Stephen King

Μόνο το It έχω διαβάσει από Κινγκ και ήταν ΕΠΟΣ.

Πράσινο Μίλι.
Ευτυχώς το διάβασα πρώτα και μετά είδα την ταινία.
Καταπληκτικό βιβλίο, εκπληκτική η ατμόσφαιρα, φοβερός ο τρόπος που σε βάζει να έχεις αντίληψη μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια (η περιγραφή των φυλακών θαυμάσια).
Διέφερε σε αρκετά σημεία η ταινία, αναμενόμενο.

Θέλω να αρχίσω το Dark Tower (καλά, ο όρκος που είχα κάνει πριν κανα-δυο χρόνια ότι δεν θα ξαναδιαβάσω σειρά έχει καταπατηθεί ανελέητα), αλλά θα μου φύγουν τα απίστευτα λεφτά αν τα αγοράσω όλα… Τα’χει κανείς να μου τα δανείσει? Υπόσχομαι να τα προσέχω! :stuck_out_tongue:


Listening to: Obituary - I’m in Pain
via FoxyTunes

Λένε ότι είναι το κορυφαίο έργο του το Dark Tower! Κι εγώ θέλω να αρχισω να το διαβάζω. Σου’χω λύση: Γράψου σε Δημοτική βιβλιοθήκη! Πάντως δεν είναι κι ακριβοί οι τόμοι:-s Μπορείς να μη τα πάρεις όλα μαζί.

¶σε, γιατί εκτός από το πρόβλημα των χρημάτων έχω και πρόβλημα χώρου…
Δημοτική βιβλιοθήκη; Χμ… Καλό ακούγεται, αλλά σιγά μην τα έχει η δικιά μας, και δη στα αγγλικά που το θέλω!


Listening to: Obituary - Back From the Dead
via FoxyTunes

Έχω το πρώτο στα Ελληνικά αλλά κ’ εγώ θέλω να το συνεχίσω στα Αγγλικά, άμα το βρεις πουθενά για δάνεισμα πέσ’το γιατί κ’ εδώ με όλες αυτές τις συναυλίες άμα αρχίσουμε να αγοράζουμε και τόμους χαθήκαμε. :lol:

@Jadesword
Είναι αλήθεια ότι δεν έχουν και τρομερή ποικιλία συνηθως. Και το πρόβλημα είναι ότι κι αρκετά βιβλιοπωλεία έχουν ελλειψεις. Αμα το θες και στα αγγλικά, νομιζω ότι θα το βρεις πιο ευκολα μόνο μέσω παραγγελίας.

(άσχετο, αλλά το Φυλαχτό -στο οποίο αναφερόμασταν πριν- είναι συνεργασία του Stephen King και του Peter Straub. Δε το ανέφερα πριν και θεωρησα σωστό να το κάνω τώρα. όχι ότι περιμένατε εμένα βεβαια για να το μάθετε:p)

Έχω μπει και σε αμερικανικα και βρεττανικα sites του King και ολοι επιβεβαιωνουν αυτο που μου ειπες
Ειδικα το Songs of Suzannah λενε οτι δεν ειναι καλο,ειναι πολυ βαρετο.Βεβαια αξιοσημειωτο ειναι το οτι πολλοι αναφερουν αλλα εργα του King που τους συγκλονισαν περισσοτερο και οχι τον Μαυρο Πυργο.
Αυτο με βαζει σε πολλες υποψιες.

Hello και απο μενα.Δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο εχω δει μονο αρκετες ταινιεσ του κινγκ.
Εκτος απο την λαμψη και την καταιγιδα του αιωνα(που βλεπω αυτες τισ μερες καθως ειναι και 4 ωρες!) ποια αλλη ταινια του εχετε να μου προτεινετε να δω που να αξιζει?

Υ.Γ.1:Το Just after sunset που βγητε τωρα λεει κατι?
Υ.Γ.2:Εχω δει τα the mist,misery,desperation,it,riding the bullet & 1408
Υ.Γ.3:Με ελκυουν απο τιτλους και μονο τα hearts in atlantis,the stand,Nightmares and dreamscapes,sometimes they come back,needful things,the langoliers & tommyknockers.Αξιζουν να τα δω?

Σορρυ για τις πολλεσ μαζεμενες ερωτησεις!

Καταρχάς ΜΗ δεις το Αυτό. Είναι κρίμα, όντας ένα απο τα κορυφαία του βιβλία, να του έχει γίνει τόσο κακή μεταφορά.

Τα Langoliers τα σπάνε άσχημα, θέμα τους είναι ένα αεροδρόμιο όπου έχει σταματήσει ο χρόνος και έχουν ακινητοποιηθεί τα πάντα, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση παλιά που το είχα δει… Το Tommyknockers λέει σαν βιβλίο, ταινία όμως δεν έχω δει. Το ίδιο ισχύει και για το Needfull Things. Ωραίο βιβλίο, αλλά για την τανία δεν έχω γνώμη…

Το Stand απο την άλλη το έχω δει, στη μορφή της μίνι σειράς που βγήκε, και αν και έχει περάσει πολύς καιρός, θυμάμαι μου άρεσε…

Ανακοινώθηκε πως πρόσφατα ο King ολοκλήρωσε το νέο του βιβλίο, “Under The Dome”, το οποίο ξεκίνησε να γράφει στα 80’s.
Θα κυκλοφορήσει στις 10 Νοεμβρίου και ο αριθμός των σελίδων του θα είναι:

1120 8O

Περίληψη:

[SPOILER]On an entirely normal, beautiful fall day in ChesterΆs Mills, Maine, the town is inexplicably and suddenly sealed off from the rest of the world by an invisible force field. Planes crash into it and fall from the sky in flaming wreckage, a gardenerΆs hand is severed as “the dome” comes down on it, people running errands in the neighboring town are divided from their families, and cars explode on impact. No one can fathom what this barrier is, where it came from, and when—or if—it will go away.

Dale Barbara, Iraq vet and now a short-order cook, finds himself teamed with a few intrepid citizens—town newspaper owner Julia Shumway, a physicianΆs assistant at the hospital, a select-woman, and three brave kids. Against them stands Big Jim Rennie, a politician who will stop at nothing—even murder—to hold the reins of power, and his son, who is keeping a horrible secret in a dark pantry. But their main adversary is the Dome itself. Because time isnΆt just short. ItΆs running out.[/SPOILER]

απο βιβλια εχω διαβασει μονο το Cell που μου αρεσε πολυ.Τωρα απο ταινιες δεν ξερω δεν μου αρεσαν και τοσο θυμαμαι μια με ενα ξενοδοχειο που ηταν μεσα καποιοι πεθαμενοι και στο τελος καηκε αλλα μετα το δειχνει οπως ηταν πριν

λοστ θυμίζει η περίληψη :stuck_out_tongue:

Είμαι στο 3ο βιβλίο του Μαύρου Πύργου κ μπορώ να πω ότι με κρατάει αρκετά. Αλλά διάβασα παραπάνω ότι στο 4ο+5ο χάνεται λίγο το ενδιαφέρον κ αυτό με προβληματίζει. Θα καταφέρω να το τελειώσω κ το 7ο μέχρι το καλοκαίρι?:-k
Ή μήπως μετά το 3ο, να πάω κατευθείαν στο 6ο?:roll::stuck_out_tongue:

εμένα το 4ο και το 5ο μου αρέσαν πολύ :stuck_out_tongue: ίσως οι άλλοι τα βρήκαν κουραστικά γιατί δεν έχουν τόσο κεντρικό ρόλο στην ιστορία αλλά και γιατί αν δεν απατώμαι είναι τα δύο μεγαλύτερα βιβλία(εκτός του τελευταίου, που όμως λόγω του ότι είναι τελευταίο και η αγωνία κλιμακώνεται ούτε που το παίρνεις χαμπάρι πότε τελείωσε!) Πάντως εμένα η γνώμη μου είναι να τα διαβάσεις οπωσδήποτε(αν δεν σου αρέσουν βέβαια μην με κυνηγάς:roll:).
τώρα αν θα καταφέρεις να τα διαβάσεις μέχρι το καλοκαίρι ιδέα δεν έχω, εγώ πάντως τα δίαβασα στο περσινό καλοκαίρι αν και σε κάποια στιγμή, νομίζω μεταξύ 5-6 επάθα overdose από μαύρο πυργό και χρειάστηκα να διαβάσω κανένα δύο βιβλία αλλής θεματόλογιας για να καταφέρω να το τελειώσω.

Ο Μαυρος Πυργος ειναι ισως το πιο ολοκληρωμενο του εργο.Ακομα και τα φαινομενικα"αδυναμα" μερη του,με τις πληροφοριες που παρεχουν γεμιζουν πολλα κενα και απαντουν τυχον ερωτηματα που προκυπτουν,εκτος του οτι το ολο κονσεπτ συνδεει πολλα απ τα εργα του Κινγκ σε εναν ενιαιο κορμο.

Το ολο αναγνωσμα θελει υπομονη,μια και μετα την-κατα μερικους-κοιλια που κανει,απογειωνεται και παλι και κορυφωνεται στο ψυχεδελικο του φιναλε.

@Κοζι αυτα ειναι εξαιρετικα νεα θα ελεγα…

@Σκουαλ,αν σου αρεσε το Cell που προσωπικα θεωρω απ τα πιο αδυναμα του(και εχω διαβασει παααρα πολλα δικα του) λογικα με τα υπολοιπα και ειδικα τα πιο παλια θα παθεις πλακα.
Τωρα με τις ταινιες ειναι αναλογως…αλλες ειναι αριστουργηματικες,αλλες απιστευτες πατατες.

πανε χρονια απο το τελευταιο που ειχα διαβασει (Black house)
και πλεον τα εχω χαρισει ολα τα βιβλια που ειχα (Ο μαλακας!)
Βεβαια,επειδη δεν ειναι ευκολο να αποφυγω την σταμπα του “καμμενου” σχετικα προσφατα μου εκαναν δωρο το Duma Key…και οπως σχεδον παντα,ειναι τεραστιο το μπουρδελο!!
εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο?δεν θελω να το ξεκινησω αν ειναι να με ξενερωσει!γι’αυτο διαβαζω και τον Πρωταθλητη!:smiley:

Αναμένεται remake του “ΙΤ” απο την Warner Bros., το οποίο ως γνωστόν είχε γίνει τρίωρη ταινία για την τηλεόραση το 1990… ταινία την οποία πολλοί απο μας έχουμε δει. Η ταινία με είχε τρομάξει πολύ μικρός που την είχα δει, μετά όμως διάβασα το μυθιστόρημα και είδα πάλι την ταινία… και διαπίστωσα πως οι διαφορές είναι πελώριες. Τώρα μάλιστα βρίσκω πολλά σημεία της ταινίας επιεικώς κακά. (κρίμα, γιατί είχε και στιγμές που ξεχώριζαν, ειδικά στο πρώτο της μισό).

Να περιμένουμε κάτι καλύτερο με το remake άραγε? (το οποίο θα ναι και αυτό με τη μορφή μίνι τηλε-σειράς, όπως άλλες μεταφορές βιβλίων του Κινγκ). Ακούγεται πως θα ναι πιο κοντά στο βιβλίο και περισσότερο τρομακτική…

καθε φορα τα ιδια μας λενε και καθε φορα ξενερωνουμε τη ζωη μας…

τωρα περιμενω τον μαυρο πυργο σε μκορφη comics απο την Marvel:p

@megatherion μολις το τελειωσα το Duma Key, δε ξερω αν το διαβασες τελικα αλλα αν οχι… ξεκινησε το:wink: ειναι τεραστιο αλλα το αξιζει


:smiley:
Επιτελους ειχαμε update…
Πραγματικα χαιρομαι που αυτα τα ατομα θα δουλεψουν πανω σε αυτο το επος και αποτι φαινεται θα πεσουν και φραγκα!:smiley: