Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

+1 στο(ν) Hellripper. Μια απόλαυση.

Μαζί με τους Χιλιανούς Ripper και το δικό τους EP, μάλλον τα κορυφαία μου για το 2019, από άποψη απόλαυσης.

2 Likes
3 Likes

Κομματαρα όπως και το άλλο το 9λεπτο που ανέβηκε. Το περιμενω πως και πως…

2 Likes

ΔΙΣΚΑΡΑ

Μπόλικες πινελιές απ’ όλο το extreme φάσμα και γενικά πουτάνα όλα

3 Likes

Ειδα να το εκθειαζουν αλλου και οντως οσο ακουσα ειναι πολυ καλο, εχει την απαραίτητη λυσσα και δυνατο μπασο
1 Like

Ίσως η κορυφαία και πιο σταθερή μπάντα από αυτές που δημιουργήθηκαν με το νέο κύμα thrash.
Πολύ ωραίο τραγουδάκι
2 Likes

Βγήκε το νέο Havok. Ευχάριστο άκουσμα, από τους δίσκους που ακούς χωρίς πρόβλημα αλλά ξεχνάς μόλις τελειώσουν. Καλύτερο από τον προκάτοχο του, σε καμία περίπτωση δε φτάνει τα Time is Up ή Unnatural Selection.

Στα πιο σημαντικά νέα, οι Nekromantheon είναι στο στούντιο και ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν έπειτα από 8 χρόνια τον διάδοχο ενός από τα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας που μας πέρασε.

4 Likes

Blackened thrash

6 Likes

Απλά παραθέτω το γεγονός πως φέτος, πέρα από το από πάνω, θα έχουμε νέες κυκλοφορίες από:

και

Αυτά.

5 Likes

Οριιίσττε και κανονικό δείγμα:

3 Likes

Είχαν ένα από τους καλύτερους δίσκους των 80s, ένα των 90s, ένα των 10s -μακάρι να πάμε για το 4 στα 4.

Το δείγμα έχει πράγματα που αγαπάω και περιμένεις να βρεις στους Heathen, αλλά χωρίς να με ενθουσιάζει. Αρκετά κοινότυπο.

1 Like

Παιχνιδιάρικο ελβετικό thrash, πολύ μ αρέσει

1 Like

Γενικά το άλμπουμ το άκουσα λίγες φορές και το συμπέρασμα μου είναι ότι το evolution το κοιτάει με τα κυάλια, ανέμπνευστο κάργα, κοινότυπο και πολύ αντιγραφή έπεσε, επίσης κάτι exodus riffs είναι απαράδεκτο να ακούγονται σε heathen album, o altus τα έκανε σκατά νομίζω. Από την άλλη όμως ακούγεται πολύ ευχάριστα με κάτι σκόρπιες δυνατές ιδέες κλπ, not bad αλλά τα expectations ήταν ολίγον τι μεγάλα κατά τη γνώμη μου.

2 Likes

Το μεγαλύτερο μέρος του άλμπουμ το έχει γράχει ο Kragen Lum πάντως…

Δεν το έχω ακούσει ολόκληρο. Το ομώνυμο μου άρεσε πολύ. Γενικά έπιασα καλά σημεία και αδιάφορα αλλά με μισή εντύπωση δεν μπορώ να ξέρω τι θα λέω σε 1 μήνα.

Μια κυκλοφορία που με έχει πορώσει είναι οι Ελβετοί Comaniac (παραγωγή Vetterli) για την οποία θα άφριζα από το στόμα αν είχαν και φωνητικάρες. Ο τύπος που τραγουδάει θέλει αλλά δεν μπορεί, προσπαθεί με αγριοφωνάρα να αποδώσει μελωδίες και τα καταφέρνει ξέρω γω τις μισές φορές. Αλλά είναι ΤΟΣΟ καυτή η μουσική που το παραβλέπω προσωπικά. YMMV. Artillery, Coroner, Symphony X ή και Loomis κουρδισμένος ψηλά! Τεκ θρας ομορφιές.

(έντιτ: Και ναι, μόλις είδα ότι είχαν αναφερθεί ένα ποστ πιο πάνω! Δεν πειράζει, πάρτε το ως +1)

Το άλλο κόλλημα είναι οι Cryptosis, πρώην Distillator που παρατάνε το εφηβικό τους όνομα για κάτι πιο sci-fi και συνεχίζουν από εκεί που έμειναν από το υπερκαβλωτικό σπλιτ με το οποίο τους πρόσεξα και βγάζουν το πρώτο σινγκλ από τον νέο δίσκο και με ενθουσιάζουν. Βεκτορ επιρροές πασιφανείς και καλοδεχούμενες!

3 Likes

μου θύμισε αρκετά Slayer Show No Mercy φάση, διασκεδαστικό

1 Like

Βγήκε και ο δεύτερος δίσκος από αυτές τις λατρείες. Black/thrash, ή όπως το λένε ολόσωστα και οι ίδιοι, first wave black metal. Σε αυτό το στυλ να πω πως το φετινό Korgull που είχα ποστάρει πιο πάνω με έχει τσακίσει από οπαδιλίκι αν και δεν είναι τίποτα εξωπραγματικό.

Τώρα για το Heathen να πω και εγώ τη γνώμη μου τώρα που κυκλοφόρησε:

Αυτά :confused:

3 Likes
4 Likes

Περιμένω πως και πως το νέο δίσκο με το lineup της persecution mania-agent orange περιόδου.

αυτό ακούγεται αρκετά παλιακό πάντως

1 Like

Ένα ωραίο γουστόζικο playlist από τον Fenriz, με τον τίτλο Fenriz’s guide to Speed Metal