Starsailor

Δεν είχε τύχει μέχρι τώρα να ακούσω κάτι από αυτήν την μπάντα, τουλάχιστον όχι συνειδητά, γιατί ακούγονται αρκετά, ειδικά πχ το Poor Misguided Fool.

Τώρα που τους πρόσεξα λιγάκι, μου άρεσαν ιδιαίτερα! Όπως και οι Air. Θα ανοίξω αντίστοιχο θρεντ :stuck_out_tongue:

Λοιπόν για πείτε για Starsailor. Σας αρέσουν; :slight_smile:

Πάρτε και αυτά τα λινκς να τσεκάρετε τα αγαπημένα μου κομμάτια από δαύτους ως τώρα:

Poor Misguided Fool
http://www.youtube.com/watch?v=NWrmfdsKjsQ

Silence is Easy
http://www.youtube.com/watch?v=bjCjkRoXLMk

Four to the floor
http://www.youtube.com/watch?v=oeXWyXlGkyg

Alcoholic
http://www.youtube.com/watch?v=tOL07_hSxT8

Ωραίο και ευχάριστο γκρουπάκι. Τους είχα δει στο Rockwave του 2004! Έχουν συνεργαστεί και με τον Phil Spector ε, όχι αστεία!
Από την άλλη οι Air διεκδικούν με πολλές αξιώσεις τον τίτλο του πχιο βαρετού συγκροτήματος των τελευταίων ετών…:!:

:frowning:

Καλά σου, ρε.

Είχαν έρθει στην Ελλάδα; :-k Πφ, νταξ ως το 2004 δεν είχα επαφή με την πραγματικότητα :stuck_out_tongue:

Ε δεν είπες όμως αν έχεις κανα αλμπουμ κτλ. ¶ντε μίλα!

Ευχαριστο γκρουπακι, οντως.

Πωωωω,τι θυμήθηκες τώρα!Χρόνια είχα να ακούσω αυτό το όνομα.Θυμάμαι κάτι κριτικές στο Rock ‘n’ roll που τους λέγανε διαδόχους των Radiohead και κάτι τέτοια τρελά.Καλή μπάντα,αλλά τώρα πια δεν τρελένομαι και ιδιαίτερα για τα τραγούδια τους.Επειδή όμως έχω καιρό να ακούσω θα τους δώσω μια ακόμη ευκαιρία και θα επανέλθω.

τα κομματια που χεις ποσταρει ειναι παρα πολυ ωραια

γενικα θυμαμαι οτι ακουγωνται ευχαριστα

εχουν κυκλοφορησει και ενα dvd

ο τραγουδιστης μοιαζει με τον γιοακιμ φινιξ ή ειναι η ιδεα μου??? :slight_smile:

Xaxa…Ναι…οντως μοιαζει…:lol: Ωραιο γκρουπακι…Το peak της καριερας τους συνοψιζεται στα αλμπουμ Four to the floor κ Silence is easy για να μην πω στα αντιστοιχα κομματια…παντως αν και δεν τρελαινομαι για indie μουσικη ειιναι απο τα πολύ ευχαριστα ακουσματα…

για μενα το πρωτο τους cd ειναι ενα απο τα πιο αγαπημενα μου.εχει πολλα τραγουδια που δεν ειναι γνωστα αφου στο ραδιο παιζει μονο 2-3 hit τους.ακουστε τα love is here,fever και το καλυτερο τουσ way to fall.τα επομενα album τους ηταν κατωτερα απο το πρωτο ομως με εξαιρεση 2-3 τραγουδια.

Καλό συγκρότημα, με αρκέτα όμορφα τραγούδια σαν αυτά που αναφέρατε αλλά και μερικά ακόμη απο το τελευταίο τους άλμπουμ όπως τα This Time, In the Crossfire και το καταπληκτικό Jeremiah. Πιστευω πως είναι μάλλον καμμενοι συναυλιακά για τη χώρα μας, μετα την εντελώς αταίριαστη συμμετοχή τους στο Rockwave του 2004 μαζί με HIM και Placebo. αντίθετα με ότι θα είχε συμβεί αν εμφανιζόταν στο αντίστοιχο του 2006 με Editors, Dandy Warhols και Franz Ferdinand. Εκτός και αν επανελθουν φέτος το καλοκαίρι με ένα εντυπωσιακό νέο άλμπουμ και κανα δυο σουπερ επιτυχίες σαν το 4 to the floor…

Καλά, ήταν λογικό να τους χώσουν με HIM, Placebo, αφού δε νιώθουν! Σου λέει “οκ, ροκ σχήμα, ευχάριστος ήχος, νεαρά μέλη, κάποια χιτ, άρα μαζί με Χιμ και Πλασίμπο”. Πφφφ.

Μέτριο, πολύ γλυκανάλατο και “χλιαρό” για τα γούστα μου. Εκτός από 2-3 κομμάτια τίποτα άλλο.

ο πρωτος δισκος τους “Love is here” Eιναι φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ο-ς-!
κομματαρες με συναισθημα και οχι χαζοτραγουδα
Poor misguided fool
Alcoholic(προσκυνω)
Love is here(ξαναπροσκυνω)
κλπ κλπ

αλλα

η συνεχεια δεν ηταν η αναμενομενη

ο δευτερος δισκος “Silence is easy” το μονο που ξεχωριζει ειναι ποποχαζοτραγουδακια σαν το “four to the floor”

στον τριτο " On The Outside" ακομα χειροτερα δεν υπαρχει ουτε το χαζοτραγουδακι που να ξεχωριζει!!

κραταμε μονο την δισκαρα “Love is here” απο τους starsailor και ελπιζουμε καποτε να βγαλουν κατι ανταξιο του

Στις αρχές Μαρτίου επιστρέφουν δισκογραφικα με το 4ο άμπουμ τους All the Plans, το οποίο μετα την πρώτη ακρόαση μου άρεσε αρκετά και το βρήκα ευχάριστο, και μάλλον καλύτερο απο το προηγούμενο…

πο,τι θυμηθηκες…το πρωτο τους αλμπουμ,το εχω λιωσει…οπωτε ημουν νταουν,αυτο ακουγα εκεινη τη χρονια και ελιωνα…τα υπολοιπα δεν μου αρεσαν τοσο,αλλα αυτο το Love is here ειναι επικος δισκος…αντε να δουμε και το καινουριο τι θα λεει…

Χμ,το Love is Here το ειχε αγορασει η αδερφη μου σχεδον οταν ειχε πρωτοβγει και του εριξα μερικες “αυτιες”.Το Alcoholic ειναι γαμω τα κομματια,το υπολοιπο δισκακι απλα καλουτσικο.Αν δεν απατωμαι μαζι τους ειχε συνεργαστει και ο φημισμενος παραγωγος Phil Spector(John Lennon,Ramones κλπ)αλλα δε πηγε παραπερα απο 2 κομματια λογω διαφορων του με τη μπαντα αλλα και της φυλακης που εφαγε για το φονο της γυναικας του.