Steven Wilson

https://www.youtube.com/watch?v=q2wqUty08iE

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλοϊκό, προβλέψιμο.

1 Like

Δυστυχώς ο δίσκος πάει για το 2021…

Steven Wilson’s forthcoming sixth album has been postponed due to issues arising from the current Coronavirus situation. Originally due for release on 12th June 2020, The Future Bites will now be released on 29th January 2021.

“As with many of my albums, The Future Bites is not just about the music, it’s a high concept project which involves design, artwork, video and a tour production, all on a grander scale than anything I’ve attempted before. However, due to the pandemic, there are unprecedented challenges, ranging from manufacturing issues (particularly in relation to the elaborate deluxe edition) and the uncertainty facing record stores as the coronavirus forces them to close their doors, to being unable to shoot most of the video material I planned. It’s therefore with a very heavy heart that I reluctantly need to postpone the release of The Future Bites until such time everything can happen as intended. This will now be January next year, with new music and video starting to be issued again around October. In the meantime the pre-order page for the various editions of the album will remain online. Myself, management, agent and promoters are monitoring the situation regarding the live shows scheduled for this autumn. Should events change we will let everyone know as soon as we do.

“I understand that this may be disappointing news, and to no one more that myself, believe me. I worked on the music and background of this project for the last two years and was thrilled to finally be able to launch it. The response to the Personal Shopper track released last month has been phe-nomenal, and I was looking forward to unveiling more over the next few months in the build up to the release of the album. But alas due to the current circumstances it was not to be.

“I sincerely send everyone reading this a message of good health, and I hope that one day in the not too distant future we can once again focus on things like music, which even if it isn’t strictly essential seems to somehow makes life more worthwhile. SW x”

Ναι , οτι δηλαδη τον Ιανουαριο του 2021 δε θα ζουμε το δευτερο κυμα του covid και θα γινονται συναυλιες με εξωπραγματικες παραγωγες και audiovisual shows ας πουμε…

Γενικά την η φάση με την αναβολή κυκλοφορίας δίσκων μου φαίνεται υπερβολική.
Οκ, θέλει να κοιτάξει το εμπορικό προιόν. Όσοι ήταν να το αγοράσουν, θα το αγοράσουν. Εχω να πάω σε δισκάδικο πάνω από ένα χρόνο, cd όμως αγοράζω μηνιαίως. Τι παραπάνω θα του προσφέρει το να κυκλοφορήσει ο δίσκος σε περίοδο με όχι περιορισμένη κυκλοφορία ανθρώπων? Θα είναι πιο κοντά χρονικά σε περιοδεία και έτσι θεωρεί οτι θα κάνει καλύτερο προμοσιον? Ή ότι θα ρθει περισσότερος κόσμος?
Ο μόνος λόγος, για μένα πάντα, που μπορεί να ευσταθεί, είναι να έχουν κλείσει εργοστάσια και να μην μπορούν να κόψουν δίσκους.

1 Like

Προφανώς και δεν θα ζούμε το δεύτερο κύμα. Το δεύτερο κύμα τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. Το Γενάρη θα ζούμε το 3ο.

Τα εργοστάσια έχουν κλείσει πάντως, υπάρχουν πολλοί που έχουν καθυστερήσει κυκλοφορίες για τον συγκεκριμένο λόγο. Επίσης, ο Wilson έχει κλείσει μεγάλη (για τα δεδομένα του) περιοδεία τον Σεπτέμβριο σε αρένες, προφανώς αυτή δεν πρόκειται να γίνει, οπότε πιθανολογώ ότι θέλει να κυκλοφορήσει τον δίσκο του κοντά σε ημερομηνίες κατά τις οποίες θα μπορεί να παίξει και συναυλίες. Γιατί από εκεί θα βγάλει λεφτά, όχι από τις πωλήσεις των δίσκων…

2 Likes

Nαι, αυτό έγραψα πιο πάνω, αλλά δεν το κατανοώ 100%. Δηλαδή θεωρεί ο κάθε καλλιτεχνης, πως μετά από μια πανδημία, αυτό που θα του δώσει περισσότερη ώθηση στις πωλήσεις εισιτηρίων, είναι ένας δίσκος?
Δεν το θεωρώ προφανώς παράλογο σαν σκέψη, αλλά πιστεύω ότι είναι ανούσιο. Και μόνο το γεγονός ότι θα γίνουν συναυλίες, είναι το σημαντικό. Και η “επιτυχία” θα καθοριστεί το πως θα κινηθούν τα πράγματα με την πανδημία, όχι το ποιός έβγαλε έναν δίσκο πιο κοντά στις περιοδείες.
Επίσης, ο εγκλεισμός, σίγουρα σε ωθεί να ακούσεις περισσότερη μουσική, οπότε ως θετικό θα έβλεπα μια κυκλοφορία δίσκου, όχι ως αρνητικό.

1 Like

Στο μυαλο μου το ειχα ως συνεχομενο απο Οκτωβριο εως Φεβρουαριο, γιατι να ατονησει δηλαδη στο ενδιαμεσο? Η κανονικη γριπη ξεκιναει καπου Οκτωβριο και διαρκει μεχρι την ανοιξη.

Τιποτα δεν ειναι προφανες παντως. Και αυτα τα “το δευτερο κυμα θα χτυπησει πιο πολυ” ειναι τρομοκρατια κατα την γνωμη μου.

Many of you will know that back in 2004 I co-wrote a film screenplay with my close friend, TV commercial director Mike Bennion. The screenplay was for a surreal ghost story called Deadwing, set in London with a film sound engineer David as its central character. I started work writing songs for the soundtrack, but when we couldn’t get the film into production these songs ended up being released across several albums over the next few years, notably the Porcupine Tree album of the same name and my album Insurgentes. Now 16 years later we have completely reworked the script, renamed it And No Birds Sing, and shot a 4 minute test sequence / teaser using temporary actors (just before lockdown), which you can now view here. This is directed by Mike, produced by Gaby Whyte Hart, with sound design by myself (look out also for my brief cameo!) We are now looking to get the film properly cast and into production, hopefully to begin shooting properly in 2021. In the meantime I hope you find the teaser intriguing.

And No Birds Sing is a story that crosses genres, having aspects of Psychological Thriller, Horror and Mystery. Reality merges with film and the supernatural when a London director starts to experience strange events and is forced to confront his troubled past. The film blurs the lines of reality, memory and fiction where sound constantly motivates the twists and turns of the action.

1 Like

Just not my cup of tea…

2 Likes

Α εγω το λατρεψα. Οπως και το προηγουμενο single.
Ισως να βγαλει επιτελους δισκο που να μου αρεσει μετα το Grace For Drowning.

Αυτό είναι ένα post ντροπής και αυτοταπείνωσης, αλλά ναι χθες για πρώτη μου φορά άκουσα άσμα porcupine που μου έκανε κλικ, βασικά όχι κλικ το έχω ακούσει γύρω στις 380 φορές από εχθές… Το άσμα λέγεται shesmovedon… Τώρα που καταλάβατε τι μου έκανε κλικ από τον γουιλσον, προτείνετε σας παρακαλώ αντίστοιχα άσματα… Γιατί δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο για να ακούω ολόκληρες δισκογραφίες… Ευχαριστώ :sweat_smile:

3 Likes

Τα πάντα άκου, πάνω κάτω αυτό που σε έκανε κλίκ είναι παντού διάχυτο στη δισκογραφία των PT και του Wilson, κωλόφαρδε :stuck_out_tongue:

Α τώρα είδα ότι δεν έχεις χρόνο οπότε από μένα άκου για αρχή τα παρακάτω καθώς και ολόκληρο το In Absentia υποχρεωτικά :slight_smile:

PT
Dark Matter
Fadeaway
Waiting
Don’t hate Me
Lazarus
Arriving Somewhere But Not Here
Anetshetize

Wilson
Drive Home
The Raven That Refused To Sing
Deform to form a star
Nowhere Now

2 Likes

Καταρχας το Shesmovedon που ειναι γραμμενο σαν φαρμακο, ειναι ενα αψεγαδιαστο 11 στα 10 τραγουδι το οποιο εξυψωνεται σε κοσμικα διαγαλαξιακα επιπεδα οταν το ακους μετα απο χωρισμο, κατα προτιμηση απο πολυετη σχεση. Ειναι μια πολυ ευχαριστη εμπειρια που δεν σε κανει να θελεις να κρεμαστεις.

Δευτερον, να πας στο topic των Porcupine Tree για τις καλυτερες προτασεις. Καλος και χρυσος ο Steven Wilson στα προσωπικα του (νοτ) αλλα οι Porcupine Tree ειναι κατι αλλο.

Προσωπικα θα προτεινα τα εξης για αρχη:

  1. Dark Matter
  2. Don’t Hate Me
  3. Tinto Brass
  4. Stop Swimming
  5. Lightbulb Sun
  6. Russia On Ice
  7. The Rest Will Flow
  8. Trains
  9. The Sound Of Muzak
  10. Strip The Soul
  11. Lazarus
  12. Open Car
  13. Sentimental
2 Likes

Βασικά όπως άραζα και το άκουγα χαλαρά έπιασα αυτό τον στίχο “She changes every time you look
By summer it was all gone, now she’s moved on” και μου πέφτει το σαγόνι και μετά ο ψυχοβγάλτης λέει καπάκια “She called you every other day
So savior it it’s all gone, now she’s moved on” έκανα σαν το meme με τον vince mcmahon… Ευτυχώς που δεν έχω χωρίσει δεν ξέρω τι θα έπινα παρέα με αυτό το άσμα … @matia και @QuintomScenario σας ευχαριστώ πολύ ξεκινάω τώρα…

1 Like

Κωνειο λογικα

Προτεινε και μερικες κομματαρες οπως το Aneasthetize και το Arriving Somewhere ο matia αλλα εγω στην δικη μου λιστα ειπα να βαλω τα πιο πιασαρικα, και οσα δεν κρατανε 12-14 λεπτα (με εξαιρεση το Russia On Ice που ειναι ισως το οτι καλυτερο εχουν βγαλει)

Στην θεση σου θα ξεκινουσα απο το Don’t Hate Me, παντοτε το θεωρουσα αδερφακι με το Shesmovedon. Και γενικα υπαρχει μια σχεδον τελεια 1 προς 1 αντιστοιχια για καθε τραγουδι του Stupid Dream με το Lightbulb Sun.

@QuintomScenario το άκουσα το “don’t hate me” (κομματάρα) αλλά don’t hate me αδερφακι δίδυμο κιόλας του shesmovedon είναι το to rid the disease :star_struck:

Πηγα να δω ποιο τραγουδι εννοεις κι απο ποια μπαντα, το εβαλα στο YouTube, μου εβγαλε Opeth, το εκλεισα. Δεν ειμαστε για υπνους στις 2 το μεσημερι