Support μπάντες που έχουμε δει

Ακούστε (ή μάλλον διαβάστε) ιδέα.:stuck_out_tongue:
Υπάρχει το τόπικ για τις συναυλίες που έχουμε πάει.
Και καλώς ή κακώς οι περισσότεροι γράφουν για τον headliner , και οι υπόλοιποι ίσως να μην ξέρουν τις υπόλοιπες μπάντες (αν υπήρχαν) που έπαιξαν.
Συνήθως τα support χάνονται κάτω από την δόξα του headliner οπότε ας πούμε εδώ ποιους έχουμε δει και δεν εννοώ Mastodon ή My Dying Bride στους Metallica ή Whitesnake στους Def Leppard ή οι τιτανομέγιστοι Celtic Frost στους Kreator, αλλά πιο underground φάση όπως οι Suicidal Angels στους 2ους που είδατε οι Αθηναίοι.
Ελπιδοφόρες και μη μπάντες ,άγνωστες στο ευρύ κοινό/
Ευκαιρία να γνωρίσουμε και νέες μπάντες αν αξίζουν.:wink:
Οποιουδήποτε χώρου , ακόμη και τις γλάστρες στα σκυλάδικα που πάτε οι περισσότεροι.
Πάμε…

Η πρώτη μου συναυλία με support ήταν οι Iron Maiden με support την κόρη του Harris (Lauren Harris).:?
Αδιάφορη μπάντα , την ξαναείδαμε φέτος , αν δεν ήταν κόρη του αρχηγού των θεών δεν πρόκειται ούτε σε περιοδεία να έβγαινε.
Pop-rock τσιχλόφουσκες, περισσότερο κούρασε το κοινό παρά το διασκέδασε.
Ωραίο γκομενάκι για Αγγλίδα πάντως…

Ας σοβαρευτούμε τώρα…

Τους Dirt Spawn Disease δεν τους είχα προλάβει στους Metallica και πολύ.
Θύμιζαν πολύ τους Tool και στο λίγο διάστημα που τους είδα είχαν άψογο ήχο , αλλά δεν με κέρδισαν περισσότερο.

Στους Candlemass ήταν οι Έλληνες Need που άνοιγαν την βραδιά.
Progressive με πολλές επιρροές από Pantera (αφιέρωσαν και ένα κομμάτι στον Dime
) , μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέροντες.
Έκαναν και 2 διασκευές στο Jesus Saves (Savatage) & Master Of Puppets (Metallica) με τον δικό τους τρόπο.
Αξιζει να ακούσετε : http://www.myspace.com/needmetal
www.metal-archives.com/band.php?id=61852

Στους Mayhem ήταν 2 black metal μπάντες support , οι Έλληνες επίσης Cross Denied & Acherontas.
Αμιγές unholy black metal οι πρώτοι , πολύ πολύ καλοί και ψαρωτικότατοι με το σύνηθες corpsepaint.:stuck_out_tongue:
Οι 2οι επίσης black metal ωμό αλλά με πολλές ανατολίτικες μελωδίες , προσωπικά αδιάφοροι.

Οι Έλληνες Nyne άνοιξαν την βραδιά στους Rotting Christ τον Δεκέμβρη του 2007.
Ιndustrial emo black (:lol:), ναι έτσι , δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησαν…
Mετά πήραν σειρά οι Atropos ,blackened death εκ Πολωνίας.
Καλούληδες αλλά τίποτα σπουδαίο για περισσότερη προσοχή. Ήταν και πολύ καλά παιδιά για αυτή την πολύ true μουσική , χαρούμενοι , γελαστοί κλπ…:p:p:roll:
Μετά η όλο και πιο ανερχόμενοι Ravencult έσπειραν πανικό για ένα 40λεπτο παίζοντας και το Into The Crypt Of Rays (Celtic Frost).
Τα σχόλια περιτεύουν , οι άνθρωποι θερίζουν , εγγύηση στα live τους.
Όλοι οι λάτρεις του ακράιου ήχου έχουν ακούσει το πολύ καλό ντεπούτο τους.

Mετά πάμε στους Primordial.
Άνοιξαν οι Agnes Vein , Έλληνες, black metal επηρρεασμένο από Bathory υπερβολικά , παίξανε και το Equinmanthorn στο τέλος.
Κούρασαν.
Μετά οι Ιρλανδοί Mael Mordha (υπάρχει thread του Angmar γι αυτούς).
Δεν τους ήξερα αλλά τους λάτρεψα!!!
Πολύ καλή εμφάνιση , doom-folk-epic, celtic φάση , θεούλης ο τραγουδιστής!!!
Άκουσα και τα 2 άλμπουμ τους και μάρεσαν πολύ.
www.metal-archives.com/band.php?id=3256

Τώρα από Ελληνικές μπάντες έχω δει μόνο τους Tsopana Rave με support την Σάνυ Μπαλτζή.
Ο panagiotis θα πει περισσότερα εδώ…:stuck_out_tongue:

Εννοείται δεν έκανα search και να υπάρχει θρεντ μην το κλειδώσετε , βαρέθηκα να γράφω, :twisted:καλά κάντε ότι θέλετε…

ωραίο thread scourge.

από τις μπάντες που αναφέρεις σαν σαππόρτ ας πω ότι οι Suicidal Angels όταν βγήκαν μας ταρακουνήσαν για τα καλά. Ενέργεια και πόρωση, το μόνο που μου την έσπαγεβασικά ήταν το “evil” attitude του τραγουδιστή που περισσότερο κολλάει σε black μπάντα παρά σε thrash. Nα μου πεις και οι στίχοι τους αναλογου περιεχομένου είναι οπότε… Τεσπά.
Όσο για την Σunny δεν την έχω δει live αν και την ακούω από το 96 - 97, αλλά ο karvou θα σε κατατοπισει. Εγώ θεωρώ ότι ο πρώτος της δίσκος μαζί με τους Santa Fila είναι εξαίρετος, από εκεί κ μετά το γύρισε σε πιο ποπ / εμπορικούς ρυθμούς.
Να αναφέρω και ένα γκρουπ κ εγώ: Misuse στο indie free fest πέρυσι ( νομίζω ) όπου βγηκαν πριν τους Lost Bodies (άλλα τρελοκομεία από κει…). Ε οι τύποι ήταν αλλού τελειώς. εξαιρετικό γκρουπ, ποστ ροκ ψευχεδελικοί ρυθμοί, απο αυτές τις μπάντες που σε κάνουν υπερήφανο για την χώρα καταγωγής τους.
Τέλος, σε λίγα ποστς από τώρα θα σκάσει και ο Davidian να πει για τους Voidwalker, που παίξαν σαππορτ στους Αντίδραση. Ένα εξαίρετο γκρουπ, που μας έδωσε τα μυαλά στο πιάτο και ας ήταν η πρώτη του live εμφάνιση.

Εννοείται.8)

:lol::tomato:

Θα τσεκάρω σίγουρα τους S.Angels , έχω ακούσει καλά λόγια από παντού.:wink:

Σιγά να μην το δει.:roll:Κακία ήταν αυτό ε?:stuck_out_tongue:

Eγω θα πω μονο για ελληνικες μπαντες που ειδα support και πραγματικα τα εσπασαν.

Inveracity: Πρωτη επαφη με δαυτους στην φοβερη συναυλια των Napalm Death. 1η support band και πραγματικα με στιγματισε. Αργοτερα ακουσα το αλμπουμ τους Extermination of Millions και τους ερωτευτηκα. Αργοτερα ακουσα και την πρωτη τους κυκλοφορια Circle of Perversion. Μπορω να πω οτι ειναι απο τις μπαντες που δε βαριεμαι να ακουω και αξιζουν πολλα.

Disitortion Of Perception: Ωραιο support σε Atheist, δυνατο thrash/death αλλα δυστυχως περα απο 2 demos τους, δεν εχω ακουσει κατι αλλο. (αν εχουν κυκλοφορησει δλδ)

Μass Infection: Τους ειδα μαζι με Sinister. Επαθα φοβερη πλακα με δαυτους. Φοβερα παιδια και φοβερη κυκλοφορια το Atonement For Iniquity. Πολυ καλο συνολο. Περιμενω να ακουσω την νεα τους κυκλοφορια The Age Of Recreation. Θα τους δειτε οσοι πατε Nile. Αξιζουν της προσοχης σας πιστευω.

Ravencult: Aπιστευτοι! Τους ειδα λιγο πριν βγουν οι Rotting Christ και πραγματικα εμεινα. To Temples of torment ειναι αλμπουμαρα με τα ολα της και η μπαντα ανεβαινει ολο ενα και πιο ψηλα!

Nyne: Τους ειδα επισης πριν Rotting Christ. Δε με συγκινησαν. Ωστοσο φαινεται να τους ακουνε πολυ στο εξωτερικο. Προσωπικα δεν μου αρεσαν τα industrial στοιχεια και σε μερικα σημεια νομιζω ηταν υπερβολικα.

Tελος, αν και ειπα οτι θα αναφερθω μονο σε ελληνικες μπαντες, να πω και τους Severe torture, που πριν λιγες μερες ειδα.
Ειναι απιστευτα δυναμικοι πανω στην σκηνη, σε βαζουν για τα καλα στο κλιμα και πραγματικα με πορωσε τοσο πολυ η εμφανιση τους που θα μελετησω ολα τους τα αλμπουμ, περαν των Misanthropic Carnage και Sworn Vengeance που εχουν ηδη λιωσει.

εδιτ: Θυμηθηκα τους Naer Mataron οι οποιοι δεν με ενθουσιασαν στο live με DHG, αλλα να΄ναι καλα που τους εφεραν, μιας και απο οτι ξερω τα κονε τα εκαναν αυτοι.

Πολύ καλό το demo τους που μοίραζαν τότε. Τους θυμάμαι κι εγώ.

1)Stagnate.Μια φαση τους πετυχαινα συνεχως ως opening act σε hardcore shows.Πολυ δυνατη μπαντα,γαματα shows,το Hate deceiver demo απο τα καλυτερα που εχω ακουσει στην ελληνικη σκηνη.
2)Gardenbox.Πρωτη μου εμπειρια μαζι τους το live με Red Sparowes οπου εμεινα αφωνος.Πολυ καλο και το cd τους.
3)700 Machines.Δε θυμαμαι ποσες φορες τους εχω δει support σε ξενα ονοματα αλλα οποτε τους βλεπω παντα γουσταρω.
4)Deus x Machina.Ενταξει ειναι λιγο πολυ γνωστοι αλλα μπαινουν εδω λογω της συναυλιας με Buzzcocks που τους πηραν τα σωβρακα.
5)Less than Human.Αξεχαστο το set τους στο rockwave που παρα τον αθλιο ηχο επιασαν με τη μια το κοινο.
6)Eden Demise.Ισως η μεγαλυτερη ελπιδα της εγχωριας hardcore σκηνης.Εχω δει σχεδον ολες τις support εμφανισεις τους και στεκουν πολυ καλα.

Σωστό τόπικ!

Πάμε!

Κεραμίδα #1:
1997 Rotting Christ στο Ρόδον. Σαπόρτ οι Exhumation και Order of the Ebon Hand (Αμφότεροι στο 1ο άλμπουμ τους, αμφότεροι άξιοι!)

Κεραμίδα #2:
2000 Rage against the Machine στην Πετρούπολη. Σαπόρτ οι Less than Human. (Τους είχα ξαναδεί πιο πριν και με Deicide, αλλά εκείνη τη μέρα έδωσαν ρέστα!)

Κεραμίδα #3:
2001 Μalevolent Creation στο (τότε) woodstock. Σαπόρτ οι Hateplow, και τα μυαλά (και σαγόνια) στο πάτωμα!

Κεραμίδα #4:
2001 Νapalm Death στο Ρόδον. Σαπόρτ Homo Iratus.

Κεραμίδα #5:
2004 Βurst στο Αν. Σαπόρτ Sun of nothing.

Κεραμίδα #6:
2005 Cursed στο Αν. Σαπόρτ Into the Gore

Κεραμίδα #7:
2008 Scott Kelly στο Αν. Σαπόρτ Universe 217 (Σε ημι-ακουστικό σετ!)

wastefall@rockwave 2005(sabbath)…μια χαρα τιποτα το ιδιαιτερο δε
engine v@deep purple live 2006…ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΣΙ ΜΠΑΝΤΕΣ!!!
dirt spawn disease@rockwave 2006(tallica)…μπυριτσα κατω απο δεντρακι και μια ψιλοαδιαφορη μπαντα να κανει οτι μπορει…
redrum@glenn hughes live…αρκετα καλοι στο ειδος τους…
hannibal@lepz n snakes 2008…πληρως αδιαφοροι…κατι σωσανε με τις ακεντεκε διασκευες
cinder road@kiss live 2008…ανελπιστα καλη μπαντα…εξ αμερικης ορμωμενοι επαιξαν πολυ ποιοτικο χαρντ ροκ(λεγε με και ποζερ) αν καιδυστυχως το κοινο δεν τους πολυεδωσε τη σημασια που τους αρμοζε πιστευω

Απο τις σαππορτ μπαντες που εχω δει και ηταν στα πρωτα ντεμο τοτε ηταν οι Ravencult.
Ολεθρος!Και διασκευη σε Sacrifice ( Bathory ντε!)
Ακομα σκεφτομαι το γεγονος οτι δεν ειχα τσιμπησει το λευκο 7ιντσο που ειχανε τοτε.

Aπο αυτες που χω δει μεγαλυτερη εντυπωση μου εκαναν οι Inveracity στο live ton Mastodon… Καταπληκτικοι!

+Echidna, Rex Mundi στους Cynic…

Rafferty Rules: Ισως η καλυτερη ελληνικη core μπαντα. Εβερ. Οι Stampin’ Ground εχουν αναφερει πως το καλυτερο λαιβ της καριερας τους εγινε στο Βολο ενω τα συγκεκριμενα παλικαρια παιζαν σαππορτ. Τα δυο γκρουπ εως και σημερα διατηρουν φιλια.

Primordial: Καπως ετσι τους μαθαμε. Πηγαμε στο Χαμμερφεστ να δουμε τους Septic Flesh και καταληξαμε να σκαλιζουμε τον παγκο των Primordial.

Dead Congregation: Η καλυτερη ελληνικη death metal μπαντα αυτη τη στιγμη. Να ρθειτε Necros Christos να τους δειτε. Για παρτη τους τραβηχτηκα το καλοκαιρι μεχρι τη Λιβαδεια.

Αυτα για τωρα.

Όσον αφορά για Primordial εγώ ψηνόμουν να ρθω στο Hammerfest μόνο για πάρτη τους.

Dead Congregation πρόλαβα το τελείωμα του live τους ως support των Primordial κ μ’ άρεσαν πολύ!
Στο ίδιο live δε καραγούσταρα Mael Mordha!

Γενικά από support έχω συγκρατήσει αρκετά ελπιδοφόρα ονόματα, αλλά δυστυχώς στο 99% των περιπτώσεων ο ήχος τους είναι από μέτριος έως χάλια.

Ακου τοτε τη φετινη δισκαρα που βγαλαν, οπως και το Triune Impurity Rites των Necros Christos… :yes: σε περιπτωση που θα σαι εδω εκεινη τη περιοδο, πιστευω πως το συγκεκριμενο λαιβ ειναι οτι πρεπει… :wink:

Απ οτι ακουσα θα μαζεψει κοσμο… Οχι εξωφρενικα πραματα, αλλα μια καλη προσελευση ειναι δεδομενη…

Τα έχω στη λίστα και τα δυο αλλά πολύ δύσκολα θα είμαι εδώ για το live. :frowning:
Μακάρι να χει κόσμο όμως.

E ενταξει οι DG ειναι απιστευτοι λαηβ!
Τους ειχα δει τους Primordial το '03 σαππορτ σε Flesh.Αλλα μπαντα με 4 αλμπουμ δεν την λες σαππορτ.
Επισης ειχα δει το '05 τους Enshadowed support σε Arkhon Infaustus οπου μας εδωσαν τα μυαλα στο
χερι.