέο τους άλμπουμ, για εμένα είναι το πιο κρίσιμο, μιας και τα δύο πρώτα βασίστηκαν αρκετά έως πολύ στα Demolotion και Hunger… demo τους, που γράφτηκαν 6-7 χρόνια πριν.

Eνω TOXIC HOLOCAUST σταθερα γιγαντες 8)8)

…οι Evile, με το νέο άλμπουμ τους Skull, ξεφεύγουν πολύ από την λογική της νεοθράς μπάντας…οι πρώτοι τους δύο δίσκοι ήταν πολύ καλοί, μας σύστησαν την μπάντα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τον τρίτο τους δίσκο Five Serpent’s Teeth, δεν έχω ασχοληθεί όσο θά’θελα, κάτι που θα αλλάξει την ερχόμενη εβδομάδα, κιέτσι ερχόμαστε στον Skull
…σαυτόν τον δίσκο οι Evile, έχουν αφομοιώσει και δώσει μένα δικό τους σύχρονο τρόπο, στοιχεία από Metallica Ride The Lightning εποχής, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Σακελαρίου στο Χάμμερ γράφει για …And Justice for All, οπότε διαλέγετε και παίρνετε:p
…στο ομόνυμο τραγούδι, θυμίζουν τα γαμάτα ριφς των Slayer, έχουν και την κάτι σαν μπαλάντα τους Tomb http://youtu.be/KsBHo7xVs2U
…όλα τα τραγούδια γαμάνε, απλά, τον δίσκο τον ακούς και καραγουστάρεις απ’το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο
…απλά περιμένω το live, και να πάρω και τον τρίτο τους, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη γιαυτούς
:):!:

Από Evile δεν με ενθουσίασε καμία κυκλοφορία τους αλλά θα τσεκαριστεί το Skull.

Πρόσφατα άκουσα ένα δισκάκιον από τους ιταλούς Ultra-Violence, το Privilege To Overcome (πιο Death Angel όνομα δε γινόταν!!) το οποίο είναι ότι πιο διασκεδαστικό και ΓΑΜΗΣΤΕΡΟ thrash έχω ακούσει από το 2009 και το θεικό ντεμπούτο των Lazarus AD (Των οποίων τα φωνητικά μοιάζουν με αυτούς εδώ). (Οι Vektor δεν πιάνονται, είναι αλλού όπως ξέρουμε). Λοιπόν το δισκάκιον ΓΑΜΑΕΙ από όλες τις απόψεις, παραγωγή τρελή και σφιχτοδεμένη, θυμίζει παραγωγές Death Metal άλμπουμ σύν ότι σε μερικά κομμάτια παίζουν και κάτι καλά blastίδια αλλά σε thrash φόρμες. Συνθέσεις με πολλές ιδέες, σολάρες και όχι μονοτονίλα, και πάνω απ΄ολα πολύ, πάρα πολύ σπάσιμο. Τώρα από originality μη τα θέλουμε και όλα, τουλάχιστον οι τυπάδες δεν θυμίζουν ένα δύο classic thrash συγκροτήματα μόνο αλλά θα βρείς και επιρροές από όλο το φάσμα.

Εξωφυλλάρα στο κλασικό πνεύμα.

Όπως και να χει ακούστε το εδώ που υπάρχει ολόκληρο.

[B]Ultra-Violence - Privilege To Overcome[/B]

δεν ειναι οτι εχει ασχημα ριφ, απλα δεν μου αφησε ΤΙΠΟΤΑ… γιατι ολες οι καινουριες μπαντες εχουν ΙΔΙΑ παραγωγη ? ολα υπερβολικα μελετημενα, υπερβολικα καθαρα… ειδικα τα τυμπανα ! καλα που βγηκε και ενα antichrist, οαση μεσα στο σημερινο θρας…

ακου ηχο, ακου επιθεση, δεν σκοτωνει γιατι εχει γαμηστερα ριφς, σκοτωνει γιατι εχει υποσταση, εχει attitude! χωρια οτι εχει πολυ γαμηστερα ριφακια !

Κάτσε βρε αγόρι μου, τι κόλλημα είναι αυτό με την παραγωγή δλδ? Κάναμε πώς και πώς να βγούμε από τον βούρκο των 80ς και τώρα θέλουμε δλδ να πάμε πάλι πίσω? Εντάξει καταλαβαίνω ότι φέρνει στο νού αναμνήσεις και ότι κάποιοι μεγάλωσαν και αγάπησαν αυτόν τον ήχο, το θέμα όμως δεν είναι η παραγωγή αλλά οι συνθέσεις, απλά έτυχε και αρκετά μεγάλα άλμπουμ λόγω εποχής συνήθως είχαν σκατοπαραγωγή, είναι λάθος όμως να το συνδυάζουμε τόσο πολύ. Το old school feeling δεν το φέρνει η παραγωγή, το φέρνουν οι συνθέσεις. Πολύ καλό το Antichrist παρεπιπτόντως, αλλά άλλη κατηγορία thrash από το Ultra-Violence που ανέφερα. Η παραγωγή του είναι πολύ καλή αλλά είναι είναι τόσο επιτηδευμένη ώστε να ακούγεται και καλά old school που το αποτέλεσμα είναι 10 φορές πιο μελετημένο από μια καθαρή, ατόφια παραγωγή εν έτη 2013.

Γενικά πάντως το θέμα της παραγωγής είναι καθαρά υποκειμενικό, εγώ πχ θέλω να ακούω τα πάντα πεντακάθαρα και ατόφια, έχω μια πιο τεχνική προσέγγιση, δεν γουστάρω μόνο βαβούρ και δεν μου βγάζει αναγκαστικά attitude η βαβούρα παρόλο που ακούγεται πιο επιθετική λόγω της τραχύτητας του ήχου. Βέβαια η παραγωγή των Antichrist νομίζω είναι τόσο καλά μελετημένη που πλησιάζει την χρυσή τομή καθαρότητας και βαβούρας αλλά πάλι επιμένω ότι πέρα από παραγωγή το γαμημένο το θέμα είναι οι γαμημένες οι συνθέσεις και οι ιδέες. Πραγματικά είναι κρίμα να απορρίπτεται ένα άλμπουμ λόγω πχ καλογυαλισμένης παραγωγής ή λόγω old school παραγωγής, προσπάθησε να ακούσεις το γαμήδι το άλμπουμ με ανοιχτό μυαλό και αυτιά και άσε τα κολλήματα περί παραγωγής παραπέρα, thrash είναι πάνω απ΄όλα.

Τα ίδια σκατά ακούω εδώ μέσα και με το Death metal, αχ γιατί έχει καλογυαλισμένη παραγωγή και δεν είναι βούρκος να γουστάρουμε και λοιπές παπαριές…ακούστε ρε παπάρες τι έχουν γράψει στο πεντάγραμμο οι καλλιτέχνες κι αφήστε τα κολλήματα του μυαλού παραπέρα, είναι κρίμα λέμε.

Gama Bomb - The Terror Tapes review
Accuser - Diabolic review Για όποιον ενδιαφέρεται. :wink:

Επίσης οι Ultra-Violence ακούγονται γαμάτοι :D. Θυμίζουν σε σημεία Demolition Hammer του Epidemic Of Violence στη παραγωγή και σίγουρα όλο το φάσμα του Bay Area Thrash μουσικά. Προσπαθούν για να χουν δικιά τους ταυτότητα που να τους ξεχωρίσει από το σωρό και αυτό είναι μόνο συν για μια τέτοια μπάντα. Αναμένετε ολοκληρωμένο review καθώς το ακούω ολόκληρο τώρα :wink:

Όπως αναμένεται αποθεωτική κριτική για τη βρετανική αδυναμία μου τους Evile που το Skull το καραγούσταρα :smiley: :smiley:

Επίσης dargaard-79 πολύ γαμάτη ιδέα του φίλου σου με το paintball. Σα ταινία μικρού μήκους :slight_smile:

ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΥ,εχεις ξεφυγεις στο reviewing.Εκτος οτι γραφεις περιεκτικα και με πολυ σωστα τοποθετημενα σχολια,τα Αγγλικα σου ειναι τελεια.Μπραβο ρε Γιανναρα.Αν παρω ποτε εφαπαξ και φτιαξω κανα ζαιν,θα σε τσιμπησω:p

Ντάξει με κάνεις και κοκκινίζω τώρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε Μήτσο το προσπαθώ :smiley:

δεν με καταλαβες matia μου :stuck_out_tongue: , φυσικα και δεν περιμενω ουτε θελω να ακουσω βουρκο ηχο, εννοω οτι οι περισοτερες καινουριες μπαντες εχουν στα αφτια μου ιδια παραγωγη! δεν μιλαω για τη μουσικη, σχολιαζω το θεμα της παραγωγης. οι antichrist δηλαδη γιατι ξεχωριζουν ? οι vektor γιατι ξεχωριζουν ? οι cruel force επισης. οι nekromantheon του δευτερου δισκου το ιδιο. σε αυτον τον τομεα παντα ε, δεν πιανω καθολου την μουσικη. δεν προκειται να απορριψω οπως λες δισκο λογω παραγωγης, καμια σχεση. Μουσικα, το ultra violence με την δευτερη αφτια που του ριχνω, ειναι ενα συμπαθητικο background, τιποτα παραπανω. ε δεν ψαχνω αυτο απο το θρας μου…

ευχαριστώ [B]Moon_madness[/B]

KΑι μετα Scream and Whispers ασαπ

Πωπω, συγκινηση!
Μπανταρα!

Να σου πω την αλήθεια, οι Evile στο πρώτο άλμπουμ μου άφησαν πολλές ελπίδες.
Ήταν γενικά ένα από τα αγαπημένα μου thrash-revival album.
Τα 2 επόμενα με ψιλό-απογοήτευσαν και το Skull όσο και αν το ακούω δε μου κάνει το κλικ. Ίσως είναι τα φωνητικά που δε με κάνουν να συγκινηθώ ιδιαίτερα μαζί τους.
Παρότι οι Metallica (που είναι η κύρια αναφορά τους), είναι η αγαπημένη μου μπάντα.

Οι νεο-thrash μπάντες που ξεχωρίζω είναι σίγουρα οι Vektor και οι Nekromantheon κατά πρώτο λόγο. Αυτές δηλαδή που ξέφυγαν από τον τυποποιημένο ήχο του 99% των κυκλοφοριών της τελευταίας 10ετίας.
Και το κοινό τους είναι πως οι επιρροές τους ξεφεύγουν από τις κλασσικές (bay area). Ακούς Aspid στους πρώτους και Dark Angel στους δεύτερους για παράδειγμα.

Από εκεί και πέρα οι Toxic Holocaust δε με απογοήτευσαν σε καμία κυκλοφορία τους (όπως έγινε με του Municipal Waste). Δε με ενθουσίασαν στο βαθμό που το έκαναν με τις πρώτες τους από την άλλη.
To ίδιο ισχύει και με τους Havok.
Οι Tantara (με πιο κλασσικές επιρροές) έχουν βγάλει μόλις ένα δίσκο και είναι νωρίς για συμπεράσματα.
Οι ισπανοί Aggression συνεχίζουν να μου αρέσουν, όπως και οι Deathhammer.

Κάτι Chimaira, Trivium κ.α. μοντέρνα thrash σχήματα δε με συγκινούν. Μόνο οι Warbringer κάτι πάνε να μου πουν.

Καλά Chimaira δεν τους λες με την καμία thrash και έχουν βγάλει και 1-2 σπουδαία άλμπουμ. ΤουςTrivium από την άλλη δεν ξέρω, από τα λίγα που έχω ακούσει και μου φάνηκαν αδιάφορα έχουν αρκετά τέτοια στοιχεία (η είχαν τουλάχιστον).