Superhero Movies

4 Likes

Ακόμα ένας Batman μετά τον Adam West μας άφησε.

6 Likes

Wakanda Forever την Κυριακή. Μια μέτρια περιπετειούλα με όλα τα κλισέ.

Μόνος ενδιαφέρων χαρακτήρας η Βασίλιομήτωρ. Ξεφεύγει από τα κλισέ των υπερηρωικών ταινιών, κάνει λάθη, παρασύρεται από τα συναισθήματα της, διχάζεται μεταξύ καθήκοντος και οικογενείας. Οι υπόλοιποι, μια από τα ίδια.

Η Κηδεία του Τσάλα ήταν ένα αίσχος, από τη μια περνούσε το φέρετρο και η οικογένεια θρηνούσε και γύρω το πλήθος έκανε κωλοτούμπες… ΟΚ καταλαβαίνουμε ότι στην κουλτούρα αυτή ο θάνατος έχει άλλη σημασία αλλά εδώ το ξεφτύλισσαν, οι χορευτές και οι μουσικοί με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά λες και ήταν στο Λας Βέγκας. Και γενικά η ταινία ήταν μια καρικατούρα την Αφρικανική κουλτούρα. Ευτυχώς με τους Μάγιας/Ατλάντιους δεν ασχοληθήκαν πολύ.

αυτα


Καλά τα λέει σε γενικές γραμμές (οκ για τις ταινίες 400 εκ δεν θα έλεγα ότι είναι καλό επιχείρημα γιατί δεν μου πολυαρεσουν οι καινούριες της Μάρβελ😛)

Black panther την είδε κανας άλλος; Ένα σχόλιο βλέπω μόνο

1 Like

Την είδα εγώ

Θεωρώ ότι ήταν υπερβολικά μεγάλη για αυτά που ήθελε να δείξει και να πει … Με κούρασε πραγματικά

Αλλά κακή δεν πρόκειται να την πω . Είχε σημεία που μου άρεσαν , κάποια που έχουν καταντήσει κουραστικά αλλά καταλήγει με θετικό πρόσημο

Πολύ κακές στολές για την κοπέλα που θα γίνει ironheart ( αν το λέω σωστά) και της Μισόν που ήταν σαν τον predator από τα Lidl ( ξέχασα και το όνομα του χαρακτήρα της και το αληθινό της αυτή τη στιγμή)

Εξακολουθώ να παρατηρώ ότι οι superhero movies της marvel έχουν πάψει να απευθύνονται σε μένα και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό

2 Likes

Σκατά τα λέει και προφανώς πετάει τη μπάλα στην εξέδρα ως καλός υπαλληλάκος της Disney, απαντώντας στην όποια κριτική κάνουν στη μαμά εταιρία του με το γνωστό επιχείρημα “μήπως είστε ρατσιστές και τα λέτε αυτά;”. Ξεκάθαρα άντε γμσου Simu Liu.

1 Like

Βασικά το μέρος που με βρίσκει 100% σύμφωνο το είναι εκεί που λέει ότι τους σέβεται αλλά δεν έχουν δικαίωμα να κουνάνε το δάχτυλο.

Έχουμε ξαναπεί ότι έχουν τα δίκια τους αλλά η κλαψα μόνο κακό τους κάνει. Πέταξε και ο άλλος το χαρτί της πολιτικής ορθότητας ίσως λίγο άκυρο για το εν λόγω θέμα οκ.

@Rebel θα συμφωνήσω. Γενικά είναι δύσκολο για τα προσωπικά μου γούστα να μην με κουράσει ταινία με διάρκεια πάνω από 2:30 ώρες λίγες το έχουν καταφέρει.

Τροχάδην θετικά και αρνητικά για μένα σε σποιλ

Θετικά

-Σωστο tribute στον Chadwick. Φανταστική πινελιά που η αδερφή του βλέπει τον killmonger στην γη των προγόνων. Αν βλέπαμε CGI Chadwick θα ήταν φάουλ
-Μου άρεσαν υποκριτικά αλλά και σαν χαρακτήρες οι Βασίλισσα, Σούρι, Μπακου, Ναμορ, Οκογιε
-Ωραίο σάουντρακ
-Επιτελους σοβαρό ύφος και ελάχιστα σαχλα αστεία

Αρνητικά

-2:40 λεπτά με κούρασε λίγο
-Δεν νοείται για κορυφαία εταιρία και εν έτι 2022 να έχουμε μέτριο CGI
-Κακη σκηνοθεσία κατά διαστήματα. Κλασική ταινία Μάρβελ δεν καταλαβαίνεις τίποτα στο ξύλο και στις σκοτεινές σκηνές δεν έβλεπες τίποτα
-Πιστευω χαραμησαν την Lupita Nyong’o και τον χαρακτήρα της. Επίσης Ironheat δεν μ’ αρεσε καθόλου
-Αχρειαστη mid credit σκηνή

Δεν ξέρω.
Δηλαδή αν δεν μπορεί ο Scorsese να μιλήσει για τη ζημιά που έχουν όντως κάνει οι superhero ταινίες και, κυρίως, της Disney, στο ίδιο το σινεμά και στην αντίληψη του κοινού για αυτό, ποιος θα μιλήσει;
Θα ακούμε τώρα τη γνώμη του κάθε Destin Daniel Cretton και της κάθε Cate Shortland, αλλά όχι αυτή του, ομολογουμένως, κορυφαίου εν ζωή αμερικανού σκηνοθέτη; Και λίγα τους λέει βασικά.

2 Likes

Το θέμα είναι ότι αντί αν κριτικάρουν αυτούς που πρέπει (εταιρίες διανομής, στούντιο) λένε ότι δε είναι σινεμά μειώνοντας τους ηθοποιούς και εμμέσως λένε τούβλα αυτούς (και εμάς δλδ) που τις βλέπουν.

Χίλια δίκια έχει ο Σκορτσέζε και ο Ταραντίνο αλλά πιστεύω έχουν κλάση να τοποθετηθούν με σεβασμό και όχι σαν γερογκρινιαριδες.

3 Likes

οτι και να πουν, τα λεφτά θα πάνε σ αυτόι που βγάζει λεφτά. παιδικά και υπερήρωες. και κανα ελαφρυ “γυναικείου ενδιαφέροντος”. λαλαλα, σεξ και στο σπίτι κτλ. Ο ταραντίνο, έχει να βγαλει σπουδαιο φίλμ αιώνες.

Δεν εγραψε κατι λαθος ομως. Ουτε ειπε κανεναν ρατσιστη.
Δεν βρισκω κατι λαθος σε αυτα που γραφει. Το Χολιγουντ επι μισο αιωνα και βαλε, ηταν τοσο whitewashed ξεπλυμενο, που ειχε καταντησει ανεκδοτο το πως “ο μαυρος παντα πεθαινει πρωτος” σε καθε ταινια, και ολοι οι ασιατες ηταν καρικατουρες που ηξεραν καρατε.

Σκεψου το Breakfast at Tiffany, που εχει Αμερικανο ηθοποιο να παιζει τον Γιαπωνεζο (εννοειται ως καρικατουρα) και να του εχουν τραβηξει τα ματια για να φαινονται σχιστα. Δεν γινεται περισσοτερο cringe. Το οτι η ποιοτητα των ταινιων της Μαρβελ ειναι αθλια (και συμφωνω σε αυτο) δεν σημαινει οτι οι δηλωσεις του Simu Liu ειναι λανθασμενες.

Οι πιθανοτητες παντως να ειναι ρατσιστης οντως ο Ταραντινο ειναι αρκετα υψηλες :stuck_out_tongue:

Στο θέμα του Wakanda Forever. Διάβαζα ένα ποστ προχτές το οποίο με έκανε να μειδιάσω και το οποίο κάποιος ο οποίος δεν ζει στις Νότιες ΗΠΑ μάλλον δεν θα μπορούσε να αντιληφθεί. Αλλά εν τέλει δείχνει πόσο άσχετοι είναι οι woke/equity τύποι.
Το ποστ το είχε κάνει Αμερικανός, Μεξικανικής καταγωγής.

Υπάρχει η λέξη “Wetback” η οποία αναφέρεται στους Κεντρο/ΝοτιοΑμερικάνους οι οποίοι μπαίνουν παρανόμως στην Αμερική, επειδή συχνά βγαίνουν βρεγμένοι από τον Ρίο Γκράντε όταν παιρνάνε τα σύνορα.

Στην ταινία λοιπόν, ο Ναμόρ είναι ένας Μάγιας που ζεί στο νερό και αντλεί δύναμη από αυτό… Και τον νικάνε στεγνώνοντας τον, και μάλιστα πισώπλατα με τον κινητήρα, στεγνώνοντας του την πλάτη

Ο τύπος έλεγε ότι του φάνηκε πολύ αστείο αλλά για τα “ιδεώδη” και “πρότυπα” των τύπων αυτών, μιλάμε για κάτι κραυγαλέα προσβλητικό.

2 Likes

Οπως παντα αχτιδα φωτος τα GotG αναμεσα στις δεκαδες καρμπον μαρβελιες, πολυ ωραιο φαινεται.
Η Γκαμορα δεν υποτιθεται οτι ειναι νεκρη?

Νομίζω υπήρχε και 2η Γκαμόρα στο Endgame

Αυτη ηταν απο το παρελθον, δεν μπορει να υπαρχει ομως ακομα ζωντανη, αφου το timeline της οδηγει στον θανατο της, οχι? Πρεπει να κατσω να το ξαναδω για να θυμηθω ακριβως τι εχει γινει, αλλα μου φαινεται λιγο ακυρο

Ψάχνεις και εσύ τώρα λογική και επιστημονική εξήγηση στην βασίλισσα των plot holes :sweat_smile:

1 Like

Όπως και με τον Λόκι έγινε, αυτοί που γύρισαν, συνέχισαν κανονικά στο σύμπαν. Αυτός που είναι στη σειρά είναι μετα το τελος του 1ου avengers.

Εδειξε Adam warlock νομίζω

FjJQwq2UUAEImsW

2 Likes

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

https://www.imdb.com/title/tt13623136/

Έχει βγεί κ αυτό. Πλακίτσα είχε. Όλα τα λεφτά ο Κέβιν Μπέικον.

2 Likes