Stephen King

Καιρος ειναι ν ανοιξει νομιζω και ενα τοπικ για τον μαιτρ του τρομου.
Αρχιζοντας να γραφει απο μικρη σχετικα ηλικια,αυτος ο παραγωγικοτατος πλεον συγγραφεας εχει πουλησει εκατομμυρια βιβλια,εχουν γυριστει πολλες ταινιες βασισμενες στα μυθιστορηματα του,εχει επηρεασει κοσμο και κοσμακη και τελειωνοντας τον Μαυρο Πυργο,αυτην την ΕΠΙΚΗ εφταλογια νομιζω οτι μας παρεδωσε και το magnum opus του.

Για πειτε αγαπημενα μυθιστορηματα ή διηγηματα ή και αλλα που δε γουσταρατε καθολου,τη μυθολογια και χαρακτηρες απ τα εργα του,το πως μπλεκονται μερικες ιστοριες μεταξυ τους,κορυφαιες σκηνες,ταινιες και σειρες που ειδατε,τα βιβλια που εγραφε ως Ριτσαρντ Μπακμαν κτλ

Τελευταια παντως εχει καταληξει να γραφει με μια λογικη “βιομηχανιας” πιστευω,μια και το “Κινητο” και η “Ιστορια της Λισι” μου φανηκαν προσωπικα πολυ αδυναμα για Κινγκ,εως και βαρετα σε στιγμες.

Θα επανελθω καποια στιγμη με επικ ποστ…

Ολόκληρο έχω διαβάσει μόνο αυτό

Κατά τ’ άλλα, έχω δει τις ταινίες κτλ…

Γενικά είναι πάρα πολύ ταλαντούχος και με πολύ ωραίο και σε σημεία συναισθηματικά φορτισμένο τρόπο γραψίματος αλλά πάντα κάπου στη μέση και μετά αρχίζει τα μεταφυσικά του…

Πάντως το Green Mile είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες ever

Έχω διαβάσει αρκετά του και έχω δει αρκετές ταινίες του. Το πρώτο που διάβασα ήταν το Προσώπο του Φόβου το οποίο τότε με είχε ξετρελάνει… Αυτό που μου φάνηκε κάπως από τα όσα είχα διαβάσει παρόλο που θεωρείται από τα καλά του ήταν οι Νυχτερίτες μιας και το τέλος μου φάνηκε άσχημό ενώ με έκανε να νιώσω αντί για φόβο ένα αίσθημα αηδιάς για τον ξένο πολιτισμό… Δυστηχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την εφταλογιά αλλά σκοπεύω να επαναορθώσω το καλοκαίρι αφού έχω ακούσει τα καλύτερα:)

Έχω διαβάσει: “Το Κοράκι” (έπος), “Αϋπνία” (κορυφή), “Σάκος με Οστά” (αρκετά καλό), “Το Αυτό” (πάρα πολύ καλό)
Έχω δει σε ταινία: “Stand By Me” (εργάρα), “Η Λάμψη” (Κιούμπρικ. Τέλος), “Carrie” (γαμώ), “The Green Mile” (απίστευτο), “The Shawshank Redemption” (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΙΝΙΑΡΑ)
Παίζει να ξεχνάω κάτι…

Βασικά θέλω κι εγώ να διαβάσω το “Μαύρο Πύργο” ρε γμτ, αλλά θα μου πάρει κάνα χρόνο και βαριέμαι :-s

Γράφτε κάποιος με ποια σειρά διαβάζονται οι πύργοι, οι αγγλικές εκδόσεις κατά προτίμηση, γιατί τα βρίσκω σκόρπια δω πέρα και μπερδεύομαι.

The Gunslinger
The Drawing of the Three
The Wastelands
Wizard and Glass
The Wolves Of Kalla
Song of Susannah
The Dark Tower

Το “Αυτό” το έχω ήδη εκθειάσει στο θέμα για τα βιβλία τρόμου. Το Stand By Me είναι μια ταινία που έχω συνδέσει με την παιδική μου ηλικία και αγαπώ πολύ. Μια άλλη ταινία που είχα δει και μου είχε κάνει εντύπωση ήταν το Langoliers, την έχετε δει? Με κάποιους επιβάτες αεροπλάνου σε ένα αεροδρόμιο που σταματάει ο χρόνος?

Όσο αφορά τη Λάμψη, εντάξει, σεβασμός, αλλά ξέρετε οτι στον Στίβεν Κίνγκ η ταινία του Κιούμπρικ δεν άρεσε καθόλου, ε? Κι αυτό γιατί είχε αποδώσει πάρα πολύ ελεύθερα το βιβλίο, και είχε παραλείψει πολλά. Και έτσι γυρίστηκε πριν κάποια χρόνια δεύτερη Λάμψη, υπο την εποπτεία του Στίβεν Κινγκ αυτή τη φορά, χωρίς όμως Νίκολσον, και φυσικά χωρίς Κιούμπρικ…

Ω ναι,πολυ καλη μεταφορα,ψυχεδελικη τερμα και η ιστορια!

Λοιπον ας παραθεσω και γω το τι εχω διαβασει και δει απο Κινγκ,μια και ειναι ο αγαπημενος μου συγγραφεας εβερ…

Η Λαμψη( το πρωτο του που διαβασα και με εμπασε στον κοσμο του συγγραφεα.Κλειστοφοβικο,ατμοσφαιρικο,παρανοικο.Ο,τι πρεπει βασικα για να μπει κανεις στο κλιμα)

Το Αυτο( Το αγαπημενο μου μακραν απ ολες τις αλλες δουλειες του και μεσα στο τοπ 3 των αγαπημενων βιβλιων γενικα.Ο τροπος που βαζει τον ιδιο τον αναγνωστη να επισκεφτει ξανα τους παιδικους του φοβους,μεσω των γεγονοτων του βιβλιου ειναι πραγματικα τρομακτικος και τα τελευταια κεφαλαια του βιβλιου ειναι ισως η πιο ψυχεδελικη στιγμη του Κινγκ.Χαλαρα ηταν υπο την επηρρεια ουσιων οταν τα εγραφε,δεν παιζει!)

Το Κορακι(The Stand)(Επισης ενα εκ των κορυφαιων του κατ’ εμε αν και το ειχε παρατησει στη μεση οταν το γραφε και το ολοκληρωσε μετα απο καποια χρονια.Εδω κανει και την εμφανιση του ο Ρανταλ Φλαγκ και παλι,οπου μας απασχολει και σε αλλα βιβλια του Κινγκ,ειδικα στο Μαυρο Πυργο)

Μιζερι(Πολυ καλη “ψυχολογικη” και οχι μεταφυσικη νουβελα που διαβαζοντας την δεν μπορεις να μη νιωσεις και συ παγιδευμενος.Μια σπουδη πανω στις “εμμονες” και τις ταυτισεις με ειδωλα και χαρακτηρες.

Αυπνια(Εντελως γιουχου μυθιστορημα,μπλεκει επισης χαρακτηρες του Μαυρου Πυργου και σε κραταει σε ενταση μεχρι το τελος)

Οι Νυχτεριτες(Ποτε δεν ημουν φαν των “αλιεν” μυθιστορηματων του Κινγκ,αλλα το συγκεκριμμενο νομιζω πως ειναι το καλυτερο του με αρκετη δοση χιουμορ σε στιγμες και υποβλητικη ατμοσφαιρα.)

Χρησιμα Αντικειμενα
(Το κολλημα του Κινγκ να παρουσιαζει τα πιο τρομακτικα πραγματα να συμβαινουν σε μικρες και φαινομενικα ακακες-ησυχες πολεις λειτουργει παντα υπερ της σκοτεινης ατμοσφαιρας που θελει να μπασει τον αναγνωστη.Σ αυτο το βιβλιο το καταφερνει επισης παρα πολυ καλα)

Ροουζ Μαντερ(Αλλο ενα ψυχολογικο-σε στιγμες μεταφυσικο θριλερ,το οποιο προσωπικα μ αφησε εντελως αδιαφορο)

Το Φυλαχτο(μαζι με τον Πητερ Στρομπ)( Αλλο ενα αγαπημενο,συμβολικο μυθιστορημα,σε συνεργασια με εναν αλλο ακομα μαστορα του ειδους.Η επικη ιστορια-ταξιδι του μικρου Τζακ Σωγιερ να βρει το Φυλαχτο που θα σωσει τη μητερα του απο βεβαιαο θανατο.Κατι μεταξυ Αλικης στη Χωρα των Θαυματων-Ιστορια διχως τελος-αρχοντας των δαχτυλιδιων με αμεση συνδεση με τη μυθολογια του Μαυρου Πυργου)

Το Μαυρο Σπιτι( Η συνεχεια του Φυλαχτου,παλι μαζι με Στρομπ.Ο Τζακ Σωγιερ εχει μεγαλωσει πια αλλα καποια πραγματα δεν ξεχνιουνται…ο Μαυρος Πυργος κανει την εμφανιση του και παλι)

Σαλεμς Λοτ(Βαμπιρο-νουβελα,απ τα πιο γνωστα του εργα,παρα πολυ καλο!)

Desperation(το δευτερο μερος των “Ρυθμιστων”,οπου επισκεπτεται και παλι μια φαινομενικα ασημαντη πολη οπου συμβαινουν σημεια και τερατα…κυριολεκτικα!)

Ονειροπαγιδα(Αλλο ενα “αλιεν” μυθιστορημα,το οποιο αυτη τη φορα μου φανηκε πολυ ανευρο για τις δυνατοτητες του Κινγκ.Μετριοτητα)

Το Κινητο(Αλλη μια φορα ο Κινγκ αποφασιζει να καταστρεψει τον κοσμο,αλλα αυτη τη φορα οχι μεσω μιας αρρωστιας,αλλα μεσω ενος μεσου που ολοι χρησιμοποιουμε και μας εχει κανει “σκλαβους” του και πανω σ αυτη την ιδεα βασιζεται και η υποθεση.Μετριο,αλλα εξυπνη η κινηση του να μην αποκαλυψει τον-τους-το “κακο” της υποθεσης.Σε κρατασει στην τσιτα.)

Η Ιστορια της Λισι(Πολυ προσωπικο το βρηκα,αρκετα αργο στην εξελιξη,βαρεθηκα τρελα καποια στιγμη)

Το Παιχνιδι Του Τζεραλντ
( το ΑΠΟΛΥΤΟ κλειστοφοβικο του μυθιστορημα.Σε μεταφερει εντελως στη θεση της πρωταγωνιστριας και βιωνεις εντονα τα οσα και αυτη βιωνει.Κλασικο Κινγκ)

Ο Μαυρος Πυργος(Αν ενα εργο συνοψιζει ολα οσα ειναι ο Κινγκ,ειναι αυτη η εφταλογια.Ενωνει παρα πολλα σημεια απο διαφορα εργα του,τα κομματια του παζλ μπαινουν στη θεση τους,ο Ρολαντ ειναι ενας ηρωας που αναζητα τη λυτρωση αλλα και τον ιδιο του τον εαυτο και την απαλλαγη απ τους προσωπικους του εφιαλτες,εχοντας ομως αντιπαλο το υπερτατο κακο.Η “κοσμοθεωρια” του Κινγκ αναπτυσσεται πληρως,αλλα φαινεται εντονα οτι περνουσε καιρος αναμεσα στη συγγραφη των βιβλιων,μια και η ωριμοτητα των τελευταιων τριων πχ βιβλιων δε συγκρινεται με την πρωιμη γραφη των πρωτων 2.Δυσκολη παντως σειρα για καποιον που δεν εχει επαφη με καποια αλλα μυθιστορηματα του Κινγκ,δε θα το συνιστουσα να αρχισει καποιος απο δω)

Νυχτερινη Βαρδια
(Συλλογη διηγηματων,με μερικα παρα παρα πολυ καλα.Στις μικρες ιστοριες του ο Κινγκ φανερωνει το ταλεντο του να μεταφερει την ατμοσφαιρα που θελει μεσα σε λιγες μονο σελιδες.Μετρ ο ατιμος.)

Εφιαλτες και Ονειροτοποι(Στο Ελλαντα κυκλοφορησε σε 2 τομους και για μενα ειναι η καλυτερη συλλογη διηγηματων του.Πολυ ψυχεδελικες ιστοριες και ο Κινγκ σε μεγαλα κεφια.)

Ολα ειναι δυνατα(Επισης συλλογη,περιεχονται ανισα ομως πιστευω μεταξυ τους διηγηματα με μερικες ωστοσο πολυ καλες στιγμες,οπως το 1408 )

Θα επανελθω με ταινιες-σειρες κτλ…

όταν διάβασα τη λαμψη τρόμαξα παρα πολύ…Όταν είδα την ταινία η λεξη που περιγράφει τις αντιδράσεις μου ήταν το όνομα μιας άλλης ταινίας “scream”…O Κιng είναι απο τους πολύ αγαπημένους με top three για μενα:1.Dark tower,2.the stand3.Το αυτό
Πολλά μπραβο σε όποιον άνοιξε το θρεντ…=D>
πείτε μου τη γνώμη σας για Dark tower όποιος έχει διαβάσει κάποιο απο αυτά…Εγώ είμαι απλά εκστατική απέναντι στο βιβλίο…

Συμφωνώ με Χόκαμ και έχω να προσθέσω το κορυφαίο Ντολόρες Κλέμπορν!

εχω διαβασει μονο ‘‘Το Αυτο’’ και το εχω δει και σε ταινια. (’‘It’’ στα αγγλικα. )

Επισης εχω δει το Πρασινο Μιλι(Green Mile) και η τοπ ταινια εβερ για μενα σε σκηνοθεσια Στανλευ Κιουμπρικ με τον Νικολσον στις καλυτερες ερμηνειες Η ΛΑΜΨΗ(The Shining στα αγγλικα :Ρ)

AC/DCάς και κακός γίνεται; Βέβαια στην μοναδική (νομίζω) ταινία που σκηνοθέτησε το μόνο που άξιζε ήταν το soundtrack (βλ. Who Made Who)

Από ό,τι είδα σε αφίσα σήμερα στο σινεμά, ο Darabont, που έκανε το “Τελευταία Έξοδος” και το “Πράσινο Μίλι”, βγάζει άλλο ένα βιβλίο του King, το “Η Ομίχλη”!!! 8O

ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ “Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ” ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2-3 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΣΤΕΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝG …ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ KING ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Η "ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ "ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ(ΕΙΝΑΙ 2 ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ ΟΛΗ Η ΤΑΙΝΙΑ) ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕOCLUB KAI ΣΕ DVD(ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ) ΣΤΟ BINTEORAMA.

Ναι και το βιβλιο ειναι παρα πολυ καλο(το ειχα ξεχασει να το βαλω κιολας στη λιστα μου),οποτε προβλεπεται μια τουλαχιστον αξιοπρεπης ταινια!

Οπως τα λες!Απ τις καλυτερες Κινγκ ταινιες-τηλεσειρες!Απιστευτη ατμοσφαιρα.Αν θυμαμαι καλα ειναι πρωτοτυπο σεναριο και δεν υπαρχει αντιστοιχο μυθιστορημα ή διηγημα,μπορει να κανω και λαθος ομως!

Έχω αφήσει το Μαύρο Πύργο στο 4ο Βιβλίο πρίν κάτι μήνες…

Θα το συνεχίσω μάλλον μέσα στις γιορτές…

Είναι εγγύηση ο τυπος πάντως…8)

το βιβλιο του “bag of bones” ενα απο τα καλυτερα του για μενα θα γινει συντομα ταινια οπως γραφει στο επισημο site του.:smiley:

Τσεκάρετε επίσης κ τα “Thinner” (ελληνικός τίτλος “Αδυναμία”) κ “Pet Cemetery”. Κάργα 80s με πολύ ατμόσφαιρα κ μάλιστα το δεύτερο, έχει κ συμμετοχή Ramones στους τίτλους τέλους.
Α, κ φυσικά το “Christine”… Τρόμος χωρίς τρόμο… Ένα φονικό κ ζηλόφθονο, κόκκινο αυτοκίνητο. Αν δεν το έχετε δει, θα το βρείτε σε πολλά video clubs.:wink:

Εγώ λατρεύω τη τριλογία Children of the corn,και ψάχνω σαν τρελός το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε το πρώτο.

Απο εκεί και πέρα,και η Λάμψη και γενικά το 90% των έργων του,ειδικά κάτι Rose Red με ξενερώνουν…και να σκεφτείς ότι αυτό είναι το είδος που γουστάρω:-s

I DON’T WANNA BE BURIED IN A PET CEMETARY!!!yeah!!!:metal: :metal: :metal: