Μαδερφακιν star wars

Σε λίγο πάω να το δω δεύτερη φορά. Δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα, είχε γαμάτα πράγματα, είχε και μια σκηνή με την Λέια που δεν μου άρεσε καθόλου. Αλλά κλάιν.

Το θέμα είναι ότι δεν με εκφράζουν ακραίες θέσεις, δεν είναι σκουπίδι ή αριστούργημα και όλες οι κουβέντες που έχω πέσει πάνω, με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις είναι βουτηγμένες στο πάθος της πρώτης αντίδρασης. Μια χαρά ταινία είναι. Να μου κάνει 40 ετών το ίδιο κούκου που μου έκανε το New Hope όταν ήμουν τοσοδά σκατούλι, ε, δεν γίνεται. Παρόλα αυτά, παραμένει ένα σύμπαν που ακόμη σε ανύποπτο χρόνο με κάνει για λίγο τοσοδά σκατούλι και αυτό είναι αξία ανεκτίμητη.

Όταν πέσει η σκόνη, επανερχόμεθα να τα πούμε πιο ψύχραιμα και κατασταλλαγμένα.

Συμφωνώ με πολλά επιμέρους αρνητικά και θετικά που γράφτηκαν (και) εδώ, διαφωνώ μάλλον στο πόσο γαμάνε ή ανεβάζουν την ταινία αντίστοιχα.

Πάντως, αυτό που κριτικάρονται τα γούτσου πλασματάκια ή ό,τι, το θεωρώ άστοχη κριτική. Star Wars βλέπεις, κακό είναι που είναι γλύκας ο R2 και ο BB-8 κλπ; Καμ ον.

3 Likes

Ένα εξαιρετικό άρθρο στο Variety με το οποιό συμφωνώ σε αρκετά. Αξίζει τον κόπο.

http://variety.com/2017/film/columns/star-wars-the-last-jedi-four-reasons-why-its-not-one-for-the-ages-1202643241/

1 Like

* Αρχικά είδαμε ότι υπαίτιος για όλα είναι ο Luke, o οποίος σε μια στιγμή αδυναμίας του στράφηκε στο dark side και ταράχθηκε η ισορροπία στο force

* O Kylo σκοτωσε τον Snoke και πλέον είναι αυτός supreme leader.

* Οι αμφιβολίες του Kylo εξαφανιστηκαν επομ’ενως είναι πλέον ο βασικός villain και όσο πάει γίνεται όλο και περισσότερο Vader (σκότωσε τον master του, κάνει force chokes Κλπ.)

* Ο Luke έγινε force ghost αφήνοντας πλέον στην θέση του τελευαίου Jedi την Ray η οποία (όπως μας έδειξε πούστικα σε μια σκηνή στο τέλος) πήρε τα βιβλία των jedi πριν τα κάψει ο Yoda επομένως προφανώς θα ολοκληρώσει μόνη της την εκαπαίδευσή της. Βέβαια, το ότι έγινε force ghost δεν σημαίνει ότι δεν θα τον ξαναδούμε

* Η αντίσταση σχεδόν αποδεκατίστηκε επομένως θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα επανέλθει.

Overall, το story εξελίχθηκε μια χαρά χωρίς να παραμένει κολλημένο στο “ό,τι κάνουν οι κάλοι πετυχαίνει” (για την ακρίβεια όλες οι ιδέες του Πο και του Φιν ήταν fail) και έθεσε μια χαρά βάσεις για το τέλος της τριλογίας.

4 Likes

Οπότε ο Johnsson δεν ξέρει να δομεί σωστά ταινίες (κάπου εκεί έξω το Looper γελάει) και οι ξιφομαχίες με φωτόσπαθα έχουν γίνει λίγο εξαναγκαστικές και έχουν χάσει το WOW factor τους(με έναν από τους λόγους που η ταινία ‘κράζεται’ από φανς , να είναι ότι …δεν είχε τέτοια μονομαχία).

Ξερει δεν ξερει, η συγκεκριμμενη για πολυ μεγαλο ποσοστο θεατων δεν ειχε, οποτε ισως υπαρχει μια βαση στην κριτικη.

προσωπικα ηθελα ξιφομαχια αλλα το θεωρω το λιγοτερο σοβαρο μειονεκτημα!

Εγώ πάντως περισσότερο έμεινα σε άλλα σημεία.

" the film is making up its rules as it goes along" για μένα αυτό ήταν spot on. Από TFA είχα αυτή την εντύπωση εδώ απλά έγινε βεβαιότητα.

Το άλλο είναι αυτή η αίσθηση πως σε σημεία νομίζεις πως παρακολουθείς σκετσάκια από Saturday Night Live. Αίσθηση που υπάρχει και στα Marvel αλλά εδώ φάνηκε πιο άστοχο από ποτέ. Η σύγκριση με το πόσο αληθινά αστείος ήταν ο χαρακτήρας του Han Solo στην αρχική τριλογία ήτανε επίσης spot on.

Γενικά όλα τα points εκτός από το πρώτο (αν και ισχύει για την συγκεκριμένη ταινία).

2 Likes

My 2 cents

[spoiler]Στα θετικά, έως πολύ θετικά, το όλο substory του Luke…αν ο Luke στην ΟΤ δεν ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας ελέω Han, τώρα έγινε!
Ήταν πραγματικά αυτό που ήθελα να δώ, αν όχι ότι είχα στο μυαλό μου αρχικά αλλά όπως το χειρίστηκαν, με κέρδισε 110%…η όλη του διαδρομή, από ξεπεσμένος και απογοητευμένος Jedi Master σε ερημίτη, η πλήρης απομυθοποίηση των Jedi και του έργου τους και τελικά η εξιλέωση και η επιστροφή του στον κόσμο σαν θρύλος, ήταν γαμάτο και δοσμένο πραγματικά σκοτεινά και σκατόψυχα, όπως έπρεπε για τα πλαίσια μιας star wars ταινίας… όπως και η σχέση του με τη Ρέη και την μετάδοση των γνώσεών του κατά τη διάρκεια της παραμονής της στο νησί αλλά και το όλο creepy dark as fuck σκηνικό με τον Kylo… και πλέον η καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη ερμηνεία της Δύναμης, σαν μια ισσοροπία μέσα στο σύμπαν με τη σκοτεινή πλευρά να δικαιολογεί την ύπαρξη της και την ανάγκη της προς ύπαρξη ώστε να υπάρχει και η φωτεινή… μακρύα από Midichlorians και πίπες, κοντά στο μυστικισμό-μυθολογία φαντασίας της OT…

το φινάλε δε με την μάχη και το astal projection, προσωπικά κατανοώ το ότι μέσα στη κάβλα περιμένεις να δείς actual ξύλο και δεν βλέπεις αλλά ρε φίλε, είναι Jedi Master και έκανε το μεγαλύτερο force related τρικ όλων ίσως των ταινιών, δίνοντας όλο του το είναι και μετά ενώθηκε με την Δύναμη…δλδ JEDI MASTER ΔΙΑΟΛΕ…εγώ προσωπικά ξερόχυσα, αλλά και πάλι ενώ καταλαβαίνω ότι deep inside ηθελα και θέλω ακόμα να τον δώ να παίζει ξύλο, αυτό ήταν κάτι ανώτερο και πιο κοντά στην Δύναμη και στην ιδιότητά του σαν Jedi Master και δη σαν ξεπεσμένου Jedi Master που ξαναβρήκε την πίστη του στη Δύναμη…

Ο puppet crazy drunk γιόντα που αγαπήσαμε στο empire και return έκανε ένα καταπληκτικό cameo και ουσιαστικό παράλληλα και εκεί λίγο ένιωσα μια εκ των δύο στιγμών νοσταλγίας, μιας και πραγματικά έφυγε η εικόνα του sonic cgi καραγκιοζοyoda των prequel σε δευτερόλεπτα από το μυαλό μου… ήταν indeed σαν ένα κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας να με επισκεπτόταν ξανά, ακριβώς το ίδιο και απαράλλαχτο, με το weird drunk humor, τα τσιτάτα για την Δύναμη και την τρομερή σκηνή με τον Luke να κοιτάνε τη φωτιά…και bow σε Μark Hammil, ποτέ δεν ήταν ο σπουδαίος ηθοποιός αλλά εδώ τα έδωσε όλα, η καλύτερη στιγμή της καριέρας του-μαζί με την voice δουλειά του βέβαια στον Joker της animated series…

Hightlight βέβαια όλης της ταινίας για μένα, οι δίδυμοι ήλιοι και ο θάνατος του Luke στον βράχο… ήταν πραγματικά από τις τοπ στιγμές όλου του saga όλων των ταινιών…

επίσης στα θετικά με πολλές βέβαια επιφυλάξεις, ο Kylo Ren… είναι ο μόνος χαρακτήρας στο παρόν saga που -πλην Luke- είναι τριών διαστάσεων και όχι μονοδιάστατη καρικατούρα… ελλιπής villain? ναι είναι…δεν αγγίζει τον τρόμο πχ των vader/palpatine? ναι, ούτε καν… από την άλλη, είναι τόσο ανθρώπινος και με τόσα ψυχολογικά ups and downs που καταλήγει απρόβλεπτος ακα επικίνδυνος και καμίας εμπιστοσύνης…τον μισείς και μετά τον λυπάσαι, μετά τον γουστάρεις και μετά τον αναθεματίζεις…

Επίσης, το duel στην αίθουσα του Snoke (με αυτό το ανέκδοτο μετά :stuck_out_tongue: ) προσωπικά μου φάνηκε γαμάτο… ήταν λίγο Kουροσάβα με τους φρουρούς, ήταν το κόκκινο σε συνδιασμό με τον μινιμαλισμό του ντεκόρ αρκετά ψαρωτικό, ήταν το slow mo εκείνη τη στιγμή πολυ ταιριαστό, ήταν το actual duel πολύ δυνατό σαν χορογραφία, γενικά μου άρεσε πολύ αυτή η σκηνή…

αν η ταινία ήταν απλά ο Luke, η Ρεη -όσο ήταν στο νησί- και ο Kylo + είχαν ένα πιο μαζεμένο φινάλε αυτών των 3ων με τους υπόλοιπους κομπάρσους, θα χτυπούσε empire επίπεδα για μένα…όχι σύγκρισης ποια είναι καλύτερη ταινία, αλλά ότι και οι 2 θα ήταν γαμηστερές ταινίες…

όμως this has not gonne the way i thought :stuck_out_tongue:

Ποιός, στον ΜΑΥΡΟ ΠΟΥΤΣΟ είναι ο Snoke? Γιατί με νοιάζει, γιατί είναι αυτός που είναι, τί στο ΔΙΑΟΛΟ γίνετε με την πάρτη του? Η μεγαλύτερη απογοήτευση για μένα της ταινίας ήταν αυτός, ένας ‘‘χαρακτήρας’’ που ενώ χτίστηκε με επιφύλαξη στην προηγούμενη ταινία, έλεγες οκ, θα αποζημιώσει στην επόμενη και θα δούμε επιτέλους τί διαφορά έχει από έναν β palpatine …τελικά δεν ήταν ούτε αυτό, ένα plot device της πούτσας για να καθαρίσουμε με την προηγούμενη ταινία και να establish ΞΑΝΑ νέο σύμπαν… ΟΤΙ-ΝΑΝΑΙ, μην λέμε τα αυτονόητα τώρα, πραγματικά, ήταν απαράδεκτη η προσέγγισή του και παντελώς out of nowhere…και δε δίνεις origin, το οποίο χτίζεις ενα έργο πίσω AKA δεν συνδέεται ο θεατής με τον χαρακτήρα με κανένα τρόπο και μετά τον ξεπαστρέφεις με γελοίο τρόπο -και καλά δεν ένιωσε το φωτόσπαθο κτλ- για να δείξεις ότι…τι? δεν ήταν τελικά ομεγάλος κακός? ποιός στο πούτσο ήταν :stuck_out_tongue: ? ποιοι είναι οι ιππότεσ του ρεν? τι είναι το πρώτο τάγμα στο κάτω κάτω? πως το έφτιαξε ο σνόουκ? τί γίνετε? γιατί ενδιαφέρομαι?
Και το χειρότερο όλων είναι ότι ρε πούστη, μέχρι να πεθάνει ήταν και γαμώ τους μυστηριώδης villains με ατακάρες απέναντι στον Kylo και γαμώ τις παρουσίες…

επίσης, η όλη φάση rebels, γτπ…εκτός ότι η ‘‘καταδιωξη’’ δε βγάζει κανένα νόημα (δλδ ένα Πρώτο Τάγμα ολόκληρο wannabe και καλά empire, δεν είχε 2-3 σκάφη να κάνουν ένα hyperjump να τους γαμήσουν? ή να στείλει 200 tie fighter να το κάνουν σουρωτήρι? battlestar galactica ρε γίδια, ούτε δεκαετία είναι που έχει βγεί, δείτε και νιώστε λίγο)…, οι αποφάσεις που παίρνονται και η δράση είναι γτπ και δεν βγάζει επίσης κανένα νόημα, δεν ενδιαφέρουν κανένα και είναι βαρετή και πεζή ταυτόχρονα…

το σκηνικό με το καζίνο και γενικά φιν-ρόουζ δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σχολιασμό, αγγίζει καταστάσεις prequel σε σαπίλα, τουλάχιστον απαράδεκτο και εκτός ρυθμού -όπως θλιβερό το υποτιθέμενο love story τους- ενώ εντυπωσιακή στην αρχή της -ανούσια και βαρετή στη διάρκειά της η μάχη στον πλανήτη με ίσως την πιο cheesy ατάκα της ταινίας της ροόυζ προς τον φυν THN MONAΔΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑΙ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ COMIC RELIEF…

αυτό που με άφησε μαλάκα, είναι η Super-Lea…ρε γαμημένοι, η γυναίκα πέθανε στη πραγματικότητα :stuck_out_tongue: , μην γαμάτε έτσι την εικόνα της στο τέλος…

γενικά, τα μέτρια/κακά ήταν τα 2/3 της ταινίας, ενώ το άλλο 1/3 ήταν παρα πολύ καλό έως γαμηστερό… νομίζω ήταν ταινία των 2 άκρων, 2 ταινίες σε μια…η μία η disneyοποιημένη marvelοποιημένη εκδοχή τους για το Star Wars, ενώ η υπόλοιπη η πραγματική ταινία που έπρεπε να γίνει…η πραγματική, ήταν εξαιρετική, το υπόλοιπο όμως δυστυχώς δε στέκεται μόνο του με τίποτα…

το overall αρνητικό είναι όμως, ότι δε με νοιάζει πλέον τί θα γίνει με το star wars, όχι μόνο με την ιστορία αλλά με το σύμπαν γενικά…δεν με ενδιαφέρουν οι χαρακτήρες πλην Ρέη και Κάηλο, το feel που βγάζει, η κατευθυνση που παίρνει…ακόμα και οι Ρέη και Κάηλο δεν είναι δοσμένοι τέλεια, οι δημιουργοί με το να αυτοακυρώνουν την προηγούμενη ταινία δείχνουν ακόμα να μην ξέρουν τί κάνουν με το σύμπαν και φτάνουμε έτσι μια ταινία μόνο πριν ολοκληρωθεί η τριλογία και δεν ξέρουμε ακόμα τί γίνεται, ποιός είναι ο κακός, τί συμβαίνει με τους ήρωες κτλ κτλ κτλ…και πλέον θα γεμίσουμε Jedi που θα χρησιμοποιούν την Δύναμη σαν deux ex όποτε τους καβλώσει για να γλιτώσουν από κάτι, όλοι ΟP και με κανένα ειδικό βάρος…

οπότε ναι, μια απογοήτευση την έφαγα γιατί στο σύνολό της δε μπορώ να πώ ότι ήταν μέτρια ταινία αλλά κακή, αλλά από την άλλη με ένα 50λεπτο περίπου-1 ώρα με μερικές από τις καλύτερες star wars στιγμές εβερ και ένα story μακραν από τα πιο ενδιαφέροντα και καλογραμμένα του saga ε δε μπορω να την αφορισω…

[/spoiler]

o Johnson νομίζω συμβιβάστηκε και κλασσικά, όπως πολλοί άλλοι πριν αυτόν, έδωσε μια ταινία κάτω από τις αυστηρές επιταγές του στούντιο αλλά κατόρθωσε να περάσει και το δικό του κομμάτι somehow, πράματα που δυστυχώς δεν έρχονται σε ισσοροπία…

η χειρότερη μάλλον ταινία star wars μεταξύ των επεισοδίων 4-5-6-7-8, με τις καλές τις στιγμές να τοποθετούνται για μένα κοντά στο Empire Strikes Back…

3 Likes

λογικα θα μπορουν να το ανοιξουν ολοι μιας και εχει πολυ ενδιαφερον

1 Like

OK αλλά έχει επιλεγμένες ατάκες το βίντεο για να βγει το κλίμα ότι ο Μαρκ σιχαίνεται την ταινία, που δεν ισχύει.

Sorry but this one was just BAD. den boro na katastala3o poio einai xeirotero to EPISODE 1 me ta mediclorians i auto edo. krimas krimas

To episode 1.

εμενα το episode 1 μια χαρα μου αρεσει παντως!Ειχε και την επικη μαχη με Darth Maul στο τελος…

παραθετω απο το imdb καποια ενδιαφεροντα στατιστικα…αυτη την στιγμη εχει βαθμολογια 7,9…φαινεται οτι η ταινια αρεσε περισσοτερο στις γυναικες απο οτι στους ανδρες και γενικως οσο μικροτερη ηλικια τοσο μεγαλυτερη βαθμολογια…

1 Like

to mono kalo pou xe to EPISODE 1 itan o darth maul, ektos kai an sas aresan ta midichlorians. oso for this one des sugrisi va8mologias pliromenon dimosiografon (kai min mou peite pos den uparxoun tetoioi kai oti oloi einai adikimenikoi) vs va8mologias kosmou.

may the midichlorians be with you.

Καλύτερο από το 7, όπως αναμενόταν. Χειρότερο από ολόκληρη την κλασική εξαλογια, όπως επίσης αναμενόταν. Το ότι κατέστρεψαν τον χαρακτήρα του Λουκ είναι ασυγχώρητο. Και γενικά μου άρεσαν πολύ αρκετά νέα πράγματα που έβαλαν μέσα για την Force και νομίζω ότι οι Kylo Ren και Rey είναι φοβεροί νέοι χαρακτήρες, αλλά ο βιασμός του Λουκ Σκαηγουοκερ δε θα είχε συμβεί αν έλεγε την ιστορία όπως πρέπει ο ένας από τους δυο μοναδικούς ανθρώπους (μαζί με τον Dave Filoni) που μπορούν να δημιουργήσουν αυθεντικό Star Wars feeling στην τέχνη του κινηματογράφου (γιατί σε βιβλία και videogames έχει πολλούς), δηλαδή όπως ο George Lucas. Κρίμα, αλλά μικρό το κακό. Ευτυχώς έχουμε ακόμα το Star Wars Rebels, το οποίο μαζί με το Clone Wars συνέχισαν το saga ακριβώς όπως έπρεπε. Τώρα έχουμε ένα σωρό γκρι politically correct χαρακτήρες και ακύρωση ουσιαστικά της πλοκής των 6 κλασικών ταινιών. Η τελευταία σκηνή ήταν μια μαλακια και μιση, για 200 διαφορετικούς λόγους.

1 Like

quintom, πέρα από τα κλασσικά catfigths μας, γτ δε σου άρεσε ο Λούκ?
συγκινήθηκα με το όνομα του Filoni βσκ, όχι λόγο clone wars -που έχει κάνει καλή δουλειά ομολογουμένως- αλλά γιατί ήταν στο animated department του king og the hill ( <3 ) :stuck_out_tongue:

Γιατί και εμένα μου άρεσαν όλα όσα λες πάνω κάτω με την δύναμη + ρέη και κάηλο και συμφωνώ για τους γκρι political correct χαρακτήρες και το αδιέξοδο που οδηγούν το saga, αλλά νομίζω ότι με τον Λουκ έκαναν ναί, unexpected επιλογές αλλά από την άλλη, του δώσαν ένα πολύ νομίζω ολοκληρωμένο arc χαρακτήρα κάνοντας τον ίσως τον μοναδικό τρισδιάστατο χαρακτήρα πλεον σε όλο το saga…

Κρατιόμουν με νύχια και με δόντια να μην δω τα σποιλερ όλη τη βδομάδα αλλά δεν άντεξα!! Τα διαβάσα όλα τα παραπάνω και πήγα πολύ συγκρατημένος χτες να δω την ταινία και να φάω την πατάτα μου.

Μηδέ!

Αλήθεια τώρα… τόση γκρίνια για αυτό το έπος; Προσωπικά την ταινία τη βάζω πολύ πάνω από τα prequels και σίγουρα πάνω από 4 ίσως και πάνω από το 6. Πάνω από το empire δεν μπορεί να μπει για συναισθηματικούς λόγους κυρίως, αλλά ακόμη και εγώ να γύριζα ταινία star wars δεν θα μπορούσα να φτιάξω/ζητήσω κάτι καλύτερο από το empire.

Υπέροχες εικόνες, υπέροχες στιγμές, 4-5 από τις καλύτερες του saga, ανατροπές, εξέλιξη στην ιστορία, flow και καθόλου κουραστική σε σχέση με το τελευταίο 30λεπτο του 7 και γενικά καρδούλες. Σε σποιλερ μοντ δεν θα μπω.

Τέλος. Λατρεία.

Υ.Γ. Πλέον έχουμε μπει στην εποχή που όποιος γελάει σε action ταινία γίνεται αυτομάτως θύμα της marvel αισθητικής;

2 Likes

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει η μεγάλη διαφορά βαθμολογίας μεταξύ top 1000 voters και των υπολοίπων πάντως.

Ωστόσο στα ανάλογα audience score σε rotten tomatoes και metacritc γίνεται σφαγή κανονική.

quintom με το συμπαθειο ε? αλλα ποια κλασσικη εξαλογια? μαζι βγηκανε την ιδια περιοδο? κλασικη ειναι μονο η πρωτη τριλογια. τα prequels δεν ειναι κλασικα .

3 Likes

Επειδή είμαι στο Σαν Ντιέγκο και έχω πρόσβαση στο φόρουμ μόνο από το κινητό, να γράψω πως συμφωνώ με το 80% του ποστ-σεντονιου που έκανες για την ταινία, και πως είχα πολύ παρόμοιες σκέψεις με αυτές που έγραψες.

Διαφωνώ φυσικά με οποιαδήποτε (πλήρως αχρείαστη) αναφορά σου στα prequels. Για τον Λουκ επίσης να πω ότι μου άρεσαν πολλά πράγματα… Αλλά στα πλέον ακυρωμενο (επίσης χωρίς λόγο) expanded universe, είναι 20 φορές καλύτερη η εξέλιξη του χαρακτήρα του.

ΥΓ. Κανένα μα κανένα νόημα στο να υπάρχει μια τεράστια πρώην αυτοκρατορία και μια μικροσκοπική ομάδα “Resistance” 30 χρόνια μετά το θάνατο του Αυτοκράτορα. Πραγματικά μηδενική η πιθανότητα.

1 Like