Sun Caged - Artemisia

Το 2ο άλμπουμ των Sun Caged είναι μιά τεράστια έκπληξη όσο αφορά το χώρο του progressive! Eίμαι απολύτως σίγουρος, ότι θα κοντράρει στα ίσα τα μεγαθήρια του είδους!

Απο τα δειγματα που ακουω αυτη τη στιγμη μου κινηθηκε η περιεργεια .:-k

Προσωπικά έχοντας ακούσει το Scarsick των POS και σε κάποια “πρώιμη” μορφή το Systematic Chaos των DT, είναι το πρώτο άλμπουμ στο χώρο, μέσα στη χρονιά πού διανύουμε, πού μου έκανε δυνατό κλικ!

το DT που άκουσες πιθανότατα δεν είναι DT.

απ’ όσο μπορώ να ξέρω δεν υπάρχει κάτι ακόμα στο νετ.

Από την άλλη για το Sun Caged είχα διαβάσει σοτ prog archives και το έχω βρει εδώ και αρκετές μέρες αλλά δεν έχω προλάβει να το ακούσω…

Όσο για prog κυκλοφορίες μέχρι στιγμής μια χαρά πάμε…

Redemption, Thought Chamber, Threshold, Neal Morse, Sylvan, Slavior και φυσικά Pain Of Salvation
έρχονται Dream Theater, Symphony X, Riverside, Sieges Even, Deadsoul Tribe και πολλά άλλα…

Το Redemption είναι όντως πάρα πολύ καλό! Από Threshold περίμενα κάτι διαφορετικό. Neal Morse & Sylvan δεν κινούνται στις άμεσες προτιμήσεις μου, ενώ εννοείται πώς περιμένω πώς και πώς το νέο Symphony X!

Έχοντας ακούσει από το προηγούμενο album τους μερικά τραγούδια μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αρκετά, αν και στην αρχή μου είχαν φανεί κόπια των D.T.

εχει πεσει στα χερια μου και θα το ακουσω καποια στιγμη στις επομενες τρεις βδομαδες (ειναι αρκετα κατω στη λιστα).

παντως θεωρω πολυ καλο αυτο που υπαρχει κινηση σε θεματα που ανοιγονται με νεες μπαντες. εξ αλλου, υπαρχουν απ οσο εχω αντιληφθει καμποσοι ‘γνωστες’ του αντικειμενου στο φορουμ και καλο ειναι να μοιραζονται τις αποψεις τους. ασχετο μεν αυτο που ειπα αλλα εκφραζει την γενικη κατασταση σε αρκετα νεα topics, πραγμα που με ικανοποιει.:slight_smile:

πάνω στους sun caged, ειχαν βγαλει ενα δισκο (τον πρωτο) με τον πληκτρα των after forever ο οποιος πλεον γραφει σε πιο ατμοφαιρικο στυλ. θα ηθελα να ακουσω και να συγκρινω, επειδη το after forever μου αρεσε πολυ. βασικα εχει πιο πολλα metal στοιχεια απο οτι περιμενα, και δεν ειναι ουτε η εμπορικλα του Once (oceanborn ρε!), ουτε η pop-ίλα που το γυρισαν οι within temptation και με ξενιζει.

προτεινω σε dazmaniak να το ακουσει. θα του αρεσει πιστευω. :slight_smile:

πανω στους sun caged περισσοτερα εντος ολιγου καιρου… :slight_smile:

Ακουσα το artemisia και μου αρεσε πολυ εκτος καποια σημεια που ειναι σε στενα prog πλαισια αλλα φανταζομαι στο ειδος του σπερνει (θα πουν και οι πιο ειδικοι στο ειδος απο μενα) .
Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν τα ΑΟR στοιχεια που ειναι ολοφανερα στο a fair trade και στο afraid to fly στα οποια εσπασα το κεφαλι μου με ποιον μοιαζει ο τραγουδιστης και τελικα πιστευω οτι ειδικα στα δυο αυτα τραγουδια μοιαζει πολυ με Τommy Shaw και η μουσικη λιγο Styx.

Άλλη μία πολύ καλή κυκλοφορία για τη φετινή χρονιά, όσο αφορά το progressive θωρω πώς είναι και το …And The Rest Is Silence των Ιταλών Empyrios, το οποίο κυκλοφορεί από ελληνική εταιρεία κιόλας. (Burning Star Records)
Το ύφος τους είναι κάτι μεταξύ Symphony X κ Αndromeda.