Spock's Beard - X

Ψηλε δεν εχεις παει Μαλακασα ακομα???Περιμενεις τις κινησεις του Μαρινακη και μετα να πας???:stuck_out_tongue:

Βασικά το μυστικό με το SBX είναι ότι παρόλο που πλέον υπάρχει υπερπροσφορά και στον συγκεκριμένο μουσικό χώρο, με φανταστικούς δίσκους, οι Spocks Beard -και ενώ χρειάστηκαν 2-3 μεταβατικούς δίσκους- επέστρεψαν με ένα άλμπουμ, το οποίο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις απολύτως εμπνευσμένες εποχές επί Neal Morse.
Περιέχει μουσική, η οποία αν και παραπέμπει ξεκάθαρα σε 70’s progressive μπάντες, ακούγεται τόσο φρέσκο σε ιδέες και συνδυασμό επιρροών, που το κάνει αυτόματα ένα χαρακτηριστικό κλασικό SB άλμπουμ. Και βέβαια, ούτε πριν είχαν κάποιο εξαιρετικά τεράστιο κοινό, αλλά ποιός έχει τσεκάρει το “V” πχ και δεν το θεώρησε ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ; Έτσι κάπως θα εξελιχθεί το SBX σε ενδεχόμενη σύγκριση.
Και στην ουσία, είναι δίσκος που θα μπορούν πλέον να αντιτάξουν οι SB, σε κάτι “One” ή “?” του Morse !

Τελικά τα σχόλια σας ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και το άλμπουμ είναι πράγματα καταπληκτικό. Έχει ό,τι ακριβώς “ζητάω” / περιμένω από μία prog κυκλοφορία, συναίσθημα, “χρώμα” στον ήχο, τεχνική κτλ.
Την αγορά του άλμπουμ θα την κάνω το Σεπτέμβριο όταν επιστρέψω στην … χμμ “πατρίδα” :stuck_out_tongue: (πάγια τακτική που ακολουθώ είναι να αγοράζω μόνο τα άλμπουμς με τα οποία παθαίνω κοκομπλόκο και αυτό είναι σίγουρα ένα από αυτά).

Στο Jaws of Heaven χάνονται πολλά σαγόνια (pun intended) 8O

O Frappe(s) ειναι ετοιμος, στο CD player κατι κλασσικο
(Hatfield And The North - The Rotters? Club)
και γω αρχιζω να γραφω.

Αρχικα να πω οτι με εκνευριζει το γεγονος οτι κατω απο το ονομα μου γραφει “Newborn”:?
Νιωθω τοσο newbie…:frowning:

@συναδελφο Cozy:
παρακαλω να ερθεις και να γραφτεις μελος στο Prodigits forums οπου ειμαι admin τα τελευταια 6 χρονια, να γραψεις ενα post και να παραθεσεις ενα link, ετσι θα μπορεσω να στο σβησω κι εγω, ή στην καλυτερη περιπτωση, να σου το αντικαταστησω με καποια ασχετη pic, οπως των Jonas Brothers ή της Νατασας Θεοδωριδου

Σχετικα με την πειρατεια στη μουσικη, αρχικα να πω οτι οι πιο μεγαλοι κλεφτες στην ολη υποθεση ειναι οι μεγαλες δισκογραφικς εταιριες και οχι τοσο αυτοι που κατεβαζουν τζαμπα μουσικη. Η πειρατεια υπηρχε παντα, παλια με τις κασσετες, μετα με τα CDRs, τωρα με τα MP3 και παει λεγοντας. Η πειρατεια δεν θα σταματησει ποτε, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Οντως το τζαμπα κατεβασμα μουσικης εχει οικονομικο αντικτυπο, κυριως στα μεγαλα Labels και αμεσως μετα στα μεγαλα_σε πωλησεις_συγκροτηματα και καλλιτεχνες.
Οντως, συγκροτηματα οπως οι U2 ή καλλιτεχνες οπωσ η Madonna εχουν χασουρα απο το τζαμπα κατεβασμα μουσικης.

Στη σκηνη του Prog Rock ομως (καθως και σε αλλες_μη-εμπορικες_μουσικες σκηνες) ποσο πολυ επηρεαζει η πειρατεια τα οικονομικα των γκρουπς/καλλιτεχνων?
Η γνωμη μου ειναι, πολυ λιγο. Παμε στους Spock’s Beard, μια απο τις κορυφαιες μπαντες του ειδους. Το κοινο τους ειναι μερικες χιλιαδες ακροατων ανα τον κοσμο, καθολου μικρος αριθμος αλλα πολυ μικρος αν σκεφτεις την καλλιτεχνικη τους αξια.

Απο αυτους, αφαιρουμε τους “συνηθεις υποπτους” που θελουν να ακουνε μουσικη χωρις να πληρωνουν μία και υπαρχουν σε ολα τα μουσικα ειδη. Τι μενει?
Μενει μια μικρη βαση ακροατων/μουσικοφιλων/music collectors που δεν βλεπουν τη μουσικη σαν κατι background για τα αυτια τους αλλα σαν αυτο που πραγματικα ειναι, μια μορφη τεχνης (η ανωτερη ολων των τεχνων για μερικους…)

Ολοι αυτοι λοιπον θελουν να αγοραζουν την μουσικη τους σε καποια φυσικη μορφη, CD/LP κλπ, πρωτα απ’ολα για την δικη τους ολοκληρομενη απολαυση (βλεπεις, καλο το MP3 και τα αλλα data formats, αλλα παραμενουν αερας κοπανιστος…).
Ποσοι ειναι αυτοι οι πραγματικοι μουσικοφιλοι λοιπον?? Σε ολα τα μουσικα ειδη?

Πολυ λιγοι στην πραγματικοτητα, σχετικα παντα με τον ογκο ακροατων που υπαρχουν στον πλανητη. Ενας λογος που το MP3 εγινε αναρπαστο και συνεβαλε
(συνεβαλε, οχι προκαλεσε) στην πτωση των πωλησεων των CDs ειναι το γεγονος οτι ειναι ευκολοχρηστο, και βρισκεται free παντου. Ετσι, το μεγαλυτερο ποσοστο των ακροατων στραφηκε προς αυτο, γιατι δυστυχως το μεγαλυτερο ποσοστο των ακροατων θελει μουσικη free, “εδω και τωρα”.

Οι πραγματικοι μουσικοφιλοι/music collectors ποτε δεν σταματησαν να αγοραζουν CDs/LPs, απλα ενα τεραστιο ποσοστο ακροατων (οπου ακροατης = οχι απαραιτητα μουσικοφιλος) σταματησε να αγοραζει μουσικη σε φυσικη μορφη αφου πλεον ειναι απιστευτα ευκολο να κατεβασει καποιος οτιδηποτε και τζαμπα.

(Το Hatfield And The North - The Rotters? Club τελειωσε, παμε να ακουσουμε το Jade Warrior - Kites)

Ο κυριος λογος της πτωσης των πωλησεων των CDs ειναι η οικονομικη πολιτικη των δισκογραφικων, που υπερκοστολογουν το CD. Δεν μπορει κατι που κοστιζει 40 cents να το πουλας 22?. Μπορεις καλλιστα να το πουλησεις 10-15? και παλι να εχεις κερδος.
Η ουσια για αυτους ομως δεν ειναι το κερδος, ειναι το υπερ-κερδος.
Οσο μουσικοφιλος και να εισαι, και οσο κι αν θες να αγοραζεις μουσικη σε καποιο φυσικο φορματ, αν η Χ εταιρια σου πουλαει ενα reissue ενος αλμπουμ του 1965 στην τιμη των 20-22?, εσυ δεν θα το αγορασεις.
(ειπαμε ειμαστε μουσικοφιλοι, οχι μαλακες)

Ολα αυτα και αλλα πολλα τα ειπα και στο SB φορουμ οταν φουντωσε για τα καλα η συζητηση περι πειρατειας και οταν καποιοι ανεγκεφαλοι/“βασιλικοτεροι του βασιλεως” εγραψαν ουτε λιγο ουτε πολυ οτι οσοι κατεβαζουν τζαμπα μουσικη ειναι σχεδον εγκληματιες, και οτι “one illegal download = one lost purchase for the band” και αλλες τετοιες παπαριες.

Καποιος αλλος μαλιστα ειρωνευτηκε την επισημανση για την κατα πολυ τσιμπημενη τιμη των CDs (αυτος ο καραγκιοζης βεβαια θα γκαριζει αυριο οταν ανεβει η βενζινη κατα 2 cents ή το…γιαουρτι που τρωει στο super market κατα 10 cents, κατα τα αλλα το CD δεν τον πειραζει αν παει και 30?)

Το θεμα ειναι λιγο πολυπλοκο τελος παντων, η αληθεια μαλλον βρισκεται καπου στη μεση. Προσωπικα θελω οι καλλιτεχνες να πληρωνονται γαι τη δουλεια τους, τον χρονο και το χρημα που ξοδευουν γαι να γραψουν ενα αλμπουμ. Ειμαι υπερ των πνευματικων δικαιωματων, αλλα οπως ειπα, το θεμα ειναι λιγο πολυπλοκο και εχει παρα πολλες συνιστωσες
(αληθεια, ποσοι απο εμας εχουμε στο PC μας αγορασμενα προγραμματα και σε τι ποσοστο? Η ερωτηση ειναι ρητορικη φυσικα, το 90% με 95% των προγραμματων σε ενα home PC ειναι σπασμενα/μη αγορασμενα. Το ερωτημα ειναι, ποσο εφικτο ειναι καποιος να αγορασει το συνολο των προγραμματων που εχει?
Βεβαιως και αυτο το ερωτημα ειναι ρητορικο…)

(Το Jade Warrior - Kites τελειωσε, παμε να ακουσουμε το καινουργιο αλμπουμ του John McLaughlin, το superb “To The One”)

Στην περιπτωση των Spock’s Beard, και ξεροντας την κατασταση που επικρατει στην αγορα του Prog Rock, ποσα CDs νομιζετε οτι πρεπει να πουλησουν για να κανουν απλη αποσβεση των χρηματων που εδωσαν για την παραγωγη του αλμπουμ?
Δεν μιλαμε καν για το ποτε και αν εχουν καποιο κερδος απο την πωληση των CDs.
Στην καλυτερη περιπτωση, ενα γκρουπ βγαζει 1 με 2 euros απο το καθε CD
(μιλαμε για μεγαλα σε πωλησεις γκρουπς)

Ειναι προφανες οτι οι Spock’s Beard πρεπει να πουλησουν αρκετες χιλιαδες CDs για να εχουν καποιο ελαχιστο κερδος (δεν μιλαμε καν το να μπορουν να ζησουν μεσα απο αυτο) και αυτο ειναι απιθανο.
Μαλλον το κατεβασμα της μουσικης τους τους κανει πιο γνωστους και αυτο φενεται κυριως στην ελευση του κοσμου στα lives που κανουν (οσα κανουν).
Τα lives ειξαι η κυρια πηγη χρηματων για τετοια γκρουπς, οχι τοσο τα CDs.
Πιστευω οτι γενικα το internet και το downloading εκανε πιο πολυ καλο παρα κακο στο σημερινο Prog Rock, δεν θα μιλαγαμε τωρα για 3rd generation Prog Rock αν δεν υπηρχε το internet.

Στην ολη φαση με τον τυπο που εδωσε το νεο SB αλμπουμ στο torrent site, η αντιρρηση μου ειναι στο οτι παρα πολλοι προ-αγοραστες δεν ειχαν καν ακουσει ακομα το αλμπουμ, και αν μη τι αλλο, θα επρεπε να το ακουσουν πρωτοι.
Ενταξει, καποτε θα εβγαινε στα torrents, απλα επρεπε να περιμενουν λιγο και να σεβαστουν αυτους που ακομα περιμεναν την κοπια τους.
“Ψηλα γραμματα” θα μου πειτε…

Αυτα τα “ολιγα”…:–

Shadowcaster o soulmate σου (ή το αντίπαλο δέος!):lol:

(Anduan ήταν inside joke, o Shadowcaster είναι περιβόητος στο forum για τα ποστ-σεντόνια:p τα οποία πάντα βρίθουν και ουσίας, πως τα καταφέρνει ο ατιμος!8))

Λοιπόν, τι να γραψουμε τώρα, που τα έγραψες όλα μου λες? Συμφωνώ περίπου με όσα γράφεις, είναι και μεγάλο θέμα για ανάπτυξη αυτό της πειρατείας και γενικά περί πνευματικών δικαιωμάτων, πρέπει να υπάρχει αναλογο thread νομίζω, θα μπορούσες να γραψεις αρκετά πραγματάκια εκεί.

Εμ άσχετο, το ΜcLaughlin τέλειωσε, ή ακόμη το ακούς:p?

Και Ηatfield and the North ε, απο γούστο σκίζεις επέτρεψέ μου να πω! Συμπτωματικά εγώ ελιωνα σήμερα τους συγγενείς Caravan στο In the Land of Grey and Pink! Aλλά ας μη σκοτώνουμε αλλο το τόπικ: ξέχασα να το γραψω ξανά, ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

Τωωωωωρα?? Εχει τελειωσει ναι lol, καπακι ακουσα το “Missing Link - Nevergreen” και καπακι…τις ειδησεις στο ALTER :lol:

Δισκαρα…:slight_smile:

__Αγαπητό Λευκό Δαιμονικό Κύτος (χιχι), μιας και λέμε για SB πήγες σε κανένα από τα δωρεάν ακουστικά show σε Toronto ή Montreal (ελπίζω να το ήξερες και να μην χτυπάς τώρα το κεφάλι στον τοίχο!); Εσύ που είσαι εκεί ψηλά στον πολιτισμό (Canada baby, Canada!) έχεις τέτοιες ονειρικές prog ευκαιρίες! :slight_smile:

__Μπράβο και στον Κωστή! :wink: Marillion, Pain of Salvation και τώρα Spock΄s Beard. Το φόρουμ ειναι γεμάτο από Ελληνες που μας έχουν επάξια εκπροσωπήσει στα booklet και τα cd’s τους! ΓΙΕΑ!

__Για την πειρατεία, συμφωνώ με αυτά που έχουν γραφεί, απλά να γράψω πως τα μεγάλα συγκροτήματα μπορεί να έχουν 2 ευρώ κέρδος, ΑΛΛΑ όποιος κυκλοφορεί/παράγει μόνος του το cd του, έχει 2 ευρώ ΚΟΣΤΟΣ, όχι κέρδος :wink:

__Φυσικά, μιλάω για κόστος αντιτύπου και όχι για πολλά αντίτυπα, για 2000-3000 το πολυ. Για πιο πολλά του βγαίνει ακόμα πιο φτηνά. Το κόστος παραγωγής, ΣΗΜΕΡΑ, έχει πέσει πολύ. Ειδικά αν δεν πληρώσεις μουσικούς (π.χ. αν είσαι μπάντα, δεν πληρώνεις τον εαυτό σου, προκαταβάλεις τη δουλειά σου και αναμένεις), μπορείς να δώσεις από 3000 έως 10.000 ευρώ, και ειδικά με 10 έχεις επαγγελματικότατο αποτέλεσμα.

__Μιλάω για τα λιγότερα, γιατί αν είσαι ο Axl Rose μπορεί να σου κοστίσει και λίγα παραπάνω (ή για να μιλήσω και λίγο πιο σοβαρά, αν είσαι TOP μπάντα με πολλές πωλήσεις, φυσικά και αξίζει να δώσεις και 100.000 χιλιάρικα για να κάνεις state of the art παραγωγή και ηχογράφηση).

__Οπότε, καλά έκαναν οι Beard (ή και οι Radiohead τιρουμένων των αναλογιών). Και προσωπικά νομίζω -βασικά είμαι κατά 99% σίγουρος- πως θα βγάλουν και κέρδος από την πώληση των CD (ειδικά αφού τους βοήθησαν στην παραγωγή και ειδικότερα με την τιμή που πουλάνε χοχοχοχο). ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ, γιατί θέλουμε να τους ακούμε. :wink:

__Τελικά, τόσο που έχω κουβεντιάσει και διαβάσει γι’ αυτό το άλμπουμ και ειδικά με τα σχόλιά σας (μμμ, “αντίπαλο” δέος του “V” ε; μμμ, γι’ αυτό και το ονόμασαν “X”, ως γνωστόν, 2 V μας κάνουν 1 Χ στην λατινική μαθηματική :lol:), με βλέπω να κατεβάζω για ν’ ακούσω και μετά ή να το παραγγείλω σε ένα δισκοπωλείο που φέρνει ή να περιμένω να το βρω για να το χτυπήσω. Πώς να κρατηθώ άλλο;! χαχαχα

__Πάντως Αντουάν, αυτός που το έστειλε και δεν περίμενε, το έκανε ίσως και για να μην περιμένετε εσείς που το είχατε παραγγείλει και δε σας είχε έρθει ακόμα! :stuck_out_tongue: Αχάριστοι!! :lol:

υ.γ. ρε 'σεις!! βρήκαμε άλλον έναν που γράφει τόσα πολλά όσα εγώ! WOW!! :lol:
υ.γ. 2 ! τόπικ για δίσκο των SB (και για μετά Neal εποχή), και έφτασε τις 4 σελίδες -wow ξανά!!
υ.γ. 3 χαχαχα, δεν είχα διαβάσει το ποστ του amazing (:oops:θενκς!) γιατί είχα ανοίξει το παράθυρο της απάντησης πριν το ποστ του, απλά απάντησα τώρα… δίκαιο έχεις, πάντως, προσπαθώ να γράφω λιγότερα! :lol:

Αν δεν κάνω λάθος πριν καμιά βδομάδα είχε ακουστικό show o D’Virgilio κάπου στην πόλη … Έχω φύγει όμως για διακοπές (Ελλάδα είμαι) εδώ και κανα δίμηνο σχεδόν οπότε … :frowning:

Για τις (περισσότερες) συναυλίες ενημερώνομαι έγκαιρα, μην ανησυχείς … :stuck_out_tongue:

Η βλακεία είναι ότι σε αρκετές το προηγούμενο οκτάμηνο δεν μπορούσα να πάω για διάφορους λόγους. Αλλά οκ δεν μπορούμε να τα’χουμε κι όλα.

Το άλλο πού το βάζεις; Έπαιζε σενάριο να επιστρέψω τώρα Καναδά για 2 βδομάδες για να τακτοποιήσω κάτι θέματα (μετακόμιση κι έτσι) και αν συνέβαινε αυτό, θα έπεφτε μέσα στο διάστημα διαμονής μου η μέρα που παίζουν εκεί οι Maiden με τους Theater. Και έχει γίνει sold out προ πολλού ενώ αν το ήξερα όταν είχαν πρωτοβγεί τα εισιτήρια θα’χα πάρει και για αρένα!
Ευτυχώς δεν θα πάω πάλι εκεί παρά τον Αύγουστο οπότε τη γλίτωσα … :stuck_out_tongue:

Σόρρυ για το off topic.

__Ναι το βλέπω (Transatlantic) :smiley: 8)

__Ναι όντως, ωραία σου έκατσε τελικά, δηλαδή θα μπορούσε και καλύτερα, ΑΛΛΑ θα μπορούσε και πολύ χειρότερα. :slight_smile:

__Μακάρι να βλέπαμε και λίγο Spock’s απ’ τα μέρη μας… Γι’ αυτό “ζηλεύω” τον φίλο Levi, ή όποιον άλλον μένει στον Καναδά… όχι για τις γυναίκες ρε (άντε καλά, και γι’ αυτό αλλά λιγότερο :p), για τα live.

__Μου έλεγε ένας άλλος φίλος για συναυλίες Billy Joel π.χ. κι εγώ σκεφτόμουν “καλά, εμείς εδώ ακόμα να τον ανακαλύψουμε” -αν και πολλοί ίσως έχουν σιγοτραγουδήσει κάτι δικό του χωρίς να το ξέρουν…

__Ααααχχ, καλοί και οι συμπαθείς ή και θαυμαστοί μεταλοκανίβαλοι (:p) που μας επισκέπτονται σχεδόν όλοι πλέον , αλλά ΑΥΤΗ την μουσική (και ηχητική) ΠΟΙΟΤΗΤΑ (και σεμνότητα), γιατί να μην μπορούμε να την απολαμβάνουμε και στη χώρα μας συχνότερα:

[SIZE=“5”]Spock’s Beard - Crack The Big Sky[/SIZE]

__Π.χ. νομίζω τέτοιου μουσικού (και γενικότερα) επιπέδου μέθεξη σε συναυλία έχω να ζήσω απ’ τους Camel… Άλλη απίστευτη μπαντάρα με ΕΞΑΙΡΕΤΟΥ επιπέδου μουσικούς…

υ.γ. μιλάω και για τέτοιου επιπέδου lives (1000-2000 άτομα το πολύ, που έχουν ζεστασιά -δε μιλάω για συναυλίες αρένας). :slight_smile:

Αχ ρε άρχοντα είσαι ρομαντικός και μου αρεσεις.

Πώς στο καλό θα μαζέψουν 1.000 άτομα οι SB στη χώρα μας; Μετρηθήκαμε λίγο πολύ στους Riverside - οι οποίοι τραβάνε και κόσμο από το metal βεβαια - και πόσοι ήμασταν; Ούτε 200.

Από όλο αυτό το ωραίο prog rock κίνημα που υπάρχει αυτή την εποχή, θα δούμε την επόμενη επετειακή περιοδεία κάποιου “ίδιου” συγκροτήματος μάλλον.

Camel ε? Θα γουσταρα να τους δω live καποια μερα. Χλωμο το βλεπω πλεον αλλα…
Ωραια ιδεα μου δωσατε παντως, μολις σκεφτομουν τι CD να βαλω να ακουγεται οσο θα ετοιμαζομαι για να βγω εξω.
Και το CD ειναι το live “Camel - Pressure Points”, ενα απο τα πλεον αγαπhμενα μου lives.:slight_smile:

YΓ: για οσους δεν το ξερουν ακομα, υπαρχει reissue του 2009 με 2 CDs απο την Esoteric Recordings, οποτε οσοι εχετε την παλια μονη εκδοση, σπευσατε!
Το εξτρα υλικο/CD καρα-λεει8)

Μη λέτε για Camel γαμώτο…:frowning:

Εδω ο Ελληνας δεν εχει εκτιμησει ακομα τους Marillion…

Έφτασε επιτέλους :smiley:

Στο “Emperor’s Clothes” αναφέρεται ως συνθέτης και ο Neal Morse…!!!

Aχά! Γραφτηκε απο τα αδέρφια Μοrse. Είναι φανερό νομίζω, γιατί είναι τόσο Beatles το κομμάτι (υπευθυνος ο Νeal οταν ήταν στη μπάντα για τις Beatles επιρροές), αυτά τα τρομπόνια είναι τόσο Sgt Pepper! Instant classic…

Α και φρέσκα νέα…

SB EUROPE TOUR IN SEPTEMBER

There are a couple spots on the tour that may change, but since this schedule has been posted all over the internet already, we might as well post it too. :wink: If there are any changes to this schedule we’ll make the necessary corrections and re-post. We are touring with Enochian Theory. If you aren’t familiar with them, check 'em out, they are a really cool band.

15 Wed - Netherlands - Zoetermeer - De Boerderij
16 Thu - France - Paris - La Scene Bastille
17 Fri
18 Sat - Germany - Aschaffenburg - Colos-Saal
19 Sun - Germany - Bochum - Zeche
20 Mon
21 Tue - Switzerland - Pratteln - Z7
22 Wed - Germany - Nürnberg - Hirsch
23 Thu - Germany - Karlsruhe - Substage
24 Fri
25 Sat - Poland - Knurowie - Centrum Kultury
26 Sun - Poland - Opole - Filharmonia Opolska
27 Mon - Hungary - Budapest - Ship A-38
28 Tue - Slovakia - Bratislava - Majestic Music Club

=P~=P~=P~