Μαδερφακιν star wars

Κλασικα ωραια τα 3 πρωτα Bad Batch…Το 3ο βεβαια εχει βγει απο αρχικες σεζον Clone wars και τα σπαει περισσοτερο!

Ναι χθες τσεκαρα το πρώτο, αρκετά καλό, πιστεύω θα είναι μια πολύ δυνατή χρονιά για το σύμπαν του sw

φανταστικό πρώτο επεισόδιο, κοντά 100 λεπτά, δεν ήθελα να τελειώσει

Για ποιο πράγμα λέμε :sweat_smile:

χααχαχαχ σιγουρα όχι για την ακριβεια της διαρκειας ταινίας…χιχι bad batch μονο απο χτες… κερναει πονο ο φιλιονι

1 Like

Εγώ έχω δει τα πρώτα δύο της δεύτερης σεζόν, το τρίτο δεν πρόλαβα… Σήμερα αργότερα όμως.

Προφανως λεει για το 1 επεισοδιο του 1ου κυκλου…

σας μπερδεψα με το 100 λεπτα, αλλά πηγαινε σε αλλο τοπικ χααχαχχα ο @QuintomScenario σιγουρα θα ξερει

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα και δεν έχω ιδέα σε τι αναφεροσουν :sweat_smile:

Καπου στις ταινιες λεγατε οτι ο μ.ο. 50 και 140 ειναι 100 και ειπα να το χρησιμοποιήσω και εδω μιας και διαστέλλεται ο χρονος στο συμπαν του sw

1 Like

Νταξει πολύ σωστό αστείο… Εκτίμησα πολύ :heart::heart::heart:

Αλλά το στρογγυλεμα εδώ θα πήγαινε στα 0 λεπτά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Let’s Goooooooooooooooooooo

4 Likes

Προβλέπεται γαματο

Είδα επιτέλους Andor.

Το φοβόμουν λιγάκι να πω την αλήθεια. Παρότι το Rogue One είναι εύκολα η καλύτερη Star Wars ταινία της Disney era, ο τρόπος που έπαιζε με τις γκρίζες ζώνες των rebels με είχε προβληματίσει κάπως. Συν η τεράστια απογοήτευση των σειρών που ακολούθησαν το Mandalorian.

Το πρώτο που έχω να πω… Tony Gilroy you beautiful bastard!

Μεγάλη έκπληξη σε όλα τα επίπεδα. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, πιο μινιμαλ σειρά, μεγάλη διαφορά αισθητικά με όλα τα υπόλοιπα Star Wars. Σε επίπεδο παραγωγής θυμίζει περισσότερο σειρά του HBO παρά Disney plus. Αρχικά με προβλημάτισε ο πιο hard sci-fi χαρακτήρας του, περισσότερο έμοιαζε με τον κόσμο του Blade Runner παρά με Star Wars. Αλλά εκεί που πραγματικά σε κερδίζει είναι στο εξαιρετικό σενάριο.

Εξαιρετική δουλειά σε χαρακτήρες και story. Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος με τον τρόπο που χειρίστηκαν εδώ τις γκρι ζώνες των rebels. Πιο ξεκάθαρα τα κίνητρα τους, οι αποφάσεις τους και το προσωπικό κόστος στις ζωές τους. Ακόμα καλύτερη η δουλειά που έγινε σε Empire. Δεν προσπάθησε να τους δώσεις εύκολες δικαιολογίες, η αφοσίωση τους στο κυνήγι των rebels, ο τρόπος που έχουν στήσει τις ζωές τους, ήταν ανατριχιαστικά σε σημεία.

Γενικά ένιωθες πως τα stakes εδώ ήταν πραγματικά. Όλοι είχαν δύσκολες αληθινές αποφάσεις να πάρουν, αποφάσεις που επηρέαζαν τις ζωές τους σε τεράστιο βαθμό και το σενάριο φρόντιζε να τα αναδείξει όλα αυτά με πολύ ωραίο τρόπο. Ενώ όσο και αν δεν γίνεται και τόσο προφανές, νομίζω πως η σειρά κατάφερε να διατηρήσει σε σημαντικό βαθμό τον πιο fantasy/space adventure χαρακτήρα της αρχικής τριλογίας, παρά το πιο ρεαλιστικό take. Στα συν και οι ερμηνείες από όλους.

Δεν ξέρω πιο είναι το μέλλον του Star Wars αλλά σε ένα franchise που έμοιαζε δημιουργικά νεκρό το Andor είναι κανονική ανάσα ζωής. Αν και οι Jedi δεν μου έλειψαν καθόλου εδώ, η ιδέα της παρουσίας τους σε ένα τέτοιο Star Wars μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

Εύκολα ότι καλύτερο έχει δώσει το franchise μετά την αρχική τριλογία.

5 Likes

Bad Batch season 2: 4 και 5 εντελως φιλερ.Και να μην τα δει καποιος δεν χανει κατι το ιδιαιτερο.
Το 6ο ωραιοτατο,εχουμε και μια επιστροφη απο CW.
7ο Φοβερο και το 8ο ενα απο τα καλυτερα επεισοδια και απο τους 2 κυκλους…

1 Like

αν και στην αρχή δεν ψηνόμουν καθόλου για το Bad Batch, έχει εξελιχθεί (και έχει ακόμα δρόμο) σε πάρα πολύ καλή συνέχεια του clone wars. τα 2 τελευταία επεισόδια, αλλά και τα 2 πρώτα είναι κορυφαία και σε πλοκή ,αλλά και σε γραφικά. Παρατηρώ τα spaceships και τα τοπία, και φαίνεται πόσο πολύ έχουν προχωρήσει στο animation.

2 Likes

Καλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα παντα φυσικα… αλλα οκ προσωπικα το απολαυσα πολυ το Andor, ομως στις συναισθηματικες στιγμες ωχρια παρα πολυ. Δεν το βαζω καν στην ιδια κουβεντα με τα prequels, το Clone Wars και το Rebels, και το Mandalorian. Ολα αυτα τα θεωρω κλασεις ανωτερα σε πολλους τομεις, και ειδικα στην ιστορια. Συμπληρωματικο υλικο βασικα μου φαινεται το Andor, που δε θα μου ελειπε και πολυ αν δεν υπηρχε.

Εκανα κι εγω catch up με το Bad Batch, ειχα δει τα πρωτα 4 και μου εμεναν 4 ακομα.

  • 2Χ05 - Entombed : Μου αρεσε παρα πολυ, η φαση ηταν Indiana Jones in space με αρχαια πυξιδα που οδηγει σε αγνωστο αρχαιο μυστηριο πλανητη, και τεραστιο mechanical terror ρομποτ που θα μπορουσε να ειναι απιστευτα επικινδυνο αν επεφτε στα λαθος χερια. Προφανως το λατρεψα για ολους αυτους τους λογους δηλαδη, κι ας μην επεκτεινε την βασικη πλοκη.

  • 2Χ06 - Tribe : Εξαιρετικο απλα. Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ειναι η πρωτη φορα μετα το 2005 που παιρνουμε Kashyyk και βλεπουμε την φαση με τα Wookies στην περιοδο της Αυτοκρατοριας. Και ο Gunji υπερλατρεια :heart:

  • 2Χ07 - The Clone Conspiracy : Μαλλον το καλυτερο της τετραδας που ειδα. Εκπληκτικα visuals του Coruscant, μισο spy thriller μισο political thriller, και τρελη αγωνια προς το τελος, με την μουσικη του Kevin Kiner να εχει περασει πλεον σε αλλο επιπεδο. Θα μπορουσε να ειναι επεισοδιο του Clone Wars.

  • 2Χ08 - Truth and Consequences : Ενταξει δεν χρειαζονται πολλα σχολια για αυτο το επεισοδιο, εσκασε ο Μεγαλος και μας θυμησε γιατι μπορεσε μονος του να καταστρεψει ολοκληρο ταγμα των Jedi που υπηρχε για 10000 χρονια, καθως για μια ακομα φορα εδειξε ποσο πανουργος ειναι. Φοβερο επεισοδιο και αυτο και το προηγουμενο.

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο, το animation ειναι σε κορυφαιο επιπεδο πλεον.

@QuintomScenario περίμενα θερμή υπεράσπιση των prequel ως απάντηση στο ότι είναι το καλύτερο πράγμα μετά την og τριλογία :joy:

Στα επίκαιρα ξεκίνησα επανάληψη clone wars για να δω επιτέλους bad batch. Όχι ότι δεν το θυμόμουν αλλά κάθε επανάληψη είναι καλή

1 Like

Συγγνωμη αν απογοητευσα :stuck_out_tongue:
Αν θελει καποιος να βρει ψεγαδια και plot holes παντως, βρισκει παμπολλα και στο Andor.
Προσωπικα το απολαυσα μια χαρα, δεν εχω λογο να το κραξω.
Δεν με τρελανε κιολας, χιλιες φορες Mando και Kenobi (που το ξεχασα πριν).

Θα δεις 7 σεζον ή επιλογες?

1 Like

Έχω πει και σε άλλο τοπικ ότι είμαι ψυχαναγκαστικος. Εννοείται θα το δω όλο (που σιγά δηλαδή και τα φιλερ τα απολαμβάνω τα περισσότερα)

1 Like