St. Anger

Όχι, όχι δεν έχω σκοπό να αρχίσουμε πάλι τις αντιπαραθέσεις σχετικά με το St. Anger και τους Metallica. Απλώς έχω μια απορία κι εγώ ο κακομοίρης: Γιατί ακόμα και τώρα βρίσκω στα μαγαζιά (μόνο) την υποτιθέμενη “limited” edition με το bonus DVD; Δηλαδή τη limited είναι αυτή που κυκλοφορεί 8 μήνες και δεν έχει τελειώσει ακόμα;

Τώρα θα μου πεις τι το έβαλα στο Black List. Ε, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν, όπως ό,τι αφορά αυτό το δίσκο.

Δυστυχως εχεις δικιο. “Punk αποψη” και εμπορικα κολπα δεν πανε μαζι… Ασε που συχαινομαι το Punk!!!

Μαυρο δαγκωτό στους Μetallica και από εμένα!

Πρόκειται για limited ulimited edition! Κυκλοφορεί μόνο σε 10.000.000 αντίτυπα. Όποιος προλάβει!

Και να φανταστείς ότι το CD αυτό έγινε ήδη πλατινένιο στη χώρα μας…

Δεν νομίζω ρε παιδιά να τίθεται και τόσο πολύ ζήτημα limited/unlimited edition…

Μιλούσα μια φορά με ιδιοκτήτη ενός μεγάλου και γνωστού δισκάδικου…
και μου είπε:
“Φίλε στην Ελλάδα δεν έχουμε ποτέ πρόβλημα απο limited edition κυκλοφορίες… και σχετικά στην Ευρώπη!
Αυτοί που τραβάνε το λούκι με τις unlimited είναι τα αμερικανάκια”

Εδω κατάφερα να βρώ πρόπερσυ στο ίδιο μαγαζί την πρώτη έκδοση του
Melanholy EP!!! (Ναι ναι ναι αυτό με την αρίθμιση)

Που κυκλοφόρισε στην Αμερική… (Για πολύ λίγα αντίτυπα!!!)

Μα το θέμα δεν είναι ότι γενικώς δε βρίσκουμε limited εκδόσεις, δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που είναι όντως limited και άμα σου κάτσει και το βρεις είσαι τυχερός.

Για το St. Anger όμως που γίνεται και ο λόγος, δε μπορούνε να το ονομάζουνε limited και να το βρίσκεις ακόμα σχεδόν ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του. Δηλαδή εγώ κάθε φορά που το βλέπω γελάω. Θέλεις να βγάλεις limted, it’s ok, μη βάζεις όμως απλώς το sticker “limited” μόνο και μόνο για να πουλήσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αλλά να μου πεις κάτι ήξεραν και αυτοί που ήθελαν να το ξεπουλήσουν γρήγορα… δε νομίζω κανείς λογικός άνθρωπος να πάει να το πάρει τώρα, μετά από τόσους μήνες.

Ε βέβαια με τόσο θάψιμο που είχε φάει όταν πρωτοκυκλοφόρησε!!
Πάντως η κίνησή τους να βάλουν και το DVD ήταν πολύ σωστή και κυρίως για την τιμή στην οποία το βάλανε… το απλό CD δε νομίζω να πουλήσει και καθόλου. Άσε που είχα ακούσει πως θα βγάζανε και το DVD μόνο του, αυτό κι αν πάει άπατο!!!

Εγω ενα πραγμα ξερω.Το χα αγορασει την δευτερη μερα κυκλοφοριας του (στην Πατρα , στο Musical ) στην τιμή των 19.5 ευρω και προχτες το ειδα στο ιδιο μαγαζι στην τιμη των 21 ευρω !!! Μπορει το cd να ηταν μαπα , ομως μπορει να θεωρηθει μια επενδυση 8)

Νομίζω πως αν το πάμε έτσι, θα πρέπει να ανοίξουμε πολλά πολλά topic…
Δεν είναι το μόνο unlimited limited σε καμμία περίπτωση…

Μα το θέμα δεν είναι πως υπάρχει ακόμα και δεν έχει τελειώσει η limited. Το θέμα είναι ότι κυκλοφορεί ακόμη ΜΟΝΟ η limited :lol:

Εγώ πάλι έχω δει στα μεγάλα δισκοπωλεία (πχ Metropolis, Virgin) πως οι limited αρχίζουν να αντικαθίστανται από τις unlimited με σκέτο cd, η πλάκα είναι πως μια φορά τα είδα δίπλα δίπλα και μάλιστα στην ίδια τιμή!!!

Για άλλη μια φορά πρωτοτυπούν οι Metallica. Σε 3 τομείς αυτή τη φορά: α) Οι limited edition κόπιες είναι περισσότερες από τις κανονικές, β) οι limited (που έχουν και extra DVD -που αξίζει περισσότερο από το cd-) κοστίζουν το ίδιο με τις κανονικές και γ) στην ποιότητα (μουσικά) του δίσκου. Το τελευταίο όμως το έχουμε χιλιοσυζητήσει οπότε ας μείνουμε στα 2 πρώτα :o .

Swstos o daydreamer. to eixa dei ki egw, dipla-dipla limited kai kanoniki version (me idia timh!!!). ante twra na vre8ei koroido na parei tin kanoniki xwris to dvd, enw dipla einai to allo. tespa. malakies twn etairiwn kai twn promi8eutwn (egw kalou-kakou to eixa tsimpisei apo tin prwth mera kukloforias, kai den metaniwsa :stuck_out_tongue: )

limited kai shape ki apo tragoudia mas klaine oi REGGES !!! LOL

to st anger ? TELEIO - o kalyteros diskos twn atsalikats… :stuck_out_tongue:

PLAKA KANW E ?

egw ena pragma tha pw an kapoios thelei na koysei thrash apo metallica as parei kill em all,ride the lightning… klp to st anger einai wraio diskaki gia to stoner garage metal genikotera k OPOIOS LEEI OTI EXOYN EPIRROES APO SYSTEM OF A DOWN EINAI ASXETOS …ase poy den thaxei akoysei system of a down pote toy… diavazei o katenas 5 malakies sto hammer k nomizei oti ekferei k apopsi…

OTINANE ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Μ#@$@$Α ΤΩΝ ΔΙΣΚΑΔΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Υπάρχουν πολλά topics για Metallica αλλά αυτό βρήκα ευκολότερα.
Sorry slekkas 8-[

Έλα, αφού έχει πλάκα!!

8-[ 8-[ 8-[
:smiley: :smiley: :smiley:
=D> =D> =D>

Καλό!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Ακόμα καλύτερο, είναι το βιντεάκι που προβάλλεται στο dvd Some Kind Of Monster, με τα κόμικς που λέει για την ιστορία με το Nupster. :wink:

Gia na leo kai tin pasa alitheia, ego to pira otan vghke apo mauro (an kai den ta sinithizo auta…) kai klaio to 5euro :cry: :cry: fantasou na ekana tin mamakia na to agoraso kai authentiko. Gia 100h fora -kai os palios,alla oxi kollhmenos fan tous- exo na po oti ta meta-black album cd tous exoun praktikh xrhsimothta os souver mono :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

p.s. Twra pou to pes ,den to xa skeftei gia tous SOAD… mallon san kaki apomimish toys akougontai telika! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

LOOOOL
Οχι οτι δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση…
8O 8O 8O