Strapping Young Lad / Devin Townsend Band

Tρομερο γκρουπ με μια μουσικη ιδιοφυια! Δεν υπερβαλλω…ο Devin Townsend ειναι τρελος…θεος…εχει δωσει στο μεταλ μια αλλη πνοη…το κατι διαφορετικο…το κατι παραπανω! Ειναι ενας ανθρωπος με μοναδικο στυλ και 15.5678 τονους παρανοιας!!! Μπορει να ειναι η παρανοια δρομος δημιουργιας;;; Με τις δισκαρες αυτες που εχει βγαλει ο τυπος, το πιστευω!!! Respect!!! Λετε λοιπον…

Και μονο που εχει βγαλει την υπερδισκαρα city με τους S.Y.L respect…(Eπισης τελειως παρανοικη η συμμετοχη τουι στο Human Equation των Αyreon…)

Το οποιο στη νεα εκδοση επιτελους ακουγεται οπως πρεπει. Η παλια version ηταν τουλαχιστον για κλωτσιδια (και ο λογος που δε το χα παρει μεχρι και φετος). Ηχος απο κουβα.

Edit: Το συγκεκριμενο κατ’ εμε μαλλον ειναι και το καλυτερο τους… μετα ακολουθει το ομωνυμο & το τελευταιο…

Καποια στιγμη θα κανω επικο ποστ περι Townsend. Δηλαδη πρεπει μονο και μονο για το Terria.

Έχω το Accelarated Evolution απο αυτούς. Ενώ λατρεύω τη δουλειά του με τους Straping Young Lad, στη μπάντα του βρίσκω τον Townsend λιγότεορ εμπνευσμένο, πιο επίπεδο και γενικότερα ανούσιο. Απο όλο το δίσκο που τον βρίσκω μετριότατο μου άρεσαν 1-2 τραγούδια και διάσπαρτα σημεία και ακόμη και αυτά έχω κάτι αιώνες να τα ακούσω.

Καλύτερο κομμάτι του δίσκου το Slow me down και το Depth Charge. Κατά τα άλλα απαγοήτευση.

Θεούλης.

Σόρτσμαν, αλλάξε τον τίτλο σε Devin Townsend Band/Strapping Young Lad να μιλάμε για όλα ρε

Εχεις το κατωτερο του. Αν και το Ziltoid επισης δε μου ειπε πολλα. Θα σου προτεινα να τσεκαρεις κανα Terria ή Infinity.

Δεν εχω ασχοληθει παρα μονο με τους υπερτατους θεους Strapping Young Lad.
City kai s/t ειναι 2 δισκαρες με τα ολα τους.Μπαντα απο τις λιγες,με ταυτοτητα,δικο τους
ηχο,με οτι θες να ουμε.Respect @ Mr Devin.

All hail the new flesh…

ετσι

all hail the new flesh

θυμαμαι παλια που βλεπα τα βιντεοκλιπ τους στο mtv και ελεγα τι μαλακιες ειναι αυτες???χαχαχα:lol: :lol:
που να ξερα???!!

το dvd τους το χει δει κανεις??
θεικο!o devin με μεγαλο καουμποικο καπελο και ο simon με μπλουζακι pestilence!!!
τελευταιο κομματι far beyond metal!!!

το ΑΑΑ δεν ειναι απιστευτα κολλητικο??

ο townsend θα δοξαζεται αιωνιως για τα praise του στους meshuggah!

“the beat starts here” - blastbeat - κραυγη!!!

Καλά,το blastbeat του Hoglan στην εισαγωγη του All hail…ειναι για oscar…

Και το Relentless απο το ομωνυμο δεν παει πισω.Τσιτα καταστασεις !

Υπάρχει ήδη τόπικ για Strapping Young Lad

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4823&highlight=Strapping+Young+Lad

μήπως να τα ενώσετε?

Ο Τοwnsend είναι ο κύριος λόγος που σε πολλούς δεν αρέσει το Sex and Religion του Vai.
Kαι εγώ όταν το πρωτοάκουσα δεν είχα ενθουσιαστεί με τα ουρλιαχτά του, αλλά όταν το άκουσα αρκετές φορές και ξεπέρασα το αρχικό σοκ μπόρεσα να το εκτιμήσω.
Παραμένει ένα πολύ διαφορετικό άλμπουμ σε σχέση με ότι άλλο έχει κάνει ο Vai στην καριέρα του και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην παρουσία του Townsend.

Ωραια,υπαρχει θρεντ.:slight_smile:

Μεγαλη μπανταρα με δισκαρες(ειδικα τα City και SYL οπως και το No Sleep Till’ Bedtime-live in Australia που ηταν και το πρωτο που ακουσα απο δαυτους και εχασα τα πασχαλια με το παιξιμο του Hoglan).
Κριμα που το διαλυσανε αλλα απ’οτι φαινεται δε πηγαινε αλλο(μαλλον του Devin του στριψε κι αλλο τελικα).

Οh My Fucking God ωραίο θρέντι!

Devin Townsend: Θεόμουρλος αλλά ιδιοφυής.

SYL: Η διεστραμμένη εφεύρεσή του.

Tα ριφς, η φωνή απ’ το πουθενά και το drumming απ’ την κόλαση.

Μ’ αρέσουν όλα τους ανεξαιρέτως, με μια ελαφριά προτίμηση στο City που ήταν η 1η επαφή αλλά και το τελευταίο.

Kαι μία κουλή ιστορία: όταν μου τους είχε πρωτοβάλει γνωστός, των ρωτάω: “ποιος τρελός τραγουδάει;” Μου λεέι “ο Devin Townsend” και τον ανταμοίβω με τη θεική μπαρούφα: “Πωπω κάφρος ο γιος του κιθαρίστα των The Who!”#-o

ΑΥΤΟ το άλμπουμ. Τέλος!

όταν το πρωτοάκουσα, έφαγα τέτοια ήττα που για κάνα δίμηνο δεν άκουγα τπτ άλλο!
Τα 00ς άλμπουμς τους, εμένα με απογοήτευσαν.:frowning:
Η παράνοια του City δεν επαναλαμβάνεται.

Hint. Οi στίχοι στο μεσαίο μέρος του Detox

"How Did I Get Here Tonight?
What Am I Doing Here?
How Did I Reach This State?
How Did I Lose My Sight?

I’m Lost … I’m Freaking
And Everybody Knows … Everyone’s Watching

…So Here’s All My Hopes And Aspirations
Nothing But Puke
God, I’m So Lonely…"

είναι “δάνειο” από το ΕΠIKΟ comic “Batman: Arkham Asylum” :wink:

All Hail the New Flesh

Oh My Fucking God(με τετοιο drumming που σπαει σαγονια πιο καταλληλος τιτλος δε παιζει)

bleeding ωραιο trivia!! :thumbup::thumbup:

:smiley:

Το παρατήρησα κάπου πέρισυ.
Φαντάζεσαι το σοκ μου όταν ξαναδιάβαζα το κόμικ μετά από χρόνια και έπιανα τον εαυτό μου να ξέρει το μονόλογο του Aleister Crowley (αν θυμάμαι καλά) απ’έξω! :lol::lol::lol:

Δεν ειχα πολυ ασχοληθει μαζι μεχρι προσφατα! Κακως θα μου πειτε αλλα απο μικρος ημουν
λατρης του κλασικου ακραιου ηχου.City & SYL τα 2 αγαπημενα μου.
Παντως δεν ειναι μουσικη για ευεξαπτους :stuck_out_tongue: