Spiritual Beggars 11/12-10-2013 , Κύτταρο/Eightball

Ήμουν σε δίλλημα αλλά προέκυψαν διάφορα και δεν θα πάω σήμερα Κύτταρο. Βλέπω από τις αντιδράσεις σας ότι δεν υπάρχει και πολύ ανταπόκριση λόγω Απόλλο.

Πως ήταν οι Pentagram χθες? Δεν έχω βρει ακόμα τίποτα.

oι πενταγκραμ ΓΑΜΗΣΑΝ χθες. Λεγετε ωρε, θα παει κανεις σημερα?

Καλα να περασετε οσοι πατε, δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να παρευρεθω.

εγώ τελικά το τσίμπησα το τικετ… beggars είναι ρε γμτ… ελπίζω να μην το μετανιώσω… αν πάει κανείς σήμερα ας πει εντυπώσεις να ξέρουμε…

ραντικαλ παρε λοσιον και χαρτομαντηλα, αυτο μονο τιποτα αλλο.

Πηγαίνετε βρε. Εγώ μια φορά θα ήθελα να τους δω.
Χαιρετίσματα στον κοκκινοτρίχη λεκέ από μένα 8)

κανένα info για το πόση ώρα έπαιξαν, τι ώρα βγήκαν και τι ώρα άνοιξαν οι πόρτες…??

Πορτες κατα τις 8. Νομιζω γυρω στις 11 παρα βγηκαν και παιξανε 2ωρακι φουλ και με ανκορ και απο ολα. Επισης δε ξερω αν εισαι απο αυτους που εχουν αμφιβολιες για το αν αποδιδει ο Απολλο, εμενα χθες μου πηρε την ταυτοτητα ο τυπας, φω να ρα και πολυ καλος φροντμαν

θνεκς για τα ινφο…

η αλήθεια είναι ότι κρατάω μικρό καλάθι λόγω apollo αλλά μακάρι να είναι όπως τα λες και σε μας σήμερα… θα φανεί σε λίγες ώρες… πάμε για τις πρώτες μπύρες τώρα…8)

Μερικά videos από τη χτεσινή εμφάνιση:

Oi 4Bitten επιδίδονται σε αρχιδάτο hard rock με τσαμπουκαλαμένα-γρέζα γυναικεία φωνητικά και ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα, μια που δεν τους είχα ξανακούσει, αν και σποραδικά κάτι είχα διαβάσει για δαύτους…ο δε κιθαρίστας προσκυνάει εμφανώς M.Schenker τόσο στην Flying-V όσο και σε κινήσεις πάνω στη σκηνή…άξιο παλικάρι…
…όταν βγήκαν οι Ζητιάνοι, ο χώρος ήταν αξιοπρεπώς γεμάτος και ανακουφίστηκα είναι η αλήθεια, γιατί 1η φορά στην πόλη μας η μπαντάρα δεν έλεγε να είμαστε τρείς και ο κούκος…το γκρούπ υπήρξε σαρωτικό σε όλα τα επίπεδα, με ένα γεμάτο setlist περίπου 110 λεπτών και με όλη την 70’s ατμόσφαιρα και ιεροτελεστία, απο το στήσιμο του στη σκηνή, μέχρι τους ύμνους που σε γυρίζουν 40 χρόνια πίσω, αλλά και τα τζαμαρίσματα των μελών καθώς και το ξεχείλωμα τραγουδιού για την παρουσίαση τους στο encore…o Apollo ανταποκρίθηκε πολύ καλά, αν και δεν περίμενα το αντίθετο απο αυτόν ( όσο δεν τον χωνεύουν δεν θα αλλάξουν γνώμη), ο Wilberg αποδεικνύει τι σημαίνει πλήκτρα στον σκληρό ήχο, το rhythm section στιβαρό και ογκώδες, ο δε γητευτής της λευκής θεάς στην άκρη υπερανω σχολίων…ελπίζω σήμερα να σώσαμε στην Θεσσαλονίκη το κεφάλαιο Beggars και να μας ξαναέρθουν…αλλιώς η “λαοθάλασσα” ραντεβού στον Spice και στους Grand Magus, αν έρθουν ποτέ…λέμε τώρα…( αμφότεροι τιτάνες, για να μην παρεξηγούμαι)…

Θα τους ξαναδουμε οταν παρουν τραγουδιστη.

Όλος αυτός ο αρνητισμός με τον Apollo για μένα είναι ακατανόητος…προφανώς οι φωνές των Spice και JB υπήρξαν περισσότερο ταιριαστές με το ύφος του γκρούπ μέχρι το On Fire τουλάχιστον, αλλά και πάλι η περίπτωση Apollo εξελίσσεται όπως όταν ο Blaze αντικατέστησε τον Bruce στους Maiden…μα τι λέω, ούτε εκεί είχαμε τόσο ξενέρωμα…
για τη φωνή του Apollo, αυτό που έχω να πω είναι οτι στη διάρκεια ενός 2ώρου live έχει κάποιες μεταπτώσεις ως προς την δυναμική της, είναι κάπως εύθραυστη ίσως και σε σημεία είναι σα να κλέβει ανάσες ο ίδιος…μέχρι εκεί όμως…και χροιά έχει και σκηνική παρουσία και ερμηνεία…και τα προ Demons τα είπε μια χαρά χθές…τέσπα, απόψεις είναι αυτές, δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα…:slight_smile:

Να πω και γω την αποψάρα μου…

4biten όσο τους πρόλαβα μ άρεσαν… χωρίς βέβαια να υπάρχει και ιδιαίτερη ανταπόκριση από κοινό μιας αι είναι γνωστό πόσο άχαρος είναι ο ρόλος του σαπορτ συνήθως… Βέβαια πρέπει να πω ότι γέλασα λίγο με δηλώσεις του στιλ “ευχαριστούμε θεσσαλονίκη ήσασταν απίστευτοι” όταν δεν κουνηθεί άνθρωπος από τα 30-40 άτομα που ήταν μέσα…

Beggars ευτυχώς όπως αναφέρθηκε και πριν ο κόσμος ήταν λίγο κάτω από 200 άτομα… όχι ότι είναι καλό νούμερο αλλά δεν εξελίχθηκε σε φιάσκο το πράμα…
Η μπάντα έσπειρε… λατρεία το βουνό που έπαιζε μπάσο και φαινόταν σαν μπαγλαμαδάκι στα χέρια του… μοναδικό μείον για μένα τα πλήκτρα που εκεί που ήμουν εγώ τουλάχιστον ήταν αρκετά δυνατά με αποτέλεσμα να καλύπτουν τα πάντα σε μερικά σημεία…
όσον αφορά τώρα τηο θέμα του Απόλλων καλαμαριάς… ήταν αξιοπρεπέστατος στο σύνολο του λαιβ… ισχύει ότι σε μερικά τραγούδια θα ήθελα να χει ένα γρέζι στη χροιά του παραπάνω αλλά ΟΚ… Αυτό που με χάλασε ήταν στο ενκορ το παιχνίδι του με το κοινό που λέει αυτός “οοοουυυυυυυυυ γγεεεεεεεεε” και απαντά ανάλογα το κοινό… καλό είναι να έχεις επαφή με ο κοινό αλλά όταν το κάνεις αυτό επί 10 λεπτά καταντάει κουραστικό… χάσαμε 1 με 2 τραγούδια δλδ γι αυτό… ίσως και να είναι επιλογή όλης της μπάντας αυτό και όχι μόνο του απόλλο αλλά με ξενέρωσε αρκετά…

Τέλος τεράστιο ρισπεχτ στον απόλλο που στη μέση του λαιβ βγήκε να αλλάξει ρούχα… ούτε στα μπουζούκια να ήμασταν…:lol::lol::lol:

και τώρα που το θυμήθηκα, τραγικός προγραμματισμός από το 8μπολλ… λες στο εισιτήριο 9 η ώρα… ξεκινάει το σαπόρτ 8:50, παίζει μισή ώρα και μετά 55 λεπτά με το ρολόι αναμονή για beggars… ήμαρτον δλδ…

Λοιπόν ακόμα ένα “review” για χθες…

4bitten πρόλαβα στο τέλος του σετ τους. Πολύ καλή φωνή η κοπέλα, ωραίο groove και γενικά καλή σκηνική παρουσία. Μου έκαναν εντύπωση θετικότατη και μπράβο τους. Φυσικά από κάτω ύπνος ατελείωτος ως συνήθως. Μια ζωή τα ίδια. Τεσπα, βαριέμαι να τα αναλύω και πάλι…

Beggars.Απωθημένο χρόνων. Πολύ καλός ήχος (γιώργος και φωτάρας πλέον στο roster του 8ball και θεωρώ ότι θα αναβαθμίσουν τον ήχο αρκετά,είναι παλιές καραβάνες με μεγάλη εμπειρία). Περίεργο setlist,προσωπικά δεν με ικανοποίησε,απόδοση πάρα πολύ καλή. Ενδιάμεσα στα κομμάτια μεγάλα κενά,μέχρι να αλλάξει κούρδισμα ο Ammott, πράγμα που ανάγκαζε τους άλλους να κάνουν κάτι ψιλοάκυρα τζαμαρίσματα ή τον Απόλλο 13 να προσπαθεί ο καημένος να ξεσηκώσει το κοινό.
Και τώρα που είπα Απόλλο… Δεν είχα ιδέα απ το παρελθόν του(μακριά από μας Γκασ-τζήδες και σία) και ήξερα απλά ότι είναι υψίφωνος. Είδα έναν συμπαθέστατο τυπάκο,με αξιοπρεπέστατη ροκ φωνή,γκιλανικού τύπου, που πραγματικά προσπαθούσε πολύ να ταιριάξει στο ύφος της μπάντας, αλλά δυστυχώς εις μάτην. Τα κομμάτια δλδ μια χαρά τα είπε,αλλά απλά τα είπε. Καμία αλητεία, καμία δόση αυτης της γρεζάτης βρωμιάς που χρειάζεται σε τέτοιου είδους γκρουπ.Καμία επίσης στιβαρή σκηνική παρουσία.Ένας καλός heavy/power τραγουδιστής και…αυτό. Δλδ βλέπεις πχ Νightstalker και αυτή η σαπίλα που έχει η φωνή σε κάνει να παραβλέπεις κα φάλτσα και προφορά και τα πάντα. Ε αυτό έλειπε χθες απ τους Beggars. Καλός,χρυσός ο Απόλλο, αλλά εντελώς ξένο σώμα. Ενοχλητικές ήταν μόνο οι φαλτσέτες κραυγές, power metal ύφους που ηταν εντελώς μα εντελώς άκυρες και αχρείαστο εντελώς το νταραβέρι με το κοινό στο encore για τόση ώρα, όπως ειπώθηκε και παραπάνω.

Ο Viberg είναι απ τους καλύτερους πληκτράδες στην πιάτσα, τον λάτρεψα. Έχει κάτι το γνήσια vintage στο παίξιμο του που λείπει από πολλούς.

Ο Mike είναι ξώγαμο του Schenker και γενικά πολύ ουσιαστικός κιθαρίστας,πράγμα επίσης σπάνιο.

Το rhythm section στιβαρότατο και Ζεπελινικό.

Καλό λάηβ γενικά,το περίμενα πολύ πολύ καλύτερο,κυρίως λογω επιλογής κομματιών (angel of betrayal,street fighting saviors,killing time κ.α που είναι βρε παιδιά οεο??) και μετά λόγω Απόλλο Κρηντ ως ερμηνευτή.

Είναι απλό. Ο Apollo δεν ταιριάζει με τους Spiritual Beggars. Όσο γρηγορότερα το παραδεχτεί ο Ammott, τόσο το καλύτερο. Δε λέω αν είναι καλός τραγουδιστής ή όχι, μπορεί να είναι και ο καλύτερος, εμένα όμως δε μου αρέσει να λέει τα τραγούδια των Beggars. Τους είδα και το 2010 που είχαν ξανάρθει με Apollo και φτάνει, δε χρειάζεται να τους ξαναδώ. Τους είχα δει και το 2003 με JB και μιλάμε για απίθανη συναυλία, η μέρα με τη νύχτα. Και μιλάμε ότι όλοι οι άλλοι είναι ένας κι ένας. Αρχηγός ο Ammott, απίστευτος ο Wiberg, παιχταράς ο Witt, ογκόλιθος ο Sharlee. Τι να κάνουμε, ο Apollo τους περιορίζει.