Sungrazer, Brotherhood of Sleep @ six d.o.g.s, 11-3-2012

Setlist:

  1. If
  2. Somo
  3. Octo
  4. Sea
  5. Wilg Goose
  6. Goldstrike
  7. Dopo (ακυκλοφόρητο!)
  8. Behind
  9. Mirandor
  10. Zero Zero
  11. Common Believer
    Encore
  12. 34 and More
  13. Mountain Dusk

Τα υπόλοιπα αύριο.

έλα να γυρνάει… :stuck_out_tongue:

Για αρχή, αν ανήκετε στα ποζέρια πίσω δεξιά όπως βλέπεις τη σκηνή που δεν έβαλαν γλώσσα μέσα τους, χαχανίζανε όλh την ώρα, είχαν το μυαλό τους μόνο στους μπάφους και τις μπύρες, και όποτε θυμόντουσαν ακούγαν λίγο μουσική κάνοντας headbanging σαν τρελοί αλαλάζοντας “πω ρε φίλε, αυτοί γ***νε” (λες και τους άκουσες καθόλου…),
[B]GO GET A LIFE[/B]…

στην υπόλοιπη επικαιρότητα,
BoS τιμιότατοι και με πολύ καλό ήχο…
Sungrazer πολύ ωραία τυπάκια, πολύ καλές οι μουσικές τους, κάτι με χάλασε στον ήχο χωρίς να είμαι ειδικός για να σας πω τι έφταιγε ακριβώς… πολύ τρίξιμο…

Α, και δύο βίντεα

http://bit.ly/wLjFOh

http://bit.ly/AFgawG

Ωραία βραδιά γενικά και για μία ακόμη φορά να πούμε ένα ευχαριστώ στα παιδιά από CTS για την άψογη και προσιτή διοργάνωση… αν καταφέρει να ξεκινάει και τα live ένα μισαωράκι νωρίτερα να μη δίνουμε για ταξί όσο δίνουμε για το εισιτήριο θα το εκτιμούσαμε ιδιαίτερα πάντως :wink:

Οι [B]BROTHERHOOD OF SLEEP[/B] ζέσταναν τον κόσμο βάζοντας τον στο αργόσυρτο τέμπο τους, 4 μεγάλα κομμάτια (το ένα νέο) και πήραν το χειροκρότημα που τους άξιζε.

Οι [B]SUNGRAZER [/B]από την άλλη είχαν ένα πλήρες σετ με μπόλικα κομμάτια και από τις 2 δουλειές τους +ένα νέο κομμάτι κάπου στη μέση. Είχαν πιει αρκετά, κυρίως ο μπασίστας που όταν μίλαγε δεν ήξερε που πάταγε :slight_smile:

…αλλά μουσικά ήταν όπως πρέπει με εξαίρεση τον ήχο στα φωνητικά που ήταν πολύ χαμηλά και προσωπικά με χάλασε αρκετά (σε σχέση με τον δίσκο). Kορυφαία στιγμή για μένα το έτσι κι αλλιώς αγαπημένο Behind. Εμφανώς ικανοποιημένοι από τον κόσμο τους βλέπω εδώ και στην επόμενη περιοδεία… πάντως δεν ήταν sold out το χθεσινό που σε μαγαζιά όπως αυτό δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο (αλλά δεν έχουν το hype των Samsara φαίνεται)

Μια χαρά και από merch με τα βινύλια στα 15e

Βιντεάκια:
BROTHERHOOD OF SLEEP [B][U]?aranian gates[/U][/B]

SUNGRAZER [B][U]?somo[/U][/B]

Να πω και εγώ κάτι λίγα.
Ήταν ένα ακόμα ένα πετυχημένο event της CTS με δύο πολύ καλά γκρουπ. Οι Brotherhood έχοντας καλό ήχο μπόρεσαν και έβγαλαν τον κάπως μυστηριακό χαρακτήρα των συνθέσεών τους και ήταν μια ευχάριστη αρχή. Ψυχεδελικό έπος το Aranian Gates, εύχομαι ανάλογη συνέχεια και στο μέλλον.
Οι Ολλανδοί πιστεύω έφτασαν σε υψηλά επίπεδα και μας ταξίδεψαν αρκετά στην ψυχεδέλειά τους. Είναι πάντως η πρώτη φορά που πετυχαίνω στο συγκεκριμένο χώρο προβλήματα στον ήχο: από τα ντραμς νομίζω ερχόταν κάτι σαν περίεργο τρίξιμο, ενώ το μικρόφωνο του Rutger (κυρίως) ήταν αρκετά χαμηλά, με αποτέλεσμα σε κάποιες στιγμές να μην ακούγεται καθόλου. Νομίζω όμως αυτά δεν ήταν αρκετά για να μας κάνουν να μην ευχαριστηθούμε τις συνθέσεις του συγκροτήματος. Το νέο κομμάτι είχε κλασική sungrazerική δομή: ψυχεδέλεια στην αρχή, και έχωνε στη συνέχεια.
Τους ξαναβλέπω άνετα, μακάρι και σε μεγαλύτερο χώρο.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο: αν η επόμενη μέρα είναι εργάσιμη, οπότε το μετρό είναι μέχρι τις 12, καλό θα είναι τα live να ξεκινούν έστω μια ωρίτσα νωρίτερα. Με μια ώρα πιο πριν θα μπορούσαμε ανετότατα να προλάβουμε τον τελευταίο συρμό. Εγώ ας πούμε είχα σταμπάρει να πάρω βινιλιάκι με 15 ευρώ, που ήταν μια χαρά ευκαιρία, και επειδή είδα ότι τράβηξε αργά το live, είπα να κρατήσω τα λεφτά για να τα δώσω στον ταρίφα. Κρίμα δεν είναι?

Εύχομαι και άλλα τέτοια event, και μακάρι η CTS να φέρει Graveyard και Catapult the Smoke.

savax όλα ακριβώς όπως τα λες… μα όλα όμως… :slight_smile:

Απίθανο live! Ο κόσμος θα έπρεπε να είναι περισσότερος…
BOS respect, περιμένουμε καινούριο!
SUNGRAZER…τι να πείς τώρα…φοβερός τύπος ο μπασίστας!

Review και videos:
http://drdoomslair.com/2012/03/13/sungrazerbrotherhood-of-sleep-live-at-six-d-o-g-s-11032012/

P.S. αν μπορεί να με διαφωτίσει κανείς για το πως λέγεται το καινούριο κομμάτι των BoS θα το εκτιμούσα…

…of Solace (μου διαφεύγει η πρώτη λέξη, δεν ξέρω αν σου λέει κάτι το Solace…)

[B][U]Well Of Solace[/U][/B]

Yeap, θεός thanks!

Ημουν μεταξύ του veil και well!

Μετα τους πανμεγιστους Samsara Blues Experiment, στο six dogs εγινε το δυο στα δυο με τους επισης φοβερους Sungrazer. Ευχαριστηθηκα παρα πολυ την συναυλια, σε μια πλουσια απο καθε αποψη βραδια.

[B]Brotherhood of sleep[/B]
Ηθελα να τους δω πολυ καιρο ζωντανα και επιτελους τα καταφερα. Φοβερο εγχωριο σχημα, κλασσικο παραδειγμα πως “η Ελλαδα τρωει τα παιδια της”. Αν ητανε απο τις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου θα τυγχαναν πολυ μεγαλυτερης αποδοχης και αυτο θα πρεπει να προβληματιζει… Παιξανε τεσσερα κομματια και η εκτελεση τους ηταν αψογη.

[B]Sungrazer[/B]
Αν και μπορω να πω οτι περιμενα πολλα απο αυτους, δεν περιμενα να μου υπερκαλυψουν τις προσδοκιες μου. Εξαρχεις ηταν παθιασμενοι, ευγενικοι και πολυ κεφατοι πανω στη σκηνη, πραγμα που εκτιμω παρα πολυ. Αφου λοιπον τους μαθαμε πολλες απαραιτητες λεξεις της Ελληνικης, και τους φιλεψαμε με δειγματα της τοπικης παραγωγης μας, εκτελεσαν για εμας [U][B]ολα[/B][/U] τα κομματια και απο τις δυο δισκογραφικες δουλειες τους. Ο Μπασιστας ειναι ενας μικρος τριμετρος Θεουλης και ψυχαρα, μας ελεγε ολη την ωρα τα δικα του. Φοβερος τυπος!
Μετα την υπερτατη μοναδικη συναυλιαρα των τιτανοτεραστιων Samsara Blues Experiment οπως ειχα πει παραπανω, δεν περιμενα και πολλα… Αλλα οι Sungrazer κατεβηκαν απο τον κομητη τους και περασαμε φανταστικα για σχεδων τρεις ωρες! Δυστηχως ειμασταν περιπου οι μισοι σε σχεση με τους Samsara, οι Sungrazer το αξιζανε και με το παραπανω. Σε συνομιλια παντως με τον μπασιστα (ΘΕΟΣ!) μου ειπε πως το διασκεδασαν παρα πολυ οπως και οτι χαρηκαν που ειδαν το κοσμο που τους αγαπαμε τοσο εδω.
Μακαρι να τους ξαναδουμε συντομα, μας πηγανε κυριολεκτικα στο διαστημα!
Υγ. Ο drummer τους ειναι κατι σαν ξαδελφος του μπασιστα των Samsara η ειναι ιδεα μου;
Υγ2. Την ωρα που κατεβαινε απο την σκηνη ο μπασιστας, παραπατησε και παραλιγο να πεσει, με βλεπει και μου κανει “ΩΠΑ!” χαχαχα ΘΕΟΣ!

κάτσε ρε, επαίξαν και αφού έφυγα; στις 2 παρά κάτι είχα μείνει εγώ…

Οι Sungrazer παιξανε πανω απο δυο ωρες και οι Brotherhood of sleep περιπου 50 λεπτα απο οτι θυμαμαι. 15? για τοσο καλη μουσικη και τοσο γεματη γενικοτερα βραδια θεωρω πως ηταν τεραστιο “value for money”. Catch the soap τρελανε μας!

πολύ λες, αλλά ναι, γενικά το value for money ήταν για άλλη μια φορά αρκετά καλό, και αν δεν ήταν ψιλοσκατά ο ήχος θα μιλούσαμε για επικό λάιβ… :slight_smile:

Εχεις δικιο, το πανω ηθελα να το γραψω περιπου, αν δεν κανω λαθος (λογω τον ιδιαιτερων συνθηκων στη συναυλια εχασα λιγο τον χωροχρονο!) πρεπει να ητανε στις δυο ωρες και δεκακατι λεπτα. Ο ηχος στους Brotherhood of sleep ητανε πολυ καλος, στους Sungrazer εστρωσε στην ωρα περιπου. Αριστερα μπροστα που καθομουν ητανε αρκετα καλα. Παντως περι χωρου, το κλασσικο λαθος που κανουνε οι περισσοτεροι ειναι που μενουνε στη δεξια πλευρα, με συνωστησμο και απο αποσταση. Αριστερα και κεντρο/πισω ειναι σχεδον παντα αδεια…

ήμουν μπροστά από τον ηχολήπτη και κέντρο, στην θεωρητικά καλύτερη θέση για ήχο…

αλλάαα… μάπα το καρπούζι… :stuck_out_tongue: