Strike Anywhere

Πραγματικά αμαρτία να μην υπάρχει θρεντ γι’ αυτή την μπαντάρα. Προσωπικά είναι μία από τις αγαπημένες μου μπάντες, και φέτος θα έχω την τύχη (για πρώτη φορά) να την απολαύσω 2 φορές live και πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μου! (Είμαι κι εγώ απ’ αυτούς που το 2007 έχασαν το περίφημο Live στη Θεσσαλονική με το εισιτήριο των 10 ευρώ!)

Λοιπόν σχηματισμένοι το 1999 στο Richmond της Virginia, oι Strike Anywhere κινούνται σε punk rock/melodic hardcore μονοπάτια μ’ έναν τόσο τρομέρο πολιτικό/κοινωνικό στίχο, που πραγματικά σου αγγίζει την καρδιά και την συνείδηση…Από τους λίγους, τέτοιου είδους, στίχους…Αναφορές στην παγκοσμιοποίηση, το σύγχρονο καπιταλιστικό καθεστώς/σύστημα, στα δικαιώματα ολονών (ανθρώπων και ζώων, ή αν θέλετε σκέτο ζώων :p) και σε πάρα πολλά άλλα πράγματα…

Παράλληλα στο μουσικό μέρος, με τις πανέμορφες μελωδίες των κιθάρων, τα τέλεια φωνητικά του Thomas Barnett (τα οποία δεν είναι ούτε φλώρικα ώστε να σε ξενερώσουν, ούτε άγρια ώστε να σε κουράσουν, και από τα οποία πάν’ απ’ όλα καταλαβαίνεις τι λένε), μαζί με την τάχυτητα που αναπτύσσουν ανά σημεία στα κομμάτια τους, η μπάντα αυτή καταφέρνει να σε πορώσει και να σου τινάζει τα μυαλά στον αέρα…

Το πρώτο ολοκληρωμένο άλμπουμ της μπάντας, το οποίο προωπικά θεωρώ ΕΠΙΚΟ είναι το Change Is A Sound…Πραγματικά το άλμπουμ αυτό για μένα είναι από τα κορυφαία punk albums (του νεότερου αμερικάνικου ήχου) που βγήκε την τελευταία δεκαετία…Τα λόγια είναι περιττα

Στη συνέχεια το 2003 έβγαλαν το Exit English, επίσης πάρα πολύ καλό άλμπουμ, όχι όμως αντάξιο του προηγούμενου…Ο στίχος παραμένει γαμάτος, στα ίδια επίπεδα, ενώ μουσικά έχουν εμφανώς ελαττώσει ταχύτητες…Παρ’ όλα αυτά, κομμάτια όπως το blaze, σε στέλνουν αδιάβαστο!

[/SPOILER]

Στα ίδια επίπεδα κινείται και το επόμενο τους άλμπουμ, ονόματι: [B]Dead Fm /B το οποίο για μένα είναι και το ?χειρότερο? τους άλμπουμ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, όταν λέμε ?Χειρότερο άλμπουμ των strike anywhere, εννοούμε ένα πολύ καλό άλμπουμ, όχι όμως αντάξιο των προηγούμενων…

ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ, το 2010, με περίμενε μία από τις μεγαλύτερες μουσικές ΕΠΛΗΞΕΙΣ του τελευταίου καιρού, το τελευταίο άλμπουμ των Strike Anywhere: Iron Front (2009)…Kι ενώ λοιπόν η μπάντα φαίνοταν να πέφτει σταδιακά ξαφνικά ΜΠΑΜ! Σκάει ένα άλμπουμ δυναμίτης, να μας θυμίσει τι εστί Strike Anywhere και τι εστί Change Is A Sound…Πραγματικά οι τύποι εγράψαν ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ και πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που θα τους χαρώ την παρούσα φάση! Ακόμα είμαι στην αρχή της ενασχολησής μου με αυτό το άλμπουμ, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι το λιγότερο ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ε-ς! Μπράβο τους! Μεγάλη μπάντα

Επισημαίνω επίσης πως έχουν κυκλοφορίσει το 2005 και το άλμπουμ: To Live In Discontent το οποίο περιλαμβάνει στην ουσία κομμάτια από τα Ep: Chorus Of One, Βread Or Revolution μαζί με κάποια άλλα κομμάτια…Επίσης πάρα πολύ γαμάτο άλμπουμ με κομμάταρε όπως το antidote για παράδειγμα…Περιλαμβάνει επίσης διασκευή από cock sparrer (where are they now?)

[SPOILER]

Ενδεικτικά:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=x5nUSGj_56w
http://www.youtube.com/watch?v=bWci4oLqjmo
http://www.youtube.com/watch?v=3DkdKvK3s1I&feature=related

[/B]

H χρονιά θα κλείσει με [B]strike anywhere[/B] κι αντε γεια!

Ίσως η καλύτερη [B]punk rock[/B] μπάντα που ξεπήδησε και έδρασε αποκλειστικά και μόνο μες τα 00’s???

(Aπαράδεκτοι ούτε ένα ποστ!)

Είμαι τελείως άσχετος με πανκ. Μια φορά μου είχε βάλει ένας φίλος μου το Change Is A Sound πριν 3-4 χρόνια και θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ. Πάω να το κατεβάσω και θα ξαναέρθω κάποια στιγμή απο δω για να πω την αποψή μου.

To [B]change is a sound[/B] είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ της δεκαετίας που πέρασε.

[B]ΕΠΟΣ[/B]