Summer Festivals

Φέρτε poppy στην Ελλάδα

1 Like

θα ήταν αστείο αν την έλεγαν pippa, είδικά για το 10λεπτο “i am…”
ντάξ. fail σε όλα τα επίπεδα απλά. Μπροστά της οι Babymetal είναι τρελή ψαγμενιά.

2 Likes

Να γράψω 2 πραγματάκια για το 2days prog+1 που φέτος, λόγω κοβιντ, έγινε σε ανοιχτό χωρο στο Revislate, καμιά 80ρια χλμ έξω απτό Μιλάνο. Δύσκολο να φτασεις, από μαλπενσα άλλαξα 2 λεωφορεία και περπάτησα γύρω στα 5χλμ μέσα από δάσος (διαδρομή όνειρο).

Πρώτη μου φορά σε progressive φεστιβάλ και το βρήκα σαν ευκαιρία φέτος που η χώρα μας ήταν ψόφια συναυλιακά και επίσης μοναδική ευκαιρία να δω όλο το παλιό ιταλικό progressive (εκτός pfm :cry:) που παραμένει ενεργο και ζωντανό , έστω και με 3, 2 ή 1 απ’τα παλιά μέλη.

Από οργάνωση μια χαρά, είχε καλό σημείο για να στησουμε τις σκηνές με καθαρές τουαλέτες, αρκετές πρίζες και 2-3 δεντρακια. Υπερυψωμένο με φάτσα τη σκηνή,πολλοι δεν κατέβαιναν καν στο συναυλιακό χώρο.

Η πρώτη μέρα, που ήταν και μακράν η καλύτερη, είχε rosenkreutz για ζέσταμα στις 18,00. Μόλις είχα στήσει σκηνή και άκουσα το μισό σετ από μακριά, ενδιαφέρον ήχος με 70’ς στοιχεία. Συνέχεια με metamorfosi και το μεγάλο Jimmy Spitalieri πίσω απτό μικρόφωνο. Το σετ είχε σχεδόν όλο το υπεροχο inferno και ήταν απολαυστικό. Μετά ανέβηκαν οι goblin rebirth, το καλύτερο act του 3ημερου, και μείναμε με το στόμα ανοιχτό με τη δυναμική τους. Έπαιξαν περίπου 2 ώρες από όλη την καριέρα τους ενώ παράλληλα από πίσω έδειχναν σκηνές από ταινίες του argento που έχουν ντύσει μουσικά. Η μέρα έκλεισε με Le Orme που εξελίχθηκε σε μεγάλο πάρτυ και το collage να έχει την τιμητική του.

Η δεύτερη μέρα ξεκίνησε με the trip, μπάντα χαμένη απτα 70’ς που είχε περάσει και ο blackmore για λιγο. Οι Winstons που ακολούθησαν είχαν την καλύτερη σκηνική παρουσία του φεστιβάλ, με ηχο μεταξύ Stones και doors και πολύ διάθεση άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Rovescio Della medaglia στη συνέχεια, άνευρη εμφάνιση μεν αλλά είχε σχεδόν ολόκληρο το contaminazione και κάπως έστρωσε. Έπειτα είχε μπει σφήνα στο πρόγραμμα ένα μικρό κονσέρτο του Gianni nocenzi, μεγάλος συνθέτης και πρώην μέλος των banco. Κλείσιμο με banco del mutuo soccorso και η μόνη στιγμή που ο χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος,δειγμα της αγάπης που έχουν για τη μπάντα. Πολύ υψηλή απόδοση αλλά το σετλιστ περιελάμβανε πολλά καινούργια κομμάτια και κάπου χάθηκε ο παλμός, επανήλθε στο φινάλε με το rip και εμάς όλους όρθιους να τραγουδάμε.

Το τρίτο βραδυ το πέρασα πιο πολύ στο κάμπινγκ με μπυρες με 2 Ολλανδους που γυρνάνε σε όλα τα prog φεστιβάλ με τροχοσπιτο (δώσαμε ραντεβού στο night of the prog το καλοκαίρι) . Ο ένας είχε δει Led Zeppelin το 74 :joy:. Ωραίοι οι osanna στο φινάλε, οι υπόλοιποι δεν ήταν ο ήχος μου, οι no sound πολύ alternative, ο Alberto fortis πολύ ποπ παρόλο που τον συνόδευε συμφωνική αλλά είχε μεγάλη απήχηση, ειδικά στο γυναικείο πληθυσμό.
Με το που έκλεισε η μέρα έριξε και μια 3ωρη καταιγίδα, δείγμα του άστατου καιρού που είχε, από 30 βαθμους τη μέρα στους 10 το βράδυ.

Πολύ καλή η φάση γενικά, μιας και είναι και δωρεάν. Μπορείς να δώσεις μια ενίσχυση 25 ευρώ ή να πάρεις μπλουζάκι με 15.
Εντύπωση μου προκάλεσε η αγάπη των Ιταλών για τις μπάντες τους, παρόλο που έχουν αλλάξει μέλη αρκετές φορές,γι αυτό και τις κρατάνε ζωντανές.

Αν κράταγα μια στιγμή θα ήταν το suspiria από goblin. Δέος.

Ραντεβου του χρόνου, τώρα που έμαθα και τον δρόμο…

9 Likes

Ολοκληρώθηκε το line-up! Από τα hints για τον headliner της Παρασκευής πίστεψα ότι θα είναι οι Flower Kings και το σκεφτόμουν να πάω. Τώρα δύσκολα ,είναι και περίοδος με πολλή δουλειά αλλά δεν το αποκλείω ακόμα.

Ελα ρε, καθολου κακο. Εξακολουθει να ειναι δωρεαν;

1 Like

νομίζω ότι οι flower kings ανακοίνωσαν ευρωπαική το φθινόπωρο

yep

1 Like

Νομίζω πλέον έχει μια συμβολική συμμετοχή (τύπου 5 ευρώ τη μέρα) και δωρεάν κάμπινγκ. Δεν το συζητάμε ότι αξίζει να πηγαίνεις κάθε χρόνο. Χρόνος να υπάρχει :roll_eyes:

Για πείτε γνώμες και προτάσεις. τα πράσινα θα τα δω σίγουρα, πορτοκαλί και κίτρινα αναλόγως πως βολέψει, γιατί είτε καλύπτονται από άλλα, είτε είναι πολύ νωρίς-είτε πολύ αργά. (το 80% των ονομάτων, δεν τα ξέρω :sweat_smile: )



ο City and Colour ειναι ωραιος
Lizzo και Rina Sawayama δεν ακουω αλλα λογικα θα εχει καλο show

2 Likes

Εγώ δεν ξέρω ούτε ένα , απ’ αυτά που δεν έχεις κυκλώσει :laughing:, αλλά μου έκανε κλικ το girl in red.
Η πρώτη μέρα πάντως με puscifer και RHCP είναι πολύ όμορφη. Ειδικά το show του Maynard είναι φοβερό.

2 Likes

Ρινακι σαουαναμα επιβάλεται

Jacob collier είναι ωραίο τυπακι, μουσικό νερντουλο

City and colour όπως είπε ο προλαλησαντας (ήμισυ ταλέντο των alexisonfire αν σου λέει κάτι αυτό)

Machine gun Kelly γιατί να δείς;

3 Likes

ε για το show? όπως και Sam Smith (έστω για λίγο), και Lizzo που ξέχασα να σημειώσω. Rina Sawayama δεν το κόβω να κάθομαι, είναι ευκαιρία να φύγω νωρίς να πιω κανένα ποτάκι Λισαβόνα

οπότε κρατάω και Jacob Collier για όσο προλάβω, και City and Colour.

thanks!!

1 Like

Sylvan Esso αχαστοι, εγώ θα έβλεπα και Lizzo

1 Like

Το τελευταίο night of the prog θα διεξαχθεί φέτος, κάθε χρόνο το γλυκοκοιτάζω αλλά ποτέ δεν κατάφερα να πάω, ούτε φέτος πρόκειται.

Πολύ δυνατό κλείσιμο, από τα καλύτερα lineup που είχε ποτέ!

4 Likes

Νέα προσθήκη!! Wobbler τη μέρα του Arthur Brown!!
Πολύ ελκυστικό ήδη! :thinking:

2 Likes