Το Spotify στην Ελλάδα

Θενξξ ήμουν σίγουρος ότι κάτι μου έχει διαφύγει

1 Like

εχω ξεκινησει εδω και λιγο καιρο να ακουω μουσικη απο spotify και χωρις να εχω καποια συνδρομη μπορω να πω μαρεσει η φαση. ο ηχος μου φαινεται πιο καλος απο utube καθως και αρκετα κλικ πιο δυνατος σε ενταση. αν αποφασίσω να κανω συνδρομη θα κερδίσω σε ποιότητα κάτι παραπάνω? ακουω κυρίως στο pc με ακουστικα in ear sony των 7 ευρο αν αυτο παιζει καποιο ρόλο…

2 Likes

Αν δεν κανω λαθος η ποιοτητα του ηχου ειναι καλυτερη οταν εχεις premium account, αλλα για μενα το βασικο και τεραστιο πλεονεκτημα ειναι η δυνατοτητα να ακους οποιο τραγουδι θελεις απο οποιον δισκο, να φτιαχνεις playlists, και να μην εχει πουθενα διαφημισεις. Βρες αλλα 2-3 ατομα και καντε family account να δινετε 3 ευρω το μηνα ο καθενας ή και λιγοτερο :stuck_out_tongue:

3 Likes

μπορεις να κανεις playlists και στο free απλα οταν θελεις να προσθεσεις κομματια σε collaborative μπορεις μονο μεσω του app. Οχι απο web

Επισης το εχω πει και αλλου. Χρησιμοποιω το spotify που ειναι ενσωματωμενο στον Opera browser και εχω να ακουσω διαφημιση 1 χρονο ξερωγω

δεν ξερω τι εννοεις με το " οποιο τραγουδι θελεις απο οποιον δισκο" Γιατι ποια δεν μπορεις στο free?

Κάπου πρέπει να μπερδεύτηκα με την ηλικία της Γης και του γαλαξία ολοκλήρου :stuck_out_tongue:

On topic

Άψογη ποιότητα και το καλύτερο μπορείς να κατεβάζεις palylists τραγούδια και γενικά ο,τι θες για να τα ακούς offline.

Βάζω κι εγώ δυο palylists, η πρώτη είναι ας πούμε favourite songs που την ανανεώνω όταν ακούω κάποιο που μου αρέσει, με το εξαιρετικά ευφάνταστο όνομα b απ’το best :stuck_out_tongue:

Η δεύτερη έχει τραγούδια που θα μου άρεσαν να ακούω στην μπάρα σε διάφορες φάσεις (όπως λέει κι ο τίτλος) , αλλά έχω καιρό να την πειράξω

3 Likes

Δεν εχω παει ακομα στο free αλλα σιγουρα θα παω καποια στιγμη. Απο την περιγραφη ομως, αν καταλαβαινω καλα τοτε θα εχω μονο την επιλογη να ακουω τα τραγουδια απο μια μπαντα σε shuffle, οχι?

Spotify ακουω αυστηρα απο το προγραμμα ξεχωριστα, δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να ακουσω απο browser, ΠΟΣΟ μαλλον απο τον Opera που απλα ποτε ξανα.

Ublock origin στον browser και τέλος οι διαφημίσεις σε spotify και οχι μόνο.

3 Likes

Aquarius - Ρευστοτητα, νερο, βροχη, ρευμα, καταρρακτες και αλλα ομορφα

Λιγα λογια για αυτο το playlist.

Ξεκιναμε ηρεμα, ατμοσφαιρικα, ορχηστρικα και μελωδικα με μια νεοκλασικη ωδη στην αγαπη απο Aquarius η οποια θετει τον τονο (ελληνοαμερικανικη μεταφραση, ναι) σε αυτην την επιλογη.

Συνεχιζουμε δυναμικα με ενα απο τα πιο υποτιμημενα τραγουδια των Manes, με τιτλο Turn The Streams, μια συνθεση που θα επρεπε κανονικα να ειναι το αγαπημενο τραγουδι 89 δισεκατομμυρια ανθρωπων, και απο εκει περναμε στους Porcupine Tree και το The Rest Will Flow, προσωπικη αδυναμια απο εναν ουτως ή αλλως αψεγαδιαστο δισκο. Το επομενο χιτακι ειναι απο τους λατρεμενους Καναδους The Tea Party, και βαζει φωτια στο νερο, πριν περασουμε στην μοναδικη συνθεση που θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως metal, αν δεν ηταν γαματη υπερ-φλωρια που εχει στον τιτλο το ονομα της συλλογης. Το πρωτο μισο κλεινει με ακομα μια ορχηστρικη συνθεση, που ανηκει στους Liquid Tension Experiment και λεγεται Liquid Evolution, γιατι οπως καταλαβαινετε εχουμε να κανουμε με πολλα υγρα.

Το δευτερο μισο της συλλογης ξεκιναει με το 3 απο 4 ορχηστρικα τραγουδια συνολικα, και συγκεκριμενα το Glamour Box απο τους Ulver, ενα low key αριστουργηματικο επος απο εναν low key αριστουργηματικο δισκο. Δευτερη εκπροσωπηση απο τους The Tea Party αφου απο οτι φαινεται γουσταρουν αρκετα το νερακι, με το White Water Siren, για να περασουμε στο Fear Of The Water απο τον τεραστιο SYMLομισαριο, για το οποιο εχω να πω οτι αν δεν σας προκαλει εστω λιγη υγρασια στα ματοτσινορα (αν οχι φουλ ποταμι απο δακρυα), θα πρεπει να ανησυχειτε για το αν εχετε ψυχη. Στη συνεχεια εξαφανιζομαστε πληρως μαζι με τους Radiohead, πριν μας επαναφερει με λιγη βροχουλα ο Kevin Moore και μας αποτελειωσουν οι ψυχεδελικοι Ozric Tentacles με την Εδεσσα τους. Ή καποια αλλη πολη με καταρρακτη, διαλεξτε εσεις μια αν θελετε.

3 Likes

Ακούω spotify το τζαμπέ απο mozilla στο πισι και βλέπω οτι δεν έχει τα πάντα. Αν σε συνδρομή θα βρίσκω τα πάντα; ας πουμε παραδειγμα manowar βλέπω εχει κενά στην δισκογραφία τους. Δεν το ψήνω καθολου να ξαναγυρησω σε mp3

Οι manowar δεν έχουν όλη τη δισκογραφία τους

Manowar έχουν κενά. Θυμάμαι να μην βρίσκω τελευταία και από άλλη μια μπάντα τελευταία, που έβρισκες κομμάτια της μόνο σε λίστες από χρήστες όχι επίσημα άλμπουμ. Αλλά γενικά το premium έχει το 99% όσων θα ψάξεις.

Θεωρώ ότι έχει πολλές ελλείψεις, σίγουρα δε θα βρεις το 99% όσων ψάξεις. Ανάλογα και τι ψάχνεις βέβαια…

Με έχει βολεψει πάρα πολύ. Στην αρχή μου φαινόταν βουνό το να φτιάξω τις δικές μου λίστες αλλά πλέον είμαι πολύ χαρούμενος πού έχω συγκεντρωμένο τό υλικό της αρεσκείας μου και μπορώ να ακούω μουσική χωρίς να κάνω skip. Ακούγοντας τίς λίστες που έχω φτιάξει εγώ, εννοώ. Προσωπικά, μια χαρά ενημερωμένο το βρίσκω σαν πλατφόρμα. Τώρα, ok, αν έχει το 96% καί όχι το όλον της ανθρώπινης δισκογραφίας, ε, φαντάζομαι μπορώ να το κουβαλήσω σαν βάρος. Χαρη στο Spotify άρχισα να ακούω ξανά μουσική με προσοχή και προσήλωση. Γνώρισα μπάντες καί σχήματα πού αγνοούσα καί ασχολήθηκα περισσότερο με είδη πού γνώριζα επιδερμικά. Win win η φάση, σε κάθε περίπτωση.

6 Likes

Στο homepage να πατάς αυτό κάθε βδομάδα.

image

Βρίσκεις πάρα πολλά διαμάντια που πέφτουν 100% σε αυτά που σου αρέσουν.

4 Likes

μια απο τα ιδια. Έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αδειάζω σκληρούς με τα χιλιάδες mp3 που έχω αφού εκτός απο 2-3 περιπτώσεις, βρίσκω σχεδόν τα πάντα

3 Likes

Βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση ξεφνικα για οποιοδήποτε λογο ενας καλλιτέχνης, οπως πρόσφατα ο Neil Young, να αποσύρει ολη τη δισκογραφία του. Με το Spotify νοικιαζεις μουσική, δεν την εχεις ποτέ.

4 Likes

O μπάρμπα Νηλ δε νομίζω ότι είχε ποτέ όλη τη δισκογραφία του στο Spotify.

Ε , τώρα μετά τους περσινους τσακωμούς δεν εχει τίποτα. Αλλο παραδειγμα ειναι και οι warlord που για αρκετους μήνες ειχαν εξαφανιστεί.

Τοσο οτι ναναι οσο το Primavera :joy:

7 Likes

6 Likes