Superhero Movies

θέλει κότσια, μετά τα bvb και ss :stuck_out_tongue:

1 Like

γω το ειδα

μετριο αρκετα. οχι ομως οσο απαισιο ηταν το BvS.

Αχταρμας ειναι γενικα με σκηνες αλλαζουν εν ριπη οφθαλμου χωρις να γινεται established κατι, και αυτο μαλλον επειδη υπηρχε οδηγια να μειωθει το Running time αρα καποια λεπτα χρησιμα κοπηκαν.

Επισης δακτυλος Whedon ειναι εμφανης οπου μπηκε και προφανως το ΦΙΑΣΚΟ με το CGI πανω χειλος του Καβιλ ειναι να γελανε οι πετρες. Σε βαθμο κακουργηματος καποια CGI και ο villain κατευθειαν απο Doom στα early 00s

Flash ειχε πλακα αν σαρεσει ο τονος του εζρα… Μομοα γαμωταπαιδια και ανυπομονω να δω ακουαμαν ταινια επειδη ειναι αυτος και o James Wan, ισως ειναι competent.

Aυτα

Πάντως εμπορικά τον έχει πιεί, διάβαζα σήμερα το πρωί σε ένα αμερικάνικο σαιτ…ούτε 100μύριο δεν έβγαλε μάλλον το πρώτο τριήμερο, ταινία που περιμένεις να ανοίξει με 150-200…

εμ αφου οντως bvs/ss πατωσαν κανονικα οπως να πανε, κι ας ειναι λιγο καλυτερη οπως λενε του bvs. ας κανει το επομενο μονος του ο wheddon μπας και αλλαξει λιγο το πραμα αν και δυσκολο. ο snyder εκανε τεραστιο κακο στο dc universe εν τελει.

Tα bvs κ ss καναν όμως ταμείο, αυτό απότι φαίνεται θα κάνει αλλά οριακά…

βάλε όμως και τον affleck μέσα που είπε μέσες άκρες ότι φεύγει σιγά σιγά από το DCcu και λογικά δε θα εμφανιστεί στο batman του Ρηβς, βάλε και την δυσφορία του κόσμου που πολλαπλασιάζεται συνεχώς, προσωπικά το όλο πράμα μου μυρίζει reboot σε 2-3 χρόνια και πλην aquaman που είναι σχεδόν έτοιμο, τα άλλα που προγραμματίζουν δε τα βλέπω όλα εφικτά…

αν δεν κάνει εισιτήρια το avengers της dc, δεν υπάρχει σωτηρία για το franchise τους…

Όταν ρίχνεις τρελά λεφτά στον Zack Snyder αυτά παθαίνεις. Από το Man of Steel (για να μην πω από Watchmen) το έβλεπες το πράγμα αλλά η Warner επέμεινε και του έδωσε άλλες 2 ταινίες. Ας του δώσουν καμιά ακόμα να φαλιρίσουν μια και καλή. Την ταινία πάντως θα την αποφύγω στις αίθουσες. Λεφτά για Snyder δεν δίνω άλλο.


In other news. Μόλις τελείωσα The Punisher.

Μέτριες οι κριτικές αλλά προσωπικά το βρήκα εξαιρετικό. Βασικά μετά το daredevil ότι καλύτερο υπάρχει σε υπερηρωική σειρά.

Τα μείον; Υπάρχουν. Καταρχήν για μια ακόμα φορά και για άγνωστο λόγο το Netflix προσπαθεί με το ζόρι να βγάλει 13 επεισόδια. Και για μια ακόμα φορά αποδεικνύονται πολλά. Η κοιλιά είναι αναπόφευκτη σε κάποια στιγμή. Το άλλο κακό είναι η προσπάθεια της σειράς να κάνει ένα πολιτικό σχόλιο στην σημερινή Αμερική δεν είναι πάντα πετυχημένη, παραδίδοντας σε φάσεις μερικές μάλλον αμήχανες στιγμές και ρηχές προσεγγίσεις σε ευαίσθητα ζητήματα (οπλοκατοχή στην σημερινή Αμερική) ενώ και η ηθική του Punisher όταν και μπαίνει στο στόχαστρο των σεναριογράφων κάποια στιγμή δεν τους δικαιώνει και τόσο. Από την άλλη βέβαια ο συγκεκριμένος πάντα ήταν ένας αμφιλεγόμενος χαρακτήρας.

Στα θετικά. Ο Micro. Ένας από τους καλύτερους δευτεραγωνιστές σε σειρά ή ταινία της Marvel. Χωρίς να είναι ηρωικός ο ίδιος του και με ένα story που θα μπορούσε να γίνει εκβιαστικό συναισθηματικά καταφέρνει και γίνεται πολύ εύκολα συμπαθής, αληθινά αστείος, χωρίς να είναι σε καμιά περίπτωση ένας comic relief χαρακτήρας, αλλά και συγκινητικός. Πολύ καλός και ο ηθοποιός, τρομερή χημεία με Punisher. Η ταινία είναι γενικά αρκετά πολιτικοποιημένη, ασχολείται αρκετά με την επέμβαση των ΗΠΑ σε Αφγανιστάν μένοντας κυρίως στους στρατιώτες που γύρισαν κουρέλια πίσω αλλά και εγκλήματα της CIA και σε αρκετά σημεία το αποτέλεσμα είναι πολύ ενδιαφέρον. Τέλος ο κακός της υπόθεσης. Επιτέλους ένα villain επικίνδυνος ή για να το πω αλλιώς, stakes are high this time.
Φυσικά δεν μπορώ να παραλείψω τον ίδιο τον Punisher, Jon Bernthal απλά είναι ο Frank Castle. Η όλη προσέγγιση του χαρακτήρα θυμίζει λίγο Rambo της πρώτης ταινίας. Τα 3 τελευταία επεισόδια, ένα εκ των οποίων ανήκει στα καλύτερα του Netflix, είναι που η σειρά πραγματικά ξεχωρίζει.

2 Likes
3 Likes

Είδα χτες Justice League

Καλή παπαριτσα . Δεν έχω μεγάλο παράπονο από το ξυλικι . Αν και τα κοντινά πλάνα είναι μάπα σαν στυλ σκηνοθεσίας

Αντίθετα στην αρχή με τις Αμαζόνες ήταν πολύ ωραίες οι μάχες

Έπαιξαν safe και θα γλιτώσουν την τεράστια γιουχα

Να καταγγείλω όμως τον φυλετικό ρατσισμό του Χόλιγουντ . Κόντεψα να αυνανιστω με βυζακια Μομοα και δασυτριχο Βασαλο των πλουσίων . Στο επόμενο να δουμε και κωλαράκι :expressionless:

Εμείς οι άντρες το καλύτερο μας ήταν το στενό λεδερ της gadot .

1 Like

infinity war trailer κυριοι

3 infinity stones τατσιμπαει ξεκαθαρα νομιζω. και μαλλον το soul stone πρεπει να ειναι στην wakanda για αυτο να γινεται και το μπραφ εκει. ωραιο trailer παντως.

1 Like

Μουντό φαίνεται.Ελπίζουμε σε τουλάχιστον 4 θανάτους με τους δύο να είναι βασικών.

νομιζω (αν και με docotr strange/time stone μεσα ποτε μην λες ποτε μιας κι ολα γυριζουν πισω παλι), vision, spiderman και cap τον πινουν.

Στο comic πεθαίνει ο Spiderman.Βέβαια δεν είναι ενδεικτικό γιατί πεθαίνουν σχεδόν όλοι.Με μόνο μία solo ταινία δε νομίζω να τον σκοτώσουν.Vision και Iron Man τους έχω σίγουρους.Έχει ειπωθεί άλλωστε ότι τελειώνει η καριέρα του RDJ στο σύμπαν αυτό.Υποθέτω και κάναν hawkeye να φάνε συν κάποια γυναίκα (scarlet witch).

1 Like

περίμενα κάτι πιο σπεκτακιουλάρ
ήταν λίγο μονότονο και random για τη φάση του

όταν βγήκε το trailer του πρώτου Avengers ήταν jaw-dropping και τήζαρε πολύ και πολλά περισσότερο, ακόμα και του Ultron που ήταν και μέτριο σα ταινία… αλλά αυτό είναι ο ορισμός της random-ίλας, ακόμα και τον Ultron τον παρουσιάζανε τότε σαν κάτι πολύ μεγάλο και πολύπλοκο σαν villain, εδώ μπαμ, γειά σας, Θάνος, τί λέει, εδώ μωρέ τα ίδια και γώ ήρθα για το τυπικό ξύλο όπως όλοι οι προηγούμενοι random κακοί κτλ…

αλλά οκ, θα το δούμε

υγ. από την άλλη, βλέπεις αυτό και μετά σκέφτεσαι το Justice League… πόση μιζέρια και κακομοιριά αυτή η DC, πόσο :stuck_out_tongue:
πάτωσε που πάτωσε το JL, τώρα με αυτό το trailer και το hype, θα βυθιστεί στα τάρταρα

1 Like

άλλη μια υπερηρωική πατάτα για την πλέμπα

Για πρώτη γεύση είναι ότι πρέπει. Μου αρέσει ο τόνος που δίνουν στις ταινίες τους οι Russo bros και εδώ φαίνεται να συνεχίζουν στο ίδιος ύφος. Δεν θέλω να δω μια ακόμα ταινία με superheros να γλιστρούν σε μια μπανανόφλουδα κάθε 5 λεπτά επειδή τελευταία το πιο αυτοσαρκαστικό πουλάει. Για μένα πρώτο δείγμα θετικό.

Επίσης Spider-man δεν τον σκοτώνουν με την καμιά. Λογικά Iron man και Cap βλέπουν έξοδο.

1 Like

ρε συ, είναι tease όμως μιας ακόμα υπερηρωικής ταινίας όπου ένας τεράστιος ψηφιακός εξωγήινος έρχεται στη γή και όλοι οι ήρωες συμμαχούν για να τον δείρουν…

δλδ

καλό δείγμα πραγματικά, ως προς τί??!!
οκ δεν είχε αστεία…και?

και γώ θέλω νάναι καλό γιατί οκ, το avengers 1 μου άρεσε πολύ + τα 2 cap αλλά οκ, πραγματικά είναι απογοητευτικό σαν πρώτο δείγμα -που οκ ελέω russo ξέρουμε ότι δε θα είναι έτσι, αλλά και πάλι…

Κοίτα στο trailer καταρχήν με ενδιαφέρει να δω το γενικό ύφος μιας ταινίας. Ε αυτό κάνουν και εδώ. Είναι μια ταινία Russo bros και προς το παρόν αυτό μου αρκεί. Από εκεί και πέρα το story το ξέραμε πάνω κάτω ότι κάποια στιγμή θα έρθει ο Thanos και θα μαζευτούν όλοι μπλα μπλα, αρα εδώ δεν περίμενα κάτι άλλο. Το ότι δεν έδωσαν κάτι παραπάνω σε ένα teaser δεν είναι κακό. Επίσης οι σκηνές Wakanda μου φάνηκαν γαμάτες.

btw η στολή Spiderman μου φαίνεται απερίγραπτο χάλι. Με το ζόρι Iron Man πάνε να τον κάνουν; Μάλλον είμαι λίγο old school σε αυτό.

2 Likes

world’s largest Jared Leto statue…

love - like love i have for my right hand…

:sweat_smile:

2 Likes

η ντισνευ παιρνει πισω x-men και fantastic-4. αν κανουν κανα deadpool pg-13 θα τους παρει ο διαολος.

Χθες είδα Justice League. Για όποιον ενδιαφέρεται η ταινία έχει διαρρεύσει σε πολύ καλή ποιότητα εικόνας (αν και με προβλήματα στον ήχο) με κορεάτικους υπότιτλους βέβαια.

Εντάξει δεν ήταν χάλι μαύρο. Σίγουρα όχι η ντροπή του BvS. Αν και οι προσδοκίες που μπορεί να έχει κάποιος πλέον από μια ταινία Justice League παίζουν ρόλο.

Ο δάχτυλος Whedon δεν μου φάνηκε και τόσο, όσο μου φάνηκε αυτός του παραγωγού Geoff Johns που είχε αναβαθμισμένο ρόλο όπως είχα διαβάσει. Η ταινία θυμίζει περισσότερο τις animation Justice League ταινίες όπως και τις σειρές της DC. Φανερή η προσπάθεια να μην θυμίζει η ταινία και τόσο Zack Snyder κάτι που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί τον άφησαν να την σκηνοθετήσει In the first place.

Κατά τα άλλα μέτρια ταινία με story εντελώς προσχηματικό και βιαστικό (ολόκληρος ο κόσμος κινδυνεύει και η ταινία σου δίνει την εντύπωση πως τις παίζουν στην πίσω αυλή του Bruce Wayne). Έναν villain εντελώς αδιάφορο, μερικά από τα χειρότερα cgi που έχουμε δει σε παραγωγή αυτού του μεγέθους (ντροπής πράγματα ώρες ώρες) και μερικές καλές στιγμές που πήραν οι βασικοί χαρακτήρες (βοήθησε σημαντικά το score του Elfman εδώ που χρησιμοποίησε τα βασικά θέματα παλιών ταινιών για Superman και Batman). Ωραίος ο Flash, αδιάφοροι οι άλλοι 2 καινούργιοι (Aquaman, Cyborg). Αυτά.