Μαδαγασκάρη-super κριτική

Διαβάστε τι έγραψε μια θεά στο athinorama.gr :

ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΕΥΘΗΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ΣΤΑ ΝΕΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΒΡΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΖΩΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΣΟ ΣΟΦΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ.
ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΕ ΕΝ ΛΟΓΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΚΗΝΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΗΝ ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΟΛΙΩΣ ΔΙΔΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΑΝΕΙΑΚΕΣ Η ΑΛΛΕΣ “ΣΧΕΣΕΙΣ” ΤΩΝ ΖΩΩΝ. ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ ΤΙΣ ΥΠΟΠΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΖΩΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ (Π.Χ. ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗ ΜΕ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΟ) ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΥΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ. ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ. ΚΑΝΩ ΕΚΛΕΙΣΕΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ, ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΟΥ ΕΡΓΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:lol: =D>

υπογραφή: ΛΟΥΚΑ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ομολογώ ότι τα κινούμενα σχέδια πλόν ξεφεύγουν από το παιδικό κοινό, και πολλές φορές το χιούμορ τους γίνεται κατανοητό μόνο από ενήλικες αλλά σε γενικές γραμμές κρατάνε τα προσχήματα! Τα κινούμενα σχέδια είναι άλλη τέχνη και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται! Δεν πας να δεις πιστή παρουσίαση της πραγματικότητας, κάθε άλλο! Πας να δεις αυτό που δεν πρόκειται να συμβεί με τπτ με πραγματικούς χαρακτήρες! Κάτι που ούτε ο Σβατζενέκερ στο τερμιναίιτορ, ούτε ο ρόκυ με τα μαύρα μάτια ή ο ράμπο μπορούν να κάνουν…καλά για τον τελευταίο επιφυλάσσομαι…

Φυσικά θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιος διαχωρισμός! Δε μπορείς να απευθύνεσαι σε όλους(πχ madagascar) και να προωθείς τον παιδικό σου χαρακτήρα όταν σε βολεύει και για λόγους διαφήμισης και μόνο! Υπάρχουν κινούμενα σχέδια για παιδιά(οι κότες το’σκασαν)και για ενήλικες(όλα του μιγιαζάκι +το καινούριο που βγαίνει τώρα) όπως υπάρχουν και ενδιάμεσα :wink:

Καλό πρέπει να είναι το Μαδαγασκάρη, είδικά τώρα που τα στούντιο του Χόλιγουντ πάνε από τη μια μπούρδα στην άλλη, τα στούντιο της Disney θα κάνουν χρυσές δουλειές :stuck_out_tongue: Το είδατε? Εγώ θα πάω μέσα στη βδομάδα…

Παρεπιπτόντως, παίζει φοιτιτικό εισιτήριο στα village στο Ρέντη! από 7,5 στα 5,5 ευρώ

Το ήξερα πως αυτό έφταιγε? και το έλεγα στον μπαμπά μου? μη με πηγαίνεις να βλέπω παιδικά.

Πάντως, πέραν της πλάκας, νομίζω πως και το συγκεκριμένο κινούμενο δεν απευθύνεται στα πιτσιρίκια? [αν κάνω λάθος, sorry] αλλά δεν μπορείς να βάλεις και άνω των 13?
Προσωπικά αν είχα παιδί, θα το πήγαινα να το δει? όπως πήγα τις κόρες μιας φίλης μου? [τώρα αν γίνουν λεσβίες, ελπίζω να μην με κατηγορήσει].

Το θέμα είναι οι γονείς? αυτοί τι λένε στα παιδιά τους? δεν γίνεται να τα αποκλείσουν από την κοινωνία.
Πάντως με κάτι τέτοιες αντιδράσεις [γονιών] νιώθω ?τυχερή? που μεγάλωσα ορφανή? :lol:

:lol: :lol: xa xa polu gelasa me thn Louka parapano, den sxoliazo giati variemai na asxoloumai me telios anegefalous!

To Madagascar to exo dei kana 3-4 fores, sigoura apo ta kalutera animation pou exoun vgei! Exei apisteuth plaka!!! To sunisto anepifulakta se osous den to exoun dei akomh

Gia tous upoloipous…just smile and wave… :wink: :wink:

Και εγω δεν βγηκα σαββατο βραδυ για να το δω με τον πατερα μου και τον αδελφο μου!Και περασα και μια χαρα!Αμε… 8)

proteinw munisi ston senariografo tis tainias…aisxos kai pali aisxos! :stuck_out_tongue:
emena pantws polu mou arese i tainia…eidika ta pi8ikia itan ola ta lefta :wink:

Βασιλιας Λεμουριος Rulez!!!
:lol: Γελασα τοσο στο σινεμα που με κοιταζαν στραβα τα πιτσιρικια…

παροτι δεν ειδα την ταινια και διαβασα το στορι εβγαλα συμπερασμα οτι προσπαθουν να περασουν στα παιδια την αποψη οτι ο ζωολογικος κηπος αρεσει στα ζωα και δεν τον θεωρουν ως φυλακη και οτι δεν κακομεταχειριζονται εκει.