Μαδερφακιν star wars

Με αφορμή αυτό που είπες θα ήθελα να θίξω ένα θεματάκι. Έχουν περάσει περίπου 20 χρόνια από την αρχική τριλογία του Star Wars και όσοι δεν είχαν λόγω ηλικίας επαφή με το συγκεκριμμένο Saga την αποκτήσαν με το χειρότερο τρόπο μέσω του Phantom Menace. Εκείνον τον καιρό σκάσαν φρέσκες φρέσκες οι άλλες 2 μεγάλες τριλογίες της εποχής μας(Lord Of The Rings και Matrix) και έτσι το νεώτερο κοινό το πήγε συγκριτικά και έτσι τα Star Wars φαντάζαν σαν αφελή παιδικά παραμυθάκια και έτσι δεν μπήκαν καν στον κόπο να ασχοληθούν με το σύνολο του Star Wars Universe. Φυσικά οι άλλες 2 τριλογίες είναι και πιο σύγχρονες και πιο ψαρωτικές, με πιο άρτια εφέ μιας και τότε δεν υπήρχαν καν CGI αλλά αν δεν υπήρχε το Star Wars αμφιβάλλω αν θα είχαν γυριστεί ποτέ οι άλλες 2 τριλογίες, μιας και τέτοια Projects δεν υπήρχαν προ-Star Wars μιας και το ρίσκο τους ήταν τεράστιο, οπότε όσοι νεώτεροι δεν τα έχουν δει μέχρι τώρα επειδή τα σνομπάραν, δώστε τους μια ευκαιρία χωρίς προκαταλήψεις και θα μάθετε για πιο λόγο εμείς προσκυνάμε αυτό το βιομηχανικό ασθμα του DarthVader κάθε φορά που το ακούμε. Για μένα από τις 3 αυτές τριλογίες, το Star Wars είναι το αγαπημένο μου(όσο και αν έχει ξεπατικώσει την αφήγηση του λογοτεχνικού Lord Of The Rings σε σημείο που να του μοιάζει περισσότερο από την κινηματογραφική του Version) γιατί έχει καταφέρει αυτό που δεν έχουν καταφέρει τα άλλα 2, να μου δώσει ταυτόχρονα και το δέος του έπους αλλά και το παραμύθι που θα με κάνει να χωροπηδάω σαν δεκάχρονο παιδάκι κάθε φορά που το βλέπω.

Ποτέ δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω κάποιο. Θυμάμαι όταν πήγαινα δημοτικό μου είχε βάλει η θεία μου να δω κάποιο (δεν ξέρω ποιο) και δε μου κίνησε το ενδιαφέρον. Βασικά μου είχε φανεί πολύ παιδικό. Εκείνες τις μέρες μου έβαλε να δω και το Alien. Τώρα μάλιστα!

Εγω ψηφισα το ΙΙΙ…Αν και ειμαι σιγουρος πως αν ημουν μεγαλυτερος σιγουρα θα με συγκιωουσε πιο πολυ το V,το οποιο βεβαια ταινιαρα το θεωρω αλλα οπως και να το κανεις ειμαι νεα γενια και τα εφε του ΙΙΙ με ψαρωσαν πιο πολυ!Εχει πραγματικα κορυφαιες στιγμες…

Τα 4 - 5 - 6 ρίχνουν κεφάλια στα 1 - 2 - 3, αν και το 3 είναι χαριτωμένο. Τα Star Wars έχουν τον αγαπημένο μου ήρωα ταινίας έβερ (“Fight we must”, α ρε Yoda θεέ) κι έναν από τους υπέρτατους κακούς… ΜΕΓΑΛΕΙΟ!

το lego, ειναι πολυ μπροστα.

1 Like

Το ξεθαβω γτ βασικα τωρα το πηρα πρεφα και ψηφιζω φυσικα το ‘‘Empire strikes back’’ γτ εχει μαχη του Χοθ,εχει Cloud city,εχει την τρομερη αποκαλυψη του Βεηντερ,εχει αφανταστα γ@μ@τη μονομαχια λουκ και βεηντερ,εχει την πρωτη κ καλυτερη επαφη με Γιοντα,ειναι το πιο σκοτεινο απο ολα,κλεινει τρομερα και φυσικα,ο Darth Vader δειχνει ολο του το μεγαλειο σε αυτη τη ταινια,καθως γ@μ@ει και δερνει οτι βρει μπροστα του…γενικοτερα,εχει αυτο το feeling,που σπανια ταινιες τετοιου ειδους το καταφερνουν,να σε ταξιδεψουν δλδ σε ενα αλλο κοσμο και εσυ να το πιστεψεις και να το νιωσεις κιολας…και επιπλεον,δημιουργησε τρομερες εικονες και μορφες χαρακτηρων,που εμεινα κλασσικες…
τα καινουρια,ειχα την ατυχια να τα δω σε σινεμα,πρεμιερες και πανω απο 1 φορα το καθενα,ως φανμποης,αλλα πλην το τελευταιο τεταρτο του 3ου,που ακουμπαει πρωτη φορα την ατμοσφαιρα της οριτζιναλ τριλογιας,δεν μου ειπαν τπτ αλλο,ισα ισα εκεινο το καιρο,καταφεραν να απομυθοποιησουν εστω και για λιγο αυτο που ειχα στο μυαλο μου σαν star wars…ευτυχως μου περασε γρηγορα…αθλιες ταινιες για την γενια του Playstation και των videogames…τοσο εφε,που καταντουσε αποκρουστικο…γιαυτο και τα παλια ηταν τοσο γαματα…γτ ειχαν εφε προπολεμικα για τα σημερινα δεδομενα,μακετες κτλ,και εβγαζαν ενα παλιομοδιτικο,ενα πιο αληθινο συμπαν,πιο απτο και πιο ρεαλιστικο,αν γινεται…περαν του οτι,ειχαν μια απλη ιστορικη γραμμη που ακολουθουσαν(σχετικα) και ηξερες τι εβλεπες,οχι οπως τωρα,που χανεσαι σε ανουσιες λεπτομεριες,αναλυσεις υποαναλυσεων και ενα συμπαν που ειναι παραγεμισμενο με εκατονταδες χαρακτηρες και δεν ξερεις τι να πρωτοπροσεξεις…ασε που μοιαζει και τεχνολογικα ανωτερο του οριτζιναλ συμπαντος,που προηγητε χρονικα,οπωτε ειναι τελειως κουλο…
το '‘Empire strikes back’'ειχε τα παντα…και γαμω τους χαρακτηρες,τρομερη δραση και σεκανς κλασσικες…απο κοντα το ‘‘Return of the jedi’’,καθως χανει μοναχα στα σημεια-αν και εκανα καιρο να αποδεχτω τα καζολιν ewoks-…το A new hope,και αυτο σουπερ,απλα δεν ανοιγει τον σεναριακο χαρτη οπως τα αλλα 2,εχει μια ελαφρως πιο τυποποιημενη ιστορια,χωρις τις υποιστοριες και τα σεναριακα ανοιγματα των αλλων 2…
Ευτυχως ειχα την τυχη να τα δω στο δημοτικο,πριν καλα καλα τα remasters,που φορτωσαν λιγα εφε παραπανω και χαλασαν και μια δυο σκηνες(χαν σολο και γκριτο,στο Mos eisly) και ετσι κολλησα αμεσως,καθως με ταξιδευαν για πολλα χρονια…

Revenge of the Sith. Είναι η μόνη στην οποία πάντα μα πάντα κλαίω στο τέλος. Και αμέσως μετά Empire strikes back.
(Συγχαρητήρια στον Λούπιν για το ξέθαμμα)

Τι να πω και εγώ ο καημένος τώρα.Στο δημοτικό ήμουν όταν είδα σε κασέτες τις πρώτες 3 ταινίες.Έμεινα βλάκας.
Μπορώ να πω αυτές με σημάδεψαν.Ήταν κάτι το άπιαστο για την εποχή εκείνη,και από άποψη σεναρίου αλλά και από άποψη εφέ.
Το Star Wars το χωρίζω σε 2 μέρη,αυτό πριν το '99 και αυτό μετά το ΄99.Υπάρχει τεράστιο φάσμα μεταξύ τους,κυρίως λόγο εποχής δημιουργίας.όσο να ναι τα εφέ παίζουν ένα συμαντικό ρόλο σε τέτοιου είδους ταινίες.
Τώρα αγαπημένη ταινία,από τις 3 πρώτες θα πω το Empire Strikes Back για τους λόγους που αναφέρουν όλα τα παιδιά παραπάνω,αν και δεν λέω όχι και στο Return Of The Jedi,που είναι και αυτό έπος.
Τώρα για τις 3 τελευταίες είναι πιο εύκολα τα πράγματα.Καταρχάς η πρώτη ταινία είναι λίγο ανούσια και το μόνο που την σώζει είναι οι 3 σκηνές που εμφανίζετε ο Darth Maul.Για μένα η καλύτερη είναι σαφώς η τρίτη λόγο εφέ,αλλά και γιατί μας δείχνει στην ουσία γιατί έγινε ο Darth Vader,πως τον δημιούργησε ο Darth Sidious και πως τον χειρογωγούσε,που ουσιαστικά ένα πιόνι ήταν.Είχε πολλές μάχες με φωτόσπαθα που για μένα ήταν ότι καλύτερο.Γενικά έχουμε 6 ταινίες έπη που καθεμιά ξεχωρίζει για τους δικούς της λόγους.


Now playing: John Williams - Star Wars And The Revenge Of The Sith
via FoxyTunes

Με πιναει μελαγχολια οταν θυμαμαι τις θεικες αυτες ταινιες…μακαρι να τις ξανανακαλυπτα τωρα.Μαλλον empire θα πω…Τελειοτητα…

Συμπαθητικοτερος χαρακτηρας ταινιας ever ο Θεουλης


Aγαπημενος χαρακτηρας 6λογιας

The empire strikes back και Return of the Jedi, με μικρη διαφορα το δευτερο λογω Vader. :frowning:

bump λογω ελειψης καθαροαιμου Star Wars appreciation thread αλλα και κακων μαντατων…

Rip σε Ιrvin Kerhner, σκηνοθετη του Empire Strikes Back, της σπουδαιοτερης ταινιας αυτης της μαγικης saga και επισης robocop 2\m/

http://en.wikipedia.org/wiki/Irvin_Kershner#Filmography

You are one with the Force now…:frowning:

rip στο σκηνοθετη του καλυτερου star wars…

RIP.
Κανείς άλλος παιδιά? :(:frowning:

RIP και απο μένα

Empire Strikes Back: Η κορυφαία ταινία του έπους που χάραξε μια για πάντα την παιδική (και όχι μόνο) φαντασία μας. Ομολογώ μπροστά του ωχριούν λίγο οι υπόλοιπες ταινίες της σειράς (αναφέρομαι στα τρία παλιά star wars)… Όχι οτι δεν είναι ταινιάρες, απλά παραήταν “προβλέψιμες”, οι καλοί νικάνε τους κακούς κλπ, τουλάχιστον για τα τωρινά δεδομένα…

Η Αυτοκρατορία Αντεπιτίθεται απο την άλλη ήταν ένα σοκ ειδικά για την εποχή της, και δεν είναι τυχαίο που πολλοί κριτικοί (α ρε κριτικάρες) την είχαν θάψει τότε, σε σχέση με το πρώτο (το IV δλδ). Η σκοτεινή της εξέλιξη, η ανάδειξη της σκοτεινής πλευράς των χαρακτήρων που δεν είναι απλά “καλοί ή κακοί” (πχ ο Λουκ που φανερώνει μια πιο επιθετική και σκοτεινή πλευρά του όσο αφορά τον Νταρθ Βέιντερ), ή ο φίλος του Χαν Σόλο που τους προδίδει αλλά επειδή δε μπορούσε να κάνει αλλιώς, η κατάληξη του Χαν, ή ακόμα και ο ίδιος ο Νταρθ που παρουσιάζεται ως πρωταγωνιστής πλέον, όλα αυτά δεν συνηθίζονταν σε υπερπαραγωγές της εποχής… Και φυσικά το φινάλε που σου δίνει την αίσθηση οτι το κακό επικράτησε…

Με την τρίτη ταινία (δλδ το VI) θα επιστρέφαμε στο “παραμύθι”, όπου οι “καλοί νικάνε τους κακούς”. Στο Empire Strikes Back βρίσκεται όλη η ουσία όμως. Rip για άλλη μια φορά στον σκηνοθέτη της απίστευτης αυτής ταινίας λοιπόν.

bump

Το Star Wars για μενα δεν ειναι ταινιες, ειναι κατι αλλο. Εχω ασχοληθει με αρκετα παιχνιδια της σειρας, εχω δει (εννοειται…) ολο το θεικο Clone Wars, του οποιου τα τελευταια 10 επεισοδια του τριτου κυκλου ειναι 3,5 ωρες ισαξιες με τις ταινιες, εχω διαβασει μεχρι και νουβελες (καμια 20αρια και συνεχιζω). Ναι, ειμαι καμμενος, αλλα δε φταιω εγω, ειναι ενας μαγικος κοσμος ο οποιος σε ταξιδευει καπου αλλου, πιστευω αρκετοι θα καταλαβαινετε. Ακουω αρκετα συχνα οτι τα Star Wars δεν εχουν καλη σκηνοθεσια, δεν εχουν καλες ηθοποιιες, εχουν τρυπες σεναριακες, οτι τα πρωτα βασιζονται μονο στα εφε και αλλα τετοια περιεργα. Με μερικα συμφωνω, με αλλα οχι, αλλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. Το μονο που μετραει οταν βλεπεις Star Wars ειναι το συναισθημα.

Οσον αφορα το ον τοπικ του πολλ, ψηφισα το Attack Of The Clones γιατι το θεωρω ταινιαρα και αδικημενο και ηξερα οτι δε θα παρει ψηφους. Κατα τα αλλα, θεωρω το Revenge Of Sith το καλυτερο της νεας τριλογιας και το Return Of The Jedi το καλυτερο της παλιας τριλογιας. Φυσικα στις 5 απο τις 6 ταινιες δινω αριστα και τις θεωρω αψεγαδιαστες, γιατι οταν τις βλεπω δεν τις βαριεμαι ουτε δευτερολεπτο και καταλαβαινω ΠΛΗΡΩΣ γιατι υπαρχει η καθε σκηνη. Το Phantom Menace ηταν λιγο πιο αδυναμο, και ο λογος νομιζω ηταν οτι ο Lucas ηταν λιγο σκουριασμενος… ηταν πιο παιδικο απο τις αλλες ταινιες, ειχε καποιες αρκετα βαρετες φασεις και γενικοτερα δεν ειχε καλη ισορροπια μεταξυ darkness και παραμυθιου.

Μάρεσε περρισότερο το ένα, που δείχνει πως ξεκίνησαν όλα:):!:

Empire Strikes back και από μένα.
Οι ταινίες αυτές είναι παντοτινά σύμβολα, εισήγαγαν χαρακτήρες οι οποίοι θα μείνουν για πάντα στη συνείδηση των απανταχού sci-fi fans. Αυτό από μόνο του τα λέει όλα.

Όσον αφορά στη δεύτερη τριλογία που βγήκε αργότερα, νομίζω ότι στις δύο πρώτες ταινίες ο Λούκας, επειδή είχε πολλά χρόνια να σκηνοθετήσει, έχασε κάπου την ισορροπία μεταξύ εφε και ηθοποιών υπέρ του πρώτου παράγοντα, με αποτέλεσμα οι ταινίες αυτές να χωλένουν. Στην τρίτη ταινία όμως απεκατάστησε την αστάθεια αυτή, αφού με τους ίδιους ηθοποιούς με τα δύο προηγούμενα φιλμ έκανε πολύ καλύτερη δουλειά και συνέδεσε με πολύ αποτελσματικό τρόπο τα γεγονότα/χαρακτήρες της πρώτης με τη δεύτερη τριλογία.


:bow2::bow2::bow2: Ετη φωτος μπροστα απο της υπολοιπες!!!

Πωωωω #-o
Απανωτά facepalms, δεν γράφω γιατί:p
Κατεβάζω να δω τα IV, V, VI και θα επανέλθω για ψήφο

Edit:Κατέβηκε το IV, time for popcorn

Προχτες ξαναειδα το Revenge Of The Sith και θυμηθηκα ποσο ταινιαρα ειναι. :slight_smile:
Επισης, ντροπη και αισχος μονο 2 ψηφους το Return of The Jedi.