Steven Wilson solo tour (Οκτώβριος-Νοέμβριος 2011)

Θα μας τρελάνει ο Steve! Ανακοίνωσε την πρώτη solo περιοδεία του η οποία θα ακολουθήσει την κυκλοφορία του 2ου δίσκου.

I’m very happy to announce that following the release of my new solo album “Grace For Drowning” in September, I will be undertaking my first ever solo tour of Europe and North America. For this tour I am very fortunate to have the talents of an extraordinary line up of musicians to perform the music - [SIZE=“5”]Marco Minnemann on drums[/SIZE], Nick Beggs on bass, Aziz Ibrahim on guitar, Gary Husband on keyboards, and Theo Travis on flute / sax. And myself (not extraordinary) on vocals, guitars and keyboards. The shows will also include a lot of multimedia and films, material that is being especially prepared by Lasse Hoile as we speak. The music will be drawn from both my solo albums (the newest of which is a double CD, so there is plenty of material to choose from), but please [SIZE=“5”]do not come along and shout out for PT songs[/SIZE]! The dates will be announced in the next 24 hours or so at www.gracefordrowning.com, but run approximately from mid October to mid November. Please come along if you can, I think these shows are going to be quite an adventure.

Ο Minnemann στα drums;;; 8O8O8O (αναρωτιέμαι αν τους έφερε σε επαφή ο Rudess, ο οποίος τυγχάνει φίλος και των δύο! :lol:)

Ελπίζω να περάσει από εδώ η περιοδεία (αν και τόσο μικρή, χλωμό το κόβω). Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν θα έχει τραγούδια από Porcupine Tree. Δεν πειράζει, έχει στα χέρια του ένα καινούριο διπλό album καθώς και το προηγούμενο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει πολύ υλικό για να επιλέξει. Συν το οπτικό μέρος της υπόθεσης διά χειρός (φυσικά) Lasse Hoile… ε ρε γλέντια…

Φέρτε τον ΧΤΕΣ.

Και ο Aziz Ibrahim είναι εξαιρετικός κιθαρίστας με αρκετά σημαντική καριέρα!

Να πω την αλήθεια, σαν όνομα δεν τον ήξερα, και ούτε έψαξα και για τους υπόλοιπους. Αλλά με το που είδα Minnemann… (μου έχει μείνει απωθημένο από τους Theater μάλον!)

Υ.Γ. Οι Theater, μετά το The Wall, κάνουν και ένα guest πέρασμα στο topic του Steven Wilson!!! :lol:

Εννοείται παικταράς ο Aziz Ibrahim, αν θυμάμαι καλά ήταν και με τον Ian Brown το 2005 στην Αθήνα.

Χαχα, σταμάτα γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες οι πολέμιοι :stuck_out_tongue:

Ενημερωτικά: Παίζει συχνά με τον Ian Brown, έπαιζε για πολλά χρόνια στους Simply Red, συμμετέχει στην μπάντα του τραγουδιστή των Marillion και για ένα φεγγάρι είχε περάσει και από τους Asia (στο εξαιρετικό “Arena”).

Το καλό που τους θέλω να τον φέρουν

Εκτός του ότι ΠΡΕΠΕΙ να έρθει, αναμένουμε σαν τρελοί την καινούρια κυκλοφορία! Αν είναι σαν το insurgentes, θα πάρουν φωτιά τα μυαλά μου :stuck_out_tongue:

με καλυψε απολυτως η τατσο

μακαρι να τον φερουν να καουμε.

Εννοειται θα παω αν ερθει απο τα μερη μου…
Δεν το κοβω για πανω απο 25-30 δολλαρια το εισιτηριο οποτε μια χαρα.

:papas::papas::papas::papas:

Μην πας, ξέρεις εσύ 8).

http://www.gracefordrowning.com/tour-dates.php

Δεν πιάσανε τα ευχολόγια, δυστυχώς - αν και για να είμαστε ειλικρινείς, πόσα άτομα θα μάζευε μια σόλο συναυλία του Steven στην Ελλάδα;

Άσε που θα υπήρχαν οι παπάρες που θα φώναζαν για “Trains” και “Lazarus” και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο…

Mην το λες, θα μάζευε, αν και το τελευταίο πουθ γράφεις δεν θα το αποφεύγαμε! #-o

Και να θελαμε…Sold out…Αληθεια πεζει κανενα Site που να λεει ποτε βγαινουν tickets για uk gigs για να μην δινεις τον κολο σου σε μαυραγοριτικα sites?

(ακομα πονανε οι 80 λιρες για τους muse…)

11 Νοεμβριου 100% εκει, θα χω και επισκεπτες 8)
Βεβαια, Best Buy Theater, πανακριβα θα ειναι γαμω το κερατο τους

EDIT: ακυρο, $21.50 8)

Λίγες τις βλέπω τις ευρωπαικές ημερομηνίες και όλες σε 3-4 μέρη.
Ελπίζω να μπουν κι άλλες. Περίεργο μου φαίνεται ότι δεν έρχεται απο Ελλάδα πάντως.
Έχεις πολλούς φαν εδώ και πιστεύω το κατάλαβα εκι αυτός όταν και με PT και με Blackfield γεμίζουν τα live του.