Superhero Movies

λοιπον εγω το ειδα χτες το avengers. λιγα πραγματα χωρις spoilers:

θετικα:

  1. Russos. Το εχουν οι τυποι, εχουν 3 στα 3 μεχρι στιγμης. οκ η ταινια ειναι disney/mcu, αλλα τα παλικαρια κανουν οτι μπορουν καλυτερα. Σιγουρα αφου το εχουν πει κιολας, τους εχουν κοπει και καποιες σκηνες, αλλα disney ειναι αυτη. Επισης, δενουν ολους τους χαρακτηρες μαζι, δυσκολο, αλλα το κανουν.
  2. καλος villain. Thanos for the win, επιτελους δειχνουν εναν villain καπως καλυτερα, γιατι ειχαμε μεινει μονο με winter soldier και octapus (Molina <3). ειναι οτι καλυτερο σε villain εχουν βγαλει σαν mcu.
  3. δραση, δραση, δραση. δεν χαλαρωνει η ταινια καθολου. οποτε και για κατουρημα δυσκολο να πας.

αρνητικα σε σποιλερ για να μην με κραξετε:

  1. ειναι 2μιση ωρες ταινια, και νομιζεις οτι κραταει λιγο. Οκ εχει και δευτερο μερος, αλλα γινονται και λιγο γρηγορα ολα.

  2. spiderman ή αλλιως Mr. Stark, Mr. Stark, blah blah. ελεος ρε γμτ, τον εχουν κανει σκυλακι του Iron Man. Προσωπικα μου θυμιζει Daniel-San να φωναζει Mr. Miyagi.

  3. Black Order, ενω φαινεται γαματο στην αρχη, ε κλασικα τους τρωνε λαχανο σχετικα ευκολα εναν εναν.

αυτα τα λιγα για αρχη, οταν το δει κανας αλλος τα λεμε παλι.

τοδα και γω χθες

Διαφωνω καθετα με το δευτερο σου παραπονο

ειναι παιδι, χρειαζεται role model αυτος ο σπαηντερμαν. Ο σπαηντερμαν που θες θα ειναι στην επομενη ταινια του (αφου βγει το επομενο αβεντζερς που θα πεθανει ο Σταρκ

Στα της ταινιας, χωρις σποιλερ

μεγαλο επος (επος με την κανονικη εννοια, οχι την ιντερνετικη) που τελικως καταληγει να ειναι ταινια Θανος και οχι ταινια αβτεντζερ. Μαρεσε εμενα χωρις να το εχω πολυσκεφτει γιατι τοχω φρεσκο και θα το δω και αλλη μια την αλλη βδομαδα αφου ακουσω ολα τα σποιλερο ποντκαστς μου.

Το χιουμορ ηταν καλο και απο τους χαρακτηρες που επρεπε, το αξιον ηταν επισης καλο και το pacing εξαιρετικο, αν φανταστεις με ποσους επρεπε να δουλεψουν. Δυνατο επισης character development στον Θανος, αλλα λογικο, αφου ειπα πως ειναι η ταινια του.

Στα αρνητικα

κουραστηκα πλεον με τη φαση του οτι δεν εχει ξεκαθαρα tiers δυναμης.

Δειχνει ρε παιδι μου σε καποια φαση στην αρχη τη μαχη με μαγους και καποιους απο το Dark Order, και λες, καλα αυτοι εδω ειναι ανικητοι, και ξαφνικα κανουν αυτο το κολπο με το πορταλ που το ανοιγοκλεινουν και κοβεται το χερι εκεινου που ηταν ανικητο. Το πορταλ φαινεται ναναι το πιο ευκολο μαγικο των μαγων και τελικως φαινεται οτι ειναι η καλυτερη λυση για να kill a cunt, γιατι δεν το χρησιμοποιοιυν συνεχως;

Το ιδιο παει και με τον Θανος, ξεκιναει να πουμε και εχει ηδη στην κατοχη του το Power stone. Γιατι δεν γαμαει τον κοσμο ολο διχως ελεος; Μετα απο λιγο εχει και το Reality stone, γιατι δεν το χρησιμοποιει συνεχεια να τελειωνει;

Θα μου πεις, πρεπει να υπαρξει πλοκη για να υπαρχει ταινια, αλλα γω καθομαι και τα σκεφτομαι σα μαλακας αυτα μετα.

επισης εμενα που με βλεπεις, η γουακαντα δε με πειθει και η μαχη κει στο τελος με τα σκυλοτερατα σε κανανα κοσμο δε μου φαινεται πιθανο να νικαγαν οι γουακανταναιοι (ιδιως χωρις βοηθχεια θορ). Ποση ζημια να κανει ο καπταιν αμερικα με τις γροθιες του να πουμε, ηταν χιλιαδες τα ζωντανα. ε

τελοσπαντων

ατακες πολλες και αρκετο γελιο ανα φασεις, καποιες στιγμες ηταν φορτισμενες αρκετα εως και συγκινιτικες, καποιο μετριο CGI σε φασεις, αλλα γενικα μια ομορφια

Ειδικο + οι σκηνες στη Σκωτια, καθως ηταν γνωριμες και οικειες και στην αιθουσα επεσαν γιουχες γιατι ηταν Εδιμβουργο και γω ειμαι Γλασκωβη.

+++ We will deep fry your kebab =’)

2 Likes

σε ποιον αναφερεσαι στο 1ο αρνητικο?

χμμ, γενικα στο μυαλο μου ειχα τον Θανος, αλλα εχει να κανει με το inconsistency των δυναμεων γενικοτερα πχ. Πως δηλαδη τρωει μπουκετο απο Καπταιν Αμερικα ο Θανος (οταν εχει και τοσα πετραδια) αλλα ο Χαλκ τρωει τα μουτρα του στην αρχη;
Γιατι ρε παιδι μου δεν ανοιγοκλεινουν αυτα τα πραματα γυρω απο το χερι του Θανος πχ να τελειωνουμε;

https://blenderartists.org/forum/attachment.php?attachmentid=476717&d=1489883767

καλό ήτανε τελικά το Infinity, είχε τα + και - του αλλά overall ήταν διασκεδαστικό και αρκετά fun to watch…το πιο μεγάλο + ήταν ο Thanos, ο καλύτερος και ο πιο τρισδιάστατος χαρακτήρας της ταινίας, το - ότι ήταν όλα τα κλασσικά μοτίβα της Marvel (πολύ γρήγορο pacing και ρυθμός σε συνδυασμό με κακό αμερικάνικο χιούμορ για να μην βαρεθεί ο 15χρονος, ξύλο για το ξύλο, μικρή εμβάθυνση σε χαρακτήρες, μπούκωμα ανα διαστήματα από εφέ και εξελίξεις κτλ) επί 10 αλλά το πρόσημο νομίζω μένει στο + γιατί ο Thanos ήταν ότι καλύτερο έχει δώσει το MCU μετά τον cap από πλευράς χαρακτήρων (και συνήθως σε αυτές τις ταινίες άσπρο vs μαύρο ο villain είναι που κρίνει το τελικό αποτέλεσμα), το φινάλε ήταν αρκούντως ικανοποιητικό, αρκετά φιλόδοξο και εκτός της πεπατημένης και παρ’ολα τα θέματά ήταν ταινία που 2.30 ώρες νομίζεις ότι είναι νερό και περνάνε τσακ μπαμ…

σε λεπτομέρειες που αναφέρετε παραπάνω τώρα συμφωνώ και εγώ, overpowered/underpowerd φάσεις με Thanos, minions bosses fights :stuck_out_tongue: , γουακάντα μάχη λίγο meh κτλ, θα μπορούσαν να είναι καλύτερα κάποια πράγματα…

overall, ήταν ικανοποιητικό για ensemble ταινία τόσων χαρακτήρων και έδωσε ικανοποιητικά την κλίμακα και το scale επικούρας που υποσχέθηκε, πάντα στα marvel ορια…

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει πως το εννοείς αλλά πόσο ακόμα εμβάθυνση να κάνει; Έχει κάνει ταινία σχεδόν για όλους και ξέρουμε τα πάντα. Στα έχει σετάρει όλα και φτάνει το avengers και σου δίνει δράση χωρίς ερωτήσεις. Μόνο ο Thanos ήταν ο “άγνωστος” και μας τον γνώρισε όπως έπρεπε.

Εξαιρετικό το infinity war, έδωσε όλα όσα περιμένει ένας οπαδός αλλά ήταν και διασκεδαστικό και χορταστικό ακόμα και για κάποιον που άλλα πράγματα τα έχει ξεχάσει από τις παλιότερες ταινίες και για κάποια άλλα είναι εντελώς άσχετος.

1 Like

εγώ πάντως για:
Vision + Scarlett Witch (ανύπαρκτος έρωτας ή έστω απειροελάχιστα δοσμένος σε προηγούμενες ταινίες)
Post civil war bucky (κατάψυξη μετά το civil war και ο κακός χαμός, ξαφνικά εδώ μπαμ πάρτον χωρίς κάτι να έχει υπάρξει στο ενδιάμεσο, ούτε να μας δείξει πως τον επηρέασαν τα γεγονότα κτλ)
Post civil war captain america (τα ίδια με bucky)
Post civil war black widow (τα ίδια με bucky) και post civil war οι περισσότεροι βασικά, που μετά από τον κακό χαμό απλά βρέθηκαν και είπαν ας παίξουμε ξύλο παρέα ξανά
κτλ
κτλ

και πολλούς ακόμα, που οκ είδαμε το origin τους αλλά υπήρξε ένα μεγάλο διάστημα στο ενδιάμεσο που γίνανε πράματα αλλά εδώ εμφανίστηκαν ξαφνικά έτσι κατευθείαν λες και δε συμβαίνει τίποτα…

οι περισσότεροι ήρωες ήταν κομπάρσοι σε αυτή τη ταινία, πλην αυτών που αποφάσισαν οι σκηνοθέτες να βάλουν στη πρώτη γραμμή επειδή εξυπηρετούσαν καλύτερα το Thanos arc -και καλά κάναν βασικά για αυτούς, strange, iron man και σια-…

αλλά και σε παλαιότερες marvel ταινίες να πιάσουμε, ε πολλοί λίγοι έλαβαν ένα ικανοποιητικό arc χαρακτήρα και γίνανε κάτι καλύτερο από μονοδιάστατοι τυπικοί χάρτινοι superheroes…

Post black panther δείχνει τον bucky να έχει βγεί από κατάψυξη.
Captain, widow μετά το civil war κράτησαν μακριά τα ίχνη τους. Δεδομένου και του civil war που η widow είναι αυτή που αφήνει εν τέλει τον cap να πάει σηβιρια και του πώς ανέπτυξαν μια σχέση στο winter soldier, μου κάνει λογικό να είναι μαζί και να εμφανίζονται όταν πρέπει.

Στο θέμα vision scarlet συμφωνώ. Το φλερτ στο civil war δεν φτάνει.

Γενικά το teanCap το ανέπτυξαν λίγο σε σχέση με τα άλλα, πχ thor, iron man. Αλλά οκ, πόσα να χωρέσει.

E αφού είχε 30 sec post credit scene black panther τον Bucky, οκ, problem solved :stuck_out_tongue:

Τώρα μετά από ολόκληρο civil war εμένα δε μου αρκεί το reunion του 5λέπτου, ή που o Rodes γειώνει τον στρατηγό στο μισό νανοσεκόντ με το που βλέπει cap, vision που τον σακάτεψε κιόλας κτλ

Γενικά ρίξανε πολύ τους μισούς σχεδόν avengers και δη αυτούς που μεταξύ τους είχαν και το καλύτερο και πιο καλοφτιαγμένο storyline μέχρι τώρα

ναι δικιο εχεις σε αυτο με τον Rhoades. καλα δεν θα ζητουσε τα ρεστα απο τον vision, αλλα ειπαμε ταινια ειναι, πως να προχωρησει πιο καλα. θα ηθελε και ποσες ταινιες ακομα ετσι.
οκ ειχε βγει και το prelude (σε κομικ για τους καμμενους αμερικανους) που πιανει τα πραγματα μετα το civil war και πριν αυτη την ταινια. αλλα οκ, με τον μπακυ ας πουμε, ειναι οκ το τι συνεβη μιας και ερχονται μπελαδες ας πουμε. γενικα ναι, δεν εμβαθυναν καθολου ΤeamCap, αυτο λογω Thanos που εφαγε την πιο πολλη. Αλλα ποσην ωρα να εδειχνε ακομα, φτασαμε 2μιση ωρες για να γινει οτι εγινε.
το ΤeamCap γενικα δεν το βλεπω καλα στην επομενη ταινια.

πάντως έχει πλάκα που έμειναν ζωντανοί τελικά μόνο οι original Avengers της πρώτης ταινίας, Black Widow, Cap, Iron Man, Hulk, Hawkeye υποθέτω και Thor + οκ διαφόρους εδώ και εκεί , θα είναι πιο επικούρα η συνέχεια αν τονιστεί αυτό με κάποιο τρόπο και κάνει σωστά τον κύκλο του όπως πρέπει η φάση τους…

3 Likes

Μα έτσι ακριβώς φαίνεται ότι πάει να κλείσει. Νομίζω ότι

οι original είχαν όλοι σχέση με τις infinity stones και για αυτό κι έμειναν. Δε νομίζω ότι ήταν τυχαίο.

Μόλις χθες το είδα μετά κόπων και βασάνων.

Γενικά συμφωνώ πάνω κάτω με ότι γράφτηκε αν και τα περισσότερα αρνητικά δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησαν στον ίδιο βαθμό. Η ταινία ήταν πολύ καλύτερη από ότι περίμενα και αρκετά διαφορετική. Russo bros οι κορυφαίοι σκηνοθέτες στο MCU παρότι το πρώτο Avengers παραμένει η καλύτερη ταινία.

Εδώ ουσιαστικά μια δουλειά έπρεπε να κάνουν σωστά και αυτή ήταν ο Thanos. Και την έκαναν τέλεια. Από τους καλύτερους villains που έχουμε δει σε οποιαδήποτε superhero ταινία. Και είναι ακόμα μεγαλύτερο το επίτευγμα αν σκεφτεί κανείς το motive (ακόμα ένα τύπος που θέλει να καταστρέψει το σύμπαν, οκ το μισο σύμπαν) που θα μπορούσε να τον μετατρέψει σε καρικατούρα τύπου Steppenwolf. Well Done.

Από εκεί και πέρα εγώ είδα την καλύτερη ταινία Star Wars που έχει κάνει η Disney μέχρι σήμερα απλά την ονόμασαν Avengers. Δεν δίνουν στους Russo κανένα Star Wars τώρα που το σκέφτομαι;

3 Likes

<3

1 Like

το deadpool 2 πάντως το φοβάμαι πολύ όσο περνάει ο καιρός… τα trailer έχουν υπερβολικά πολύ δράση και μπαμ μπουμ και μου θυμίζει sequels που πάνε στη νοοτροπία bigger is better και χάνουν την ουσία που τα έκανε ξεχωριστά εξ αρχής… μακάρι να κάνω λάθος, σινεμά θα το δώ ανεξαρτήτων αντιδράσεων από κριτικές κτλ αλλά κάτι δε μου κολλάει καλά σε ότι έχουν δείξει ως τώρα…

Μεχ, ο καλυτερος σκηνοθετης του MCU ειναι μακραν ο Taika Waititi, δηλαδη ο ενας απο τους δυο πραγματικους σκηνοθετες του franchise, με τον δευτερο να ειναι ο James Gunn.

Το πρωτο Avengers θα μπορουσε να ειναι μια αρκετα καλη ταινια, αν ελειπε το τελευταιο μισαωρο, το οποιο ειναι μαλλον το χειροτερο act σε ολο το MCU. Παλι καλα που πηραν οι Russo τα ηνια στο MCU, γιατι τα δυο πρωτα Avengers του Whedon ηταν τεραστια απογοητευση, αν και το δευτερο βλεποταν. Απο την αλλη κι αυτοι εβγαλαν το Winter Soldier, που πραγματικα δεν ξερω πως καταφερα να το τελειωσω.

Αυτες τις μερες εκανα catch up με οσες ταινιες δεν ειχα δει, προκειμενου να δω τις επομενες μερες το Infinity War, αν και μαλλον θα προσπαθησω να το δω κατεβασμενο ωστε να κρατησω την υποσχεση του “κανενα δολλαριο ποτε ξανα για χαζομαρουλες στο σινεμα”.

  • Doctor Strange - Πολυ κακη. Αν δεν ειχε Cumberbatch δε μπορω να φανταστω πως θα ηταν δηλαδη.

  • Spider-Man: Homecoming - Απροσδοκητα καλο. Ο Tom Holland ειναι μια λατρεια,ο Michael Keaton τεραστια ερμηνεια, και πλεον βρεθηκε ισως η σωστη συνταγη για εναν ηθοποιο που ειναι ταυτοχρονα πολυ καλος Peter Parker + Spiderman. O Tobey Maguire ηταν μονο καλος Peter Parker, ο Garfield μαλλον μονο καλος Spiderman (δε με ειχαν χαλασει πολυ τα Amazing Spiderman για αυτον το λογο), αλλα ο Holland τα συνδυαζει ολα

  • Black Panther - αρκετα καλο, πολυ ομορφο οπτικα και με πολυ καλες ερμηνειες και μια σοβαρη υποθεση επιτελους για αλλαγη, κι οχι ακομα μια κλισε υποθεση του τυπου “θα καει το συμπαν, ας ριξουμε απειρα πιστολιδια μεχρι να απενεργοποιησουμε μια βομβα στο τελευταιο δευτερολεπτο” οπως στο μισο MCU, αλλα με ενοχλησε λιγο η πολιτικη προπαγανδα της ταινιας.

quintom, αυτο για το winter soldier δεν ξερω ειλικρινα πως το λες. μιλαμε οτι η ταινια θυμιζει πολυ κατασκοπεια των 70ς, πρεπει να εισαι ο πρωτος που ακουω να εχει τοσο κακη γνωμη. και το 1ο avengers ηταν αρκετα καλο, ειδικα τοτε που βγηκε. αλλα οκ, δεκτο και περι ορεξεως, εγς εν εντιθεσει το spiderman το βρηκα πολυ κακο. το panther μετριο προς καλο, το strange μετριο.

lupin, το deapool θα το δουμε για να καβλαντισουμε και μονο. δεν γινεται να ειναι καλυτερο του 1ου.

δεν ξερω εαν θα ειναι οντως καλη η ταινια, αλλα ο reynolds εχει παει το promotion σε αλλο επιπεδο!

2 Likes

Peter Jackson λέει ίσως αναλάβει DC

http://comicbook.com/dc/2018/05/10/rumor-peter-jackson-may-consider-dc-comics-movie/

Μου φαίνεται υπερβολικά τραβηγμένο αλλά μιας και παίζει σαν είδηση αρκετά τελευταία την έβαλα και εδώ. Περισσότερο μου φαίνεται ως ένα τρελό namedropping από πλευράς Warner μπας και κάνει τους φανς να ενδιαφερθούν και πάλι για DC παρά κάτι το σπουδαίο.

Το όνομα του Jackson φυσικά παίζει για την σειρά Lord of the Rings της Amazon αλλά ήταν αναμενόμενο ότι το όνομα του θα ακουστεί εκεί. Προσωπικά θα τον ήθελα ως παραγωγό.

έλεος, ας γυρίσει επιτέλους μια κανονική ταινία και αυτός ο άνθρωπος, μετά τα Lord of the Rings ασχολείται μόνο με μαλακίες 15 χρόνια τώρα

1 Like