Μαδερφακιν star wars

Τα clone wars τα έχω κατατάξει στα 00s (λάθος μου) αλλά το rebels είχε πολλά βαρετά επεισόδια, πράγμα που δεν μου είναι εύκολο να ξεπεράσω…

Clone Wars 9.5/10
Rebels 9/10
Rogue One 10/10
Solo 8/10
Mandalorian 9/10 (με ανοδικές τάσεις)
The Force Awakens 5/10
The Last Jedi 1/10

2 Likes

Clone Wars 9.5/10 ΝΑΙ
Rebels 9/10 ΝΑΙ
Rogue One 10/10 ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
Solo 8/10 για με 7/10
Mandalorian 9/10 (με ανοδικές τάσεις) για με 9,5 (με ανοδικές τάσεις)
The Force Awakens 5/10 για με 7/10
The Last Jedi 1/10 ας είμαστε ειλικρινής 0/10 ήταν όλο λάθος

1 Like

Clone wars 9/10 Η καλύτερη animated σειρά
Rebels 8/10 πολύ τίμιο με μερικά βαρετά επεισόδια όμως
Rogue one 9.5/10 ίσως η καλύτερη ταινία επί disney
Solo 7/10 τίμιο
Mandalorian 8/10 με ανοδικές τάσεις
The Force Awakens 7,5/10 σε γενικές γραμμές μου άρεσε και επίσης chewie we’re home
The last Jedi 4/10 Είχε πράγματα που λάτρεψα {Rey/Kylo vs everyone σκηνή} και πράγματα που μίσησα {η υπερβολική δόση φεμινισμού, το άκυρο χιούμορ, η χρησημοποίηση του Λουκ και και και}

Συμφωνω σχεδον με τον γαβρο απο πανω.θα εδινα λιγο περισσοτερο σε FA και solo…

1 Like

Μπορει να εβαζα κανα 8 στο TFA οταν βγηκε, αλλα πλεον που εχω δει πολυ καλυτερες ταινιες απο την Disney (R1 & Solo) αλλα και πλεον 4 χρονια μετα που εχει φυγει ο ρομαντισμος, συνειδητοποιω οτι το TFA ηταν βασικα η αρχη του κακου. Χωρις να θελω να δωσω κανενα ελαφρυντικο στον RJ (σε ψαχνουμε), η θεση στην οποια εβαλε τον Luke o JJ Abrams ηταν μεχρι ενος σημειου αδιεξοδο.

Ο Abrams βασικα εθεσε το ερωτημα στον εαυτο του “πως θα εχω τον Luke στην ταινια, χωρις να κλεψει την παρασταση απο ολους τους νεους πρωταγωνιστες?” και επειδη δεν μπορουσε να βρει απαντηση, οπως θα εκανε ενας πραγματικα καλος σεναριογραφος, αποφασισε να μεταθεσει το προβλημα στον δημιουργο της επομενης ταινιας, και τον πεταξε σε ενα νησακι για 2 ωρες κινηματογραφικου χρονου.

Αν συνυπολογισεις το οτι με εξαιρεση τα πρωτα 45 λεπτα της ταινιας και την υπεροχη εισαγωγη της Rey και του Finn (με ομορφες ιστοριες κι οι δυο σχετικα), η ταινια ειναι απλα ενα remake του A New Hope, με το πραγματικα ξεδιαντροπο Death Star 2.0 και με γελοιοτητες οπως η καταστροφη του New Republic ως σποντα κατα των prequels, τοτε δυστυχως η ταινια αποδομειται αρκετα. Η παρελθοντολαγνεια δεν αντεχει στον χρονο, και για μενα το TFA εχει γερασει παρα πολυ ασχημα, την στιγμη που βλεπω πολυ ευχαριστα την original τριλογια 42 και 36 χρονια μετα, για 10η φορα ξερω γω.

Ο καθενας φυσικα εννοειται πως εχει διαφορετικα γουστα και προτιμησεις, απλα πραγματικα οσο περναει ο καιρος, τοσο συνυπευθυνο βρισκω τον Abrams για την αποτυχια της παρουσας τριλογιας, και το οτι φερνει πισω τον Palpatine κανει λιγο γελοια την φαση κατα την γνωμη μου, αν και θα περιμενω να δω την 3η ταινια και σε τι μορφη θα ειναι αυτη η επιστροφη. Ο λογος που δινω ενα 5 στο TFA πλεον ειναι γιατι εισηγαγε ωραιους νεους χαρακτηρες, τους οποιους φυσικα τους πηρε και τους βιασε ο RJ στην επομενη ταινια. Τουλαχιστον μετα το TFA με ενοιαζε τι θα γινει με την Rey και τον Finn. Τωρα δε με νοιαζει καν.

Για το Solo μαζι σου, του εβαλα 8 αλλα του εβαζα ανετα και 8.5. Αδικημενη ταινια.

1 Like

Το solo το εφαγε η παπαρια last jedi…
Συμφωνω για το force awakens αλλα και παλι το βλέπω πολυ ευχαριστα και μου αρεσει…

Εγώ το force awakens έχω να το δω καιρό {από το 17 πριν το last jedi} οπότε παίζει η άποψη μου να έχει αλλάξει και λίγο όσον αφορά την νοσταλγία. Προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος στο conclusion του αγαπημένου μου χαρακτήρα {han solo} και γενικά δεν με πείραξε τόσο η βαρύτητα στο παρελθόν αν και ισχύει φουλ ότι ήταν μια αντιγραφή του a new hope.

Όσον αφορά τα καρφιά για τα prequel να τονίσω πως πιο εύκολα βλέπω την sequel τριλογία και τα side stories από τα prequel. Με λίγα λόγια θεωρώ τα prequel την πιο αδύναμη μεταφορά του sw στην μεγάλη οθόνη. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα σιχαίνομαι ή ότι είναι κακές ταινίες.

ΩΧΩΧΩΧ

1 Like

Αυτό ισχύει για force awakens, solo και rogue one να διευκρινίσω :sweat_smile:

Ο καθενας οπως την βρισκει, προσωπικα εχω δει το TFA μαλλον καπου 4 φορες και το TLJ 2.5… και δε θα τα ξαναδω ποτε μαλλον. Δεν εχουν κατι να μου προσφερουν κινηματογραφικα, ουτε δυνατες σκηνες, η ιστορια ειναι ανυπαρκτη και οι χαρακτηρες φλατ. Αντιθετα τα prequels τα εχω δει τουλαχιστον 10 φορες το καθενα, και τα θεωρω κλασεις ανωτερες ταινιες.

Το Rogue One γενικα ειναι μια εξαιρετικη ταινια, περα απο καλη Star Wars ταινια (γιατι οι Star Wars ταινιες… ΔΕΝ ειναι και παρα πολυ καλες ταινιες, οχι, ουτε οι 3 παλιες) αλλα δε μπορω να με φανταστω να το βλεπω ξανα και ξανα, αν και ηδη το εχω δει 5-6 φορες.

Με το SOLO καπου τα ιδια, το εχω δει 3 φορες ως τωρα αλλα σιγουρα θα το ξαναδω στο μελλον.

Ανεξαρτητα απο αυτα ομως, τα καρφια του JJ προς τα prequels ηταν απλα εμετος. Μεχρι που ηθελε να εχει καπου εναν σκελετο του Jar Jar Binks υποτιθεται στο καστρο της Maz Kanata. Μιλαμε για ξεφτιλικια απο κολλημενους ανθρωπους με μυαλο το πολυ 17χρονου. Αυτοι που περασαν μια δεκαετια της ζωης τους λεγοντας πως ο Λουκας τους βιασε την παιδικη ηλικια και τους κατεστρεψε το Star Wars, ειναι και οι αμεσα υπευθυνοι που πηραμε μια πολυ αδυναμη sequel τριλογια που δε θα μεινει στην ιστορια ως κατι αξιολογο ή σημαντικο.

4 Likes

Είδα σερί τα 3 πρώτα επεισόδια του Mandalorian.

Δεν καιγόμουν και τόσο να το δω, γενικά η ξενέρα από τις ταινίες ήταν τόσο μεγάλη που ακόμα και όταν έκατσα να ξαναδώ μετά από καιρό την αρχική τριλογία δεν την ευχαριστήθηκα και τόσο.

Anyway δηλώνω αρκετά εντυπωσιασμένος. Κυρίως με την τεράστια αυτοσυγκράτηση που έδειξαν να μην το γεμίσουν με μαλακίες.Απλή ιστορία, αναφορές σε γουέστερν, μακριά από Skywalker, δεν είναι γεμάτο με κλεισίματα του ματιού στις κλασικές. Το ωραίο είναι πως όσο πάει γίνεται καλύτερο. Από το απλά οκ πρώτο επεισόδιο, στο καλό δεύτερο και το εξαιρετικό τρίτο που κατάφερε να κάνει το αδιανόητο. Να με κάνει να ανυπομονώ για νέο Star Wars.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

2 Likes

εχει βγει και το 4ο το οποιο δεν εχω προλαβει να δω ακομα…

1 Like

Το 4ο πιστευω πως ισως εισπραξει και την μεγαλυτερη αδιαφορια και γκρινια εδω μεσα λογικα, γιατι δεν ειναι αντριλα γεματη δραση.

Εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο το 3ο. Πανεμορφα σκηνικα, η μουσικη πολυ ομορφη, και επιτελους αναπτυξη χαρακτηρων σε ολο το επεισοδιο, κι οχι μονο μεσω 2-3 oneliners. Το Γιοντουσκι απλα αγαπη μονο, και ειδαμε και Loth Cat, Klatooinians, AT-ST επιτελους οπως θα επρεπε να ειναι για να προκαλεσει τον τρομο που σκοπευε, και Pedro Pascal να δινει καταπληκτικη ερμηνεια μεσα απο ενα κρανος. Γενικα ενα τετοιο επεισοδιο χρειαζοταν παρα πολυ σε αυτην την φαση.

Mid season βαθμολογιες:
1, Pilot 10/10
2. The Kid 10/10
3. The Sin 8/10
4. Sanctuary 9/10

Ωχ βγηκε 4ο;
Πως νομιζα οτι βγαινει πιο αργα/σαββατο ξημερωμα :persevere:

@_Dead ελπιζω να εχεις δει clone wars/rebels γτ η σειρα εχει ενα πολυ εντονο feeling/connection με αυτες στο υφος κτλ (εχουν κ ιδιο παραγωγο). Αν οχι, θα σου ελεγα να τις τσεκαρεις κ αυτες!

Κάθε Παρασκευή ξημερώματα βγαίνουν, για Ελλάδα

ωραιο και το 4ο…

Δεν έχω ασχοληθεί με καμιά σειρά Star Wars πέρα από το Mandalorian τώρα. Σε αυτά που λες με έχει αποθαρρύνει το σχέδιο στο animation και μια ταινία σχετική που είχα δει και μου φάνηκε κακή.

1 Like

Μεγαλο κεφαλαιο αλλα περιληπτικα ναι η ταινια clone wars που αποτελεσε προλογο για τη σειρα ειναι μετριοτατη οπως κ πολλα επεισοδια στις 2 πρωτες σεζον απο τις 5 συνολικα (περιμενουμε 6η συντομα) αλλα απο κει κ μετα η σειρα αγγιζει peaks που οριακα ξεπερνανε κ τις καλυτερες στιγμες των ταινιων καποιες φορες, ενω το rebels αφορα τη περιοδο λιγο πριν το a new hope, κλεινει ανοικτα μετωπα απο τα prequels κ τα clone wars (ενω το cast ειναι νεο, επαναφερει καποιους κεντρικους χαρακτηρες οσο χρειαζεται, σου δειχνει το aftermath της γεννησης της Αυτοκρατοριας κ το μελλον των υπολοιπομενων Jedi κτλ), κανουν περασματα (κ οχι μονο) γνωστοι χαρακτηρες κ στα καλα του επισης για μενα ισως ειναι το αγαπημενο μου star wars κομματι του saga. Και τα δυο δινουν τρομερο lore στο θεμα Force και ways of the Force, στα διαφορα tribes οπως οι Mandalorians, στα politics κατα τη διαρκεια κ μετα των clone wars κ παρα πολλα αλλα…
Γενικα το σκιτσο ουτε εμενα ηταν το καλυτερο μου (Νταξ ειχε κ πενιχρο budget) αλλα φτιαχνει πολυ στο Rebels κ απο οτι φαινεται απο τα trailers θα ειναι πολυ δυνατο στην επερχομενη final season του Clone wars. Αξιζει 110% κατα τη γνωμη μου να ασχοληθει κανεις μαζι του και να του δωσει κ τον χρονο που απαιτει για να ρολαρει μιας κ αποζημιωνει οσο δε παει αν σου αρεσει το συμπαν του Star Wars…ο Filoni δημιουργος κ των 2 ειναι κ producer μαζι με τον Favreau στο Mandalorian.

4 Likes

6 σεζον εχουν βγει και περιμενουμε την 7η :stuck_out_tongue:

Η ταινια Clone Wars ειναι οντως μετριοτατη.

Τα επεισοδια των πρωτων 2 σεζον εχουν σταθει πολυ καλα στον χρονο, και σε rewatch ειναι πολυ καλυτερα απο οτι τα θυμομουν. H κορυφη του Clone Wars ειναι οντως σεζον 3 και 4 παντως, και με πολυ δυνατα επεισοδια σε 5 και 6. Το Rebels ειναι κορυφαιο σε σεζον 2-3-4.

Δεν εχω κανενα θεμα με το animation προσωπικα, μου φαινεται και στις δυο σειρες πολυ καλο, η σειρα που με χαλαει ειναι το Resistance γιατι ειναι σαν φτηνο anime.

Κατα τα αλλα ειναι οπως τα λεει ο Lupiin.

1 Like