Μαδερφακιν star wars

Λοιπόν κοίταξε. Έχει vibes Star Wars, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Escapism στο μαξιμουμ. Είναι όλα προσεγμένα. Οι εξωγήινοι, τα creatures, οι τοποθεσίες, οι σκηνές δράσης. Το στόρι είναι ΚΑΛΟ.

Με όλα αυτά… Πιστεύω ότι το τέλος του πρώτου επεισοδίου έχει μια προοπτική να σε ξενερώσει πολύ και να σε στείλει σε αναίτιο παραλήρημα, το οποίο όμως πιστεύω θα είναι άδικο.

Α. Ενδιαφέρουσες επιλογές στην μουσική. Προσωπικά εγκρίνω 100%. Μου κόλλησαν όλα τα themes. Και Πεδρο Πασκαλ γαμάτος Εννοείται.

2 Likes

Το ειχα ξεχασει οτι ειναι σημερα.θα τιμηθεί το βραδυ

Κ γω αποψε. Βραδια Mandalorian k His Dark Materials

2 Likes

Mandalorian και Watchmen εγώ

2 Likes

Νταξ ωραίο το Mandalorian αλλά όχι και mind blowing που λέμε.

Άντε με το καλό να έρθει και από δω το disney+ έχει πάρει τα λεφτά μου ήδη

πολυ ενδιαφερον αλλα ηθελα και αλλο…σπαστικο αυτο που πρεπει να περιμενεις…

1 Like

Νταξ ειδα οτι Παρασκευη εχει κι αλλο κ ειπα ας το δω κ τα βλεπω back to back σκ ξανα κλαιν και θα κανω τη παπια :stuck_out_tongue:

Μετριο προς καλο, ειχε ενδιαφεροντα σκηνικα, ειχε χτυπητες αδυναμίες, mind blowing ουτε καν αλλα οκ, interesting…
Γνκ νομιζω ηταν και μικρο σε διαρκεια (και δε προλαβε να κανει established τιποτα πλην καποιον αναμενομενων καταστασεων λιγο σχηματικα κ επιφανειακα) και δυστυχως ο Φιλονι, ενω στα animated ειναι βασιλιας, ισως να μην επρεπε να σκηνοθετησει το πρωτο του live action εδω αλλα να το αφησει στον εμπειρο Φαβρο, που και καλυτερο pace θα του εδινε και περισσοτερη «λαμψη» και πιο στιβαρη σκηνοθεσια… ηταν λιγο σαν καλο fan made star wars film με μεγαλυτερο μπατζετ… δεν μου εβγαλε επισης ιδιαιτερα και το star wars συναισθημα ουτε της OG ουτε της PT παρα μονο λιγο επιφανειακα αλλα φταει σε αυτο η διαρκεια του κ οχι το setting του κοσμου οπως το ειδαμε…

Οκ αισθητικα ηταν κομπλε με πλασματα ντροιντς κουστουμια και οχηματα ολα καλοφτιαγμενα, ερμηνειες οκ καλες για 38 λεπτα επεισοδιο -τι να δειξει κανεις- , μουσικη θα καταλαβω καποιον αν δεν του αρεσε γτ δν ηταν στο υφος ενος συμπαντος σαν το star wars, εμενα μου άρεσε κ μου φανηκε μια ενδιαφερουσα αλλαγη… εχει ενα vibe σαν επεισοδιο space western και με το τροπο που ειναι γυρισμενο σε σημεια (οπως την αρχη ή το φιναλε)

Το φιναλε που ουσιαστικα ειναι το μαγκαφιν του επεισοδιου και ανοιγει το lore, εμενα μου αρεσε και μου φανηκε ενδιαφερουσα προοπτικη για το μελλον -κ ας ηταν κοντρα σε ενα κομματι του lore οπως το ειχε συλλαβει ο Λουκας back in the day-. Επειδη υπαρχει ο Φιλονι, αν και κοντρα στον Λουκας νομιζω θα το χειριστει καλα, οπως χειριστηκε και τοσα αλλα στο lore της Δυναμης. Αν δεν υπηρχε ο Φιλονι θα ελεγα «μα τι μαλακες ειναι παλι θα πηδηξουν το lore κ θα κανουν δικα τους :stuck_out_tongue: “.Kαλο τυρακι για τη συνεχεια

Καααααλο ήταν νταξ, η μπραντα star wars να πω την αληθεια με κραταει για τα επομενα, αν ηταν η χ ψ σειρα ασχετη με το star wars αλλα κατι δικο της, θα περιμενα να βγουν 1-2 ακομα για να αποφασισω αν θα το συνεχισω… θελω να πιστευω οτι θα ανεβει στα επομενα επεισοδια.
Νομίζω οτι αν ηταν animated επεισοδιο μιας animated σειρας θα δουλευε καλυτερα, σαν live action tv show ομως δυσκολα ετσι…

1 Like

Ο Φιλονι έχει συζητήσει άπειρα με τον Λουκας για το lore εν όψει της σειράς, οπότε μάλλον το cliffhanger ήταν εν γνώσει του Λουκας.

Δεν ξέρω τι περίμενες να δεις. Και δεν πηγάζει από πουθενά το ότι ο Φιλονι δεν είναι καλός σε live action σκηνοθεσία. Το επεισόδιο ήταν ΑΨΟΓΟ σκηνοθετικά. Βέβαια οκ αν λες εσύ κάτι μέτριο προς καλό αυτό σημαίνει τέλειο, άρα ολα καλά.

1 Like

Η φαση πχ που ο Μαντο γνωριζει τον Νολτε και σχεδον αμεσως τον βοηθαει, ειναι προφανης σκηνη που δουλευει σε cartoon με δυο ατακες κ λιγο goofyness αλλα σε live action λες οκ, θελω κ κατι παραπανω, οπως κ το trainning του για να καβαλησει το πλασμα ηταν κλασσικη σκηνη που σε animated τυπου 20λεπτου clone wars δουλευει αλλα σε live action οχι… Σιγουρα δουλευουν και σε ταινιες, αλλα αυτες τις ταινιες τις κανει ο Λεονε οποτε υπαρχει ενα χασμα που δεν ποσοτικοποιειται οσο κ αν αγαπαω τον φιλο Ντεηβ…επισης το pace ηταν εμφανως προβληματικο με λιγο βιαστικες σκηνες και μεταβασεις πχ απο την πληρωμη του σε μια λιγο αχρωμη σκηνη που εφτιαξε το εξαρτημα του ωμου (ωραιο κομματι του lore αλλα λιγο ακομψα βαλμενο κ χωρις κατι εξτρα) κτλ

νταξ δν ειρωνευτηκα, γνωμη ειπα αλλα οκ, εφοσων λοιπον εγραψες το αψογη με κεφαλαια ολα καλα κ απο εδω :blush:

Παμε παρασκευη το 2ο

1 Like

Ωραιο ηταν αλλα μου βγαλε κ μενα μια αισθηση φαν μεηντ. Φανταζομαι εσκεμμενα

Εγώ πάντως το “fan made” χαρακτηριστικό το βάζω στα θετικά… μακάρι πολλές από τις σειρές και ταινίες που έχουμε δει τόσα σίκουελ που έχουν βιάσει την γνήσια ιστορία (όπως βιάζουν το Terminator εδώ και 16 χρόνια) να ήταν fan made… ΣΙΓΟΥΡΑ θα βλέπαμε κάτι πολύ πιο τίμιο.

Μου άρεσε και μένα πάντως…

1 Like

Το ξαναδα κ μου αρεσε πιο πολυ. Πολυ ωραιο σαουντρακ. Ειδικα το κομματι στο μπαρ στην αρχη που με παρεπεμψε στις Ανδεις κ ενα συμφωνικο απειλητικο ξεσπασμα προς το τελος της μαχης με το ντροιντ. Επισης κορυφαιο κονσεπτ αρτγουορκ στα εντ κρεντιτς

3 Likes

Όντως καταπληκτικό artwork στο τέλος.Η μουσική δε μου έκανε τόσο εντύπωση.Απαρατήρητη πέρασε.Το επεισόδιο ήταν καλό και σε ξεκάθαρο star wars κλίμα.Ήλπιζα σε μεγαλύτερη διάρκεια.Μακάρι τα επόμενα επεισόδια να είναι 50λεπτα.Prince Oberyn καλός κιας μην τον είδαμε.

I HAVE SPOKEN

3 Likes

To soundtrack εμενα μου αρεσε παρα πολυ


Ειναι απο τον φιλο που εκανε τη μουσικαρα του Creed, νομιζω κανει καραμπαμ :stuck_out_tongue:
4 Likes

Πολύ ωραίο το πρώτο επεισόδιο και σε star wars κλίμα όπως σωστά γράψατε.
Δεν είναι κάτι να σε ξετρελανει, αλλά σίγουρα με κέρδισε από τα πρώτα λεπτά.
Περιμένω πως και πως το επόμενο

ωραιο ηταν, το pacing οντως εχει θεμα. Που το ακουσαν εκει στη ντιζνεη+ το 38λεπτο επεισοδιο; ηταν επισης γυρισμενο ετσι σαν short story σχεδον, που καλα πρεπει να βαλεις εσυ τα κενα, σχεδον περιληπτικα, σαν επεισοδιο ανθολογιας. εννοειται συνεχιζουμε, θετικες πρωτες εντυπωσεις και το reveal στο τελος αψογο.

εδιτ: χρονικα ξερει κανεις να μου πει βρισκομαστε, επιασα καποιες αναφορες αλλα βαριεμαι να το κοιταξω παραπανω

ειμαστε 5 χρονια μετα απο το return of the jedi…

μολις ειδα και το 2ο επεισοδιο…μου αρεσε παρα πολυ αλλα ρε γμτ ειναι πολυ μικρα στην διαρκεια τους…ηταν μολις 29 λεπτα…

Κοιταξε, το αψογη το εβαλα σε κεφαλαια για εμφαση και τονισμο στην προταση. Οπως δηλαδη κανω παντα. Για να δωσεις εμφαση στον γραπτο λογο, ειτε βαζεις bold ειτε βαζεις κεφαλαια, ε εγω εβαλα το δευτερο.

Οσο για τα αλλα, δεν χρειαζεται καθολου headcanon ή σοφιστικε απαντησεις.

  • Ο Νολτε εχει σαφες κινητρο για να τον βοηθησει, το οποιο εχει δηλωσει ηδη πολλακις στο επεισοδιο, και το επαναλαμβανει και στο δευτερο επεισοδιο. Θελει να καθαρισει η περιοχη του απο την βρωμα των Mercenaries. Ταυτοχρονα, ειναι ενας απλος αγροτης σε εναν απομακρυσμενο κοσμο, ο οποιος βρισκει τυχαια εναν αγνωστο και τον βοηθαει. Που μαλιστα λεει πως τον βοηθαει γιατι δεν εχει ξαναδει απο κοντα ποτε Mandalorian, και αυτο υποδηλωνει και λιγο θαυμασμο.

  • Το training του για να καβαλησει το Blurrg ειναι απο τις καλυτερες σκηνες ΙΜΟ, γιατι δειχνει βαθος στο lore, που το αναφερει κιολας, και δινει μια ακομα ανθρωπινη διασταση στον Mandalorian.

  • Για το pace διαφωνω καθετα, μιας και μιλαμε για τηλεοπτικη σειρα, και οχι ταινια, κατι που μου δινεται η εντυπωση πως μερικες φορες ξεχνιεται στο παρον τοπικ και στην παρουσα κουβεντα. Η φαση με το beskar ας πουμε εχει γενικα λαβει διθυραμβους παντου, ασχετα αν δεν σου αρεσε εσενα. Οι περισσοτεροι κριτικοι παραπονιουνται για “αργο” επεισοδιο χωρις πολλους διαλογους, εσυ λες για βιαστικες μεταβασεις, οκ δε θα πεθανουμε κιολας.

Εμενα μου φανηκε αψογο οπως εγραψα, γιατι ηξερα πως δεν βλεπω ταινια Star Wars αλλα ενα διαφορετικο medium. Αυτο παει γενικα ως σχολιο για τα παραπονα περι διαρκειας κτλ. Δε θελω ταινια Star Wars απο το Mandalorian. 8 επεισοδια απο 30 εως 40 λεπτα για μενα ειναι ιδανικα. Με “βιαστικο pacing” αν ειναι αναγκη. Δε με ενδιαφερει. Σημασια εχει οτι μετα απο 3 χρονια βλεπω επιτελους κατι στο συμπαν του Star Wars που μου δινει full immersion, escapism και με κανει να ξεχναω οτιδηποτε αλλο οσο το βλεπω.

Στα του 2ου επεισοδιου: Επος, αριστουργημα, καταπληκτικο, κτλ. Επεισοδιαρα με μολις 2 ηθοποιους στην πραγματικοτητα, και μερικες σκηνες που ειναι ηδη all time classic στο συμπαν του Star Wars. Πραγματικα μακαρι να περασουμε σε μια εποχη που οι ιστοριες Star Wars θα μας δινονται μεσω τηλεοπτικων σειρων σχεδον αποκλειστικα, γιατι η Disney με την μεγαλη οθονη δε μου εμπνεει εμπιστοσυνη πλεον.

1 Like

Βασικα αν εβγαιναν ολα μαζι δεν θα με ενοχλουσε και 25 λεπτα να ηταν το καθένα.
Να περιμένεις μια εβδομάδα για μισαωρο επεισοδιο ειναι μλκια… .

Η λυση ειναι απλη, τα αφηνεις να μαζευτουν και βλεπεις μια ταινια μεγαλου μηκους στις 27 Δεκεμβριου :stuck_out_tongue:
Εμενα δε με ενοχλει η διαρκεια, βρισκω ως τωρα και τα δυο επεισοδια γεματα ουσια, οποτε με καλυπτουν.