Το Spotify στην Ελλάδα

giphy

1 Like

Νέος χρήστης αλερτ (πριμιουμ σε δοκιμαστική περίοδο :stuck_out_tongue_closed_eyes:)

Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα στα αγαπημένα αλμπουμς να δημιουργήσει κάποιος υπό φακέλους ώστε να κατηγοριοποιήσει την μουσική και να μην χρειάζεται να σκρολαρεις μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις;

δεν το εχω κοιταξει διεξοδικα, αλλα υποφακελο εχω καταφερει να κανω μονο με πλεηλιστς

1 Like

Μπορεις να κανεις New Playlist Folder και να βαλεις μεσα ολοκληρα τα αλμπουμς.

1 Like

Μόνο στον τομέα των playlists μπορώ να κάνω δηλαδη ε;

Θα είναι λίγο πιο χρονοβόρο, αλλά ας είναι. Από το να είναι χύμα όλα στα αγαπημένα αλμπουμς καλύτερα στις playlists.

Ναι τα liked albums δε τα πολυ μανατζαρεις αποτι εχω δει - περα απο το να τα κανεις like για να μπουνε στην albums λιστα κ μετα απο κει κ περα κανεις search σε αυτα στο filter tab.
Στα playlist παιζεις ομως εσυ μπαλα!

1 Like

Είναι τόσο «τραγικά» τα πράγματα όντως; Οκ το ποστ λέει για bandcamp, αλλά δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά με το Spotify.

Ομολογώ πως δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα

1 Like

This post was flagged by the community and is temporarily hidden.

2 Likes

Προσωπικά θεωρώ οποιαδήποτε σύγκριση Spotify-Bandcamp λάθος. Πρόκειται για παντελώς ανόμοια πράγματα και όσον αφορά τον ακροατή και όσον αφορά τον μουσικό.

Πάντως αρκετά πιο μικρά label ακολουθούν την τακτική πρώτα Bandcamp και μερικές βδομάδες αργότερα στο Spotify.

Θα συμφωνήσω με αυτό αφού προσφέρουν πολύ διαφορετικά πράγματα και στον καλλιτέχνη και στην μπάντα. Αντίστοιχα πολλοί δημιουργοί έχουν κανάλια και στο youtube και στο patreon, αυτά τα δύο μπορούν να δρουν συμπληρωματικά, το ένα να σου δίνει exposure και το άλλο “κέρδη”.

Επίσης η υποδομή που χρειάζεται το spotify (φαντάζομαι) είναι σε άλλα επίπεδα από την υποδομή που χρειάζεται το bandcamp, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα περιθώρια κέρδους που δίνει το δεύτερο. Ένα καλό παράδειγμα είναι το τι γίνεται αυτή τη στιγμή με την Apple και διάφορες εταιρίες όπου αφού έχουν χρησιμοποίησει τις υποδομές της Apple για να μπουν στην αγορά, τους φαίνεται αρκετά μεγάλο καπέλο το 30% που τους κρατάνε για πληρωμές εντός εφαρμογής-αλλά δεν είναι ίδιο παράδειγμα, θέλω να εστιάσω στο ότι για να κάνεις reach σε κόσμο πρέπει να έχεις και τις υποδομές για αυτό.

Ένας επιπλέον παράγοντας είναι ότι οι υπηρεσίες τύπου spotify, εμπλέκουν και βιοπορίζουν πάρα πολύ κόσμο που δεν μπορείς να το βγάλεις εντελώς έξω απ’την κουβέντα επειδή ο μουσικός δεν πληρώνεται “καλά”. Πχ το πως διανέμεται η μουσική στο spotify, σίγουρα έχει μέχρι και επαγγελματίες που ασχολούνται με θέματα ηθικής ή/και νομικούς ώστε οι αλγόριθμοι να είναι “δίκαιοι” για το ποια μουσική σου προτείνεται, τα top10-100 κλπ που κάνει generate κλπ (παλιότερα φαντάζομαι αυτή τη δουλειά την επωμίζονταν οι παραγωγοί ή αυτός που έβαζε μουσική στο δισκάδικο)

Όπως και να 'χει είναι μεγάλη και πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα και τα δύο άρθρα παραπάνω νομίζω δείχνουν αρκετά πλήρη την εικόνα σχετικά με το ποιους βοηθάει και ποιους όχι το μοντέλο του spotify. Όπως είπα παραπάνω, πιστεύω πως αν δρουν συμπληρωματικά για την μπάντα, είναι μια χαρά, για τους καταναλωτές σίγουρα είναι υπέρ τους γιατί σε πολύ χαμηλό κόστος έχουν πρόσβαση σε όλη τη μουσική που υπάρχει με υπηρεσίες τύπου spotify. Φαντάζομαι ένα πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι πως αν οι καλλιτέχνες δεν μπορούν να επιβιώσουν από την τέχνη τους, τότε θα υπάρχει λιγότερη τέχνη για κατανάλωση, αλλά πρώτον αυτό δεν είναι ζήτημα των υπηρεσιών ( :stuck_out_tongue: ) αλλά γενικότερο και δεύτερον πιστεύω πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα φτιάχνουν μουσική για εμάς και κυρίως γι’αυτούς γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι ασχολούνται με αυτό γιατί τους αρέσει, πηγάζει από μέσα και δεν το κάνουν για λόγους βιοπορισμού (δεν πιστεύω ποτέ ένας μουσικός να πει το κάνω για τα χρήματα ή αν ρωτήσουμε ένα παιδί 15 χρονών να πει θέλω να γίνω επαγγελματίας μουσικός για τις εργασιακές προοπτικές)

2 Likes

This post was flagged by the community and is temporarily hidden.

4 Likes

Πριν το δω, ήταν ειρωνικό το :ok_hand: ?

Αν ναι, δεν ήξερα πως αλλιώς να το πω. Ακούγεται σαν εκμετάλλευση, αλλά έτσι δεν είναι πάνω κάτω όλα? :stuck_out_tongue: Κάποιος φτιάχνει σπίτια, κάποιος φτιάχνει φαί, κάποιος φτιάχνει αυτοκίνητα κοκ και όλοι πληρώνονται από αυτό που κάνουν (γι’αυτό είπα και δεν είναι ζήτημα των υπηρεσιών). Δεν είναι κάτι διαφορετικό ο μουσικός, απλά το να δημιουργείς τέχνη είναι κάτι πολύ βασικό και πηγάζει μέσα απ’τον άνθρωπο, άρα πάντα θα υπάρχει και προσφορά (αυτοί που δημιουργούν) και ζήτηση(εγώ που δεν μπορώ να δημιουργήσω αλλά θέλω να ακούσω μουσική).

1 Like

καθόλου, είμαι αισιόδοξος για την πορεία της μουσικής (όσο αισιόδοξος μπορεί να είμαι ενώ αμφιβάλλω για το αν υπάρχει μέλλον του ανθρώπινου είδους και του πλανήτη). Αν θες, δες το. Είναι πολύ αγαπημένος μου τύπος και τα λέει ολόσωστα. Αφορά την τεχνολογία και πως άλλαξε τη μουσική βιομηχανία, γι αυτό είπα πως θα σε ενδιαφέρει.

2 Likes

Ο πλανήτης έχει άλλα 9 δις χρόνια, ο άνθρωπος θα δούμε, όλα τα λεφτά σε Musk και Bezos να πάμε στον Άρη :stuck_out_tongue:

Γαμάει ο Albini, μέχρι κι εγώ μπορεί να το δω, παρ’ όλο που τα 55 λεπτά με τρομάξανε. Το 4ωρο που πόσταρες δε θα το ακούσω με τίποτα :stuck_out_tongue:

1 Like

σε δόσεις βρε!

1 Like

This post was flagged by the community and is temporarily hidden.

5 Likes

Βαρια 5 δις, αφου ο Ηλιος θα κανει καμπουμ σε περιπου 4-5 δις χρονια.

ON TOPIC

Εχω φτιαξει τρεις λιστουλες στο Spotify, με στοχο να τις κανω 88 σε καποια αοριστη χρονικη στιγμη. Αν κρινω βεβαια απο τον ρυθμο με τον οποιο κινουμαι, αυτο θα συμβει σε περιπου 9 δις χρονια. Καθε λιστα εχει και το ονομα ενος απο τους 88 επισημα αναγνωρισμενους αστερισμους, και αποτελειται αυστηρα απο 12 τραγουδια. Επισης θα εχει διαρκεια περιπου μιας ωρας, με καποιες εξαιρεσεις σιγουρα στο μελλον.

Παρτε τα τρια μου, και σιγα σιγα θα προχωραμε:

Andromeda - Ηλεκτρονικα και μπλιμπλικια

Antlia - Λιγο γκραντζ και αρκετο ολτερνατιβ

Apus - Διαφορα καταπληκτικα b-sides και one-offs

6 Likes

Legit απορία μου και σόρυ για την ασχετσύνη μου αλλά η Ανδρομέδα γαλαξίας δεν είναι;

Φανταστικό κόνσεπτ πάντως και +1000000 για το username Darth Fixxxer :metal:

1 Like

Ειναι και τα 2 (!)

1 Like