Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Καλημερα και απο μενα,ειναι το πρωτο μου thread το οποιο θα αναφερεται για στονερ ροκ κυκλοφοριες και προτασεις που αξιζει να δωσουμε λιγη προσοχη παραπανω.Εγω για αρχη θα δωσω καποιες καλες προτασεις που κυκλοφορησαν το 2005:High on Fire - Blessed Black Wings
Clutch - Robot Hive/Exodus
Corrosion of Conformity - In the Arms of God
Witchcraft - Firewood
Dozer - Through The Eyes of Heathens
Hermano - Dare I Say
Om - Varations on a Theme
Brant Bjork and the Bros - Saved by Magic
Earth - Hex: or Printing In The Infernal Method
The Atomic Bitchwax - 3
Acid King - III
Bongzilla - Amerijuanican
Ufomammut - Lucifer Songs
Grand Magus - Wolf´s Return
Dead Meadow - Feathers
Crowbar - Life`s Blood for the Downtrodden
Circulus - The Lick on the Tip of a Letter Yet to Be Sent
Earthride - Vampire Circus
Pagan Altar - Judgement of the Dead
Pharaoh Overlord - # 3
Reverend Bizarre - Crush the Insects
Wolfmother - Self Titled
Sula Bassana - Dreamer
Ramesses - The Tomb
Earthling Society - Albion
Queens of the Stone Age - Lullabies to Paralyze
The Mos Generator - The Late, Great Planet Earth
Black Mountain - Self Titled
YOB - The Unreal Never Lived
Minsk - Out of a Center Which is Neither Dead Nor Alive
La Ira de Dios - Hacia el Sol Rojo
Hognose - El Sombrero
SubArachnoid Space - The Red Veil
Early Man - Closing In
35007 - Phase V
Orange Sunshine - Homo Erectus
Truckfighters - Gravity X
Sheavy - Republic?
Yawning Man - Rock Formations
Pelican - The Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw
Cathedral - The Garden of Unearthly Delights
Red Sparowes - At the Soundless Dawn
Jesu - Self Titled
Greatdayforup - Flores de Sangre
Drunk Horse - In Tongues
Planet Gemini - Wizards Blood
Insider - Simple Water Drops
Freedom Bleeder - 10 out 10
Artimus Pyledriver - Artimus Pyledriver
Khanate - Capture & Release
The Great Escape - Nothing Happens Without A Dream
Kinski - Alpine Static
BORIS - pink
Dark Fog - cosmic tone
Rosetta - the galilean sattelites
Thee Plague Of Gentlemen - primula pestis
Engine-V - broken world
Rotor - II
Destoyalldreamers - a coeur leger sommeil sanglant
Vibratore Bizarro - se hundred and sexty sex
2 By Bukowski - Yzorrerrex
The Evpatoria Report - Golevka
Burning Saviours - Burning Saviours
Abramis Brama - Rubicon

ουπς…πολλα εγραψα…συγνωμη για την κουραση αλλα τελικα το 2005 ειχε πολλους καλους δισκους και το σιγουρο ειναι οτι εχω ξεχασει καποιους ακομα…τελοσμπαντον…βασικα εγραψα για το 2005 μιας και σημερα ακουγα το pink απο boris(δισκαρα)…και ειπα να αρχισω για αυτο το ετος…φυσικα ειναι αρκετοι δισκοι οι οποιοι εχουν στοιχεια απο doom,post rock και αρκετα που ψυχεδελιζουν αρα δεν ειναι μονο stoner…επεται και συνεχεια…περιμενω και δικες σας προτασεις

φίλε thevoid ωραίο το τόπικ, αλλά είναι καλό να λες και ένα λογάκι για κάποιες κυκλοφορίες ξεχωριστά. Δλδ καλύτερα να ποστάρεις μία κυκλοφορία την φορά μαζί με κάποια σχόλια. Εγώ που είμαι ψιλοάσχετος με το σπορ ( ακούω τα γνωστά γκρουπς του είδους ) η παραπάνω λίστα σου δεν μ λέει τπτ, ενώ από την άλλη θα με ενδιέφερε να περιέγραφες ένα από αυτά που δεν το ξέρω.

εχεις δικιο…ειναι το πρωτο μου thread και περιμενα να κανω λαθακια…πες περιπου τι εχεις ακουσει πανω σε αυτο το ειδος και τι σου αρεσε για να με βοηθησεις να σου προτεινω καποιες καλες κυκλοφοριες…

ε κοίτα, εγώ γουστάρω με τρέλα Kyuss, Spiritual Beggars και Corrosion Of Conformity από τα παλιά τα χρόνια… Από εκεί και πέρα έχω ασχοληθεί με μπάντες όπως Fu Manchu, Orange Goblin κλπ. Φυσικά τους δικούς μας Nighstalker. Βασικά μου αρέσει και μια σάπια μπάντα που λέγεται Natas. :slight_smile:

φοβερη μπαντα οι natas ολα τα δισκακια τους αξιζουν…αυτα που θα σου προτεινω χαρακτηριζονται κυριως απο πολλα ριφακια και groovy καταστασεις…truckfighters,dozer,hermano(garcia στα φωνητικα),brant bjork(kyuss,fu manchu)abramis brama(απο σουηδια με πολλα στοιχεια 70’ς)…σιγα σιγα θα γραψω για ολα τα γκρουπακια και ευχομαι να σε βοηθησω φιλε μοθ…

Rotor(psychedelic fuzz rock)τα περισσοτερα τραγουδια τους ειναι instrumental.
35007(heavy/psych rock)καποιοσ τουσ ειχε χαρακτηρισει jazz for metalheads η’ metal for jazzheads!!!
Black Mountain(απο το βανκουβερ του καναδα (atmospheric rock of the 60?s and 70?s)
burning saviours(ροκ του στιλ 60’ς και 70’ς)κριμα που διαλυθηκαν…:frowning:
clutch(heavy rock blues)

καταρχας ή θα αλλαξεις ονομα στο τοπικ :slight_smile:

ή θα επικεντρωθεις καθαρα σε stoner rock κυκλοφοριες :slight_smile:

γιατι πχ για post rock\metal υπαρχει θρεντ

και επιπλεον μην περιμενεις να γινει κουβεντα για μπαντα τυπου witchcraft σε θρεντ που φερει τη λεξη stoner στον τιτλο του! :slight_smile:

αυτα απο μενα

οκ φιλε μου θα επικεντρωθω κυριωσ σε στονερ κυκλοφοριες…τα λιγα γκρουπακια που εχω ηδη αναλυσει ειναι παντως στονερ…περιμενω παντως και προτασεις…

Αντιγραφω παλιότερό μου πόστ.

Λοιπόν,μιας και αναφέρθηκαν και σε αλλο θρεντ, ας πω για τους ASG. Πριν 2-3 βδομάδες, καθώς έκανα τα κουμάντα μου για να μάθω για τους Year Long Disaster και καθώς -όπως συνηθίζω- με αφορμή τους Year Long Disaster έκανα το απαραίτητο digging, έπεσα πάνω σε αυτήν τη φετινή δισκάρα. Από αλλού το περίμενα και αλλού μου ήρθε

ΑSG-Win us over

Heavy-rock με παρα πολλές επιρροές. Τσεκάρετέ το

http://www.myspace.com/asgmusic

Edit: Τι κομματάρα το Gallop Song!!

Ο καλύτερος δίσκος στον ευρύτερο χώρο για το 2007 από αυτούς που έχω ακούσει, και μέσα στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς γενικότερα.

Σωστος ο μανος…συμφωνω απολυτα…δισκαρα
αλλη μια παρα πολυ καλη κυκλοφορια ειναι οι Fooz - Fooz(2001) και το ''Space Is Dark… It Is So Endless"(2005)
παιζουν space/prog rock psychedelic/drone με φοβερα ακουστικα μερη και παρα πολυ καλη φωνη ασ ειναι και απο την ισπανια

Ακομα εχω να προτεινω τους Hypnos 69 απο το βελγιο παντρευουν το heavy rock-psychedelic-jazz(σαξοφωνο εκει που πρεπει για να σε στελνει)-progressive…τελευταια τουσ κυκλοφορια το 2006 με το “Eclectic Measure”…διαλυσανε και αυτοι απ οσο γνωριζω…η εταιρεια τους elektrohasch στα τελευταια τους και αρχικα ηταν στην rocknroll radio

Ρε Θεβόιντ, μήπως τυχόν ξέχασες μια μικρή μπαντούλα ονόματι Monster Magnet? Λέμε τώρα…:–

:smiley: βασικα κυριως προτεινω και αναλυω γκρουπακια που δεν εχουν ακουστει τοσο…φυσικα και οι monster magnet ειναι μεσα στα τοπ του ειδος(superjudge-dopes to infinity απο τα αγαπημενα μου)…8)

Θεϊκό τόπικ thevoid!!=D>

Δώσε μας πράγμα! Με την απαραίτητη περιγραφή πάντα για να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε… Για κάτι συνδιασμούς stoner με ψυχεδέλεια, space και τέτοια τα γουστάρω τρελά (αν και αυτά πιθανόν να υπάγονται και στο post metal).

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Μιας και θα επικεντρωθούμε σε stoner/space/psychedelic ακούσματα (και καλά θα κάνουμε), voila:

Colour Haze, το ομώνυμο

We - “Smugglers”

Greenleaf - “Secret Alphabets”

Causa Sui, το ομώνυμο

Super Heavy Goat Ass - “60000 Years”

Keep Posting…[/SIZE][/FONT]

Σωστος ο potofgold…
Colour Haze(ακουστε τους οπωσδηποτε,για μενα μια απο τις κοριφαιες μπαντες του ειδους) και το ομονυμο(2004) το θεωρω το πιο σοφιστικε τους αλμπουμ(κομματαρες τα peace,brothers and sisters-Mountain)…
We(progressive, melodic, psychedelic)και το σιγκεκριμενο δισκακι που προτεινε ο potofgold τα σπαει…
Greenleaf(heavy stoner blues)…το δισκακι που προτεινει ο potofgold ειναι οντως το καλυτερο τους
Causa sui(space psychedelic rock)γουσταρω και το ομονυμο και το ‘‘free ride’’…δισκαρες και 2…
Super heavy goat ass(rock με southern στιλακι και in your face καταστασεις)…similar στιλακι παιζουν οι Hognose, Sasquatch…

Ευχαριστω φιλε μου…:smiley: …τα δισκακια που προτεινε ο potofgold να τα ακουσεις οπωσδηποτε…8)

Και που σκατά τα βρίσκω ρε γαμώτο;;;

ωραιο topic, ευγε thevoid!

ευχαριστω σοκρατες…8)
Ενα πολυ καλο γκρουπακι οι Astrosoniq απο την Ολλανδια,παιζουν ενα στυλ space psychedelic heavy rock,και λογικα εχουν λιωσει τους δισκους των Hawkwind και Pink Floyd μιας και εχουν αρκετες επιρροες απο αυτα τα μεγαθηρια της μουσικης…Αγαπημενα μου δισκακια τα “Made In Oss”(2004) και “Soundgrenade”(2002)