Superhero Movies

Οπως ακριβως τον παρουσιασε σωστα και ο Νολαν στο Dark knight που βασισε στο Killing Joke το depiction του χαρακτηρα με τα multiple origins

Το παραπανω καρε του φιναλε τοχει αναφερει απο τοτε ο Μουρ εκατονταδες φορες οτι δεν υπαρχει κατι αλλο περαν του οτι λεει το ανεκδοτο κ τελειωνει, τα fanboys το καναν urban legend και το τραβηξαν οσο δε πηγαινε για να δωσουν ενα ανυπαρκτο twist στην ιστορια

3 Likes

Κι εγώ που δεν είναι σχετικός ( αν και φαν) ήξερα ότι ο Joker δεν έχει “επίσημο”
origin αλλά διάφορες version

Σίγουρα υπήρξαν απόπειρες για origin, ακόμα και το killing joke είναι βασισμένο στην πρώτη κάπου στα 50’s

Μαζί σου σε αυτό απλά ήταν το μοναδικό καρέ για το οποίο είχα δει να υπάρχουν διαφωνίες =Ρ

Αυτό που έβαλες ήταν αρκετά πριν το φινάλε και με μπέρδεψες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ με την ερμηνεία σου, στο καρέ αυτό απευθύνεται στον Μπάτμαν και στην “bad day” που σίγουρα είχε για να γίνει Ο Μπάτμαν, (επιλέγω να) πιστεύω ότι κάνει παραλληλισμό με τη δικιά του bad day που όντως δε θυμάται (και όπως σωστά είπες ο Nolan έβαλε τον Ledger να έχει διαφορετικές ιστορίες για τις ουλές του κάθε φορά) αλλά (επιλέγω και πάλι να) νομίζω ότι η ιστορία στις ασπρόμαυρες σελίδες είναι αυτό που όντως έγινε, και (ο Άρθουρ, πλέον) έγινε ο Τζόκερ.

Τεράστιο κόμικ, αν το πλησιάσει έστω και λίγο σε πνεύμα και ατμόσφαιρα η ταινία θα είμαι ευτυχισμένος, να δω τον Phoenix να λέει το ανέκδοτο με τους 2 στο lunatic asylum και μετά ας πεθάνω. Btw ας μη δει κανείς την animated ταινία, δεν υπάρχει λόγος.

2 Likes

Επειδή στα πολλά κουσούρια μου είναι ότι δεν διαβάζω ούτε εφημερίδα, οτιδήποτε έντυπο Τεσπα, δεν τη βρήκα κακή ταινία πάντως

Σίγουρα θα την δω καλοπροαιρετα. Εξαιρετικός ηθοποιός και χαρακτήρας που πρέπει να είσαι μεγάλος αρχιδας σεναριογράφος ή να λέγεσαι Λετο για να μην αποτυπωθεί στην οθόνη ωραία

Δεν είναι κακός ηθοποιός ο Leto απλά ήταν απίστευτη μαλακιάρα το σενάριο του Suicide και ο τρόπος που παρουσίαζε την ‘σχέση’ του με την Quinn.

Γενικά ο Τζόκερ σε εκείνη την ταινία θύμιζε κάτι σε αποτυχημένο νταβατζή.Η γοητεία του χαρακτήρα αυτού είναι στο μυστήριο από το οποίο προέρχεται και στην ανακοίνωση της ταινίας και εγώ γκρίνιαζα αλλά in Phoenix we trust.

1 Like

στο καρέ αυτό απευθύνεται στον Μπάτμαν και στην “bad day” που σίγουρα είχε για να γίνει Ο Μπάτμαν, (επιλέγω να) πιστεύω ότι κάνει παραλληλισμό με τη δικιά του bad day που όντως δε θυμάται (και όπως σωστά είπες ο Nolan έβαλε τον Ledger να έχει διαφορετικές ιστορίες για τις ουλές του κάθε φορά) αλλά (επιλέγω και πάλι να) νομίζω ότι η ιστορία στις ασπρόμαυρες σελίδες είναι αυτό που όντως έγινε, και (ο Άρθουρ, πλέον) έγινε ο Τζόκερ.

:stuck_out_tongue: και μόνος σου το λες, επιλέγεις να νομίζεις, αυτό που σου πουλάει καθ’όλη τη διάρκεια του comic ο Joker, αυτό είναι το point και της ιστορίας αλλά και του μη origin του Joker

για να μην παρεξηγηθώ -γιατί ώρες ώρες διαβάζω τίποτα ποστ μου μετά και γράφω σαν επιθετικός μαλάκας ενίοτε:p -, δεν είμαι απόλυτος ούτε κάνας γκουρού της DC, επαναλαμβάνω την κοινή μέσες άκρες γραμμή που ισχύει για τον χαρακτήρα στο DC universe αλλά και την δικιά μου ερμηνεία του Killing Joke -η οποία τυγχάνει να συμπίπτει και με τους δημιουργούς του :stuck_out_tongue: και την γενικότερη public ερμηνεία του εν λόγω comic-… και ανα διαστήματα στα comic έχει πάρει πολλά origin -με πιο πρόσφατο εκείνο του Batman Confidential πριν καμιά 10αριά χρόνια και σίγουρα πιο δημοφιλές το όλο red hood toxic waste tank thing- αλλά ακόμα και αυτά δεν συμπίπτουν μεταξύ τους… anyways, παράλογο να έχει origin δεν μου κάνει, αλλά η πιο σωστή απεικόνιση θεωρώ ότι είναι αυτή που έκανε και ο Nolan, ένα multiple origin που και κάνει τον χαρακτήρα πιο τρομακτικό -αφού κανείς δε ξέρει τις ρίζες του και τα κίνητρά του- αλλά και σίγουρα πιο ενδιαφέρον…ούτως ή άλλως, το άγνωστο είναι πάντα αυτό που τρομάζει περισσότερο τον κόσμο (alien/jaws πχ στο σινεμά με την εμφάνιση των ‘‘τεράτων’’ στο πολύ φινάλε της ταινίας, μνεία ειδικά στο alien που ήταν εξαρχής τρομακτικό μιας και το origin του μετά που βρήκαν το space jockey δεν μαθεύτηκε ποτέ -προσπερνάω prometheus και λοιπές πίπες :stuck_out_tongue: )

anyways, βγήκαν κι άλλες φωτος σήμερα, μαλακία μου φαίνεται ακόμα περισσότερο τώρα το κουστούμι + make up και ακόμα πιο μαλακία η ιδέα γενικότερα… αν μου έλεγε κάποιος ότι ένας σοβαρός σκηνοθέτης διασκευάζει το killing joke θα έλεγα οκ, πάει στο διάολο, με τον Todd Philips στα ηνία δεν περιμένω τίποτα απολύτως + τις κινήσεις πανικού της DC των τελευταίων ετών (όπως και την ‘‘ποιότητα’’ των ταινιών της)

btw, ο Λέτο δεν μου αρέσει ούτε σαν ηθοποιός -βασικά είναι λόγος νασκεφτώ δυο φορές πριν δω ταινία, όταν μάθω ότι παίζει αυτός- καισαν Τζόκερ ήταν αρκούντως γελοίος και εξωτερικά αλλά και σανερμηνεία ο Phoenix οκ είναι δυναμίτης αλλά δεν είμαι καθόλουθετικός προς το όλο πρότζεκτ και τους υπόλοιπους συντελεστές/συνθήκες που γυρίζεται

Καμία παρεξήγηση εννοείται, ελπίζω να μην άφησα να εννοηθεί πουθενά ότι πήρα κάτι στραβά ορ σμθ =P

Δεν τις βρήκα τις σημερινές φωτος που λες, εκτός αν είναι κι άλλες από τη σκηνή στο μετρό. Το βίντεο πάντως που ανέβηκε από τον Philips το είδα καμιά 10αριά φορές σερί, ανατριχίλα εκεί που σηκώνει το φρύδι και μετά σοβαρεύει απότομα

there u go

1 Like

και βιντεα

Λιγάκι διχασμένος είμαι και εγώ σχετικά με το Joker. Η επιλογή σκηνοθέτη μοιάζει τραγική από την άλλη όμως ο Phoenix όντως είναι αρκετά αυστηρός στις επιλογές ρόλων του εδώ και αρκετό καιρό.

Γενικά μου αρέσει πάντως που η DC δεν φαίνεται να δίνει και πολύ μεγάλη σημασία στο universe που έχει ως τώρα και ξεκινάει project που φαίνεται να είναι διαφορετικά και να μην ακολουθούν απλά άλλες ταινίες.

θα γαμούσε, ΓΑΜΟΥΣΕ αν κάναν μια μεταφορά του JOKER του Azzarello… γαμώ τις σύγχρονες ιστορίες για standalone χωρίς Batman μέσα, R μέχρι κόκκαλο και πολύ κοντά σε αυτό που θα έπρεπε να είναι μια ταινία του Joker με παραγωγό τον Scorseze (αν το διαβάσει κανείς αυτόν σκέφτεται κατευθείαν σαν υποθετικό σκηνοθέτη του), τον Phoenix που είναι ούτως ή άλλως ηθοποιάρα και σε ένα ρόλο και τον De Niro, όπως συμβαίνει τώρα… δυστυχώς με τον Philips δεν το βλέπω αλλά οκ, just saying…

3 Likes

Θα το πω κι ας φάω κράξιμο, ποτέ δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ 100% την ιστορία του Azzarello (που λατρεύω) επειδή με ξενέρωνε αφάνταστα το σχέδιο του Bermejo. Επίσης δεν αντέχω με τίποτα τον Joker του Jim Lee.

Κατά τα άλλα,

[spoiler]### Consider replying to more people

You’ve already replied 3 times to @Lupin in this particular topic.

Have you considered replying to other people in the discussion, too? A great discussion involves many voices and perspectives.

If you’d like to continue your conversation with this particular user at length, [send them a personal message]

:’)[/spoiler]

1 Like

αχαχαχα:smile:

Καλά Jim Lee εγώ δεν αντέχω πλέον ούτε τα βασικά, δεν ήμουν ποτέ φαν ιδιαίτερος αλλά μετά από τόσα χρόνια βαριέμαι με το που βλέπω οτιδήποτε δικό του…κάνε ένα καβάλο πια διαφορετικό ρε καμάρι μου, άντρες γυναίκες όλοι το ίδιο :stuck_out_tongue:

από αυτού του ύφους -νταξ οφτοπικ λίγο τώρα αλλά κλαιν :stuck_out_tongue: - ήμουν φαν του Madureira, όσο καιρό έκανε comics τεσπα…

στα του JOKER, οκ δεκτό το σχέδιο -ούτε εμένα με τρελαίνει, μη πω ψέματα- αλλά η ιστορία/σενάριο νομίζω είναι top notch (πάντα μιλώντας για εναν σύγχρονο gritty gangster Joker) και θα ήταν καλό υλικό για ένα team σαν το παραπάνω

Ο phoenix με ψηνει παρα πολυ σαν τζοκερ αλλα το μεικ απ στις φωτο που ειδα ειναι ΑΘΛΙΟ. Πιο πολυ μοιαζει με καρικατουρα παρα με τον ‘‘κακοτερο’’ κακο ολων των εποχων.
Συμφωνω για τζοκερ του αζαρελο, πραγματικα θα γαμουσε, ηταν απολαυση το συγκεκριμενο. Ακομα καμια φορα σκεφτομαι την ιστορια με το αυτοκινητο που διηγειται προς το τελος, αυτο ακριβως ειναι ο τζοκερ :heartbeat:.

Κατα τα αλλα υπαρχει παντα και αυτη η επιλογη για καστ:

1 Like

Wiseau serious Mark?

1 Like

Ποπο βαρεμάρααααααααα

ακόμα βγάζουν xmen ταινίες?

1 Like

Δε με χαλαει να δουμε μια ταινια Dark Phoenix, αλλα δε ξερω ποσο θα μπορεσω να παρακολουθησω την αθλια υποκριτικη της Sophie Turner.

2 Likes

Να τελειώνουμε η φάση. Ήθελα να το γράψω πριν αλλά είχα babysitting

1 Like

Αυτό το storyline με τους X-men έχει εξαντληθεί. Είδαμε μερικές εξαιρετικές ταινίες αλλά δεν υπάρχει λόγος για να συνεχίσουν. Το trailer φαίνεται σαν μια προσπάθεια για να εξιλεωθούν για εκείνο το Last Stand. Το θυμίζει σε μεγάλο βαθμό και μάλλον όχι τυχαία. Οφείλω να ομολογήσω ωστόσο πως μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από τις τελευταίες stand alone στο MCU και σίγουρα καλύτερο trailer από αυτό με την Captain Marvel.