Star trek - ποια σειρα / ταινια προτιματε;

εξαρταται τι θελεις…

αν σου αρεσαν οι 2 ταινιες η αρχικη σειρα ειναι με αυτους τους χαρακτηρες…η Next Gen εχει αλλους…επισης εχουν και καποια χρονια διαφορα…εγω θα ελεγα δες λιγο και απο τις 2 και ξεκινα οποια σου κατσει πιο καλα οπτικα…

στις ταινιες αν αποφασισεις να τις δεις ολες κανε το χρονολογικα

Έχει κανείς εύκαιρο λινκ για κατέβασμα των σειρών; που να υπάρχουν και σαμπς, τουλάχιστον αγγλικοί; Πρέπει να τα κατεβάσω να τα έχω κι εγώ.

Μάλλον τελικά θα ξεκινήσω με τις ταινίες, χρονολογικά και βλέπουμε ποια απο τις σειρές θα ξεκινήσω στην συνέχεια

μπα καλυτερα κρατα τις ταινιες για το τελος…

Οι ταινίες είναι τελείως άλλη φάση. Βασικά χωρίζονται σε τρεις “ομάδες”:
1979- 1991 είναι οι ταινιες με το γηρασμενο πια αλλά κλασικό καστ του Original Series. Για να καταλάβεις το 1991 ήταν όλοι τους εξηνταρηδες…
1994 - 2002 είναι οι ταινίες με το καστ του Next Generation. Χρονολογικά οι δύο γενιες απέχουν 80 περιπου χρόνια μεταξύ τους. Αν και στο Generations (1994) έχουμε ένα ενδιαφέρον σμίξιμο γενεών. Κατά τα γνώμη μου από αυτήν την περίοδο αξίζει αυτή και η επόμενη, First contact (1996).
2009 - present. Αν σου άρεσαν αυτές δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου αρέσει και το καστ από το original series.
Εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα με κάτι πιο πρόσφατο που εχει κ μπόλικα επεισόδια μιας κ κράτησε 7 σεζόν. Το The next Generation διαθέτει καλό καστ, χλιδατη παραγωγή - σε σχέση με το TOS - κλασικά θέματα που απασχολούν διαχρονικά το σύμπαν του Star Trek και ενδιαφεροντα γκεσταριλικια…

Άρα next generation it is.

Τελικά τις ταινίες να τις αρχίσω βρε παιδιά; :stuck_out_tongue: Κατέβασα ήδη τις δύο πρώτες

Οι 3 πρώτες για μένα ειναι οι καλυτερες:

The motion picture (1979)
The wrath of Khan (1982)
The search for Spock (1984)

Μπορείς άνετα να τις δεις παράλληλα με το Next Generation. Δεν έχουν σεναριακη συνάφεια.

Για να κατανοήσεις όμως τη χημεία των χαρακτήρων κ των ηθοποιών των πρώτων ταινιων θα έλεγα να δεις κ μερικά επεισόδια TOS. προτείνω:
The corbomite maneuver
The city on the edge of forever
The devil in the dark
The return of the Archons
The naked time
Space seed
Shore Leave (απο season 1) Και

Amok Time
The trouble with Tribbies (από season 2)

Είχα σήμερα μια έντονη επιθυμία να κάτσω να δω ένα επεισόδιο TOS. Δεν τα κατάφερα. Πριν λίγο διάβασα ότι έφυγε. Γνώριζα ότι ήταν άρρωστος αλλά το μυαλό μου δεν πήγαινε στο κακό. Ήξερα πως θα τα καταφέρει. Είναι, ήταν από εκείνους τους διάσημους που εδώ κ τριάντα χρόνια κοντά ήταν σαν οικογένεια μου. Είχε αγγίξει τη ζωή μου με ένα τρόπο διαφορετικό. Όπως κ εκατομμύρια άλλων ανθρώπων. Δυστυχώς δε μπορώ να γράψω την αγαπημένη του ατάκα:“Live long and prosper”

ΑΝΤΊΟ ΦΊΛΕ ΜΟΥ

Αντίο στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

R.I.P. :frowning:

R.I.P!!!

Κατάθεση ψυχής από τον Jimmy των Spock’s Beard για το θάνατο του Leonard Nimoy

Η NASA μας θύμισε με tweet ότι το 1976 είχε ονομάσει το πρώτο διαστημικό λεωφορείο της “Enterprise”. Η φωτό ειναι από τα εγκαίνια του Enterprise και εμφανίζεται όλο το βασικό καστ (πλην του πολλά βαρύ William Shatner) και ο δημιουργός της σειράς, Gene Roddenberry, δίπλα στον Nimoy.

Τι φώτο!!!

Στη φωτό βλεπουμε:
Deforest Kelley (Leonard “bones” McCoy, ο γιατρός), 2ος από αριστερά.Δίπλα του.
George Takei (Hikaru Sulu)
James Doohan (Montgomery “Scotty” Scott)
Nichele Nichols (Uhura)
Leonard Nimoy (Spock)
Gene Roddenberry (ο δημιουργός)
και τελευταίος δεξιάi
Walter Koening (Pavel Chekov)

…r.i.p. mr Spock

Μια επιλογή μηνυμάτων που γράφτηκαν στο Twitter για το θάνατο του Leonard Nimoy

…μεγάλη μούρη ο Leonard Nimoy…μέχρι και η ΝΑΣΑ ασχολήθηκε:):!:

Πολύ δυνατό Beyond, σε αντίθεση με το τρέηλερ που αποθάρυνε αρχικά πολύ

Τίμιο μπλοκμπάστερ με δράση, χιούμορ, ωραίους διαλόγους, γενικά μάλλον καλύτερο από το into darkness, χειρότερο από το reboot

υπερβολική δράση για ταινία star trek αλλά αποζημίωνε γνκ με το σχεδόν την πλοκή και τη δομή του που θύμιζε αρκετά επεισόδιο της σειράς… ομολογώ και γώ λίγο μπούχτησα με τη δράση μια φάση, αλλά η σκηνή με το Sabotage των Beastie Boyz, όσο άκυρη ήταν στο τρέηλερ, τόσο γάμησε στη ταινία, highlight ίσως και των τριών τελευταίων ταινιών…

επίσης πολύ καλό tribute στον Nimoi αλλά και στην παλιά σειρά χωρίς να εκβιάζει συναίσθημα ή να το τραβάει από τα μαλλιά…

γενικά, καλό τίμιο, ευχάριστο καλοκαιρινό blockbuster, από αυτά που τουλάχιστον εγώ εκτιμώ…

άντε να ξεκινήσει και η σειρά με το καλό τον Γενάρη

Ποια σειρά; Βγαίνει σειρά με τους ηθοποιούς από το reboot;;;;