Stratovarius-polaris

  1. Deep Unknown
  2. Falling Star
  3. King of Nothing
  4. Blind
  5. Winter Skies
  6. Forever Is Today
  7. Higher We Go
  8. Somehow Precious
  9. Emancipation suite: I Dusk
  10. Emancipation suite: II dawn
  11. When Mountains Fall

Ειπα να το ανοιξω το ρημαδι το thread γιατι δεν ειδα να το εχει κανει καποιος αλλος.Ποια ειναι η γνωμη σας για το καινουριο αλμπουμ?Προσωπικα μονο αδιαφορο δεν με αφησε το ακουω αρκετα συχνα μεχρι σημερα και μου εχει κατσει καλα στα αυτια…Μακραν το καλυτερο μετα το infinite.Σε παλιοτερο σχολιο μου ειχα πει οτι απλα περιμενω μερικα καλα τραγουδια και να μην πεσει και αλλο το επιπεδο της μπαντας.Ευτυχως κατα την προσωπικη μου αποψη δεν ειναι μονο μερικα τα καλα τραγουδια αλλα ειναι ενα σφιχτοδεμενο-καλοδουλεμενο-καλοπαιγμενο συνολο συνθεσεων με τρομερες ερμηνειες του Κοτιπελτο (ειδικα στα winter skies-emancipation suite: II dawn) ατμοσφαιριλα του κερατα και πλακα στην πλακα δεν μου ειναι αισθητη η απουσια του Tolkki.Ισως τωρα μου ακουγονται πιο φρεσκοι…Μεγαλη προοδος σιγουρα απο τα τελευταια χρονια μουσικης μιζεριας οι strats εχουν πλεον κατι να πουν και το λενε με πολυ αξιοπρεπη τροπο.
Περιμενω γνωμες…

__Χωρίς να έχει ιδιαίτερο “βάρος” η άποψή μου, μιας και δεν είμαι και ο πιο ψαγμένος φαν τους (τόσες πολλές μπάντες, τόσος λίγος χρόνος…!), κι εγώ την ίδια άποψη είχα για τον Tolkki. Κάτι σαν τους Spock’s Beard ένα πράμα… Ξέρεις ποιός ήταν ο βασικός μοχλός τους, αλλά τελικά ήταν τόσο καλό και δεμένο το υπόλοιπο κατασκεύασμα, που παρόλο που έφυγε το πιο βασικό συστατικό, δεν φάνηκε και τόσο η απουσία -σαν να έχει ποτήσει η αύρα της με το όνομα της μπάντας…

__Εχω ακούσει απ’ το δίσκο μόνο το single /video, 2 φορές και το βρήκα πολύ-πολύ συμπαθητικό! Και εξωφυλλάρα το cd… 8)

υπαρχουν και καλυτερα κομματια τσεκαρε τα στο youtube για να παρεις μια ιδεα…φευγω παω για καμμια μπυρα

Και το μπονους κομματι που υπαρχει στη ιαπωνικη εκδοση του polaris

Με την πρώτη ακρόαση φαινετα οτι εχει πολλα καλα στοιχεια . Για να δουμε με την νιοστή…

Τι να πεις 3-4 ακροασεις εκανα και μου φανηκε αχρωμο αγευστο και αοσμον (και αργο #-o) .Οπως και ναχει οι Φινλανδοι τοχουν κανει και με το παραπανω το κομματι τους στο metal και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενω κατι ιδιαιτερο απο αυτους ουτε στο μελλον [-X[-X

Το winter skies έχει πράγματι πολύ ωραία ατμόσφαιρα και ένα καταπληκτικό πιάνο part στη μέση. Και το deep uknown είναι ευχάριστο κομμάτι. Σα σύνολο θα συμφωνήσω πως είναι ένα καλοδουλεμένο album, ως πρώτο με το νέο line-up

agreed

το album δεν ειναι κακο , αλλα μετα απο 4-5 ακροασεις σε κανει να μη σε νοιαζει αν θα το ξανακουσεις η’ οχι …

Ψιλό αδιάφορο μου φάνηκε…μπορεί να θέλει πιο πολλές ακροάσεις:-k:!:

μετα απο μηνες το ξεθαψα και μου ακουγεται το ιδιο ενδιαφερον κι ευχαριστο…
κατι σημαινει αυτο.

ένα album stratovarius δε χρειάζεται ακροάσεις… ή σ’αρεσει ή όχι…

για παράδειγμα ας πάρουμε το visions ή το episode που μόλις τα έβαζες μέσα έπεφτε πόρωση και headbanging

δυστυχώς όμως
το polaris δεν είναι καλός δίσκος όπως και τα 3 προηγούμενα απ αυτό…