Superhero Movies

η 1η σεζον ηταν στην καλυτερη περιπτωση μετρια παντως…

Η πρώτη είχε τις στιγμές της, αλλά συνολικά επιεικώς μέτρια, όντως. Στη δεύτερη μείωσαν επεισόδια, άφησαν αρκετό χώρο σε δεύτερους χαρακτήρες (“Knight-Wing it’s got a nice ring to it” :’)) και τσούλησε πολύ καλύτερα.

Προφανώς τις κορυφές του Daredevil και της Jessica δεν τις πιάνει, αλλά αυτό που ήθελε να κάνει, το έκανε αρκετά καλά.

Σκουπιδι το Catwoman. Δεν εχω δωσει πουθενα κανενα δικαιωμα στο να υποθετει κανεις οτι θα υπερασπιζομαι ταινιες σκουπιδια ή θα τις θεωρω καλυτερες απο πραγματικα καλες ταινιες (οπως ειναι τα Batman ας πουμε). Τωρα σε σχεση με τις χειροτερες της Μαρβελ, δεν ειναι και πολυ χειροτερο το Catwoman. Αλλα ειναι στον πατο. Οι Μαρβελ φανμποηδες μπορειτε βεβαια να κανετε επισημη διαμαρτυρια.

Μόλις τελείωσα με 3η σεζόν Daredevil. Μου άρεσε πάρα πολύ. Φεύγει εντελώς από το supernatural στοιχείο που είχε στην 2η σεζόν με Elektra αλλά και στο Defenders και γυρνάει στα σοκάκια του Hell Kitchen. Kingpin συνεχίζει να είναι πολύ μεγάλος θεούλης, οι μάχες είναι πιο βρώμικες χωρίς πολλές εντυπωσιακές χορογραφίες. Ακόμα και η παλιά μαύρη στολή γυρνάει. Γενικά για μένα όλα λειτούργησαν εξαιρετικά. Αν είναι να βρεις ένα κακό είναι πως μοιάζει αισθητικά πολύ με την πρώτη σεζόν, φανερά ήθελαν κάτι παραπλήσιο αλλά είναι αρκετά προσεγμένα για να μην ενοχλεί. Ούτε καν τα 13 επεισόδια δεν μου φάνηκαν πολλά αυτή την φορά. Ελπίζω τόσο αυτό όσο και η Jessica Jones να συνεχίσουν κανονικά.

1 Like
4 Likes

μεγαλος ηταν 95, εχασε περσι τη γυναικα του και τον πηρε η κατω βολτα, οκ ειπαμε 95. ελαφρυ το χωμα να ειναι. τεραστια η κληρονομια του. πολυ τεραστια.

Larger than life προσωπικότητα του χώρου αλλά και ολόκληρης της ποπ κουλτούρας του 20ου αιώνα… η συνεισφορά του δεν μετριέται με αριθμούς ή στατιστικά στον χώρο που εργάστηκε και δημιούργησε μαζί με τους Ντίτκο Κίρμπυ και σια… πλήρης ημερών τουλάχιστον, rip γέρο και stay excelsior!

διαχρονικά η αγαπημένη μου σκηνή από το σύνολο των cameo εμφανίσεών του στον κινηματογράφο:

2 Likes

Το κλιπάκι από Mallrats είναι το πρώτο που έψαξα και εγώ όταν έμαθα για Stan Lee.

Εντάξει τι να λέμε, με Spider-man μεγάλωσα και παρότι σχετικά νωρίς, κάπου στα 16, ο Tolkien με έκανε να σταματήσω να μαζεύω κόμικ η αγάπη παρέμεινε. Ο μύθος του σαφώς μεγάλωσε με τις ταινίες της τελευταίας 20ετιας (δεν άντεξα και έχωσα προχθές το πρώτο spiderman του Raimi) για αυτό και η είδηση του θανάτου έγινε παντού πρώτο θέμα.

R.I.P.

4 Likes

έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ένταξη μου στον “μαγικό” κόσμο της marvel

Είμαι φανατικός Μπατμαν-άκιας και οποιοσδήποτε άλλος superhero δεν με αφορούσε ποτέ . Πλην Spiderman που ήταν ο μοναδικός που έβλεπα μικρός στην τηλεόραση ως animated series, Μαζί προφανώς με το έπος της 90’ς απόδοσης του Dark Knight ***

Με λίγα λόγια πριν 2-3 μήνες δεν είχα δει σκηνή από οτιδήποτε από το MCU . ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ

όλους τους χαρακτήρες της Marvel τους έμαθα από cameo στις ιστορίες του Spidey . Κάποιους της DC από το *** Justice League φυσικά που το έδειχνε το star

Η προσπάθεια για χτίσιμο ενός DC universe είναι το λιγότερο θλιβερή οπότε μετά το χειρουργείο αφαίρεσης χολής είχα μπόλικες μέρες να σκοτώσω και είδα όλες τις ταινίες της Marvel .

Να πω κάπου εδώ ότι το B v S μέσα στη σαβούρα του έχει άκρως ενδιαφέρουσα “ηθική” φιλοσοφία & 3 σκηνές που είναι οι καλύτερες όλων των εποχών όσων αφορά απόδοση Μπατμαν στην οθόνη ( η φράση You re not Brave, Men are brave A.K.A. σήκωμα τρίχας , το ξύλο στην αποθήκη που δεν υπάρχει ούτε στις ταινιάρες του Νολαν, και μια θεωρητικά ασήμαντη σκηνή που ο Bats κλέβει απ τον Λουθορ τον κρυπτονίτη και είναι ένας stealth οργασμός )

το Justice League είναι λόγος reboot . Δεν μπορώ να βλέπω Μπατμαν να είναι useless και να κάνει ή να συμμετέχει σε χιουμορ λυκείου ή να πιάνει τα παΐδια του απ το ξύλο που τρώει απ΄τον Σουπερμαν ( και αυτό όχι γιατί δεν πρέπει να συμβαίνει , αλλά δεν πρέπει να αποδίδεται για κωμικούς σκοπούς ) . Εγώ απλά δεν μπορώ

Θέλω επιτέλους να δω μια ταινία Μπατμαν να τον αποδίδει γι αυτό που είναι ο καλύτερος . Ντεντεκτιβ , με τρομερες γνώσεις θετικών επιστημών , stealth mode master & vigilante

αρκετά με την κλάψα μου για τα σκουπίδια . Πάμε στον αρχικό σκοπό του ποστ. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω review , μόνο αν ή τι μου άρεσε . Έχετε ήδη κουραστεί :stuck_out_tongue:

με την σειρά που τα είδα , όπως συμπέραινα ότι θα ήταν καλύτερο να τις δω χρονολογικά

First Aveneger : Πολύ καλή ταινία . Κλισέ σαν τον χαρακτήρα , τον οποίο αγάπησα για την αφέλεια του και της αγαθές προθέσεις λόγω εποχής και κλπ

Iron Man : Εξαιρετική εισαγωγή για να μάθουμε πως είναι η ανθρωπότητα για την Μαρβελ και ενός ήρωα-κλειδί . Είναι πολύ καλή . Εδώ αρχίζω να καταλαβαίνω ότι το χιουμορ της Μαρβελ δεν (θα) μου κάνει κλικ

Hulk : Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι εφικτό και να μην δεις καθόλου . Δεν είναι σκουπίδι, απλά μέτρια

Iron Man 2 : Είναι καλή

Thor : Διευρύνει το σύμπαν και παρουσιάζει έναν σημαντικό χαρακτήρα

Avengers : Έπρεπε να βγει πριν χαθεί το ενδιαφέρον. Την θεωρώ game changer όπως ήδη έχει βλέπω την θεωρείτε όλοι . Νομίζω έσωσε την παρτίδα και καταξίωσε όλο το εγχείρημα και το έξανε must watch . Στα αρνητικά ότι μισώ το χιούμορ της το θεωρώ άκαιρο

Iron Man 3 : Σχεδόν μοιραία μέτρια προς κακή

Thor Dark World : Την έκλεισα στο 10λεπτο και την ξαναπιασα μέρες μετά.

Winter Soldier : Ο αγαπητός ( not μισώ τους ομορφάντρες :stuck_out_tongue: ) Cap δεν έχει κακή ταινία. Δεν έχει καν μέτρια. Σπουδαία πράματα . Η 2η πραγματικά καλή ταινία

Guardians 1 : Εντελώς διαφορετικός τόνος & ύφος. Την βλέπεις και σαν stand alone . Όπως και είχα κάνει τώρα που το θυμήθηκα . Εξαιρετική πραγματικά. Εδώ το χιουμορ με κέρδισε

Guardians 2 : Εντάξει, κλάμα με baby groot να παίζει ηλεκτρονικό σαν κακομαθημένος έφηβος στην fter credits scene . Γενικά όμως πατάτα

Age of Ultron : Χμμμμ διχασμένος . Προσθέτει πολλά σημαντικά γεγονότα και χαρακτήρες. Είναι κλειδί για την συνέχεια . Είναι ότι το MoS για το BvS . Δεν μπορώ να την πω μέτρια όπως μια μεγάλη μερίδα του κοινού. Προς το καλή

Ant-Man : Εφόσον δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τον χαρακτήρα , το χιουμορ δεν με χάλασε . “Ανάλαφρη” . Μου άρεσε αρκετά

Civil War : Έπος με τρομερό χτίσιμο και πειστικό ως προς τους λόγους της διαφωνίας και σύγκρουσης . Στηρίζω Cap . Δε βρίσκω τίποτα αρνητικό . Σε βάζει μεγαλοπρεπώς στην τελική ευθεία

Black Panther : Δεν υπάρχει πιο κλισέ ταινία στο franchise . Δεν έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου πρωταγωνιστή να συνθλίβεται σωματικά & ψυχικά από τον villain , να προσπαθεί να ανασυγκροτηθεί στο παρασκήνιο ενώ ο villain κυβερνά τυραννικά . Εξαιρετικός ηθοποιός αλλά ο Tom Hardy με τον C. Bale θεωρώ ότι μου το έδειξαν καλύτερα . Εκεί μαζί με την μέση του Μπατμαν , έσπασαν και οι καρδιές των θεατών απ την δυναμική της σκηνής . Εγώ βλέπω και αναφορές σε Lion King

Spiderman : Για μένα εξαιρετική σε όλα της με φοβερή επιλογή ηθοποιού. Το χιουμορ ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ στον χαρακτήρα του Spidey σε συνδυασμό ότι βλέπουμε ένα έφηβο παιδί που δεν έχει κατανοήσει τις ευθύνες ( see what i did there ?? ) αλλά και τις δυνατότητες του. Πολύ σημαντικό ότι δεν είδαμε ούτε Uncle Ben ούτε οrigin . ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΔΙΑΣΗΜΟ ΗΡΩΑ ΤΗΣ ΜΑΡΒΕΛ ( ε DC ;; )

Doctor Strange : Εξαιρετικά visuals . Εισαγωγή σε έναν τρομερά σημαντικό χαρακτήρα . Προσωπικά εδώ κατάλαβα περισσότερα από άλλες ταινίες για το impact των λίθων . Ίσως όχι παραπάνω από καλή , αλλά σημαντική

Thor Ragnarok : Δεν έπρεπε τέτοιο ηλίθιο ύφος. Αυτό το χιουμορ μισώ στις ταινίες με superheroes . Γιατί να υπάρχει χιουμορ όταν καταστρέφεται ένας κόσμος ;;

Infinity War part 1 : " I am Groot - I am Steve Rodgers " . Αυτό λέγεται σωστό χιούμορ όταν μια ταινία σε πείθει ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι σοβαρό και δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση για κάτι παραπάνω . Η ταινία είναι αριστούργημα . Προσωπικά ένιωσα τον πόνο την αγωνία και την απόγνωση των “ηρωών” και συγκινήθηκα με τις τελευταίες σκηνές . Με έκανε να νοιάζομαι σα να είναι αληθινοί . Με έπεισε για τον κίνδυνο . Το στοίχημα το κέρδισαν . Αυτό κι αν είναι game changer

Ant-Man & Wasp : Δεν την λες κακή . Προσωπικά μου άρεσε και ήταν και καλή επιλογή να δείξεις κάτι που εξελίσσεται ταυτόχρονα με το Infinity War αλλά έχει πιο ανάλαφρο τόνο και δεν επηρεάζει ΑΚΟΜΑ τα γεγονότα. Τεράστιας σημασίας το concept και ακόμα πιο τεράστια και δυναμική η σκηνή μετά τα credits . Απ τις πιο σημαντικές . Τέλος, μου άρεσε η αυτογνωσία και ο αυτοσαρκασμός όταν ο Σκοτ λέει σε ελεύθερη μετάφραση " πρέπει όλες οι φράσεις να έχουν την λέξη κβάντο μέσα ;;"

αν το διάβασες χρίζεσαι avenger (αλα Σταρκ σε Πητερ Παρκερ ) μιας και κατέχεις την πιο σημαντική υπερδύναμη. Υπομονή

3 Likes

Είδες πολύ σκουπίδι ε;

5 Likes

Από αυτές που έχω δει.

Iron Man : Καλός χαρακτήρας. Μέτρια ταινία.

Hulk : Από τα χειρότερα πράγματα που έχω δει έβερ.

Iron Man 2 : Μέτρια.

Avengers : Από τα χειρότερα πράγματα που έχω δει έβερ. Βασικά όταν οι εξωγήινοι μάθουν το IMDB και βάλουν να δουν την top selling ταινία στην ιστορία του είδους μας, τότε θα αποφασίσουν να μας αφανίσουν. Ανεξαρτήτως hype την μισώ υπερβολικά πολύ.

Iron Man 3 : Μέτρια.

Winter Soldier : Μέτρια.

Civil War : Καλή.

(ουσιαστικά είμαι off topic, γιατί θέλω ναπαλμ στα γραφεία της Μαρβελ, αλλά κάπου έπρεπε να βγάλω το hate μου.)

1 Like

επειδη τις εχω δει και εγω (οχι ολες ετσι μαζεμενες αλλα μετα απο λιγο καιρο που βγηκαν) συμφωνω κατα 95% με rebel…

1 Like

εγώ διαφωνώ στο 95% :stuck_out_tongue: αλλά τα γράφει ωραία nevertheless, kudos :+1:

2 Likes

Εγω παλι βρισκομαι καπου στη μεση, συμφωνω για τις μισες ταινιες μαζι του ή ισως κατι παραπανω απο τις μισες. Τα δυο πρωτα Captain America τα θεωρω ισως τις δυο χειροτερες ταινιες του MCU βεβαια. Τοσο πιστολιδι, κακο χιουμορ, και κλισε εξελιξη, ουτε σε action ταινιες της δεκαετιας του 1990 δε βρισκεις.

Καλές κακες σύνολο όλο το γιουνιβερσ 17,5 δισ. δολ. Καλή καβατζα

2 Likes

Ρε τσακαλια κανενας?

Ενα μπραβο στην Ντιζνεη που με εκανε να ανυπομονω.

ΥΓ. Προλαβε ρε. :joy: Τι διαολο, περιμενες να δεις “ταδε is replying to thread” για να ποσταρεις?

1 Like

Κλάμα για το κλικ με διαφορά δευτερολεπτου

1 Like

Υπερβολικά γαμάτο. Όσο πιο αδιάφορες γίνονται οι stand alone στο MCU τόσο πιο γαμάτα είναι όλα όσα βλέπω σχετικά με Infinity War.