Summer Festivals

Περισσότερο για μνημόσυνο θα έλεγα ότι πάμε σε μια τέτοια περίπτωση!

1 Like

Blind Guardian στο Chania RF

Τρίτη και τελευταία μέρα στο Graspop, headliners οι Evanescence.

Να ανακεφαλαιώσουμε με τους headliners των 3 ημερών: Rammstein, Deep Purple, Evanescence. Γελάω…

ναι ειναι λιγο … εεεεεεεεχμμμμμμ . Μονο Rammstein ειναι μεγαλο ονομα με την ενοια του κραχτη αλλα δεν σου αρεσουν.

Deep Purple Παντως αν εχουν και αλλες καλες μπαντες θα τιμουσα (ποσο παει το μαλλι για την μια μερα;)

Ολοκληρο το lineup που το ανεβασαν στν σελιδα τους στο φβ οι Opeth… Rotting Christ μονο ρε \m/
Ενα απο τα καλυτερα ροκ lineup φετος νομιζω οτι ειναι το Rock Werchter και παιζουν και 5 μερες πριν οι Guns στν ιδιο χωρο…

εχει ονοματα που μου αρεσουν αρκετα ή που θα με προκαλουσαν να τα δω απο κοντα (Primus, Hatebreed, Danko Jones, Clutch, Ugly Kid Joe, Baroness, Suicidal, FFDP, In Flames, Zombie, Prong) . Αν εχει και καλη τιμη θα το σκεφτομουν σοβαρα!

1 Like

Για τα γούστα μου φτωχό lineup. Μόνο τους Sanctuary δεν έχω δει και θα ήθελα να δω από το lineup. Και προφανώς ξαναέβλεπα χαλαρότατα Psychotic Waltz!

Το Werchter φέτος είναι όντως καλό. Και γενικά το Werchter παρόλο που δεν είναι metal, φέρνει φέτος SOAD, GnR σε διαφορετικές μέρες και έχει φέρει και Metallica πριν 3 χρόνια.

Νομίζω πιο μετά θα βγάλουν ποιος παίζει και πότε. Το εισιτήριο έχει κλασσικά 95 ευρώ ανά μέρα και το τριήμερο έχει 195.

με 100 ευρω δεν ξερω αν θα πηγαινα. Δηλαδη ο Headliner με εξαιρεση τους Rammstein δεν με προκαλει να δωσω τετοιο ποσο . Με καλη παρεα βεβαια θα πηγαινα .

Αλλα ολες αυτες οι μπαντες που θελω να δω θα μπορουσαν να συνδυαστουν με πιο “πιασαρικο” Headliner και με τα ιδια σχεδον χρηματα.

Δεν αποκλείεται, http://www.tff.gr/art_gallery/arthro/pyks_laks_epanenosi_tis_thrylikis_mpantas_meta_apo_30_xronia_spanies_photos_vds-130665357/

ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος

τώρα που έβαλαν και Alter Bridge, θα το σκεφτόσουν; :wink:

1 Like

Κοίτα εγώ είμαι και πολύ πιο διψασμένος συναυλιακα από πολλούς από εσάς εδώ μέσα .

Και ναι το 100αρικο χτυπάει άσχημα αλλά είναι και γαμώ με τις μέρες αυτή με deep purple , alter bridge, baroness, clutch , monster magnet , ministry , in flames , danko Jones , FFDP και ένα σωρό άλλες που αν και δεν τρελαίνομαι θα μου ήταν πολύ ευχάριστο να τις δω ( sanctuary , axel rudi Pell , while she sleeps , of mice and men μέχρι και mayhem θα τσέκαρα και ας μην μου αρέσουν ).

Μου φαίνεται μαγικό … Ναι δεν το συζητάω αν είχε headliners Metallica , Maiden , judas priest , slipknot , SOAD θα είχα κατουρηθει από την άλλη θα κράταγα και κάποιες δυνάμεις για τους headliners ενώ τώρα θα ήμουν πολύ χαλαρός και έτοιμος να απολαύσω οποία μπάντα μου ακουστεί - φανεί καλύτερη , μου προκαλέσει το ενδιαφέρον .

Έτσι κι αλλιώς δεν με βλέπω να παρακολουθώ κάτι τέτοιο σύντομα οπότε … με την χαρά και την κουβέντα θα μείνω .

1 Like

Με μια πρώτη ματιά το περσινό line up του graspop είναι πολύ καλύτερο από το φετινό (πως κ δε βάλανε τπτ Guns N Roses;)
Σε γενικές γραμμές πάντως αυτά τα ονόματα δεν παίζουν πάνω κάτω σε όλα τα φεστιβάλ;
Οι Deep Purple έχουν πει ότι αυτή θα είναι η τελευταία περιοδεία που κάνουν με support τους Europe κ ίσως τους βάζουν τιμής ένεκεν headliner
Οι Ugly Kid Joe υπάρχουν ακόμα; θυμάμαι το Everything About You πριν 20 χρόνια…

Στο φεστιβάλ δεν πας τόσο για τους headliners (εντάξει, δέχομαι πως κάποιος που ξεκινάει από την Ελλάδα για το Grasspop θέλει και το μεγάλο όνομα σαν δέλεαρ) αλλά από προσωπική πείρα, προτιμώ να δω τους Χ Metallica, Sabbath, Maiden, GnR μόνους τους ή σε “μίνι” φεστιβάλ τύπου Rockwave ή τα ιταλικά που ανοίγουν 2-3 μπάντες παρά σε 3ήμερο φεστιβάλ με 150 μπάντες.
Στο φεστιβάλ θα είσαι στο “να δω Baroness ή Quensryche που παίζουν ίδια ώρα” ή "να φύγω 5 λεπτά πριν τελειώσουν οι Ministry να προλάβω τους Monster Magnet.
Και ειδικά αν έχει πατήσει και καμιά βροχή και παλεύεις με τη λασπούρα (ή βρέχει ασταμάτητα) στις 9.30 που θα βγαίνει ο headliner θα είσαι ήδη κατάκοπος.

Με λίγα λόγια είναι πιο πολύ η εμπειρία παρά οι headliners ο λόγος για τον οποίο αξίζει να πας σε φεστιβάλ. Αν για παράδειγμα θες να δεις Sabbath ή Maiden καλύτερα να απέφευγες το Download πέρυσι και να πήγαινες κατευθείαν στη φετινή αγγλική τους περιοδεία.

Υπό αυτή τη σκέψη, είναι πολύ καλό το line-up του Grasspop. Δεν έχει GnR ή SOAD που περιοδεύουν φέτος στην Ευρώπη, αλλά οι Rammstein θερίζουν, οι Purple είναι πάντα εμπειρία ζωής να τους βλέπεις και να τους ακους και από κάτω έχει και επίκαιρες μπάντες και μπάντες που μάλλον δε θα δει κάποιος εύκολα αν δεν ταξιδέψει έξω.

1 Like

Απλά ρε Άλεξ δύσκολα θα τραβηχτεί κάποιος από Ελλάδα για να δει αυτά τα ονόματα, θες κι έναν μεγαλύτερο κράχτη. Κατά τα λοιπά, ναι, αν θες πολύ να δεις κάποιο όνομα πρέπει να το δεις μόνο του. Τα ιταλικά φεστιβάλ που αναφέρεις είναι και γαμώ, μια φορά έχω πάει και είχα δει 6/6 συγκροτήματα που ήταν από πολύ καλά ως και γαμώ (Foo Fighters, Iggy & The Stooges, Social Distortion, Hives, Band Of Horses κι άλλο ένα που δε θυμάμαι τώρα :grin:). Τους βλέπεις όλους χωρίς να χάνεις δευτερόλεπτο.

1 Like

rock fest barcelona εχει καλο line up.150e τριημερο λεει.αν δε παιξει κατι καλο εδω κοντα βαλκανια ισως το κοιταξω για εκει.αν εχει παει κανεις,αξιζει;

Δε διαφωνώ, το ανέφερα άλλωστε ότι θες και τον κράχτη για να τραβηχτείς. Αυτό που θέλω να πω κυρίως είναι πως αν κάποιος είχε σκοπό να πάει σε φεστιβάλ έξω και είχε μαζέψει και τα φράγκα και δεν έχει το τεράστιο όνομα, ας μην το σκέφτεται. Η εμπειρία είναι ξεχωριστή και το καταλαβαίνεις μόνο αν πας

κοιταω τα lineup στα μεγαλα ευρωπαικα fest και δεν το πιστευω! Στο Graspop πηγα το καλοκαιρι και θελω να παω σε αλλο (hellfest, wacken , barca) αλλα το lineup του Graspop AΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ !! Στα υπολοιπα εχει πολλους που ηδη εχω δει και θα θελα να δω για 2η φορα RAMMSTEIN αλλα ΜΟΝΟ GRASPOP παιδες… Παλι Βελγιο ρε γμτ ???

υ.γ. αν δειτε για φετος το Download στην Αγγλια , rockwave-ίζει κάπως…

European Festival Awards χθες:

Best Indoor Festival: Reeperbahn Festival
Best Lineup: Primavera
Best Medium Sized Festival: Paleo Nyon
Best Major Festival: Rock Werchter

Δεν υπήρχε ελληνική εκπροσώπηση απ’ ότι είδα στα nominations.

Αρε Λώρη, σε πολεμούν απο παντού, ουτε υποψηφιος …?
Tζαμπα κουβαλήθηκε ο Ψαραντωνης απο Κρητη…