Steve Vai - Αθήνα

Αφού διάβασα την κριτική του site για το συγκεκριμένο live, ομολογώ ότι είμαι λίγο μπερδεμένος… Πριν ξεκινήσω σας ξεκαθαρίζω ότι τα παρακάτω δεν αποτελούν μόνο δική μου γνώμη, αλλά και αρκετών άλλων ατόμων (συμπεριλαμβανομένων και κιθαριστών-φαν του Steve). Επίσης τονίζω η εμπειρία μας από την τελευταία του εν Ελλάδι επίσκεψη ήταν κορυφαία, μολονότι ο χώρος ήταν τότε λιγο πιο περιορισμένος.

Και εξηγώ:

Το εν λόγω live πρέπει να ήταν από τα χειρότερα που έχω δει ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Θέλετε οργάνωση; Συγχαρητήρια στους διοργανωτές οι οποίοι είτε έκοψαν περισσότερα εισητήρια απ’ότι χωρούσε το συγκεκριμένο γήπεδο, είτε για άλλη μια φορά έβαλαν τσάμπα γνωστούς και αγνώστους με αποτέλεσμα κάποιοι από μας που πληρώσαν 30 ευρώ να δουν το live με θέα τις πλάτες (για να μην πω τιποτα πιο βαρύ) των Vai, Seehan και Macalpine.

Θέλετε ήχο; Για βιρτουόζικη μπάντα ο θόρυβος του θορύβου. Κάκιστη η επιλογή του χώρου, ο οποίος βγάζει αντίλαλο παντού, με αποτέλεσμα ειδικά στην αρχή να μην καταλαβαίνεις τις ίδιες τις νότες. Πoυ να παίζαν τίποτα Pantera ή Slayer εκεί μέσα :slight_smile:

Θέλετε απόδοση της μπάντας; Ειλικρινά βαρέθηκα. Και όχι μόνο εγώ, αλλά και πάρα πολλοί παρευρισκόμενοι. Πρώτη μου φορά βλέπω σε τέτοιας εμβέλειας live να εγκαταλείπουν το συναυλιακό χώρο κατά ομάδες, μία ώρα πριν τελειώσει το πρόγραμμα. Ποιος τους κατηγορεί; Κατ’αρχην να ξεκαθαρίσω ότι πηγαινοντας στον Vai περιμένεις να ακούσεις σωρεία από κιθαριστικά -και όχι μονο- σόλο. Αυτό το γνωρίζω. Αλλά παν μέτρον άριστον, έτσι; Μιλάμε για ατελείωτο αυνανισμό επι σκηνής, τεράστια και αδικαιολόγητα κενά ανάμεσα στα κομμάτια, και τον Steve Vai να αναλώνει μεγάλο μέρος του χρόνου στο να στέκεται μπροστά στο κοινό παίζοντας μία η δύο νότες την ώρα που το εφέ του αέρα του φυσούσε τα μαλλιά, και άλλα ανεκδιήγητα… ΟΚ, κάντο μία , κάντο δύο, αλλά όταν βλέπεις ότι το κοινό σου βαριέται, γκρούβαρέ το, παίξε κάτι ενδιαφέρον, DO SOMETHING τελοσπάντων.

Κλείνοντας, θέλω να κάνω μία γενική παρατήρηση για την επιλογή των μουσικών που πλαισιώνουν κάποιους βιρτουόζους στις περιοδείες τους. Πολλές φορές η λογική τους μου θυμίζει πρόεδρο ποδοσφαιρικού σωματείου: Πραγματοποιούμε “ηχηρές” μεταγραφές που μπορεί να μην έχουν να προσφέρουν τίποτα στην ομάδα (τουλάχιστον πολύ λιγότερο από άλλους) αλλά αποτελούν ονόματα-κράχτες που θα προσελκύσουν κόσμο. Όντας μπασίστας, παραθέτω ως τρανό παράδειγμα την επιλογή του Billy Seehan: Αξιοσέβαστος, εφετζής, από τους πιο γρήγορους, αλλά τελείως αταίριαστος με το υπόλοιπο σύνολο, και -το σημαντικότερο- με τη μουσική του Steve Vai. Ήταν πραγματικά σα να έχουμε μία τέταρτη (!!!) κιθάρα στη σκηνή. Μπορεί σαν ονόματα να μην κοντράρουν τον Seehan , αλλά προσωπικά οι Stu Hamm και Phil Bynoe “έδεναν” πολύ περισσότερο και σε ήχο ΚΑΙ σε παίξιμο φτιάχοντας ένα υπέροχο σύνολο.

Αυτά τα ολίγα :slight_smile:

Ευχαριστώ

παλι καλα που πληρωσαν 30 ευρω , να δουν τις πλατες του Vai και Macalpine , αλλοι
που εβλεπαν με 30 ευρω τις πλατες του μπροστινου τους ?

καθομουνα στις κερκιδες σε καλη θεση , αλλα λοιπομουν για το θεαμα ανθρωπων
στοιβαγμενων , και το εγραψα και σε αλλο σημειο του forum ,

υπαρχει χωρα ,που να πληρωνεις εισιτηριο να μην βλεπεις ,και νασαι σε σκαλες ?

για μενα πρεπει ,η διοργανωση να ζητησει συγνωμη , και να εξηγηση πως
δεν υπηρχαν θεσεις , εβγαλε παραπανω εισητηρια ? η οι κολλητοι των
περιοδικο- ειδημονων και λοιπων παρα ηταν πολλοι ?

οσο για την μουσικη ,'το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας '.

οι μουσικοι , αναμφισβητητα κορυφες , αλλα και καποια κανονικα κομματια
θα εκαναν το show πιο ενδιαφερον . Αλλωστε χρειαζονται 15-20 instrumental
για να πεισθει κανεις για το Vai ?

Οσο για το Shehan , νομιζω παιζει ενα ιδιωμα μπασου , κιθαρο-μπασο , με πολλα
στοιχεια Van Hallen στο παιξιμο του . Και εμενα αυτο το ‘παρε tapping’ ναχεις ,
απο το πρωτο δευτερολεπτο δεν το βρισκω τοσο ενδιαφερον , αυτο δεν σημαινει
οτι οι μουσικοι αυτοι δεν ειναι κορυφαιοι ,δεν θαχαν αλλωστε τετοια φημη και παραδοχη.

αυτα ,
aor

ρε πάστορες ασ βγάλει κάποιος το αγγούρι απο τον πω πω αυτού του καραγκιόζη μπας και παίξει λίγη καθως πρέπει μουσική :smiley:

Kαι οι γραφικές δηλώσεις συνεχίζονται…

Σχετικά με τις χρήσιμες επισημάνσεις του φίλου spyrou για το live του Vai.
Όντως ο χώρος είναι γνωστός και οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ξανά παει στο γήπεδο του Sporting και ξέρουμε ότι ο ήχος δεν είναι ο καλύτερος που μπορεί να βγει.
Εδώ μπορούμε ν? ανοίξουμε μια πολύ μεγάλη συζήτηση για την ανάγκη μιας μεσαίας (2500-3000) θέσεων για τις συναυλίες στην Αθήνα. Δυστυχώς τέτοιος χώρος δεν υπάρχει , οπότε αναγκαζόμαστε και πηγαίνουμε σε γήπεδα του μπάσκετ με τα γνωστά αποτελέσματα.
Όσον αφορά την διοργάνωση, και το γράψαμε και στην κριτική, υπήρχαν περισσότερα άτομα από το κανονικό. Η αρένα είχε γεμίσει από νωρίς και στις κερκίδες έστω και στριμωγμένα λίγο, κάθισαν όλοι.
Τώρα για την απόδοση της μπάντας , αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα για το πώς πέρασε ο καθένας από εμάς. Μπορώ να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα από συζητήσεις που είχα μετά το live με μέλη από γνωστά ελληνικά group και όντως είπαν για τον ήχο, άλλα η απόδοση της μπάντας της έκανε να ξεχάσουν όλα τα άλλα. Από τις κερκίδες έφυγαν αρκετά άτομα , όχι γιατί δεν τους άρεσε , αλλά για να προλάβουν το τελευταίο τρένο.
Με όλα αυτά δεν θέλω να αντιπαρέλθω στις απόψείς σου. Προσωπικά μιλώντας, δίχως να είμαι ο πιο φανατικός οπαδός του Vai, και εάν και σκοτωμένος στην κούραση από την δουλεία +βροχή+ 40 λεπτά για να βρω να παρκάρω , θεωρώ ότι ήταν μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω πάει ποτέ.

Παναγιώτης Λουκάς

Egw thelw apla pw pws 8a mporousa na grapsw to IDIO akribws keimeno gia thn antistoixh synaulia sthn patra…
krima giati epese poly apogohteush! Kai nai… autos o mpasistas, trelo ksenerwma! Xarhka k egw sthn arxh pou eida billy seehan alla ta autia mou den xarhkan ka8olou.

Ντάξει είστε για κλωτσιές όλοι!

KALA RE AGRA TI EINAI AYTA RE.EKLEGA GIA TH KITHARA POU KSERO 8O
8O