Μαδερφακιν star wars

Νταξει μν κατσουμε στν τελικη να λυπηθουμε και τον Hamill , στο κατω κατω ειχε διαβασει το σεναριo, και αμα δεν γουσταρε κατι τοσο πολυ πιστευω θα το ειχε αλλαξει…Η ταινια για μενα ειναι μετρια προς καλη, καλυτερη απο το προηγουμενο, και λογικα θα πουν παραπανω για γονεις της Rey και Snoke στα επομενα, αλλα και παλι κλαιν.

Προφανώς. Άλλα άλλο οι αντιδράσεις και άλλο όλος αυτός ο χαμός και το θάψιμο που εχει γίνει

Ίσως δεν ήθελε να προκαλέσει.

Δεν ξέρω αν στο βίντεο πήραν τα λόγια του Hamill out of context αλλά ομολογώ πως αυτό που είπε σε μια φάση ότι ο Johnson ήθελε τον Luke να είναι έτσι επειδή αυτό εξυπηρετούσε την ιστορία καλύτερα, είναι αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση και εμένα και μου προκάλεσε την μεγαλύτερη απογοήτευση. Ο Λουκ σε αυτή την ταινία μου φάνηκε σαν ένα plot device για να δικαιολογήσει τον χαρακτήρα του Kylo Ren και τις πράξεις του στη πρώτη ταινία.

Anyway όντως είναι απλώς μια ταινία που όσο περισσότερο την σκέφτομαι τόσο λιγότερο μου αρέσει. Για μένα τουλάχιστον εύκολα μπαίνει ως το χειρότερο Star Wars που έχω δει. Το The Force Awakes ήθελα να το δω μια φορά ακόμα και δω αν αλλάξει η γνώμη μου (άλλαξε αλλά προς το χειρότερο) αυτό θέλω να ξεχάσω πως υπάρχει.

3 Likes

Μέσα στο μπόλικο hate αρχίζουν να βγαίνουν και απόψεις υπεράσπισης πάντως.

1 Like

Κριτικες εχει πολλες καλες. Εκει ειναι και το περιεργο. Οτι απο κριτικους εχει μ.ο. 9 στα 10 ξερω γω και απο το κοινο σε κατι rotten tomatoes κ Metacritics οριακα πιανει βαση

1 Like

Εγώ πέρασα πολύ καλά πάντως. Μου άρεσε περισσότερο από το Force Awakens, το οποίο γούσταρα αρκετά επίσης. Τα πιο χτυπητά αρνητικά για 'μένα ήταν η “άβολη πτήση” της Leia, ο σχεδόν “πρωταγωνιστικός” ρόλος της κινέζας και το αναγκαίο love story της - λες και ποιος χέστηκε - και το “όχι-πρέπει-να-γελάσουμε-και-λίγο-βρε-παιδιά-disney-είμαστε” χιούμορ σε αρκετά αχρείαστα σημεία. Κατά τα άλλα, γούσταρα που προσπάθησαν να το πάνε πιο μακριά το πράγμα, άσχετα αν όντως πήγε πιο μακριά. Kylo Ren πολύ ενδιαφέρων “κακός” και ο Adam Driver βλέπω ότι το νιώθει και τον υποστηρίζει όμορφα. Rey ωραίο γκομενάκι, δε μπορώ να πω κάτι αρνητικό για κάποια που σε ένα παράλληλο σύμπαν μπορεί και να την παντρευόμουν. Όσο για εκείνους που λένε ότι τους έλειψε μια μάχη με φωτόσπαθα, η μάχη στο κόκκινο δωμάτιο του Snoke ήταν φοβερή.

1 Like

EEEEEEEEEE?
EEEEEEE?
TI?

Μου αρέσει ρε φίλε, sorry.

3 Likes

Αντε σε συγχωρω

2 Likes

Αγάπη μόνο (και σεξ)!

1 Like

Το ειδα και εγω (επιτελους) και ενταξει τα εχετε πει ολα.

Το 1/3 της ταινιας ηταν οντως πολυ καλο, και σερνει τα αλλα 2/3.

Να πω την αληθεια δεν ειχα προσεγγισει το θανατο του Luke οπως τον περιγραφει ο Lupin, και τωρα που το σκεφτομαι περισσοτερο ανεβαινει στην εκτιμηση μου. Περιμενα ενα θανατο τυπου Obi-Wan αλλα η σκεψη του ενα-με-το-force μαρεσει τωρα.

Απλα ενιωθα τοσο πολυ τη σκατιλα της Disney πασαλιμενη χοντροκομμενα πανω σε ολη τη ταινια…( ΟΛΑ τα αστειακια , Καζινο σεκανς …etc ) και γενικα μου εβγαζε το οτι “τελειωσε το παρελθον και απο δω και περα ειμαστε το αφεντικο σας”. Μεχρι και Disney family photo στο τελος .

Αφηστε την Leia μωρε να ηρεμησει , αν μπορουσαν θα την εβγαζαν σαν τον Καλλινικο.

Πολλοι αχρειαστοι χαρακτηρες και χαζο καμεο για κανενα λογο μονο για το ψωνιο τους (περα απο την αδυναμια Laura που νομιζω χρησιμοποιηθηκε για να καλυψει καποιες σκηνες της Carrie) , α και μιση ωρα λιγοτερο θα προτιμουσα αμα συμμαζευαν το πρωτο μερος της ταινιας.

Ενταξει το καταλαβαμε…ΣΩΣΤΕ ΖΩΕΣ ΠΡΩΤΑ …Αλλαξτε και το ονομα σε Star Peace και βαλτε και τον veggie Chewbacca να τρωει πρασινο βυζοτυρο με quinoa.

2 Likes

πάτωσε λέει Κίνα πάντως, αν και έπιασε το δις παγκοσμίως…

έχω απορία πώς θα πλασαριστεί η επόμενη πάντως, μιας και το bad word of mouth έκανε ήδη μεγαλούτσικη ζημιά μετά τις πρώτες μέρες (κάπου είδα μια μεγαλούτσικη πτώση στο box office μετά το δεύτερο σκ, γεγονός που σε συνδιασμό με την κίνα, αν και έπιασε το δις, το καθιστά νομίζω την λιγότερο εμπορική ταινία Star Wars so far)…και αναμένετε να γίνει χειρότερο όταν κυκλοφορήσει και η ταινία και ξεσκιστούν όλοι σε memes κτλ… θα βγάλει τα λεφτά του προφανώς και κάτι παραπάνω, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα αγγίξει ξανά τόσο μεγάλα πηκ όπως πχ του TFA κτλ…
η παλιά γενιά σχεδόν το παρατάει, η μεσαία των prequels το ίδιο, θα μείνει μόνο το νέο ας πούμε established κοινό που θέλει να δημιουργήσει η Marvel/Disney/Lucasarts/whatever :stuck_out_tongue: + όσοι λίγοι πιστοί 30άρηδες-40άρηδες αντέχουν ακόμα :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Εγώ πάντως μάλλον όχι…

Το σενάριο που θάχει τον πιο πολύ χαβαλέ είναι ο JarJar να κάνει ότι έκανε και ο Johnson, δλδ να γράψει στην παπάρα του :stuck_out_tongue: την προηγούμενη ταινία και να συνεχίσει με τα δικά του και το στόρυ κανονικά, νεκραναστένοντας κόσμο, απαντώντας σε ερωτήματα που εδώ τα πέρασαν στο ντούκου κτλ κτλ :stuck_out_tongue: Τότε θα έχουμε ένα πραγματικά ολοκληρωμένο ΟΤΙΝΑΝΑΙ και όχι μισές δουλειές :stuck_out_tongue:

Νομίζω το Solo θα φάει την πιο δυνατή σφαλιάρα so far, βγαίνει σε 5 μήνες και δεν υπάρχει ακόμα Poster, photos, teaser κάτι, τίποτα…το marketing τμήμα πρέπει να έχει πάθει πανικό

5 Likes

Εντάξει τα κέρατα του έβγαλε πάλι. 1,2 δις και ακόμα παίζει. Λογική η πτώση σε σχέση με την πρώτη που ήταν ίσως το πιο πολύ-αναμενόμενο sequel στην ιστορία. Αλλά μια ματιά να ρίξεις σε κριτικές που γράφει ο κόσμος σε διάφορα site τέτοιο θάψιμο δεν έχω ξαναδεί προσωπικά.

Αλλά ναι τα επόμενα θα πρέπει να τα φοβούνται εκεί στην Disney. Και ειδικά το Solo που μέχρι σήμερα έχει περάσει από 40 κύματα και κανείς δεν ξέρει τι διάολο κάνουν. Αν και πλέον το brand είναι τόσο ισχυρό που δύσκολα θα μπει φρένο. Και Jedi να πετάνε κλάνοντας ουράνια τόξα να βάλουν θα υπάρχει ένα fanbase που θα αποθεώνει σταθερά.

Το χειρότερο είναι η γενικότερη αντιμετώπιση που έχει το Star Wars σήμερα. Περισσότερο το βλέπουν ως μια ευκαιρία για να βγουν “θετικά μηνύματα” μιας και έχουμε Trump στην εξουσία και οι εμπορικές ταινίες πρέπει να βγάζουν προς τα έξω τα αντίθετα από το τσίρκο του Trump no matter what. Το βλέπεις για παράδειγμα όταν πριν λίγες μέρες βγήκε κάποιος και αποθεώνοντας την νέα ταινία της Greta Gerwing (Lady Bird) είπε πως θα πρέπει να της δώσουν να κάνει μια ταινία Star Wars. Όχι επειδή η ίδια το ζήτησε, όχι επειδή θα είναι απαραίτητα η καλύτερη δυνατή επιλογή, αλλά επειδή πρέπει να γίνει μια ταινία Star Wars από γυναίκα σκηνοθέτη και η Gerwing είναι αυτή την στιγμή πιο πολυσυζητημένη. Την οποία Gerwing την αγαπάω πολύ, ειδικά μετά το Frances Ha και περιμένω πως και πως το Lady Bird αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να την δω να πετάει το ταλέντο της αυτή την στιγμή για να κάνει μια ταινία Disney Wars. Το αστείο βέβαια είναι πως ακόμα και αν την δώσουν ταινία θα έχει μηδέν καλλιτεχνική ελευθερία, επειδή σιγά μην αφήσουν τώρα τη Frances Ha να κάνει τα δικά της. Απλά θα την χρησιμοποιήσουν για να λένε, να ορίστε, αφήσαμε και μια γυναίκα να αναλάβει το πιο μεγάλο μας franchise. Και μόνο ο πόλεμος που θα γίνει από υποστηρικτές Trump, διάφορους μισογύνηδες και ακροδεξιούς και ιντερνετ troll που πήραν φόρα τελευταία και εκεί, θα νιώσουν όλοι δικαιωμένοι.

3 Likes

Έτσι για τη φασούλα:

Disney Wars

αυτό τα συνοψίζει όλα

γαμώ το μυαλό τους τους όμως πραγματικά, τέτοια γτπ σεναριακή κίνηση ακόμα δε την έχω χωνέψει…πως διάολο σκέφτηκαν ότι ‘‘έλα μωρέ, ας γαμήσουμε την προηγούμενη ταινία και ας yolαρουμε δίχως αύριο σε αυτήν, ο κόσμος θα το εκτιμήσει και θα πει ότι κοιτάμε μπροστά’’ έτσι αβίαστα και με τόση σιγουριά…
δεν έχω ακόμα μιλήσει με σώας τα φρένα φίλο/γνωστό/φορουμίτη/ whatever και να μην βγάζει χολή για αν όχι στο σύνολο της, σίγουρα για το μεγαλύτερο κομμάτι της ταινίας…

όσο και να απεχθάνομαι τα prequels και ότι έφεραν στο saga, μπορώ να αναγνωρίσω την επιθυμία του Lucas για κάτι διαφορετικό back then και κάτι όντως ριζοσπαστικό και ουσιαστικά διαφορετικό -ασχέτως που ο Lucas δεν είναι για σκηνοθεσία/σενάριο αλλά μόνο για παραγωγή και να pitch τις αρχικές ιδέες, όπως έκανε πχ και με την πρώτη τριλογία, τον Indy κτλ, εξού και τα prequels ήταν αυτό που ήταν τελικά-… αλλά ασχέτως γούστων (ή απλά αντικειμενικών κριτηρίων :stuck_out_tongue: ), αυτό δεν μπορώ να μην του το δώσω ούτε να μην το αναγνωρίσω σε αυτές τις ταινίες…
εδώ όμως η Disney έχει θέσει νέους πάτους, μιας και δεν υπάρχει κάποια ριζοσπαστικά μεγάλη ιδέα στην νέα τριλογία (καλά εδώ δεν υπάρχει καλά καλά και μια ενιαία σεναριακή ιδέα μεταξύ των ταινιών :stuck_out_tongue: ) ενώ η διαφοροποίηση που προσπαθεί να πετύχει έχει σαν αποτέλεσμα αυτό που βλέπουμε να μην είναι star wars αλλά marvel…το μόνο που μένει είναι ένα άγαρμπο attitude ότι ‘‘σας γράφουμε στα @@ μας και πλέον το Jedi Order θα ονομαστεί σε SJW Οrder με ότι αυτό συνεπάγεται because tickets και τέλος’’ μαζί με μια ιστορία so far που δεν πάει πουθενά και δεν έχει κανένα σχεδόν ενδιαφέρον (ασχέτως αν έχει 1-2 δυνατούς χαρακτήρες που προσωπικά θα ήθελα να δώ την κατάληξή)…

και το χειρότερο το σκέφτηκα μόλις :stuck_out_tongue: , έχει ανακοινωθεί και 5ος Indiana Jones από την Disney νομίζω ε?
αγαπώ το star wars αλλά ΟΧΙ ΤΟΝ ΙΝΤΥ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΣΑΣ!!!

1 Like

Αυτό εδώ είναι πρόβλημα. Η Disney με το Star Wars για μένα έδειξε πως δεν μπορεί να οικειοποιηθεί franchise που δεν είναι δικά της. Δεν μπορεί να φέρει στα δικά της μέτρα το Star Wars μόνο και μόνο επειδή θέλει. Τα Marvel λειτούργησαν ως ενιαίο σύμπαν άσχετα το πόσο κάποιες ξεχωριστές ταινίες κούρασαν ή δεν άρεσαν. Ήταν δικό της από την αρχή έδωσαν τον τόνο που ήθελαν εύκολα και λειτούργησε. Απλά τώρα θα αρμέγουν μέχρι να τελειώσει και αυτό κάποια στιγμή.

Αλλά αυτή την στιγμή η Disney έχει αγοράσει την 20th century fox και ποιος ξέρει τι άλλο θα αγοράσει τα επόμενα χρόνια και θα προσπαθήσει να κάνει ότι με το Star Wars, να κάνει δικά της franchise που έχουν γίνει established και έχουν αγαπηθεί. Βλέπω να τρώμε πολλές φρίκες.

1 Like

Alien pg-13 με bad funny punchlines σε κάθε bloodless kill από marines και πρωταγωνίστρια την Μεξικάνα κόρη της Ripley μαζί με τον εν διαστάση μαύρο από ασιάτη πατέρα και αφροαμερικανή μητέρα άντρα της :stuck_out_tongue:

3 Likes

Και αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Το είχαμε αναφέρει και στην πρώτη ταινία. Είχαν βγει μερικοί στο youtube στο πρώτο teaser TFA και διάβαζες μαλακίες τύπου γιατί να έχουμε μαύρους στο Star Wars κτλ. Καλώς τότε βγήκαν αρκετοί και υπερασπίστηκαν τον ηθοποιό. Αλλά μετά κανείς δεν είπε τίποτα που του έδωσαν τον πιο άχρηστο ρόλο. Και κανείς δεν λέει τίποτα που στην νέα ταινία έχουν δημιουργήσει ένα εντελώς άκυρο και άχρηστο subplot χωρίς νόημα και σκοπό μόνο και μόνο για να δώσουν ρόλο σε Fin και μια Ασιάτισσα κοπελίτσα για να πείσουν τον αντίστοιχό κοινό να καταθέσει τον οβολό του. Δηλαδή να πάρουμε και καμιά μειονότητα αλλά προς θεού μην τους δώσουμε και κανέναν σοβαρό και ουσιαστικό ρόλο. Αυτούς τους έχουμε κρατημένους.

Η περιγραφή του Disney Alien μπορεί να είναι περισσότερο αληθινή από όσο φανταζόμαστε.

1 Like

Xαχ, όντως δεν είχα κάνει το combination rose+finn = κινεζούλα/έγχρωμος = χειρότερο και πιο αχρείαστο subplot έβερ…τραγικό indeed…

anyway, πσόφος σε Disney οverall…