Stratovarius - Τελος Εποχης

Οι μπάντες διαλύονται για να επανενωθούν μετά από μερικά χρόνια:p

Παρόλο που το, σχετικά πρόσφατο, “Elements Pt.1” ήταν πολύ θετική δουλειά, από 'κεί και μετά δε μπόρεσαν να υποστηρίξουν το έργο τους.

Κρίμα γμτ…

Δεν ειναι αληθεια γαμω…

Stratovarius ήταν ένα από τα πρώτα αν όχι το πρώτο συγκρότημα που άκουσα στη power metal και φυσικά πολύ αγαπημένη μου…κρίμα που διαλήθηκαν αλλά μάλλον καιρός ήταν…:frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν μια αρχή και ένα τέλος… και η ζωή η ίδια…

Γουστάρω που αν ρωτήσει ο οποιοσδήποτε κάποιον στην ιδιέταιρη πατρίδα μου για 'μένα θα λάβει την απάντηση “ποιός ρε συ, αυτός που ακούει Stratovarius;” …

Long live the Legions of the Twilight :metal: :drunk: :band:

Οντως ηταν κυνικο το σχολιο (αφου δεν υπηρξα ποτε οπαδος τους ωστε να με στεναχωρησει η διαλυση τους) αλλα το ιδιο πιστευω και για τους αγαπημενους μου System Of A Down ας πουμε. Ουτε θα ειναι κακο να κανουν reunion, οι ανθρωποι αλλαζουν και οι σχεσεις μεταξυ τους αλλαζουν κι αυτες.

Οι δακρυβρεχτες ανακοινωσεις να ελειπαν κι ολα θα ηταν καλα.

Fly the mountains
Pictures on my back
Hopeless feelings
Everything is black

What am I fighting for?
What am I living for?
(There) is a path that I don’t know

You gotta fight!!!
Fight for your life!
Until you die!
Fight for your rights

Endless searching
In this cyber space
All is turning
Into a disgrace

What am I searching for?
What am I running for?
(There) is a path that I don’t know

You gotta fight!!!
Fight for your life!
Until you die!
Fight for your rights

Fight for your life!
Until you die

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!!
η τελευταια κατα τη γνωμη μου…απο ενα δισκο που μου αρεσε αρκετα…κριμα αλλα μαλλον φαινοτανε οτι αυτη η θα ητανε η εκβαση της ιστοριας των stratovarius…για το μονο που στενοχωριεμαι ειναι αφενος οτι δε τους ειδα ποτε live γιατι παντα κατι προεκυπτε και αφετερου γιατι παντα περιμενα απο αυτους την ανασταση του power ασχετα αν τις περισσοτερες φορες με απογοητευσαν…ε ρε πρωινιατικα τη ξενερα εφαγα δε λεγεται…

Περαστικα τολκι…πατ-πατ… Παντως αν και σχολη οι stratovarious και ειναι κριμα,θα συμφωνησω απολυτα με οσα λεει ο Van M…οτι μαλλον εκαναν τον κυκλο τους…

Όντας φανατικός ακροατής των Stratos δεν μου προκάλεσε έκπληξη. Μου άρεσαν όλοι οι δίσκοι τους εκτός από τον τελευταίο (που ήταν και το ομόνυμο γμτ!) τον οποίο δεν συμπάθησα ιδιαίτερα γιατί ήταν πολύ κρύος. Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να σταματήσουν μετά τα καταπληκτικά Elements που είχαν φοβερή 'εμπνευση κατά τη γνώμη μου. Διστυχώς και η solo καριέρα του Kotipelto δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (εκτός κι αν μας εκπλήξει στο μέλλον). Τουλάχιστον ας ελπίσουμε πως ο Tolkki θα κάνει μια νέα αρχή με το καινούριο σχήμα που λέει με τον Kiske και τον Sammet (ακούγεται πολύ ενδιαφέρον).

Υ.Γ. – Ευτυχώς πρόλαβα και τους είδα live στο Rodon στο tour του Elements.

R.I.P.

Κι εγώ κάπως έτσι άρχισα…

Ελεος και μολις εκανα ποστ στο οριτζιναλ θρεντ.

Τεσπα,καλυτερα για αυτους που το διαλυσαν γιατι φαινοταν πως δε τραβαει αλλο.

Αυτό το link το βρήκα στο forum των Stratovarius. Αν επιθυμείτε στείλτε το κι εσείς όπου θέλετε.

http://www.petitiononline.com/030366/petition.html

για να πω την αληθεια αυτους πρωτου καν ξεκινησω να ψαχνομαι με τη metal τοσο, και χωρις να ξερω πολλα συγκροτηματα, τους ειχα ακουσει και τους ειχα ψιλοσυμπαθησει λογο του ονοματος ας πουμε. αλλα ποτε μου δεν ειχα κανεναν δισκο τους, παρα μονο σκορπια κομματια. ενα απο αυτα που ξεχωριζω και θα μου μεινει αξεχαστο γιατι το εχω συνδεσει με ιδιαιτερη στιγμη ειναι το το Before the Winter. απαξ και δε μπορουν να βγαλουν τετοια τραγουδια πλεον, παει τελειωσε το θεμα και καλα καναν και το διαλυσαν επιτελους. ειδικα τον τελευταιο δισκο που καταθαφτικε απο παντου, δε μπηκα καν στο κοπο ουτε να τον κατεβασω κι ολας!

VOIDER εγω θα σου προτεινα να τον κατεβασεις σιγα το πολυ πολυ να χασεις 5 λεπτα απ’το χρονο σου…εχει καλα κομματια μεσα.Μην εμπιστευεσαι τις κριτικες των αλλων…παρομοια φαση με το the dark ride των helloween.παγκοσμιο θαψιμο εφαγε αλλα πιστευω οτι ηταν ενας απο τους καλυτερους δισκους που βγαλανε ποτε…ασε το weiki να λεει…αλλη περιπτωση το operation mindcrime 2 ολοι το αποθεωσαν αλλα για μενα ειναι ετη φωτος πισω απο το 1.αλλη παρομοια ο τελευταιος των gamma ray που πηρε καλες κριτικες αλλα μολις τον ακουσα εβαλα τα γελια…ετσι δεν εμπιστευομαι κανεναν ειναι υποκειμενικο τι ειναι καλο και τι οχι και καλυτερα να εμπιστευεσαι τα αυτια σου και μονο. Παντως οταν διαβασα την εκθεση (γιατι εκθεση ηταν…) του timmo με την καταγραφη των γεγονοτων ολο αυτο το διαστημα μπορω να πω οτι καλυτερα που διαλυθηκαν…αν κατι δεν τραβαει αλλο τι να γινει πρεπει να προχωρησεις…αμα σου λεει οτι ειμασταν μονο μπαντα και οχι φιλοι και οτι ο kotipelto στα 14 χρονια με ειχε επισκεφτει 5 φορες καταλαβαινεις…

Αφού καταθλίφτηκα μ’αυτά που έγραψε ο Tolkki… Το σκέφτηκα λίγο παραπάνω… και κατέληξα:

τελικά είναι τα καλύτερα νέα που θα μπορούσα να ακούσω για τους Stratovarius. Αφού είχα πορωθεί με τα Elements και μετά άκουσα την απογοήτευση του 2005 (ευτυχώς το παραδέχτηκε και ο ίδιος), φοβόμουν για το RR. Γμτ, λέω πάλι σκ@τ@ θα τα κάνουν. ΕΥΤΥΧΩΣ, μου έρχεται αυτό το ΘΕΪΚΟ νέο (τώρα το πήρα χαμπάρι) πάνω στην καλύτερη στιγμή: Τώρα που είμαι σκύλοπορωμένος με τις φωνές του Sammet και του Kiske (αυτός, πλάκα μας κάνει;πάλι εδώ;) από το Scarecrow των Avantasia.

Μπράβο και πάλι μπράβο. Άρχισα να ξαναεκτιμώ τον Tolkki, εκεί που νόμιζα ότι το’χε χάσει… (Ποιος άλλος άνθρωπος κάθεται και διαδίδει ότι τον έχουν μαχαιρώσει, χωρίς να’χει γίνει τπτ…;).Μπράβο, φαίνεται ότι ξεπέρασε την αρρώστιά του.

Επίσης:

Αυτό το post με εκφράζει απόλυτα.

υγ. Ξέχασα: Το Saana δεν ξέρω αν είναι αηδία ή όχι, πάντως σίγουρα δεν είναι metal, ούτε καν rock. Βασικά νομίζω δεν έχει καν electric guitars…

Νέες εξελίξεις στο θέμα Stratovarius:
Ο Timo Tolkki ανάρτησε στην ιστοσελίδα του μία ανακοινωση στην οποία μας δίνει μία μικρή γευση του κλίματος το οποίο επικρατούσε στην μπάντα τα τελευταία 4 χρόνια… Επίσης Δηλώνει ότι παραιτήται από οποιοδήποτε δικαίωμα έχει επί του ονόματος Stratovarius και επιτρέπει την πλήρη εκμετάλευση του από τους πρώην συνεργάτες του (8O 8O 8O )…

http://www.timotolkki.com/Final%20Statement.html

Λέτε να δούμε Stratovarius χωρίς Tolkki;

Αν γίνει και αυτό, τότε ο δείκτης ΞΕΦΤΙΛΑΣ θα έχει φτάσει στη Στρατόσφαιρα!!! :blow:

Καταρχάς να πω ότι τα τραγουδια τους έβγαζαν πάντα δυνατο συναισθήμα (μέχρι το Infinite τουλάχιστον)κάτι απαραίτητο για να μ αρέσει ένα τραγουδι.Respect απλά…:’(

Σε ότι αφορά το παραπάνω post νομίζω θα είναι τραγικό να κάνουν μια τέτοια κίνηση κάτι που πιστεύω ότι θα εξαγριώσει τους φαν τους και θα είναι κακό και για αυτούς.Βέβαια ας περιμένουμε λίγο καιρό να δούμε τι θα γίνει και μετά ας βγάλουμε τα συμπερασματά μας

Mε λιγα λογια θα εχουμε εναν δισκο Kotipelto (κατω του μετριου) με το ονομα των stratovarius?:-k

Δεν νομιζω (ή καλυτερο ελπιζω πως οχι) να κανει τετοια χοντρη μαλακια και ο Κοτιπελτο. Θα του γυρισει και μπουμερανγκ νομιζω κατι τετοιο.

Θα το κανει καθαρα απο εγωισμο.Αν δε γινει κατι τετοιο πιστευω οτι δε θα γινει λογω Johansson γιατι εχει δειξει οτι ειναι πιο προσγειωμενος απ’ολους τους υπολοιπους