Superhero Movies

κανείς δεν ασχολείται σοβαρά βασικά, αλλά έχει ενδιαφέρον το πως γκρεμίζεται σταδιακά κάτι που είχε τόσες πολλές προσδοκίες/προοπτικές στην αρχή, μιας και η DC πριν ξεκινήσει το εγχείρημα είχε πρόσφατα ακόμα τα Batman του Nolan και ουσιαστικά πάτησε στην επιτυχία τους για να επενδύσει στο σύμπαν της, οπτικά, ‘‘θεματικά’’… τώρα εγκαταλείπουν το πλοίο ακόμα και οι χαρακτήρες που θα περίμενε κανείς να είναι οι ακρογωνιαίοι λίθοι του πειράματος, οι στανταρ που λέμε…

ο Cavill κι εμένα μου άρεσε σαν Σούπερμαν, ασχέτως αν οι ταινίες που έπαιξε τον αδίκησαν σαν χαρακτήρα… δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σαν ηθοποιός αλλά είχε charisma στον ρόλο αυτό νομίζω και υπό συνθήκες θα γινόταν ο ιδανικότερος ίσως Superman…φευ, καλύτερα για αυτόν μάλλον, μπας και παίξει και σε καμιά σοβαρή ταινία στο φινάλε και εξελιχθεί και λίγο

1 Like

Έχεις τον υπέρτατο ήρωα… τον μοναδικό που ότι υπερβολή και να κάνει, όσους και να δείρει, όσα πράγματα και να σηκώσει, όσο γρήγορα και να πετάξει… του τα δικαιολογείς γιατί είναι ο Superman! Έχεις έναν ήρωα που όλοι θα ήθελαν να είναι όταν ήταν μικροί γιατί στην ουσία δεν έχει αντίπαλο. Έχεις έναν ήρωα που σου δίνει την ευκολία να το πας όσο υπερβολικά θες σε εφέ/δράση/επιβλητικά σκηνικά. Και επιτέλους βρίσκεις και έναν ηθοποιό που δεν το χει και πολύ αλλά για Superman ταιριάζει γάντι, γάντι όμως.

Για μένα στο Man of Steel το ξεκίνησαν τουλάχιστον πηγαίνοντας στη σωστή κατεύθυνση από μάχες, εφέ και σκηνικά και με ωραίο αντίπαλο και αντί να δούμε το Man of Steel 2 παίζοντας μπαλίτσα μόνος του με τον Doomsday να γίνει της τρελής, μας σέρβιραν αυτό το πράμα BvS και μαμήθηκε ο Δίας.

Τι σκατά κάνουν δεν μπορώ να καταλάβω… καταστέψανε μόνοι τους την ιστορία του απόλυτου υπερήρωα και το χειρότερο που καταφέρανε είναι να μην μας νοιάζει κιόλας.

Αυτή ήταν η (για πολλά ναρκωτικά) απάντηση του Cavill στο instagram πάντως.

Όπως και να 'χει εγώ όπως βλέπω αυτά τα shared universe μάλλον σιγά σιγά φτάνουν στο τέλος τους. Τα τελευταία stand alone στο MCU (Spider-man, Thor, Black Panther) προσωπικά με κούρασαν αφάνταστα, το δε Ant-Man δεν το είδα καν. Τα Avengers και ο Captain America ήταν ο μεγαλύτερος λόγος της επιτυχίας Marvel. Ειδικά το πρώτο Avengers ήταν το απόλυτο game changer. Δεν ξέρω που μπορούν να πάνε όλα αυτά μετά και το Infinity 2.

Για DC τώρα είναι να γελάς. Έβγαλαν πριν λίγο καιρό trailer Titans που έμοιαζε με παρωδία του BvS και υποτίθεται πως αυτό θα διαφήμιζε το κανάλι που ξεκινάνε αυτό το διάστημα. Ο Affleck είναι ήδη εκτός αλλά αυτοί συνεχίζουν να ρίχνουν ένα καράβι χρήματα σε ταινίες όπως το Aquaman. Βλέπω να τους αγοράζει και αυτούς η Disney και μετά θα ελπίζουμε σε καλές fantasy περιπέτειες αποκλειστικά και μόνο στην τηλεόραση.

2 Likes

για να δουμε πως θα ερμηνευσει τον Geralt στο Witcher…

Και οι φήμες επιβεβαιώθηκαν.

Μόλις γλίτωσα από ένα εισιτήριο.

1 Like

ας το κανουν και για νηπια…

μετα το infinity καλο ειναι να γινει ενα διαλειμα… ειδικα αν μας αφησουν cap και iron (και να μην δηλαδη παλι το ιδιο ειναι). αφηστε να περασει λιγος καιρος, 5 χρονια πχ. γαμημενο δολλαριο…

μετά το τέλος της phase4 (4 δεν είναι?) νομίζω ότι θα ξεκινήσει γενικότερα η κάτω βόλτα για τα superhero movies και σιγά σιγά θα την κάνουν προς τηλεόραση που λέει και ο Dead παραπάνω…

Χωρίς RDj και Chris Evans που θεωρώ δεδομένο ότι θα αποχωρήσουν, το star power της marvel θα πέσει πολύ χαμηλά μιας και αυτοί είναι και οι στυλοβάτες του και ο λόγος που αρκετός κόσμος βλέπει αυτές τις ταινίες ακόμα (και πρωταγωνιστούν και στις καλύτερες ταινίες της σειράς ως τώρα)… και μιας και η Disney έχει πάει το pollitical correct σε άλλα επίπεδα και γίνονται όλα γραμμή των SJW σεναριογράφων της, η επόμενη φάση θα είναι λογικά παντελώς γάμησέτα και θα γίνει σταδιακά του Star Wars, δλδ πλήρης απαξίωση του franchise…

καιρός είναι σιγά σιγά να αρχίσει η ταφόπλακα στο ‘‘είδος’’, έχει κουράσει και δεν έχει τίποτα παραπάνω να δώσει…καλύτερα σε τηλεόραση μα και το budget είναι υψηλό πλέον εκεί και βολεύει περισσότερο για τέτοιου είδους continuities και shared universes και χαρακτήρες…

Η DC πρέπει να το γυρίσει στην τηλεόραση γιατί με έχει πιάσει κατάθλιψη βλέποντας τέτοιο Μπατμαν, όπως στη Justice league ( στο BvS μέχρι και καλό τον λες)

Φαντάζομαι τα βαριά χαρτιά της DC θέλουν τεράστιο μπατζετ και γι αυτό δεν γίνεται

Αν και βλέποντας το Daredevil, νομίζω σε ίδιο στυλ θα δούλευε καλά. Καλύτερα να αφήσουν τον βιασμό του universe με το Gotham ή έστω μετά το τέλος του να κάνουν ένα ωραίο σκοτεινό, ρεαλιστικό και λίγο πιστό στο υλικό year one Φάση για τον Μπατμαν ( βασικά πιστό και ρεαλιστικό δεν κολλάνε)

Να μην μάχεται με ζόμπια. Ας πάει χαλαρά με μαφιόζους, να προσθέτει σιγά σιγά γήινους εγκληματίες κλπ

Κάθονται και πετάνε λεφτά σε Titans και αρχίζουν το σύμπαν τους προσθέτοντας Μπατμαν 45ρη ξέρω γω. Κανένα έλεος

Υ.Γ το Man of Steel ήταν μια καλή ταινία

3 Likes

με το χαρακτηρα της δεν ειμαι και πολυ σχετικος. νομιζω θα ειναι μια ταινια απλα για να μπει μετα στο επομενο avengers.

παντως φαινεται οτι το θεμα παει προς τηλεοραση.

ηδη ξεκινησαν τα πλανα για πιο πολλα επεισοδια, που σημαινει οτι θα σκασουν πιο πολλα λεφτα σε σειρες και μαλλον να φυγουν απο τον κινηματογραφο εκτος κι αν απλα οι σειρες ενωνονται μετα σε ταινια κτλ.

Ήδη φαίνεται ότι η Μάρβελ θα μειώσει τη συχνότητα με την οποία βγάζει ταινίες. Νομίζω (προσωπική εκτίμηση) ότι έχουν φτάσει στην κορυφή, από πλευράς εμπορικότητας, στο σινεμά, οπότε, μάλλον, θα ενισχύσουν άλλα κανάλια (Web tv). Πολύ καλή εμπορική επιλογή την βρίσκω.

Το τρέλερ κάπτεν μάρβελ μου άρεσε, κάτι το οποίο δεν μπορώ να πω για το Βένομ.

Let the devil out

2 Likes

1 Like

Phoenix ηθοποιάρα.Τώρα το look δε μου λέει και πολλά αλλά έχω ελπίδες για αυτή την ταινία γιατί δεν πιστεύω ότι θα τραβιόταν με καμία μαλακία σενάριο.

1 Like

Σεναριο κ σκηνοθεσια todd philips των hangover

:crazy_face:

Εμενα δε μαρεσει ουτε το λουκ ουτε η ιδεα για origin movie ενος χαρακτηρα που το καλυτερο του aspect ειναι οτι δεν εχει origin

Επισης superheromovie fatigue, enough

Επισης, το κλισε οκ αλλα ποιος Τζοκερ τωρα, τερματισε κ εκλεισε με Λετζερ

1 Like

Το origin του Joker είναι το Killing Joke του Moore.

Μου άρεσε τρελά το look και βλέποντας σχόλια κλπ είμαι μάλλον η εξαίρεση, oh well

(επίσης μια ταινία Joker δεν είναι “superhero movie”, απλά λέω)

1 Like

Τι ακριβώς είναι αυτό παιδιά;; DC universe ;;ανεξάρτητο ;; Ο, τι να ναι;; Όλα μαζί;;

Το killing joke ειναι ολοτελα elsewhere universe…και εμενα η αγαπημενη μου ιστορια/και το πιο κοινως αποδεκτο origin ειναι απο το κοινο, αλλα δεν ηταν καν canon στο continuity του official dc universe, μονο την oracle κρατησαν…

Επισης το killing joke δεν αναφερει κανενα origin ουσιαστικα ε, το περιφημο καρε λιγο πριν το φιναλε ανατρεπει σχεδον οτι εχει δειξει για το «παρελθον» του Τζοκερ μεχρι τοτε και επανερχομαστε στα αρχικα, ο Joker δεν εχει origin

Εμενα παντως μια ταινια για το “origin” του Joker απο τον Todd Philips, δεν μου ακουγεται σαν αλλη μια κομιξοταινια, αλλα σαν αλλη μια επερχομενη μαλακια απο την DC

1 Like

Δεν έχω ιδέα τι εννοείς εδώ, το μόνο “περίφημο καρέ” για το οποίο υπάρχει ακόμα debate είναι αυτό:

images

Κατά τα άλλα δε θυμάμαι κανένα καρέ να ακυρώνει τη μέχρι τότε ιστορία του αποτυχημένου κωμικού που είδε μέσα σε μια μέρα να του έρχονται όλα ανάποδα και να τρελαίνεται, και να θέλει να αποδείξει ότι αυτή είναι η διαχωριστική γραμμή από την τρέλα, μια εντελώς σκατένια μέρα. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα =Ρ

Μπροστά σε κάτι suicide squads και τον Joker του Leto δε τίθεται καν θέμα του τι προτιμώ, όλες μου οι ελπίδες είναι στον Phoenix που αποκλείεται να έπαιζε σε μπουρδοταινία. Και έχω έναν χρόνο μπροστά μου να ελπίζω (!)

5 Likes