Μαδερφακιν star wars

Όντως πολύ ωραίο το δεύτερο επεισόδιο…όμως quintom έστω ένα τεταρτάκι ακόμα το θέλουμε…

1 Like

Που να αντεξω ρε;

1 Like

Στα ευχάριστα η ντισνει λέει πως έβαλε μυαλό και δεν θα συνεχίσει να βγάζει ότι ναναι σε ταινίες που απλά να λέει σταργουορς… Στα ακόμα πιο ευχάριστα τεράστιος σεβασμός στολ λορ που ουσιαστικά βοήθησε πάρα πολύ και ο ίδιος ο φιλονι να φτιαχτεί… Εξαιρετική δουλειά, δεν με προβληματίζει ο χρόνος αλλά η ποιότητα και από αυτήν έχει μπόλικη… Το μόνο ίσως παράπονο να είχαν λίγο παραπάνω χρώμα κάποιες σκηνές, που ίσως είναι πιο άχρωμες λόγω του ότι παρακολουθούμε ένα mandalorian και όχι ένα χαρούμε τζενται… Πάμε και στα σποιλερ

σκηνή με ig και mandalorian να παλεύουν μαζί είναι για standing ovation και θέλω πάρα πάρα πάρα πολύ να δω που το πάνε με το μωρό

Υ. Γ. Δέν ξέρω όμως πως θα μου φαίνονταν όλα αυτά αν δεν ήμουν φαν, ίσως για τους απέξω να είναι μια βλακεια και μισή…

1 Like
  • δε διαφωνω για τα κινητρα του Νολτε κ τη σκηνη αυτη καθαυτη, περιεγραψες απλα τη σκηνη με λογια
    -επισης ουτε η σκηνη καθαυτη ήταν κακη με το trainning ουτε η αναφορα στο παρελθον του clan των Mandorians και των skills τους, την περιγραφεις κ αυτη ως εχει κ ειδαμε

Προφανεστατα δινεις βαση στο lore και την εικονογραφια, απολυτως λογικο κ αναμενομενο.
Στο τριτο point εχω ”θεμα” που απο αυτο επηρεαζονται και οι δυο σκηνες κ χανουν ποντους για μενα, στο οτι ειναι πολυ γρηγορες κ βασικες, σαν animated σειρα και δεν κανουν establish το περιεχομενο τους σε τηλεοπτικους ορους τοσο ευδιακριτα.
Δεν ξερω τι σχεση εχει ο κινηματογραφος με την τηλεοραση στο κομματι αυτο ή τι ειπε ο χ ψ για τη σκηνη με το beskar -δε με ενδιαφερει γτ δεν στηριζω το γουστο μου ή την συζητηση περι αυτου σε αποψεις τριτων-, ξερω οτι στις animated σειρες που το suspension of disbelief ειναι πιο εντονο λογω του format μπορουν τετοιες σκηνες να λειτουργησουν πιο αποτελεσματικα σε σχεση με το live action που ο θεατης αλληλεπιδρά πιο αμεσα με τον ζωντανο χαρακτηρα και τα πιο ρεαλιστικα sceneries. Θελουν λιγο χρονο παραπανω.
Προφανώς το μονταζ αν δουλευτει καλα κανει τους χρονους πιο μικρους στο pace κ δεν ενοχλει αλλα ισως κ να κανει elevate μια σκηνη, οταν εδω ομως μιλαμε για ενα western oriented scify show, εξ ορισμου θα πρεπει να «παιξεις» κ με το pace του western που θες να υιοθετησεις σαν υφος.
Προφανως ομως -και δε καταλαβαινω γτ κανουμε καν κουβεντα αλλα τεσπα χρονος υπαρχει- θες escapism κ immersion και με «βιαστικο pacing αν ειναι αναγκη». Οποτε προφανως αφου αυτα τα κομματια (μονταζ κ editing κ εξ επακολουθως σκηνοθετικα, σεναριακα κτλ) τα περνας σε δευτεροτριτη μοιρα γτ θες πολυχρωμες εικονες δραση προσχηματικους χαρακτηρες κ lore, προφανως και το πρωτο επεισοδιο ηταν «αριστουργηματικο», προφανως κ τα prequel δεν ειχαν κανενα θεμα αφου προσφεραν escapism κ immersion κ lore κτλ, προφανως κτλ κτλ 2 χρονια τα λεω :stuck_out_tongue: .

Κ μενα μου αρεσε οπως ειπα το επεισοδιο αλλα οκ, περιμενα κατι καλυτερο σε αρκετους τομεις δεδομενου budget, πλατφορμας disney, τεχνικου team κ παραγωγης. Με ενα 50λεπτο επεισοδιο μπορει να ειχαμε πιο στοιβαρο αποτελεσμα.
Αν κ δεν μ αρεσε σα σειρα overall, πριν το Mandalorian για καποιο λογο ειχα στο νου το ποσο γαματα ειχε ξεκινησει το GoT με χαρακτηρες μερη κτλ (δεδομενου ενος high concept fantasy tv show) κ το ποσο καλα ειχε διαχειριστει τα παντα σε καθε ειδους τεχνικο αλλα κ σεναριακο θεμα. Ηλπιζα οτι κ εδω θα υπηρχε κατι αναλογο με set up του underworld κοσμου του post-Empire συμπαντος, του aftermath κ του υπολοιπου συμπαντος, χαρακτηρες μια παραπανω κτλ κ ακομα πιο ευκολα γτ μιλαμε για ενα ηδη established συμπαν. Τα εκανε σε ενα βαθμο -κ γιαυτο οκ μου αρεσε κ πανω κατω το επεισοδιο-.
Η σειρα ομως στο 1ο τουλαχιστον επεισοδιο πηγε με την animated ala clone wars/rebels λογικη. Δε με χαλαει δεδομενου οτι οι απαιτησεις μ απο το Disney wars ειναι πιο χαμηλα απο τον πατο + rebels/clone wars γαμανε, δεν ειναι κ η καλυτερη μου γτ τα παραπανω ολα, ηθελα live action σειρα με οτι αυτο επακολουθει κ οχι live action σε animated ορους.
Ισως κ γ Disney παει προσεκτικα για να κερδισει το κοινο της ξανα με κατι πιο απλο κ αμεσο για ολες τις ηλικιες κ μετα να το εμπιστευτει πιο πολυ κ να δωσει κ αλλα green lights για κατι παραπανω.
Μπορει απο το 2ο-3ο επεισοδιο να οφεληθει απο αυτο το αμαλγμαμα λογικης animated σειρας σε live action και οντως να παει μπαλα. Μακαρι, δεν εχω ιδεα. Το ξαναειδα το επεισοδιο κ μου αρεσε πιο πολυ απο την πρωτη φορα. Ειναι οντως πολυ fun to watch, escapism 110%, ωραιες αναφορες στο lore, καλο μαγκαφιν του φιναλε, το western like υφακι ενδιαφερον κτλ… Αλλα πως ειχε θεματα ε για μενα συνεχισε να τα εχει.

Αντε αυριο βραδυ το 2ο

Και μια σκεψη

προφανως πουτσα πολλων, αλλα αν ο baby yoda συνδεθει με τον Palpatine κ ενα secretret ressurection like plan απο τους εναπομηναντες αυτοκρατορικους, ε θα ξενερωσω λιγο, θα ηθελα η σειρα να συνδεθει το λιγοτερο δυνατο με ολο το μαυρο χαλι που εφερε ο JJ κατα βαση κ μετα ο Johnson. Δεν με ενδιαφερει το “lore” της ST, σχεδον το χω διαγραψει απο το μυαλο μου :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι δεν διαφωνουμε σε τιποτα ουσιαστικο με ολα οσα εγραψες. Απλως καποια στιγμη θα πρεπει να καταλαβεις (γιατι για μενα δεν κανει καμια διαφορα στην ζωη μου) πως οι διαφορες προσδοκιες και τα διαφορα prerequisites που εχεις θεσει στο μυαλο σου για το πως πρεπει να ειναι μια ταινια ή μια σειρα Star Wars (ή οτιδηποτε αλλο στον κινηματογραφο βασικα) ειναι απλως μια οπτικη, αναμεσα σε χιλιαδες αλλες. Δεν υπαρχουν απολυτοι κανονες στην τεχνη, και ενα “λαθος pacing” για σενα, μπορει να λειτουργει μια χαρα για πολυ αλλο κοσμο, οπως και το αντιστροφο.

Εγω δεν βλεπω πουθενα live action με animated ορους, αυτο ειναι μια ανακαλυψη λογω bias… βλεπω προς το παρον μια υπεροχη τηλεοπτικη σειρα, με 2/2 εκπληκτικα καλα και καλογυρισμενα επεισοδια. Μακαρι να κανουν το 8/8, και απο οτι μαθαινω εχει ηδη αρχισει η παραγωγη για δευτερη σεζον, οποτε ολα καλα.

Για μενα απο το να καταντησει οπως κατεντησε το Breaking Bad ας πουμε στις τελευταιες 2 σεζον, χιλιες φορες το “απλοικο” στυλ του Mandalorian.

1 Like

5 Likes

3 Likes

Τι ΕΠΙΚΟ επεισοδιο ηταν αυτο;

1 Like

Παρα πολυ καλο και το 3ο επεισοδιο, αν και μου αρεσε ελαχιστα λιγοτερο απο τα 2 πρωτα, κυριως γιατι εχω ηδη δει τα John Wick :no_mouth:

1 Like

Nαι αλλα στο τελευταιο δεκαλεπτο πανυγηρισες λιγο παραπανω ε; :blush:

I know i did, με ακουσε ολος ο οροφος :laughing:

1 Like

Περιμενα κατι καλυτερο προσωπικα :stuck_out_tongue:
Δεν με τρελαινει το pure action, θελω πιο πολυ βαθος στο Star Wars μου. Χωρις να λεω οτι δεν ηταν καλη σκηνη, απλα θα προτιμουσα να κανει παλι τα δικα του το μικρο Yoduski ξερω γω. Γενικα εξαιρετικη η σειρα, απλως τα επεισοδια 1 και 2 μου αρεσαν λιγο περισσοτερο

2 Likes

Νταξ λιγο too much 2η φορα force tricks απο τον μικρο σε σερι επεισοδιο, προσωπικα το να δω mandalorians σε live action να κοβουν κωλους ηταν απωθημενο ετων.
Το 2ο ομως ειναι ακομα μισο κλικ το καλυτερο νομιζω εκ των 3ων μεχρι τωρα

2 Likes

ωραιο και αυτο, αλλα ναι, αισθητικα και μονο καλυτερο το 2το

Καιρο ειχα να περιμενω σειρα βδομαδα με βδομαδα, πλακα εχει

Nταξ οπως ελεγα κ εδω στη κυρια, μου θυμιζει η φαση τα σαββατα μικρος που ξυπναγα νωρις να προλαβω τα κινουμενα σχεδια και να λιωσω μεχρι το μεσημερακι… οκ μισαωρο μεν μονο τωρα :stuck_out_tongue: still γαμω τις φασεις

Στο σημερινο το μονο σημειο που βρηκα οκ απλα, ηταν το infiltration κ το πιστολιδι, ηταν λιγο flat αν εχεις δει John Wick :stuck_out_tongue: αλλα οτι σχετιζεται με mandalorian clan απλα λιωνω

Πιο overrated χαρακτήρας από τον Boba Fett δεν υπάρχει σε όλο το Star Wars πάντως, κι ας μην θεωρείται πλέον Mandalorian.

Εγώ πάντως την αναφορά σε John Wick την έκανα γιατί στην φάση που βγαίνει έξω και χτυπάνε όλα τα καμπανάκια των bounty hunters με το νέο “bounty”, ενώ ο Απολλο Κρηντ προσπαθεί να μην προδώσει ακριβώς τον protege του αλλά του λέει ότι παραβίασε τους όρους του Guild, είναι ΚΑΡΜΠΟΝ από το John Wick 2 που χτυπάει συναγερμός στους bounty hunters της Νέας Υόρκης (οι οποίοι για κάποιον λόγο είναι περίπου 3 εκατομμύρια :joy: )

2 Likes

^ Σπόιλερ αλέρτ :exclamation:

Προσπαθούσα να τα κρατήσω για να τα δω μαζεμένα, το χάιπ από τα πρώτα δύο έπεσε βαρύ, σήμερα το βάζω μπροστά.

1 Like

Ο Boba Fett τι σχεση εχει με τη σειρα;

Καμία (σχεδόν), απλά τον θυμήθηκα γιατί υπάρχει μερίδα κόσμου που είναι χωρίς λίγο πωρωμενη μαζί του… Και λόγω αυτού υπάρχουν οι Mandalorians ως faction στο Star Wars

1 Like

Ο φιλόνι έχει κάνει το 3 στα 3 μέχρι στιγμής και επίσης δεν παίζει να τα σκατώσει μετά, άρα ναι το mandalorian λογικά θα είναι ότι καλυτερο έχει συμβεί στο sw στα 10’s… Κρίμα για το rogue one που ήταν το διαμάντι της δεκαετίας να χάσει την πρωτία στο 90’…

1 Like

Στα ´10σ για μενα σχεδον απιθανο να υπαρξει κατι καλυτερο του clone wars/rebels στο saga, μακαρι να χωθει εκει κ το mandalorian somehow

1 Like