Σχετικά με τις συναυλίες (Steve Vai)

Το ηλεκτρικο λαιβ το εχουμε τραβηξει και μεις … το ακουστικο παντως το ειδα πουτραβαγαν κανα 2 ατομα … αλλα σε εμας τους χαλασε μαλλον που ειχαμε βαλει και τριποδο … (αν ειναι να κανεις κατι , πρεπει να το κανεις με το σωστο τροπο)

Αορ … τωρα που το θυμηθηκα ησουν στο ακουστικο λαιβ ?? θυμασαι που ο σοτο λεει σε εναν τυπο …να του δωσει την καμερα … που τραβαγε εκεινη την ωρα και ο τυπος ειχε κολωσει και δεν την εδινε ???

και φίλε μου κωλοφαρδος εισαι που δεν σε ξαπλωσε και κατω και καλα θα εκανε

ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΓΑΛΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΣΕΤΑ Κ ΠΙΘΑΝΩΣ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΑΡΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΗΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ LIVE, ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΡΑΦΙ.

Τι λέτε ρε παιδιά; Σοβαρά; Δηλαδή ευτυχώς που δε με έστειλε και στο νοσοκομείο;
Και εάν εγώ μετά υπερασπιζόμουν τον εαυτό μου και τον έκανα κομμάτια , και γινόταν από συναυλία σε τραγωδία, θα έφταιγα κιόλας γιατί θα ήμουνα παράνομος σύμφωνα με τις 5 αράδες που γραφούν αυτοί πίσω από ένα εισιτήριο;

Έχω πάει αρκετά χρονιά σχολείο για να ξερώ ότι είμαι Έλληνας Πολίτης και οι μοναδικοί που μπορούν να έχουν δικαιώματα επάνω μου είναι τα κρατικά όργανα.(αστυνομία-εισαγγελείς κτλ.)Οποιοσδήποτε άλλος ο οποίος είτε είναι Έλληνας ιδιωτικός φύλακας (security) είτε ξένος είτε και εγώ δεν ξερώ τι άλλο, δεν έχει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ούτε να μου κατάσχει τίποτα αλλά και ούτε να απλώσει χέρι επάνω μου. Αυτά τα οποία αναφέρονται πίσω από εισιτήριο δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ. Δεν μπορεί κανένας, προκειμένου να υπερασπίσει τα δικαιώματα του, να στερήσει τα δικά μου, γράφοντας 5 μπουρδες πίσω από ένα κομμάτι χαρτί(στο οποίο ούτε έχω υπογράψει ούτε και αναφέρω το όνομα μου επάνω).Δεν υπάρχει χώρος στην Ελλάδα στον οποίο να καταργούνται τα ανθρώπινα, προσωπικά και πνευματικά μου δικαιώματα .(Δηλαδή τι είναι το FIX; Χώρος που ισχύον οι νομοί των διοργανωτών; ) Πίσω από το εισιτήριο αναφέρεται: «Μέρη της συναυλίας θα μαγνητοσκοπηθούν. Μέλη του κοινού που θα εμφανίζονται σε αυτά δεν έχουν κάμπια απαίτηση από τους διοργανωτές.» Δηλαδή άμα σε κάποια από τα πλανά τους εμφανίζεται το πρόσωπο μου, και με πάρουν και με μοντάρουν, και με βάλουν να πρωταγωνιστήσω σε καμιά τσόντα, τότε εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να τους κλείσω μέσα; Η ελληνική νομοθεσία μου δίνει όλα τα δικαιώματα να το κάνω, χωρίς να έχουν σημασία αυτές οι αράδες που γραφεί πίσω το εισιτήριο. Οπότε αυτό το κομμάτι που έγραψα στην αρχή

αν εγώ είμαι μια φορά παράνομος επειδή τράβηξα λίγα λεπτά από μια συναυλία που έχω πληρώσει για να την δω αυτός είναι δυο γιατί στην αρχή της κασέτας είχα προσωπικά μου οπότε έχω και εγώ πνευματικά δικαιώματα και δεύτερον είναι κλέφτης γιατί μου πήρε την κασέτα (σαν υλικό) χωρίς την θέληση μου

δεν χωράει αμφισβήτηση από κανέναν.

Ναι, εγώ ήμουν παράνομος. Αλλά μονό επειδή μαγνητοσκοπούσα κάποιον χωρίς την θέληση του. Και αυτό δεν χρειάζεται να γραφτεί πίσω από ένα κομμάτι χαρτί για να ισχύσει, αλλά ισχύει έτσι και αλλιώς παγκοσμίως(γι? αυτό το λόγο ορισμένα κινητά τηλεφωνά πχ Panasonic δεν σου επιτρέπουν να αφαιρέσεις τον ήχο καθώς τραβάς φωτογραφία, για να ξέρει ο άλλος τι γίνεται.). Η σωστή «τιμωρία» μου, ήταν να σβήσει το βίντεο που τράβηξα. Η σωστή ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ συμπεριφορά ήταν να μου πει ευγενικά να κατεβάσω την κάμερα. Γιατί στο κάτω-κάτω ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. Αυτός που θέλει να στηρίξει τον καλλιτέχνη θα το κάνει, άσχετα άμα τον τραβήξει με την κάμερα του η έχει κατεβάσει το bootleg του από το ιντερνετ. Από την στιγμή που πας στην συναυλία τον στηρίζεις. Και όπως αναφέρθηκε, τι ποιότητα μπορεί να έχει μια ερασιτεχνική κάμερα η ένα κινητό ώστε να αξίζει να δώσεις λεφτά; Μπορεί να συγκριθεί με μια μια επαγγελματική δουλειά(φωτισμος,εικονα,ηχος); Εξάλλου εγώ το ήθελα για προσωπική και μονό χρήση. Τώρα από εκεί και πέρα τι γίνεται με τα Bootleg όπως γραφεί ο φίλος oar, εγώ δεν ξέρω.

Τέλος θα παρακαλούσα από τους 430+ που έχουν δει το θέμα να γράψουν και αυτοί την γνώμη τους, εστω και με 2 λέξεις.

Εδω κανεις λαθος…Απ την στιγμη που αγοραζεις το εισιτηριο εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεις τις οδηγιες να υπακουσεις στις απαγορευσεις και να απαιτησεις τα δικαιωματα σου στα οποια δεν περιλαμβανεται η βιντεοσκοπιση της συναυλιας…

Και όμως παιδιά, δεν κάνω λάθος. Δεν υπογραφώ πουθενά. Δεν αλλάζουν οι νομοί. Όλα αυτά βασίζονται σε λεπτομέρειες. Όλα αυτά περί πνευματικών δικαιωμάτων βασίζονται σε λεπτομέρειες.

1ον Δεν είναι διαγωνισμός οπού οι οροί συμμετοχής κατατίθενται σε συμβολαιογράφο.
2ον εγώ μπορεί να μην μαγνητοσκοπούσα, απλά να είχα την κάμερα ανοιχτή.
Απαγορεύεται να μου κάνουν σωματικό έλεγχο πριν μπω.

Πιστεύω ότι ήμουν σαφέστατος και έδωσα και παράδειγμα σχετικά με τα δικά μου δικαιώματα τα οποία δεν αμφισβητούνται από κανέναν.
Τεκμηρίωσα ότι είπα. . Το γνωρίζω πολύ καλά.

Γιατί να το τραβάμε τόσο πολύ ενώ είναι απλά τα πράγματα; Από τη στιγμή που πηγαίνεις να παρακολουθήσεις μία συναυλία που διοργανώνει κάποιος είσαι υποχρεωμένος (και όχι, αυτό δεν το επιβάλει ο νόμος) να υπακούσεις στους κανόνες που αυτός θέτει. Δε θες να το κάνεις, απλά μην πας στη συναυλία. Με το που παίρνεις το εισιτήριο και εισέρχεσαι στον χώρο σημαίνει αυτόματα (και χωρίς να έχεις υπογράψει προσωπικά) ότι αποδέχεσαι τους όρους. Το τονίζει μάλιστα συνήθως στο τέλος της πίσω πλευράς κάθε εισιτηρίου. Άμα σε χτυπήσει ο φουσκωτός ok μπορείς να το πας και παρακάτω το θέμα, αλλά εάν σου παίρνει μόνο την κάμερα και στην επιστρέφει στο τέλος (που όντως δεν είναι καθόλου μα καθόλου τραβηγμένο - με ή χωρίς την κασέτα) δεν πρέπει να έχεις και παράπονο… Ή μήπως θα προτιμούσες αντί αυτού να σου έφερνε τον εισαγγελέα γιατί όπως αναφέρεις είναι ο μόνος που μπορεί να σου κατάσχει κάτι;

Από μεριάς καλλιτέχνη / συγκροτήματος είναι απολύτως ορθό και κατανοητό να μην επιτρέπεται η μαγνητοσκόπηση / ηχογράφηση της συναυλίας (εκτός βέβαια και αν ο ίδιος δεν έχει πρόβλημα).

Και για να κλείσουμε (για σήμερα βεβαίως βεβαίως), προσωπικά μου τη δίνει αφάνταστα να είμαι σε συναυλία και το μόνο που βλέπω μπροστά μου να είναι σηκωμένα κινητά (ή κάμερες, αν και πιο σπάνια).

Συμφωνώ μαζί σου φίλε kourou, δεν πρέπει να το τραβάμε τόσο πολύ το θέμα αλλά εγώ αναγκάστηκα να το τραβήξω (και έγραψα όλα αυτά), για να σας αποδείξω ότι δεν είμαι τυχερός που δεν έφαγα ξύλο απλά είναι κάτι που δεν πρέπει να το κάνει έτσι και αλλιώς.

Και στην ουσία, ότι και να λέμε ο φουσκωτός και την κασετούλα πήρε και την έκανε και λούϊς

Για να κλείσω, θέλω να πω ότι άνοιξα αυτό το θέμα μονό και μονό για να τονίσω ότι δεν θα έπρεπε να είναι
τέτοια η συμπεριφορά των securitaδων και ότι αν κάποιος από αυτούς σας αρπάξει κάτι να μην τον αφήσετε γιατί σας έχω εξηγήση τον λόγω.

ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ